Kako zapoceti sopstveni biznis....

Ne znam da li si zlonameran i da li stvarno mislis da se na ovom forumu mogu naci takve informacije.Ja sam htela samo ljudski da pomognem a ako to nikog ne interesuje molim moderatora da zakljuca temu.

Ne treba zaključavati temu,ali ova oblast je POPRILIČNA. Osnivanje PD nije teško ali treba znati šta hoćeš OD,KD,DOO,AD. Međutim danas je 100 puta teže ZATVORITI DOO. To ni meni nije jasno. Treba pokrenuti likvidaciju u Sudu,pa objaviti 3 oglasa na 20 dana,pa uraditi reviziju itd... Ako je neko konkretno uspeo to da završi (bez dugotrajnog mrcvarenja) a po ovom NOVOM zakonu voleo bi da vidim komentare. Ja i bivši ortak još gasimo neko preduzeće od 2005 i nismo ni blizu iako bi ono moralo biti po službenoj dužnosti prevedeno u neaktivna zato što ne radi duže od 2 god. i nije predalo 2 godišnja završna računa.z:(
 
lady, ukoliko ne želis da daš doprinos temi niti da postaviš pitanje, pusti druge koji to žele da to urade.
imajući u vidu da sam došla u situaciju da obrišem nekoliko poruka sa ove teme podsećam sve učesnike da su uvrede, provokacije, skretanje sa diskusije, chat i sl. zabranjeni pravilnikom za postavljanje sadržaja korisnika; da će takvi sadržaji biti brisani, a oni koji se ne pridržavaju pravilnika sankcionisani.
takodje, podsećam sve da je tema "kako započeti sopstveni biznis", i molim ucesnike da je se pridržavaju.
 
Poslednja izmena:
Ma tema je odlicna. Evo jednog pitanja. Recimo, hocu da otvorim stomatolosku ordinaciju i recimo palacnikarnicu, da to bude jedna firma (preduzece ili preduzetnik) sa dva objekta na jednoj adresi. Kako i da li to moze ?
Ili je mozda bolje da to budu dve radnje ?
Zbog cega je bolje ovako ili onako ?
 
Poslednja izmena:
Ma tema je odlicna. Evo jednog pitanja. Recimo, hocu da otvorim stomatolosku ordinaciju i recimo palacnikarnicu, da to bude jedna firma (preduzece ili preduzetnik) sa dva objekta na jednoj adresi. Kako i da li to moze ?
Ili je mozda bolje da to budu dve radnje ?
Zbog cega je bolje ovako ili onako ?

Pa mozes da budes vlasnik samo jedne radnje ili preduzeca. Nema smetnji da obe delatnosti obavljas preko jedne radnje.Registrujes preteznu delatnost ,onu koja ti donosi vece prihode.Ako je adresa ista nema smetnji, ali ako je pak razlicita registrujes u okviru radnje ogranak koji ima drugu adresu.Ogranak moze imati i drugo ime.
 
Ma tema je odlicna. Evo jednog pitanja. Recimo, hocu da otvorim stomatolosku ordinaciju i recimo palacnikarnicu, da to bude jedna firma (preduzece ili preduzetnik) sa dva objekta na jednoj adresi. Kako i da li to moze ?
Ili je mozda bolje da to budu dve radnje ?
Zbog cega je bolje ovako ili onako ?

Ukucaj na google "zakon o preduzetnicima" ........mislim da je na sajtu "invest in Serbia" i tu ces naci dosta zanimljivih informacija. Samo ne obracaj paznju na visinu kazni, jer su po novom zakonu deset puta vece nego sto su tu navedene.
 
Pa mozes da budes vlasnik samo jedne radnje ili preduzeca. Nema smetnji da obe delatnosti obavljas preko jedne radnje.Registrujes preteznu delatnost ,onu koja ti donosi vece prihode.Ako je adresa ista nema smetnji, ali ako je pak razlicita registrujes u okviru radnje ogranak koji ima drugu adresu.Ogranak moze imati i drugo ime.

Mozes biti vlasnik vise radnji ili prduzeca ako su razlicite delatnosti,da ne bi bilo povezivanja,odnosno lanac firmi koji rade za jednu............Primer:bivsi ministar mihajlovic.
 
