T.A. u Srbiji

gost 10000

Veoma poznat
Poruka
10.858
Na jednoj od tema pomenuta je transakciona analiza - popularna psihološka teorija koja se pored psihoterapije primenjuje u savetovanju, pedagogiji, medijaciji, glumi, književnosti i u psihologiji korporacija.
Kod nas postoji relativno živa aktivnost onih koji se profesionalno bave TA, asocijacija obuhvata preko 500 edukovanih profesionalaca koji primenjuju T.A, a prvi edukator i supervizor je Z. Milivojevć.

Asocijacija TA Srbije, predstavlja svoje polje delovanja ovako:
Transakciona analiza ili, skraćeno, T.A., je teorija ličnosti i teorija komunikacije koju je krajem pedesetih godina ustanovio američki psihijatar Erik Bern (Eric Berne, 1910–1970). TA se u početku koristila isključivo kao sistematska psihoterapija, koja se danas koristi u individualnom, grupnom i porodičnom tretmanu.
Psihološke i komunikacijske tehnike koje su nastale u okviru TA psihoterapije prihvaćene su i u drugim oblastima u kojima postoji intenzivan rad sa ljudima, tako da nakon obogaćenja ovih tehnika danas postoje četiri specijalizacije u okviru transakcione analize i četiri vrste diploma:psihoterapija, savetovanje pedagogija, menadžment, tako da postoje i četiri vrste primene: psihoterapijska, pedagoška, savetodavna i organizaciona ili korporativna.
Da li neko od vas ima više informacija o radu TA teraputa kod nas, iskustva u edukaciji u nekoj od ove 4 grane specijalizacije ili je bio klijent... pročitao sam da se tehnike rada se zasnivaju na ugovoru između terapeuta i klijenta.

Savremeni stav je da svako ko je zavšio neki od humanističkih fakulteta može, uz dodatnu edukaciju (psihoterapijski propodeutikum) postati psihoterapeut. Psihoterapijke primena podrazumeva rad sa ljudima čije su smetnje definisane kao mentalni poremećaji i ouhvaćene su nekom od savremenih psihijatrijskih kalsifikacija.. Kod pedagoške i korporacijske, jasno je kome je namenjena...
Savetodavna primena je namenjena polaznicima kao što su školski psiholozi, socijalni pedagozi, socijalni radnici, medicinske sestre i tehničari, defektolozi, penolozi, sveštenici, itd.
 
Poslednja izmena:
Zvanicno kod nas je da svako ko je zavrsio psihologiju na filozofskom i medicinu /psihologija da moze da se bavi psihoterapijom uz neke dodatne sertifikate, a ne ovo sto si ti napisao....znaci samo struka....
 
nisam bio lenj, nego otišao na sajt Asocijacije transakcionih analitičara Srbije..evo strane ..između ostalog pom. sajt je direktno u vezi sa IK za koju Milojević objavljuje knjige..
i zato pitanje, da li neko ime iskustva sa t.a. -om i šta znamo o tome..
 
postoji osnovni kurs u vidu jednodnevnih workshopova :

workshopova (vikendom), jednom mesečno. Rad obuhvata teoriju, osnovne koncepte, prepoznavanje i klasifikaciju tuđeg ponašanja, etičke standarde, bazične komunikacione veštine i, eventualno, lični rad. Po završetku se usmeno ili pismeno polaže ispit. Usmeni ispit se sastoji iz tri kratka pitanja. Pismeni ispit se piše kod kuće tako što se odgovara na pitanja uz korišćenje dostupne literature. Po uspešno položenom ispitu dobija se međunarodni sertifikat o završenom bazičnom treningu. Završetkom ovog kursa se stiče pravo na rednovno članstvo u Internacionalnoj TA asocijaciji (ITAA).

i napredni koji je sigurno zahtevniji.... pretpostavljam i da se stalno nadograđuje znanje i vrše testiraranja za obnovu sertifikata..sad sam video: samo destoro ljudi ima međunarodni sertifikat transakcionih analitičara - psihoterapeuta CTA


znam da je i sam morao da prođe dugotrajan proces psihoanalize da bi postao psihoterapeut

pda - transakciona analiza, deluje vrlo zanimljivo...
 
