Repetitor mobilne –velika opasnost ?

jovans

Zainteresovan član
Poruka
437
Upravo montiraju repetitor za mobilne telefone i to na 20-30 metara od moje kuce ! Komsije su se zabrinule I pobunile zajedno samnom. Pitanje je:
-koliko je to bezbedno I da li je uopste bezbedno, da li je to zracenje stetno,
-da li vlasnik treba da ima neki sertifikat o nestetnosti na ljude I okolinu (od inspekcije za zastitu zivotne sredine I uslove zivota)
-da li je vlasniku repetitora neophodna neka dozvola da moze da ga montira na tom mestu i od koga je dobija (inace je platio privatnom vlasniku placa da moze da ga montira),
-da li se mozemo nekome zaliti, kome i da li se to isplati ?

Sta ako ostavimo ovako pa svi poumiremo od raka ?


http://img67.imageshack.us/my.php?image=repetitorjh0.jpg
 
Interesantno je sto jos niko nije dokazao ni stetnost. Bilo je par TV emisija o tome ali nista konkretno.
Nema zabelezenih profesionalnih oboljenja kod - kontrole leta, meteo stanica, vojni radaristi, monteri, radio amateri itd.
Nema povecane smrtnosti ni posebnih oboljenja medju stanarima solitera na kojim je odredjena oprema.
"Napadamo" repetitore mobilnih operatera, a znate li uopste sta je sve u eteru? Kojim smo sve frekvencijama okruzeni. Jesu to nesto manje snage, mozda ali 24h dnevno, gde god se okrenes.
Ja licno vec 25 godina imam prilike da radim sa tim stvarima i nisam nesto posebno zabrinut. Mozda neko ima drugacije misljenje, izvolite...
 
evo ti savet: dnevna preporucena doza vitamina E je 10mg, a vitamina C 60mg . . . idi u apoteku i kupi neke multivitamine ( inace E i C su antioksidansi koji sprecavaju nastanak raka i usporavaju starenje, deluju protiv stresa . . . ). znaci ono, kupis minerale vitamine i ujedno ne mislis na bolestine koje mozes da zahvatis a jos + dobijes bolju koncentraciju - bolje performanse :)
 
tv,radio talasi,wireless net,talasi za mob tel... nema sta se sve ne nalazi u etru, pretrpan je raznim signalima a koriste se frekvencije od 3 do 300gHz ja sad i ne znam bas mnogo o svemu ali po meni svi ti signali se ne razlikuju po prirodi mnogo od na primer dnevne svetlosti , razlikuju se po talasnim duzinama ,jacinama signalai razlicite frekvencije imaju zakonski odredjene okvire upotrebe. Kao na primer fm radio talasi su ti najpoznatiji od 88do108 mhz :) . Mislis li da ako taj talas na primer udara u antenu tvog radio prijemnika da on ne udara i u tebe :) i svi ostali naravno :). Svi ti talasi su za razliku od svetlosti modulisani odnosno u njih je ubacena neka informacija pa tvoj radio prijemniik taj talas posle demodulise na odredjeni nacin i ti cujes pesmu :).U pitanju su jacine od nekoliko vati preko nekoliko desetina vati pa do par stotina vati zavisno najvise od daljine na koju se salju.sada dali je to zraenje stetno verovatno da na duzi vremenski period. Kao sto rekoh samo sam malo citao o tome pa po nesto znam.U sobi si naravno okruzen elektro inastlacijom u zidu i tu takodje postoji odredjeno elektromagnetno zracenje ali to je sve cena napretka ljudske rase :) negde dobijas a negde gubis.
 
