Унитарни универзијализам...

Jasna

Stara legenda
Moderator
Poruka
82.094
250px-Flaming_Chalice.svg.png



Зна ли неко нешто о њима?

ко су, шта су и шта хоће...z:hm:
 
Ovo sam pronasla na nekom bosanskom forumu, njihovi postulati prema tom dole navedenom Davidu.
Nisu tako losi.

* Vjerujemo u slobodno izražavanje svjetonazora. Svaki čovjek treba biti ohrabrivan u izgradnji vlastitog svjetonazora, u slobodnom izražavanju vlastitih svjetonazorskih misli, bez straha od cenzure ili prisile.
* Vjerujemo u toleranciju među svjetonazorima. Svi svjetonazori, u svim razdobljima i kulturama, sadrže kako različite stvarne, tako i različite potencijalne vrijednosti za sve koji su ih u stanju prepoznati.
* Vjerujemo u autoritet razuma i savjesti. Najviši arbitar u svjetonazorskim pitanjima nije ova ili ona svjetonazorska organizacija, ovaj ili onaj spis, ovaj ili onaj svjetonazorski lider, nego su to slobodni i odgovorni osobni izbor i odluka čovjeka-pojedinca.
* Vjerujemo u neugasivu čovjekovu težnju za istinom. Ako su čovjekov um i srce istinski slobodni i otvoreni, bezgranični su dosezi ljudskog duha, plodonosni i uzbudljivi.
* Vjerujemo u jedinstvo iskustva. Nema pravog raskoraka između vjere i znanja, religije i svijeta, sakralnog i profanog, sve ima svoj izvor u istoj stvarnosti.
* Vjerujemo u vrijednost i dostojanstvo svakog čovjeka. Svaki stanovnik Zemlje ima jednako pravo na život, slobodu i pravdu. Nijedna ideja, nijedan ideal i nijedna filozofija nisu vredniji od ljudskog života.
* Vjerujemo u moralno značenje svjetonazora. Dobra su djela prirodni rezultat dobrog svjetonazora, izraz moralnog poriva za osobnom angažiranošću u zajednici i društvu.
* Vjerujemo u stvaralačku snagu ljubavi. Vodeće načelo u međuljudskim odnosima treba biti načelo ljubavi, ljubavi koja teži dobrobiti drugih ljudi, a ne nanošenju boli i destrukciji.
* Vjerujemo u potrebu demokratičnosti. Dokumenti trebaju biti izloženi provjeri, ideje trebaju biti izložene kritici, ljudi trebaju imati mogućnost izbora da bi ljudske zajednice mogle napredovati.
* Vjerujemo u važnost svjetonazorske zajednice. Za osobni duhovni rast važno je da osobno duhovno iskustvo može biti kritički vrednovano od strane drugih ljudi, važna je međusobna podrška u duhovnom rastu.

Prema tekstu Davida O. Rankina u izdanju Unitarian Universalist Association, 25 Beacon Street, Boston, MA 02108, SAD
 
Budimo religiozni

Ostao sam blago iznenadjen kada sam pročitao šta ONI kažu zašto treba biti religiozan.
Toliko je slatkorečivo i primamljivo da nemam reči...Pa citirano kažu:

''Budimo religiozni očima, ušima i vršcima prstiju;
Ljubimo svijet srcem, umom i tijelom.
Neka nam oči čitaju tajne i poruke s lica naše braće i naših sestara.
Pokušajmo shvatiti brige mladih i starih, ljudi svih životnih dobi.
Pokušajmo prepoznati plahost skrivenu iza arogancije, nesigurnost skrivenu iza uznositosti, krhkost skrivenu iza neprimjerenog očitovanja snage, tjeskobu skrivenu iza okrutnosti.
Sve živo čini jedan veliki zajednički život, samo ako su nam oči otvorene za naše suputnike.
Budimo religiozni, ali ne i pognute glave, ne zaklopljenih očiju i zatvorenih ušiju.
Budimo religiozni tako da držimo otvorenima sve prozore svoga bića, tako da nam je do kraja otvoren duh..
Život dolazi s pjesmom i smijehom, suzama i povjerenjem, u valu prevelikom da bude zadržan u umu, srcu i tijelu, onima koji su se u život zaljubili.
Budimo religiozni i učimo voljeti.''