Poslednja izmena:
Cao svima, ja sam preko svog posla imala prilike da licno upoznam dr Milivojevica, i stvarno je na mene ostavio utisak coveka koji mnogo zna, i koji je mnogo toga video. Posle toga sam se malo vise zainteresovala za TA i razmisljam da krenem na neki od kurseva cim budem skupila malo slobodnog vremena. Mislim da ne treba praviti tako strogu granicu psihoanaliza, kognitivna bihejvioralna psihoterapija, transakciona, se u sustini medjusobno ne iskljucuju, i svaka ima oblasti i probleme za koje je najefikasnija. Svako treba da bira onu vrstu terapije koja mu najvise lezi. Sto se tice TA treninga, koliko sam ja shvatila to nije klasicna vrsta grupne psihoterapije, nego bukvalno trening socijalnih vestina. Imaju i asertivne treninge (Psihopolis), koji stvarno mogu da pomognu u svakodnevnom zivotu i ja na sve to gledam kao na neki kurs stranog jezika, ili racunara. Potpuno druga prica su treninzi za TA terapeute, gde se polazu ispiti i dobijaju diplome, o kojima je vec pisano. Meni je sve to stvarno zanimljivo, i daje jednostavne odgovore na mnoga komplikovana pitanja. POzzz :)
 
Cao svima, ja sam preko svog posla imala prilike da licno upoznam dr Milivojevica, i stvarno je na mene ostavio utisak coveka koji mnogo zna, i koji je mnogo toga video. Posle toga sam se malo vise zainteresovala za TA i razmisljam da krenem na neki od kurseva cim budem skupila malo slobodnog vremena. Mislim da ne treba praviti tako strogu granicu psihoanaliza, kognitivna bihejvioralna psihoterapija, transakciona, se u sustini medjusobno ne iskljucuju, i svaka ima oblasti i probleme za koje je najefikasnija. Svako treba da bira onu vrstu terapije koja mu najvise lezi. Sto se tice TA treninga, koliko sam ja shvatila to nije klasicna vrsta grupne psihoterapije, nego bukvalno trening socijalnih vestina. Imaju i asertivne treninge (Psihopolis), koji stvarno mogu da pomognu u svakodnevnom zivotu i ja na sve to gledam kao na neki kurs stranog jezika, ili racunara. Potpuno druga prica su treninzi za TA terapeute, gde se polazu ispiti i dobijaju diplome, o kojima je vec pisano. Meni je sve to stvarno zanimljivo, i daje jednostavne odgovore na mnoga komplikovana pitanja. POzzz :)

Jesi li ti upravo rekla da izmedju psihoanalize i bihejviorizma ne treba praviti... kako molim, razliku? Da li ti, uopste, znas o cemu pricas, i da li uopste znas gde zabadas nos, i ponajvise, zasto bas tu zabadas nos? Psihoanliza i bihejviorizam su SUPROTNE NAUKE I METODOLOGIJE.
 
Na jednoj od tema pomenuta je transakciona analiza - popularna psihološka teorija koja se pored psihoterapije primenjuje u savetovanju, pedagogiji, medijaciji, glumi, književnosti i u psihologiji korporacija.
Kod nas postoji relativno živa aktivnost onih koji se profesionalno bave TA, asocijacija obuhvata preko 500 edukovanih profesionalaca koji primenjuju T.A, a prvi edukator i supervizor je Z. Milivojevć.

Asocijacija TA Srbije, predstavlja svoje polje delovanja ovako:
Transakciona analiza ili, skraćeno, T.A., je teorija ličnosti i teorija komunikacije koju je krajem pedesetih godina ustanovio američki psihijatar Erik Bern (Eric Berne, 1910–1970). TA se u početku koristila isključivo kao sistematska psihoterapija, koja se danas koristi u individualnom, grupnom i porodičnom tretmanu.
Psihološke i komunikacijske tehnike koje su nastale u okviru TA psihoterapije prihvaćene su i u drugim oblastima u kojima postoji intenzivan rad sa ljudima, tako da nakon obogaćenja ovih tehnika danas postoje četiri specijalizacije u okviru transakcione analize i četiri vrste diploma:psihoterapija, savetovanje pedagogija, menadžment, tako da postoje i četiri vrste primene: psihoterapijska, pedagoška, savetodavna i organizaciona ili korporativna.
Da li neko od vas ima više informacija o radu TA teraputa kod nas, iskustva u edukaciji u nekoj od ove 4 grane specijalizacije ili je bio klijent... pročitao sam da se tehnike rada se zasnivaju na ugovoru između terapeuta i klijenta.

