Vojska Jugoslavije - vojska Srbije

Koja vojska je jaca?

  • VJ

  • VS

  • ne znam


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

Danny Elfman

Ističe se
Poruka
2.533
Otvaram ovu temu da cujem vase misljenje o tome koja vojska od ove dve je jaca? Dakle neki ovde prosipaju bisere kako je vojska Srbija nekakva sila koja je u svakom pogledu bolja od vojske Jugoslavije u okviru koje se nalazio i legendarni Pristinski korpus. Da je vojska Jugoslavije bila samo brojcana i nista vise. Ja pitam, da li je to tacno? VJ je bila nepremostiva prepreka da NATO vojno umarsira na Kosmet. Da li bi VS bila toliko jaka?
 
Otvaram ovu temu da cujem vase misljenje o tome koja vojska od ove dve je jaca? Dakle neki ovde prosipaju bisere kako je vojska Srbija nekakva sila koja je u svakom pogledu bolja od vojske Jugoslavije u okviru koje se nalazio i legendarni Pristinski korpus. Da je vojska Jugoslavije bila samo brojcana i nista vise. Ja pitam, da li je to tacno? VJ je bila nepremostiva prepreka da NATO vojno umarsira na Kosmet. Da li bi VS bila toliko jaka?

O cemu vi to?
VJ je naslednica JNA,nastala sticajem okolnosti kao sto je raspad SFRJ.
VS je opet nastala raspadom zajednicke drzave Srbije i C.Gore.
Kako moze biti nesto sto je sve manje i manje,siromasnije i siromasnije bolje od prethodnika?Poredite istu vojsku, ali siromasniju i tehnicki opustelu.
Sta je bolje, novi Jugo, ili deset godina star sa kojim su upravljali sve veci od veceg retarda(politicari)?

Ima li smisla otvarati ovakvu temu?
 
Bolje je 10 10 godina starih tenkova, nego 1 novi... Yugo nije za upoređivanje. Tehnika i ljudstvo desetkovani, održavanje nikakvo, obuka na minimumu, vojno školstvo uništeno, a u JNA školovani kadar sa iskustvom nije poželjan pa su takvi retki primerci još u jedinicama...
Uporedite:
KSJ - Spec. brigada
RV i PVO - V i PVO
RM - RF
VA VJ - VA VS
OSVŠ - kursadžije
...
A da i ne spominjem rezervni sastav koji se gubi zbog stimulisanja na civilno služenje vojnog roka.
Lako je napasti (3:1) vojsku od 20000 profesionalaca, ali nije lako napasti vojsku od, na primer, milion pripadnika!
 
Podrazumeva se, ali govorim o tendencijama! Rezervni sastav je sve nekvalitetniji i brojčano manji jer ti nemaš rezervistu od onih što guraju bakice u kolicima! Svi ti koji civilno služe, sutra ne mogu da predstavljaju ratnike. Kad, i ako (ne daj bože) potpuno profesionalizuju Vojsku, to će nam biti sva sila koja je sposobna da brani zemlju. Pa i 50000 profesionalaca je malo kad nemaš pouzdan, obučen i brojan rezervni sastav.
 
Podrazumeva se, ali govorim o tendencijama! Rezervni sastav je sve nekvalitetniji i brojčano manji jer ti nemaš rezervistu od onih što guraju bakice u kolicima! Svi ti koji civilno služe, sutra ne mogu da predstavljaju ratnike. Kad, i ako (ne daj bože) potpuno profesionalizuju Vojsku, to će nam biti sva sila koja je sposobna da brani zemlju. Pa i 50000 profesionalaca je malo kad nemaš pouzdan, obučen i brojan rezervni sastav.

mozda ce ljudi tada radije proci pesadijsku obuku koja traje 2,5-3 meseca najvise, nego da npr. 9 meseci budu civilci
 
Otvaram ovu temu da cujem vase misljenje o tome koja vojska od ove dve je jaca? Dakle neki ovde prosipaju bisere kako je vojska Srbija nekakva sila koja je u svakom pogledu bolja od vojske Jugoslavije u okviru koje se nalazio i legendarni Pristinski korpus. Da je vojska Jugoslavije bila samo brojcana i nista vise. Ja pitam, da li je to tacno? VJ je bila nepremostiva prepreka da NATO vojno umarsira na Kosmet. Da li bi VS bila toliko jaka?

Pa ne znam šta da ti kažem, osim to da na najbolja vojska na prostorim Srbije i Crne Gore je bila za vreme SFRJ... naravno tada je Jugoslavija mnogo više ulagala u naoružanje... raspadom.... dosta naoružanja je uništeno.... većina pripala SRJ... dosta prodato od 2000. ovo današnje ni ne liči na vojsku. Kada sam čitao plan o modernizaciji vojske Srbije... prvo pešadija i komunikacione veze... a još ni realizacija nije počela. Tako da :thumbdown:
 
Ex yu je imala jednu doktrinu obrane a temeljila se na masovnošću otpora stranoj invaziji, Sama jna je bila velika i troma s naglaskom na elemente iz II. sv. rata.
JA ili Vsrcg kako se već zvala se transformirala od 92. do danas. Mogu samo prenijeti obavještajne procjene strane zemlje(koje su znale npr. šta vožd doručkuje). od 92-95 stalni pad bojeve spremnosti, s tim da je 95. dotaknuto dno. Onda slijediom promijenjenih okolnosti dolazi do uspona, i te 99. je to potpuno druga vojska od one ranijih godina.
A trenutno .. ako se teži nato-u pa zna se onda šta je nato.
 