Pa mozes da budes vlasnik samo jedne radnje ili preduzeca. Nema smetnji da obe delatnosti obavljas preko jedne radnje.Registrujes preteznu delatnost ,onu koja ti donosi vece prihode.Ako je adresa ista nema smetnji, ali ako je pak razlicita registrujes u okviru radnje ogranak koji ima drugu adresu.Ogranak moze imati i drugo ime.

"Registrujes preteznu delatnost ,onu koja ti donosi vece prihode." -zar ne moraju sve delatnosti da se registruju ?
"registrujes u okviru radnje ogranak koji ima drugu adresu.Ogranak moze imati i drugo ime." -ali mora biti i drugi vlasnik ili bar direktor ?
Adresa ista ali je delatnost totalno drugacija. Znaci moraju-mogu da se prijave dve delatnosti pod jednom firmom i to moze biti preduzetnistvo ili preduzece ? Problem je pratiti rentabilnost svake delatnosti posebno kada su u pitanju dve delatnosti pod jednom firmom.
-Znam da preduzece moze da osnuje drugo preduzece, ali da li moze preduzetnik (radnja) da osnuje drugu radnju ili preduzece ?
-I da li moze preduzece da osnuje radnju ?
 
Ma tema je odlicna. Evo jednog pitanja. Recimo, hocu da otvorim stomatolosku ordinaciju i recimo palacnikarnicu, da to bude jedna firma (preduzece ili preduzetnik) sa dva objekta na jednoj adresi. Kako i da li to moze ?
Ili je mozda bolje da to budu dve radnje ?
Zbog cega je bolje ovako ili onako ?

Za otvaranje stomatoloske ordinacije,moras biti dipl.stomatolog,i ispunjavati uslove i kriterijume koje nalazu zakoni i odredbe.Ako ces prodavati palacinke u prostoriji pored,razmisli kakav bi to bio marketinski potez za stomatolosku ordinaciju.Los
 
@jovans

po novim propisima vise ne moraju da se registruju sve delatnosti; dovoljno je registrovati preteznu, a dozvoljeno je da se pored pretezne obavljaju sve ostale za koje nije potrebna posebna saglasnost ili dozvola nadleznog drzavnog organa (sto je za stomatolosku ordinaciju, koliko znam, potrebno pribaviti).

preduzetnik je shodno zakonu fizicko lice koje osniva radnju radi obavljanja delatnosti; prema tome preduzetnik nije neki poseban entitet u odnosu na fizicko lice koje se preduzetnistvom bavi. kao sto sam ti juce rekla, preduzetnik nema status pravnog lica. npr. kada zelis da realizujes potrazivanje prema preduzetnickoj radnji, ne tuzis radnju, vec fizicko lice koje je njen osnovac.
na osnovu svega navedenog, logicno proizilazi da preduzece (tj. privredno drustvo) ne moze da osnuje preduzetnicku radnju.
 
Ok, ali onda ne moze ni radnja da osnije drugu radnju (ogranak). Koju vrstu ogranka onda moze ?

Za otvaranje stomatoloske ordinacije,moras biti dipl.stomatolog,i ispunjavati uslove i kriterijume koje nalazu zakoni i odredbe.Ako ces prodavati palacinke u prostoriji pored,razmisli kakav bi to bio marketinski potez za stomatolosku ordinaciju.Los

Zena je stomatolog, a po specijalizaciji oralni hirurg. I ta delatnost zahteva sanitarne uslove. Ordinacija bi bila u dvoristu kuce, a ulaz u palacinkarnicu sa ulice (u podrumu) prometna ulica.

Ili mozda nesto drugo otvoriti u podrumu. Obicno veci promet imaju lokali koji nisu podrumski zbog toga sto ljude mrzi da silaze i da se penju niz stepeniste, a ujedno nema ni izlog pa ne znaju sta je u radnji.
 
Poslednja izmena:
Ok, ali onda ne moze ni radnja da osnije drugu radnju (ogranak). Koju vrstu ogranka onda moze ?



Zena je stomatolog, a po specijalizaciji oralni hirurg. I ta delatnost zahteva sanitarne uslove. Ordinacija bi bila u dvoristu kuce, a ulaz u palacinkarnicu sa ulice (u podrumu) prometna ulica.

Ili mozda nesto drugo otvoriti u podrumu. Obicno veci promet imaju lokali koji nisu podrumski zbog toga sto ljude mrzi da silaze i da se penju niz stepeniste, a ujedno nema ni izlog pa ne znaju sta je u radnji.