I da pa sada videh sve te strujne kablove na slici ma ne ne :0 to nista ne zraci a ti se uplasio zbog jednog repetitora samo sto ga vidis jer je malo blize kuci :) a ono sto nevidis je x100 takvih repetitora :)

e ovako :) , ti strujni kablovi provode struju frekfencije (ili frekvencije) 50Hz, dok repetitori salju signale: 900Mhz, 1800Mhz, 1900Mhz, nije ni bitno kolika je ta tacna ucestanost, vidi se da je npr. 36 miliona puta veca, a talasi manje talasne duzine su "stetniji po zdravlje", mada kao sto je neko vec rekao, jos uvek nije dokazano . . . jesu stetni u nekoj odredjenoj meri ali sigurno ne koliko pusenje i losa ishrana . . . vidi mene sta i ja pricam hahaha
 
Cek to je u Sarajevskoj, po mojim iskustvima do sada svaki repetitor je montiran tamo gde su oni zamislili. I za svaki su imali elaborat da nije stetan po zdravlje coveka i okolinu. Probajte da iskoristite priliku i da vam nesto urade u ulici, cujem da su stanari u zgradi na Trgu Konstantina Spajica dobro prosli.
Da zraci, zraci, sve oko nas ima neko svoje zracenju na nekoj talasnoj duzini, da li je opasno to ne znamo, mobilna mreza je aktivna u svetu nekih 15 godina. Da postoji 100 godina pa i da se zna nesto. strucne analize, izolovani primer stetnostii... Ovako su sve nagadjanja i urbane legende, poput one da mozak prokljuca nakon sat vremena razgovora...
 
Cek to je u Sarajevskoj, po mojim iskustvima do sada svaki repetitor je montiran tamo gde su oni zamislili. I za svaki su imali elaborat da nije stetan po zdravlje coveka i okolinu. Probajte da iskoristite priliku i da vam nesto urade u ulici, cujem da su stanari u zgradi na Trgu Konstantina Spajica dobro prosli.
Da zraci, zraci, sve oko nas ima neko svoje zracenju na nekoj talasnoj duzini, da li je opasno to ne znamo, mobilna mreza je aktivna u svetu nekih 15 godina. Da postoji 100 godina pa i da se zna nesto. strucne analize, izolovani primer stetnostii... Ovako su sve nagadjanja i urbane legende, poput one da mozak prokljuca nakon sat vremena razgovora...

Da u Sarajevskoj. Verovatno si gledao i na TV "LAV".
 
Ma jok, nisam gledao na TV "LAV", a voleo bih da jesam. Prijetelj mi zivi tu.
Vidi ovako kada je Telenor hteo da podigne repetitor u Vlajkovcu pretprosle godine, iako je na kraju sela, digla se velika prasina, jer je prvi komsija lansirao istu pricu o zracenju kao i ti. Radovi su stali neko vreme i na kraju se repetitor digao. Isto tako u Uljmi ima tri komada. U gradu ih ima bar deset. U Beogradu sva M.Z. ima repetitor... Tako da verovatno ce se i taj u tvom komsiluku podici i pustiti u rad, na kraju.
 
Evo, i danas se na LAV pusta reportaza u vezi repetitora. Napravili su i treci deo koji danas pustaju. Drugi deo je bio juce, a prvi prekjuce. Na ovoj reportazi koja se danas pusta sam ja glavni glumac :hahaha: Mozda ce pustiti ponovo u toku dana zato sto pustaju nekoliko puta.
Kako ti se zove prijatelj ?
Juce sam bio i u opstinu i raspitao se o svemu detaljno. I u odeljenje za urbanizam, gradjevinu i u odeljenje za zastitu zivotne sredine i zastitu ljudi.

Snimio sam sve tri reportaze.
 
Da ne bih tupio, tipa rekla kazala, pročitajte sami....