Savremeni stav je da svako ko je zavšio neki od humanističkih fakulteta može, uz dodatnu edukaciju (psihoterapijski propodeutikum) postati psihoterapeut. Psihoterapijke primena podrazumeva rad sa ljudima čije su smetnje definisane kao mentalni poremećaji i ouhvaćene su nekom od savremenih psihijatrijskih kalsifikacija.. Kod pedagoške i korporacijske, jasno je kome je namenjena...
Savetodavna primena je namenjena polaznicima kao što su školski psiholozi, socijalni pedagozi, socijalni radnici, medicinske sestre i tehničari, defektolozi, penolozi, sveštenici, itd.

Ugovor izmedju pacijenta i terapeuta je nesto sto ukljucuje skoro svaka psihoterapeutska skola... to je obicno saopostenje psihoterapeuta svom klijentu (pacijentu) da ako ne bude bio skroz iskren i ne bude postovao "neka" pravila, koja nisu uopste teska za ispostovati, onda psihoterapeut moze da garantuje da nece moci da mu pomogne.

Skoro svaka...

Nista preterano famozno da bi to sad ti potencirao kao neku iskljucivo TAinu osobinu.
I zasto si se uopste uhvatio za TA o kojoj nista zivo ne znas toliko? Prvi put u zivotu cujes da postoji neka psihoterapeutska skola, ili sta? Evo ti neke psihoterapeutske skole pa se zabavljaj: Gestalt skola, Psihoanaliza, Kognitivna terapija, Bihejviorizam, Kognitivno-Bihejvioralna terapija, Racionalno-emocionalna terapija, Neuro-lingvisticko programiranje, Analiticka psihologija, Frankfurtska psihoanaliza, Skola Pjera Zenea, Neopsihoanaliza, Individualna psihologija, Humanisticka psihologija itd. (Naravno, nemoze se sve to zavrsiti u srbiji, ali se svakako sve to moze nauciti u srbiji).
 
Poslednja izmena:
Naravno da znam o cemu pisem, procitaj pazljivije moj post. Rekla sam da ne treba praviti ostru GRANICU, a ne RAZLIKU i to u smislu izbora terapije. Razlika je ogromna, i naravno da su suprotne, ali to ne znaci da se u potpunosti iskljucuju. Da bi neki bihejvioralni terapeut kvalitetno radio sa klijentom, on ipak mora, hteo to ili ne, da povremeno ,,zaviri" u psihoanaliticka tumacenja i pristupe. Psihoanaliticari su iskljuciviji i oni redje imaju potrebu za bihejvioralnim tehnikama, ali sa druge strane, psihoanaliza se od Frojda do danas toliko promenila, i menja se i dalje, da to vec govori da se ne radi o strogoj disciplini koja je strogo zatvorena i izolovana od ostalih metoda i nauka. Medjutim, moja poenta sa granicom se odnosila na ljude koji su zainteresovani za psihoterapiju u smislu da ne treba da sebi zacrtaju ja sam za psihoanalizu-kognitivnu-TA, itd, vec da o tome treba da se konsultuju sa svojim terapeutom koji ce im preporuciti metodu koja je najefikasnija za njih. Na primer, koliko ja znam, nema svako sklonosti i indikacije da bude podvrgnut psihoanalizi. Tu postoji i faktor zvan vreme i novac (nema svako para za godine psihoanalize...) a opet, za mnoge fobije (od misha, pauka...) najefikasnija je bihejvioralna terapija u vecini slucajeva.
 