Otvori DOO i napravi mu radnu jedinicu 1,radnu jedinicu 2,radnu jedinicu 3 itd.Jednoj jedinici je upravnik tvoja žena,drugoj ti trećoj brat od tetke itd... Otvori jedan tekući račun i više podračuna,tako i pečate napravi ti imaš pečat 1 ona 2 on 3 itd...Napravi i to da svako stavlja i podiže pare samo sa svog podračuna a u druge ne može da se petlja (izbeći ćeš svađe).z:plez::sanke:
 
Otvori DOO i napravi mu radnu jedinicu 1,radnu jedinicu 2,radnu jedinicu 3 itd.Jednoj jedinici je upravnik tvoja žena,drugoj ti trećoj brat od tetke itd... Otvori jedan tekući račun i više podračuna,tako i pečate napravi ti imaš pečat 1 ona 2 on 3 itd...Napravi i to da svako stavlja i podiže pare samo sa svog podračuna a u druge ne može da se petlja (izbeći ćeš svađe).z:plez::sanke:

Tada se pravi samo jedan zavrsni racun -godisnji, mislim za kompletnu firmu, ne za svaku radnu jedinicu ?
Kako se vodi knjigovodstvo, za svaku jedinicu posebno ili za celu firmu zajedno ?
Ako je jedna jedinica u minusu, a druga u plusu da li ova druga mora da pokrije dugovanja prve ili samo prva radna jedinica ide u blokadu.
Ako finansijska inspekcija zatvori jednu radnu jedinicu onda se zatvara cela firma ?

:dontunderstand:
 
Tada se pravi samo jedan zavrsni racun -godisnji, mislim za kompletnu firmu, ne za svaku radnu jedinicu ?
Kako se vodi knjigovodstvo, za svaku jedinicu posebno ili za celu firmu zajedno ?
Ako je jedna jedinica u minusu, a druga u plusu da li ova druga mora da pokrije dugovanja prve ili samo prva radna jedinica ide u blokadu.
Ako finansijska inspekcija zatvori jednu radnu jedinicu onda se zatvara cela firma ?

:dontunderstand:



Radi se jedan zavrsni racun.Racunovodstvo je objedinjeno.To je jedna firma samo ima jos jednu poslovnu jedinicu.Za nepravilnosti u poslovanju bilo koje od poslovnih jednica sankcije snosi cela firma.
 
Radi se jedan zavrsni racun.Racunovodstvo je objedinjeno.To je jedna firma samo ima jos jednu poslovnu jedinicu.Za nepravilnosti u poslovanju bilo koje od poslovnih jednica sankcije snosi cela firma.

Onda bi to mozda bolje bilo da budu dve nezavisne radnje ? Jedino bi dodatni trosak bio dva zavrsna racuna i jedan knjigovodja za dve radnje.
Za cega glasate, za prvu ili drugu varijantu ?
 
Onda bi to mozda bolje bilo da budu dve nezavisne radnje ? Jedino bi dodatni trosak bio dva zavrsna racuna i jedan knjigovodja za dve radnje.
Za cega glasate, za prvu ili drugu varijantu ?



Da odgovorim narodnom pričom iz Bosne. Mladi musliman rešio da se ženi,po kuranu ima pravo na 4 žene i hoće da mu otac odmah dovede 2.Kaže njemu otac hajde da ti ja dovedem jednu pa ako posle 6 meseci budeš hteo drugu dovešćemo i nju. Nakon 6 meseci sedi sin ispred kuće,otegla mu se bala iz nosa,on nema snage da je obriše,a došao ker pa ga liže po licu,a on kaže keru:" Biži bohlan jer ću zvati Babu da i tebe oženi1"z:plez::sanke:
 
Da odgovorim narodnom pričom iz Bosne. Mladi musliman rešio da se ženi,po kuranu ima pravo na 4 žene i hoće da mu otac odmah dovede 2.Kaže njemu otac hajde da ti ja dovedem jednu pa ako posle 6 meseci budeš hteo drugu dovešćemo i nju. Nakon 6 meseci sedi sin ispred kuće,otegla mu se bala iz nosa,on nema snage da je obriše,a došao ker pa ga liže po licu,a on kaže keru:" Biži bohlan jer ću zvati Babu da i tebe oženi1"z:plez::sanke:

Svaka cast :) Ali bolje odmah videti sta je bolje nego otvarati jedno pa onda zatvarati da bi otvorio dva u jedno.
 

Back
Top