Glupo uporedjenje,prosla VJ je masovnija,a sada je kvalitetnija kao VS,a postici ce i kvantitet i kvalitet kada bude Srpska vojska.

Dok je 'demokratije' i težnje za EU i NATO integracijama, neće smeti biti 'Srpske vojske'.
I sami kolege iz Hrvatske vojske mi kažu da smo ih '90.-ih 'mogli zgaziti za 24h', ali da je svima jasna bila uloga politike... a danas oni to mogu nama da urade jer su obučeniji, opremljeniji i motivisaniji!
...pa vi vidite šta nam se dogodilo u zadnjih 10g.
 
Ex yu je imala jednu doktrinu obrane a temeljila se na masovnošću otpora stranoj invaziji, Sama jna je bila velika i troma s naglaskom na elemente iz II. sv. rata.
JA ili Vsrcg kako se već zvala se transformirala od 92. do danas. Mogu samo prenijeti obavještajne procjene strane zemlje(koje su znale npr. šta vožd doručkuje). od 92-95 stalni pad bojeve spremnosti, s tim da je 95. dotaknuto dno. Onda slijediom promijenjenih okolnosti dolazi do uspona, i te 99. je to potpuno druga vojska od one ranijih godina.
A trenutno .. ako se teži nato-u pa zna se onda šta je nato.

JNA bila troma samo ako se posmatra kroz rezervni sastav.JNA je bila zamisljena kao armija za odbranu od spoljasnjeg neprijatelja,kao fora i od unutrasnjeg ali to je bilo tek na papiru,da se nadje.Da je zaista bilo vere u Jugoslaviju ,bez obzira koliko JNA delovala staromodno i sa naoruzanjem koje nije bilo hi-tec bila bi respektabilna.Ali samo pod uslovom da se radi o spoljasnjem neprijatelju.Pocetkom prvih sukoba na prostorima Slovenije i Hrvatske staresine raznih nacionalnosti su cinile zadivljujce stvari jer su i dalje verovali u zajednicku drzavu.Mogu samo da zamislim kakvi bi ti isti likovi bili mangupi par ekselans da su protiv sebe imali NATO ili VU kao protivnika umesto sopstvenog naroda.
Nije JNA odlikovalo moderno naoruzanje,nego ljudi. Je8iga, JNA je izdalo politicko rukovodstvo.Da je imala posla sa stranim trupama nebi niko prismrdeo granicama SFRJ.Da su se Srbi,Hrvati,Muslimani i ostali zalagali za zajednicu koliko za svoje drzave JNA bi bila za respect.Ljudi cine cuda,a ne hi-tec naoruzanje
 
Kad kazete bolje veci broj regruta, pa svi smo videli u Vukovaru 1991 koliko je bitka trajala zbog slanja dobrovoljaca, da je bila poslana profesionalna vojska, bitka bi bila gotova za 10 do 20 dana...
Ova vojska ima efikasniju ogranizaciju, mnogo manji broj neispravne opreme, a specijalna brigada je opremljena kao vojska za sebe.
Jos kad bi kupili eskadrilu Su-30, bar nekih 15 Mi-35(necu da sanjam o Mi-28), i jos 15 Mi-171sh, bilo bi dobro za ViPVO, za KoV bi bilo dobro da uzmu ono sto valja od M-84 iz BiH, i da ih sve modernizuju na M-2001 standard, i trebalo bi nam bar 200 Lazara....
Malo vise sanjam, ali nema veze.
 
Vukovar je bila operacija za sebe. Za takve stvari imamo, recimo, spec.br. Ali, uopšteno, za odvraćanje agresora, i za vođenje defanzivnog rata- daleko je efektnija doktrina 'narodne armije' nego 'profesionalaca'!
Kinu, na primer, ili Severnu Koreju ni turbo-hitech-mega marsovci ne smeju da napadnu, a kamoli SAD... A zašto? Zato što imaju milione vojnika, ZATO ŠTO IH IMA PUUUUNO!
U svim drugim varijantama su moguće kalkulacije u postavljanju strategije, ali protiv 'narodne armije' NEMA STRATEGIJE osim 3:1 pa šta bude... A čak ni U.S. Army prema JNA ne bi mogla da postavi '3:1'...
Sada, sa 20 'iljada 'polu-profesionalaca' i sa aktuelnim odnosom države prema regrutnom i rezervnom kapacitetu, nas može uspešno da napadne i pobedi čak i vojska Malte, Andore, San Marina...
 
Kakva 3-1. Te nase takozvane vojne jedinice tipa TO i fore da cemo mi da izvedemo 2 miliona ljudi na bojno polje, pa nije ovo kosovski boj pa ajd alija da je vise vojske. Ti vojnici niti su bili posebno obuceni niti su imali opremu. Njima u prirucniku stoji da se vazdujoplovu suprotstaclja PM-om ili AP-om. Aj da vidim koja ce takva jedinica da prezivi samo jedan dobro izveden vazdusni napad.
 

Back
Top