Potraga za zlatnom pticom

Ja bih imala štošta da ti kažem... ali neću veečras, pogađa me Meša, a posebno priča o zlatnoj ptici...
Pomoći ću ti kroz naš dijalog, da ne ispadne da pomažemo školske sastave i lektire... jedino da razvijemo diskusiju ovde, da mi za početak kažeš kako si ti to video, šta ti naslućuješ da bi mogla biti zlatna ptica...
 
hm...negde verujem da bi to mogla biti sreca, sto je takodje sirok pojam...procitao sam negde da je Mesa ljubav prema coveku smatrao primarnom ljudskom vrlinom, pa mislim da bi u Dervisu, Nurudinova zlatna ptica mogla biti ljubav prema jednoj zeni, naravno pustio je da mu ta ,,ptica,, izmakne...onda...ljubav prema zivotu recimo, zivljenje tog istog zivota, borba za ljudskost i pored prisustva straha...
 
Evo me... :zaljubljena:

Ne znam da li si primetio, ali Selimović ''zlatnu pticu'' najčešće spominje kada govori o detinjstvu, posebno je karakteristično to na početku drugog dela romana, kada nas on uvodi podrobnije u lik Mula Jusufa. Mula Jusuf je, to verovatno znaš, pisar u tekiji, ali je njegov lik važan zbog dva velika motiva. Prvi motiv je izdajstvo, jer je Mula Jusuf onaj koji izdaje Haruna (Nurudinovog brata) vlastima, zbog čega je Harun bačen u tamnicu, a potom tamo i ubijen.

Način na koji se Mula Jusuf našao u tekiji je u direktnoj vezi sa Ahmedom Nurudinom. Sećaš li se te priče? Nurudin je trebalo da bude na neki način njemu najbliži prijatelj, neka vrsta brata i oca, a desilo se suprotno: zbog religijskih propisa, načina života u tekiji, ali i ponašanja Ahmeda Nurduina (vazda uzdržanog u pokazivanju emocija), njih dvojica se razilaze. A onda se dešava i ta izdaja, koja je njihov odnos uprljala do neizbrisivosti.

Drugi, za tebe mnogo važniji motiv, jeste motiv zlatne ptice. Selimović u jednom dirljivom pasusu, kroz sećanje na Mula Jusufa i njegovu bezbrižnost koju je imao kada ga je derviš (tada to nije bio, bio je vojnik) prvi put video.
Onda se dogodilo stradanje Mula Jusufove majke i ta zlatna ptica je tragično nestala iz života ovog dečaka (mladića).

Zlatna ptica
je, dakle, neka unutrašnja sigurnost i poverenje u dobro. To, nažalost, imaju samo deca, a najveća veština bi bila kada bismo svi mi, bez obzira na godine, mogli da tu zlatnu pticu čuvamo u grudima.

To je iskonska razigranost duha.

Zlatna ptica može da bude i san o sreći, slutnja o tome kakav bi život trebalo da bude.
 
''Sjeća li se, i njega sam pitao, nekad, o zlatnoj ptici koja znači sreću. Sad sam shvatio: to je prijateljstvo, ljubav prema drugome. Sve drugo može da prevari, to ne može. Sve drugo može da izmakne i ostavi nas puste, to ne može, jer zavisi od nas.''

I sam Selimović je pojasnio - evo eksplicitnijeg objašnjenja samog pisca...
 
Koliko sam ja shvatio Mula-jusuf nije mogao da zavoli Nurudina ne samo zbog njegove suzdrzanosti, vec zato sto ga je negde smatrao odgovornim za smrt svoje majke ili za svoju dotadasnju sudbinu, nije mi jasno zasto Jusuf koji je izdajnik na kraju uspeva da ostane u zivotu ? I zanima me da li postoji neka simbolika u tome sto se pominju bas cetri zlatne ptice mozda kao metafora za neke cetri vrline(tipa ljubav, prijateljstvo,sreca i td) ?
Hvala za objasnjenja
 
Više je faktora koji su se skopčali tako da se između Nurudina i Mule Jusufa stvori nepremostiv ambis. To polusvesno prebacivanje krivice Mula Jusufovo na Ahmeda Nurudina svakako ima veze sa njihovim odnosom, jer u startu nisu iskreni i čisti jedan prema drugom. Mula Jusuf je tad bio dečak i nije shvatio neke životne principe i situacije, ali ni vreme mu nije pomoglo da shvati, jer se bol za majkom duboko urezala u njegove sisteme, neizbrisivo, unesrećeni dečak u njemu i dalje želi da veruje da je moglo biti drugačije... a tu drugačiju stvarnost mogao je, tako on vidi, da iskreira Nurudin...