Bihejviorizam se od onda mnogo promenio... i menja se. "Prvi" bihejviorizam bio je nista drugo do pokusaj primene saznanja do kojih je Pavlov dosao na kucicima na ljude. Psihoanaliza se od Frojda nije ni najmanje promenila, jer i dan danas postoje tzv. ortodoxni psihoanaliticari, kao i ortodoksna psihoanaliza... i skole iste. Taj naziv je sacuvan za originalnu Frojdovu recepturu (koja je cesto menjana, od starne samog Frojda, uce se sve modulacije a koju ce da koristi od mnogih zavisi prvenstveno od terapeuta), i ona se i dalje koristi... naravno, ne koriste je svi psihoanaliticari, jer je psihoanaliza i "filozofska orijentacija" a ne samo "ucenje/predanje".
 
Poslednja izmena:
Da ne bih pricala napamet, evo citata sa jednog sajta gde rade strucnjaci BPA
(Beogradskog psihoanalitickog drustva)
,,Psihoanalizu je osnovao Sigmund Frojd početkom XX veka, ali se ona tokom svog stogodišnjeg postojanja obogatila novim saznanjima i novim doprinosima kako u razumevanju normalnog psihološkog razvoja i funkcionisanja tako i u nastanku psihološkog trpljenja, smetnji i nastanka psihopatoloških fenomena i kategorija.

Psihoanaliza je ostala pre svega psihoterapijski metod koji omogućava razumevanje i razrešenje svesnih i nesvesnih konflikata i deficita, što vodi psihičkoj promeni, boljem psihološkom stanju i psihosocijalnom funkcionisanju.

Ona je namenjena ne samo otklanjanju aktuelnih smetnji i simptoma već pre svega boljem poznavanju i razumevanju sebe samog i otklanjanju trajnijih ometanja čime se dobija sloboda korišćenja sopstvenih potencijala i osećaj udobnosti u odnosu sa svojim unutrašnjim, ali i spoljašnjim svetom.

Iako se mnogo toga promenilo i unapredilo u razumevanju odnosa između analitičara i klijenta-analizanta, kao i dešavanja u analitičkom procesu, sama tehnika psihoanalize je ostala ista.

Susreti - seanse traju oko 45 minuta, 2 - 4 puta nedeljno, analizant - klijent leži na kauču, a analitičar sedi u fotelji, izvan njegovog vidnog polja.

Psihoanaliza spada u duže psihoterapijske metode i procese, što je neophodno da bi se dobili poželjni i očekivani efekti: dublje, značajnije i trajnije psihološke promene "
 
Poslednja izmena:
A vidis, ja ti samo kazem da i danas postoji "originalna" psihoanaliza u upotrebi, tzv. ortodoksna, kako je mnogi nazivaju, ali postoji, i primenjuje se, i predaje se kao takva. Ono sto sam ja hteo da kazem je da danas ipak postoji "originalna Frojdova psihoanaliza", ali ne postoji (i nije u upotrebi) originalni Bihejviorizam.

Stoga, nisi nista negirala sto sam rekao - ako ti je to bio cilj.

Inace, ne znam odakle citas, ali i to ti je pogresno. Po ugledu na Erich-a Fromm-a i mnoge druge, i zbog razloga koji se tu navode, kao i zbog jedne izjave od strane samoga Frojda, 50% analiticara danas ne praktikuje kauc, vec fotelju ili stolicu. Naravno, ovi ortodoksni (kao i neki neortodoksni) koriste kauc...

Ortodoksni psihoanaliticari se mogu naci i u Beogradu, i tu su to uglavnom Jevreji, i uzimaju uglavnom po 100 E za cas, odnosno seansu. Ako se ne varam, imaju i nekakvi "posebni" prsten na ruci... Dok, recimo, neki skloni Frankfurtskim skolama psihoanaliticke terapije zavrsavaju ponekad (toliko o duzini procesa) i pre nego sto seanse zapravo pocnu... a snove tumace u 3 sekunde razmisljanja, ostalo je samo prepricavanje znacenja klijentu. Sto se tice "skupoce" psihoanalize, mora se i o tome nesto reci: mnogi psihoanaliticari neke klijente lece bez para, a neki psihoanaliticari razne klijentkinje lece za seks... tako im placaju.