Rad o uticaju mikrotalasnog zračenja antene mobilnog telefona:

http://www.medfak.ni.ac.yu/AMM/2003-html/2-broj/2-rad/2-Rad-sr.htm

Takođe interesantan link o ovoj problematici...

http://en.wikipedia.org/wiki/Mobile_phone_radiation_and_health



Health hazards of base stations

Another area of worry about effects on the population's health have been the radiation emitted by base stations (the antennas on the surface which communicate with the phones). This is because, in contrast to mobile handsets, it is emitted continuously and is more powerful at close quarters. On the other hand due to the attenuation of power with the square of distance, field intensities drop rapidly with distance away from the base of the antenna. Base station emissions must comply with ICNIRP guidelines of a maximum power density of 4.5 W/m² (450 microwatts/cm2) for 900 MHz and 9 W/m² (900 microwatts/cm2) for 1800 MHz.[46] These guidelines are set for short term heating, which is the only understood mechanism of electromagnetic fields on biological tissue. The ICNIRP guidelines are distrusted by some.[47]

Several surveys have found increases of symptoms depending upon proximity to electromagnetic sources such as mobile phone base stations. A 2002 survey study by Santini et al. in France found a variety of self-reported symptoms for people who reported that they were living within 300 metres (984 ft) of GSM cell towers in rural areas, or within 100 m (328 ft) of base stations in urban areas. Fatigue, headache, sleep disruption and loss of memory were among the symptoms reported.[48] Similar results have been obtained with GSM cell towers in Spain,[49] Egypt,[50] Poland[51] and Austria.[52] It is, however, important to note that these surveys do not show statistically significant clustering or causality and those complaining of adverse symptoms may be displaying the nocebo effect, unless this is controlled in the study. There are significant challenges in conducting studies of populations near base stations, especially in assessment of individual exposure.[53]

However, a study conducted at the University of Essex and another in Switzerland[54] concluded that mobile phone masts were unlikely to be causing these short term effects in a group of volunteers who complained of such symptoms.[55] The Essex study has been criticised as being skewed due to drop-outs of test subjects,[56] although electrical sensitivity lobby groups have praised the study as a whole, [57] and these criticisms were answered by the authors.

As technology progresses and data demands have increased on the mobile network, towns and cities have seen the number of towers increase sharply, including 3G towers which work with larger bandwidths.[citation needed] Many measurements and experiments have shown that transmitter power levels are relatively low - in modern 2G antennas, in the range of 20 to 100 W, with the 3G towers causing less radiation than the already present 2G network. An average radiation power output of 3 W is used. The use of 'micro-cell geometries' (large numbers of transmitters in an area but with each individual transmitter running very low power) inside cities has decreased the amount of radiated power even further.[citation needed] The radiation exposure from these antennas, while generally low level, is continuous[citation needed].

The above information as to radiation is not endorsed by the effective radiated power (ERP) ratings allocated to GSM base installations recorded statutorily in the UK which typically show 34dBW as the norm, which is the equivalent to approximately 2400W - not 3W as stated above.

Experts consulted by France consider it is mandatory that main antenna axis not to be directly in front of a living place at a distance shorter than 100 meters.[58] This recommendation was modified in 2003[59] to say that antennas located within a 100-metre radius of primary schools or childcare facilities should be better integrated into the cityscape and was not included in a 2005 expert report.[60]
 
Upravo montiraju repetitor za mobilne telefone i to na 20-30 metara od moje kuce ! Komsije su se zabrinule I pobunile zajedno samnom. Pitanje je:
-koliko je to bezbedno I da li je uopste bezbedno, da li je to zracenje stetno,
-da li vlasnik treba da ima neki sertifikat o nestetnosti na ljude I okolinu (od inspekcije za zastitu zivotne sredine I uslove zivota)
-da li je vlasniku repetitora neophodna neka dozvola da moze da ga montira na tom mestu i od koga je dobija (inace je platio privatnom vlasniku placa da moze da ga montira),
-da li se mozemo nekome zaliti, kome i da li se to isplati ?

Sta ako ostavimo ovako pa svi poumiremo od raka ?
Ladno sam dogurala dotle da citiram samu sebe! Dakle:
Sticajem okolnosti ja se bavim bas stetnim zracenjem koje emituju bazne stanice, na tome sam diplomirala i sada radim raznorazne procene elektromagnetne emisije tako da ti tacno mogu reci kakva je tvoja situacija ovde.