Stvarno se u ime LJUBAVI mnogo toga može.A bio sam iznenadjen i NJIHOVIM učenjem o sumnji. Kažu citirano:

Sumnja

''Sumnjajmo, jer sumnja služi istini.
Sumnja je ključ za vrata znanja, ona je u službi spoznaje.
Vjera koja ne smije biti propitivana okiva nas zabludama, jer u svakoj vjeri ima nepotpunosti i nesavršenosti.
Sumnja je kamen za iskušavanje istine, ona je kiselina što nagriza neistinu.
Neka se nitko ne plaši da sumnja može ugroziti istinu, sumnja samo provjerava vjeru.
Istina stoji čvrsto i nepokolebljivo, provjeravanje je ne može uzdrmati.
Istina, ako je istina, iz svakog provjeravanja izlazi snažnija i sigurnija.
Oni koji žele utišati sumnju ispunjeni su strahom, kuća im je sagrađena na pijesku što klizi.
Oni koji se ne boje sumnje i koriste se njome, na čvrstom su tlu.
Oni kroče u svjetlosti sve većeg znanja, djela njihovih ruku su trajna.
Nemojmo se sumnje plašiti, nego se radujmo što nam pomaže.
Sumnja je poput štapa u ruci slijepca, sumnja služi istini.''


Pa moram priznati da mi se ovo o sumnji ....dopada. Eto toliko o njima od mene.
felix.gif
 
Haha, radila si onaj test, a?

Paz' moje rezultate :

1.Neo-Pagan (100%)
2.Unitarian Universalism (100%)
3.Mainline to Liberal Christian Protestants (97%)
4.New Thought (95%)
5.Liberal Quakers (93%)
6.Scientology (91%)
7.New Age (89%)
8.Reform Judaism (87%)
9.Secular Humanism (84%)
10.Nontheist (81%)
11.Mahayana Buddhism (79%)
12.Theravada Buddhism (79%)
13.Christian Science (Church of Christ, Scientist) (76%)
14.Taoism (67%)
15.Baha'i Faith (57%)
16.Sikhism (55%)
17.Orthodox Judaism (54%)
18.Mainline to Conservative Christian/Protestant (51%)
19.Islam (47%)
20.Hinduism (45%)
21.Jainism (42%)
22.Eastern Orthodox (37%)
23.Orthodox Quaker (37%)
24.Roman Catholic (37%)
25.Church of Jesus Christ of Latter-Day Saints (Mormons) (30%)
26.Seventh Day Adventist (25%)
27.Jehovah's Witness (15%)
 
Haha, radila si onaj test, a?

Paz' moje rezultate :

1.Neo-Pagan (100%) z:kiss:
2.Unitarian Universalism (100%)
3.Mainline to Liberal Christian Protestants (97%)
4.New Thought (95%)
5.Liberal Quakers (93%)
6.Scientology (91%)
7.New Age (89%)
8.Reform Judaism (87%)
9.Secular Humanism (84%)
10.Nontheist (81%)
11.Mahayana Buddhism (79%)
12.Theravada Buddhism (79%) :klap:
Занимљив тест... z:lol:
 
Meni ovo smrdi na sektu...

Радо се о томе да је њихов назив у наслову теме погрешан, то су
УНИТАРНИ УНИВЕРЗАЛИСТИ а не УНИВЕРЗИЈАЛИСТИ.

Unitarni univerzalisti su denominacija(sekta) hriscanstva podržavaju istopolne brakove i smatraju da je protivljenje istopolnim brakovima isto što i protivljenje ukidanju ropstva, biračkom pravu žena i ukidanju zabrane rasnog mešanja

Наравно, њихов "расадник" је далеко одавде, ево једног сајта, па кога интересује:

http://www.uusm.org/index.php
 

Back
Top