Svakako, iz opisa koji si dala ispada kako se psihoanaliza i ne razlikuje mnogo od ostalih metoda... osim po kaucu, sto je svakako velika neistina. Mnogo je to sve (mnogo su to sve) ozbiljne stvari da bi se u njih upucivala putem interneta i googlanja, veruj mi: ne zelis to da radis!
 
Poslednja izmena od moderatora:
Nije mi bila namera da negiram tvoje reci, zasto bih to radila? Navela sam potpunu informaciju, da ne bismo pravili zbrku. Citat je sa sajta Psiholoskih krugova, slicno je i na sajtu BPA, a literatura na engleskom daje jos potpunija iskustva i primere u cemu i koliko se psihoanaliza promenila. Ne verujem da se nasi psihoanaliticari dele na ortodoksne i neortodoksne, a koliko sam procitala u inostranoj literaturi, prelazak sa kauca na fotelju nekada zavisi od zelje klijenta, neko se bolje oseca u sedecem polozaju, neko kada lezi, mada tipicna psihoanaliza se izvodi na kaucu i danas.
 
Svakako, iz opisa koji si dala ispada kako se psihoanaliza i ne razlikuje mnogo od ostalih metoda... osim po kaucu, sto je svakako velika neistina. Mnogo je to sve (mnogo su to sve) ozbiljne stvari da bi se u njih upucivala putem interneta i googlanja, veruj mi: ne zelis to da radis!

A otkud ti znas sta ja znam, i sta zelim da radim? ;) Pozdrav, i samo opushteno :)
 
U vezi uspesnosti bihejviorizma u fobijama: toliko su uspesni da cak ni sami nikad ne znaju da li je doslo do "izlecenja" ili ne, te i posle terapije uvek sakupljaju "informacije" o tome... nazovi 'statisticke', u glavnom tipa: pitacemo njegovu okolinu i njega sta on sad misli, da li je sada zdrav...

Dakle, toliko o uspesnosti... naravno, nazalost, ljudi stvarno misle da im bihejvioralna terapija moze pomoci... i da su "zdravi" posle... jedno je misliti a drugo cvece brati...
 
Ortodoksni psihoanaliticari se mogu naci i u Beogradu, i tu su to uglavnom Jevreji, i uzimaju uglavnom po 100 E za cas, odnosno seansu. Ako se ne varam, imaju i nekakvi "posebni" prsten na ruci... Dok, recimo, neki skloni Frankfurtskim skolama psihoanaliticke terapije zavrsavaju ponekad (toliko o duzini procesa) i pre nego sto seanse zapravo pocnu... a snove tumace u 3 sekunde razmisljanja, ostalo je samo prepricavanje znacenja klijentu. Sto se tice "skupoce" psihoanalize, mora se i o tome nesto reci: mnogi psihoanaliticari neke klijente lece bez para, a neki psihoanaliticari razne klijentkinje lece za seks... tako im placaju.

Sva sreca da nasi ljudi nemaju para ni za neortodoksne psihoanaliticare ;) Da ne bude zabune, seksualni odnos izmedju psihoanaliticara i klijenata je najstrozije zabranjen. Za to se gubi dozvola za rad, a mislim da se i krivicno odgovara. Ako znas za neki konkretan slucaj, trebalo bi to da prijavis nadleznom udruzenju, ili da ohrabris zrtvu takvog sharlatana da to ona ucini. Nemojmo uopstavati, u Srbiji ima odlicnih strucnjaka koji za male pare posteno rade svoj posao! Zao mi je sto ne zelis vise da komuniciras sa mnom, ali, to je tvoj izbor. Pozdrav i svako dobro! :)
 
Sve trcim da prijavim te ljude... odma cu...

A to ko je sarlatan za psihoanalizu a ko ne ostavi ljudima koji su malo vise upuceni u psihoanalizu od tebe i tvoga googlanja da procene, ako se slazes?