Verovao ili ne, zracenje na zemlji u blizini stuba je vrlo malo. Antene se podizu na stub da bi ostvarile sto veci domet tako da je njihov snop maksimalnog zracenja paralelan sa zemljom i prema zemlji u lokalnoj zoni dobitak je vrlo mali, a samim tim i zracenje. Ako je tvoja kuca u visini antena (obicno 25,30,36,45m su visine antenskih stubova za GSM pa ti izracunaj) i to na udaljenosti do oko dvadesetak metara, mozes da ocekujes neke vece nivoe elektromagnetne emisije ( do 10V/m),ali inace stvarno ne. Cisto kao ilustracija, na visini zemlje na lokacijama sa stubovima obicno se mere intenzizeti električnog polja od 1,2, najvise 3V/m, a zvanicni evropski standard koji se od 1. januara primenjuje i kod nas propisuje granicu od 41V/m na ucestanostima na kojima ide GSM. Jos da naglasim, prolaskom kroz zid zracenje u proseku oslabi 10x.
Kriticnije lokacije u pogledu zracenja za postavljenje antena su u stvari terase na zgradama gde ponekad moze da se stane ispred antene (obicno zbog samovoljnih majstora koji hoce sebi da olaksaju posao kacenja) i lokacije unutar zgrada (npr u Delta sitiju ima...)
Inace, obican mobilni telefon u neposrednoj blizini na kojoj se nalazi uvo pravi polje od 20 do 30V/m zavisno od modela, tako da ti je i to neki reper za poredjenje ovih veličina. U urbanom okruzenju cesto se mere vrednosti oko 1V/m kada u blizini nema nikakve bazne stanice (zbog toga sto obicno ima svaceg okolo)...
Zracenje baznih stanica inace nije radioaktivno (nemam pojma zasto, ali to je cesto pitanje), ne proizvodi nesanicu, napetost, psihicke efekte, jedino sto moze da se oseti ako si jako dugo izlozen zracenju i to nivoima mnogo visim od granice je zagrevanje i blagu drhtavicu u misicima (ovo ti se od antene na stubu garantovano nece desiti). Nije dokazano da bazne stanice stetno uticu na floru i faunu,tako da ako se plasis za nesto sto gajis na tom placu, nema razloga...

Inace, pre samog postavljanja bazne stanice obavezno se radi procena elektromagnetne emisije na tlu oko bazne stanice u zoni 100x100m kao i na svim nivoima na i unutar objekata u krugu od 10V/m oko antena (to je obicno dvadesetak metara). Procena je dostupna i zainteresovanim komsijama. Ako se primeti bilo kakva veca vrednost ( ne od 41 vec cak i duplo manje vrednosti od te), nalaze se operateru da promeni resenje, izmesti baznu stanicu ili ogradi kriticnu zonu. Posto se bazna stanica postavi,redovno se rade merenja i zainteresovani dobijaju izvestaje i sa njih. Ako bilo sta nije u redu, bazna stanica se naravno gasi...

Eto, ja ti najiskrenije kazem, nemas cega da se plasis. antene naravno da moraju da zrace (ne bi imao signal da nije tako) ali daleko od toga da je to zracenje toliko da ga se treba plasiti. Ostavi predrasude po strani, ja razumem da se ljudi obicno plase cim vide veliki stub (jos ako su antene razmaknute,hehe..), ali razmisli realno. Procitaj brojke koje sam ti ispisala, pa uporedi.

Eto, ako ti jos nesto nije jasno, pitaj slobodno.

Necete umreti od raka, zracenje nije kancerogeno i nije radioaktivno.

Ako te zenima kako tacno ide procedura ili nesto detaljnije za objasnjavanje, pitaj...
 
Ladno sam dogurala dotle da citiram samu sebe! Dakle:


Necete umreti od raka, zracenje nije kancerogeno i nije radioaktivno.

Ako te zenima kako tacno ide procedura ili nesto detaljnije za objasnjavanje, pitaj...

Osim ako nije radioaktivno zračenje :)

Šalu na stranu, ne bi mi ipak bilo prijatno da pored mene stoji predajnik bilo kakvih talasa, pgotovo ako nose veliku energiju. Mada ne verujem da bi posledice bile veće od glavobolje.