Isto bi mogla da uradis i u vezi cena, jer sam i sam bio na jednoj takvoj terapiji (seriji seansi), i znam da se moze prijustiti - jer nismo narocito ni uopste nesto imucni.
Sad te stvarno ostavljam bez mogucnosti razgovora sa mnom.
 
Poslednja izmena:
Sharlatan je svako ko zloupotrebljava poverenje svog klijenta i upusta se u seksualni odnos. O tome postoji jasno uputstvo i ogranicenje u svim udžbenicima i svim kodeksima psihoanaliticara i terapeuta uopste sirom sveta. Radjene su mnoge studije koje pokazuju koliko po klijenta moze da bude katastrofalan odnos sa terapeutom,kao i studije o licnosti onih terapeuta koji su to prekrsili, a koji su bili prijavljeni. 400 evrica mesecno, pretpostavljam da se ide jednom nedeljno, jeste necija plata u Srbiji, i ostajem iza toga da samo imucni to mogu sebi da priuste, a da se ne odreknu svega i svacega i ne udju u kredit. Ili ne dobiju neko nasledstvo, loto, bingo, i slicno. A sta su ti radili sa tim prstenom, to mi je bila najveca misterija? Pozz :)

P.S. mislim da je cena terapije kod normalnih (i to odlicnih, vrhunskih profesionalaca)psihoterapeuta od 30 do 50 evra, kako kod koga, neka me neko ispravi ako gresim, i to realno moze da se uklopi u porodicni budzet cak i u Srbiji, i za to treba odvojiti novac kad god se to moze.
 
Poslednja izmena:
dobro, što je moguće manje ćemo se baviti sličnim pitanjima psihoterapije, upravo zbog primera u kom pravcu može da ode diskusija. kod ta, jedino je psihoterapijska primena vezana za rad sa ljudima koji imaju mentalne poremećaje, a zanimljiva je zbog konkeretnog rezultata koji se dobija treninzima u cilju poboljšanja komunikacije i njene primene u različitim delatnostima...
 
Poslednja izmena:
Mene interesuje, kad se vec prepisuju mnoge stvari sa zapada zasto se ne prepisuje i stvar oko licenciranja psihoterapeuta.....tj kurs, pa sledi licenca , a ne kao kod nas ni baba ni zaba, tj mora da zavrsi medicinu , pa specijalizaciju psihologiju, tj psihijatriju i onda vec hteo ne hteo vuce ka klinickom psihologu, a ne ka psihoanaliticaru a jos manje ka TA.....

TA mi lici na nesto sto izuzetno godi prirodnjacima, tj ljudima koji imaju taj prirodni nacin razmisljanja i cesto ih zovu u pravu "prirodnjaci" a poznati su po tome sto kad vode proces kao advokati , koriste logicke postapalice i prave scenu dokazima....

U stvari godi logicarima.....
 
nisam bio lenj, nego otišao na sajt Asocijacije transakcionih analitičara Srbije..evo strane ..između ostalog pom. sajt je direktno u vezi sa IK za koju Milojević objavljuje knjige..
i zato pitanje, da li neko ime iskustva sa t.a. -om i šta znamo o tome..

Jedan prijatelj je prošao kurs, za sada čitam knjige iz te oblasti, trenutno
"Školovanje srca", Klod Štajner (klinički i transakcioni analitičar koji je razvio
trening emocionalne pismenosti i kao jedan od najbližih saradnika Erika Berna
doprineo razvoju TA).
 
Poslednja izmena:
T.A. se u Srbiji opstruira jer udara u same temelje čovekovog vaspitanja - u roditelje.
U Srbiji postoji kult roditelja, roditelj je posebna ljudska vrsta, roditelj se poštuje kakav god da je, roditelji su svetinja itd itd.

Nekome u državi odgovara da tako bude i da deca kao zombiji žive sa roditeljima do svoje 35-te (a neretko i do kraja života).

T.A. je moćna teorija jer je istinita i jer funkcioniše.

Naravno, za bavljenje njom, veoma je važno da se bude upoznat i sa ostalim dostignućima iz psihologije, ali je T.A. veoma fleksibilna, primenjiva i životna teorija koja svakom normalnom čoveku može samo da bude od, malo je reći - koristi.
 

Back
Top