Drugo, kancerogeno je sve i svašta, na šta i ne pomišljamo pa opet živimo sa svim tim. Npr, kancerogena je i jednosmerna struja koju propustimo kroz jezik kad licnemo bateriju da vidimo jel puna. (elektroliza oštećuje dnk materijal)
 
Pustili su ga u rad. Nocu mu svetli vrh kao da je visok 1km da ga ne bi udario avion.

Okruglo kao tanjir je pretpostavljam za vezu sa drugim repetitorom (ili kako ga vi zovete). One dve pravougaone ploce na koje su prikljuceni debeli kablovi su primopredajnici za vezu sa mobilnim telefonima ? Da li su povoljno postavljeni za mene ? Za cega je onda ona tanka dugacka antena na vrhu u centru sto lici na antenu koje su na automobilima ?

Koje je vase misljenje o ovome ?
 
Evo ovako. Sto se tice antena sta je za sta, sve si pogodio! Mala ispravka samo - ne zove se to repetitor, repetitore imas u televiziji, oni svi emituju isti signal, ovo je prosto antenski stub a signal emituje bazna stanica (jer je signal u svakoj celiji razlicit, posto su razliciti razgovori...)

Okrugla kao tanjir antena uopste ne treba da te brine. U pitanju je radiorelejna veza, tako da je signal vrlo usmeren, ima snop zracenja od par cm u precniku i da bi radio antena mora da se postavi tako da izmedju predajne i prijemne antene nema nikakvih prepreka (jer radiorelejne veze idu na mnogo visokim frekvencijama pa bi bilo kakva prepreka progutala prakticno ceo signal). Znaci, nju ne moras da gledas uopste.
Panel antene (tj one pravougaone sluze za pokrivanje te celije). E, one mogu da uticu na tebe ako su usmerene prema tebi.Koliko ja vidim na slici one nisu mehanicki tiltovane (usmerene prema dole) a stub je poprilicno visok, ali opet, ti pogledaj da li je neka antena tako usmerena da ide pravo u tvoj prozor i na koliko metara otprilike, pa na osnovu toga mozes da procenis koliko su povoljno postavljeni u odnosu na tebe. Za procenu kakvo je stanje na tlu, trebalo bi da mi kazes bar koliko je visok stub. Ali, u svakom slucaju, vise od 2-3V/m ne moze da se ocekuje.

Dugacka "antena" na vrhu je gromobran.

Ono sto sto posto mogu da ti kazem je da pre nego sto neko stane na onu platformu gde su antene predajnici moraju da se iskljuce. Gore su velike vrednosti zracenja, bez obzira na to sto su antene usmerene na suprotnu stranu. Ali, taj stub je valjda ogradjen pa se niko ko nije njihov majstor nece penjati.
 
Znaci po Pitagori, opusteno....
Daleko ti je to od kuce...
Racunaj ovako - 10V/m je na oko 20m od stuba u ravni antena. Signal slabi sa kvadratom rastojanja.Kad se sve sabere, dok on predje 50m ne ostane skoro nista. Jos treba da uracunas da ce tvoj zid od kuce da ga oslabi jedno 10x...
 
Radim sa predajnicima i antenama vec 15 god i da je toliko opasno...vec bih odavno kucao sa nekog drugog mesta.Veruj da je mnogo vece zracenje kad nabijem glavu u predajnik dok podesavam ili popravljam a snage su daleko vece od ovih za mobilnu.Vrlo cesto sam bio na takvim stubovima i bez iskljucenih predajnika.Sem poneke glavobolje za koje verujem da ih vise izazivaju cigarete i nervoza...nista.Ne svetlim u mraku.:D
Da te ne zamaramo formulama za slabljenje u prostoru ali veruj da vise energije primi tvoj mozak kad prislonis mobilni uz uvo nego od te bazne stanice.Samo opusteno i slobodno otkupljuj nekretnine u komsiluku ako im padne cena.;)
 

Back
Top