IZDAJA je, u nekom mom književno-kritičkom viđenju, KLJUČNA reč (motiv) romana.
Ako bi Jusuf bio kažnjen za izdajstvo najboljeg prijatelja svojom smrću na kraju dela, to onda ne bi bio roman o životu u njegovoj izvornosti i pojavnosti, već bi nalikovalo bajci (ako pravda i dobro na kraju pobede), ili nekoj drugoj, poučnoj književnoj vrsti...

Vidiš, neki su zamerili Selimoviću što lik Mula Jusufa nije mnogo razradio. Istina je da se Meša nije mnogo bavio njegovom sudbinom u kasnijem toku događaja, on je taj koji pokreće lanac nesreća izdajom Haruna (što dovodi do izmenjenog derviševog pogleda na život), a malo i površno se govori o tome kako je Mula Jusuf preživeo svest o izdaji, onda kada je bilo otkirveno da je sudelovao u tome...

Selimović je akcenat hteo da stavi očito na nešto drugo.
Eto, na neki način se istorija ponavlja i ono protiv čega smo se borili, okreće se protiv nas. Zato se kaže da se treba boriti ZA nešto, a ne PROTIV nečega, što je radio derviš. On sve vreme pokušava da se bori protiv vlasti, a možda bi njegova borba bila da se borio za sebe i dobro, umesto što je svoje misli obojio negativnim, usmerivši ih na osvetu...
Jer, upravo taj derviš, koji se suočio sa strašnom smrću brata zbog izdaje prijatelja, i sam čini nešto slično - sećaš se kako je potpisao nalog za Hasanovo hapšenje? (Druga je stvar što je on na kraju - nezasluženo - i pogrešno shvaćeno - igrom okolnosti - ispao još u očima Hasanove porodice neki junak koji je oslobodio prijatelja, a ne koji ga je strpao u zatvor...)

Samo, Nurudinova izdaja - spremnost na izdaju je složena.
Nurudin je klasičan primer ljudi koji žele da isteraju pravdu preko nepravde. A time se ništa ne dobija, samo se duplira nepravda.

Ta osveta je složena, jer Nurudin u sebi sve vreme nosi tu užasnu hamletovsku kolebljivost, lomljivost... Sa jedne strane se čini da je odvažan, mudar... a sa druge strane, u presudnim trenucima, on postupa kao slabić i kukavica, kao ličnost bez integriteta.

Zanimljivo je da je on sve vreme svestan oba dela svoje ličnost. Svest o tome u ovom slučaju ne pomaže (kao što je uobičajno da se problem rešava onda kada ga postanemo svesni i priznamo ga), već od njegovog unutrašnjeg sveta pravi veći haos.
 
gde mogu da nadjem prepricano dervis i smrt???? hitno!!!!

Paaaa... Teško da možeš da nađeš prepričano samo deo, kucaj na Google Derviš i smrt, ima nešto na Vikipediji, ali to su samo fragmenti... Ili pročitaj neki predgovor nekom izdanju za taj roman... iz biblioteke, naravno, ne ovde...

A najbolje je da pročitaš knjigu, samo tako ćeš moći da razumeš... Ali i to je pitanje, težak roman i nije za uzrast srednje škole...
 
..ovom raspravom ste me potaknuli da ponovo čitam Selimovića...hvala puno...usput..mislim da svatko od nas ima svoju zlatnu pticu u sebi..i kad ju pronađe i shvati..i prihvati, zadrži..sve mu je lakše sagledati

Draga...
Kada bi mi neko rekao da u životu moram da izaberem jednu radnju da neprekidno obavljam, sigurno bi to bilo čitanje ovog romana...
Čini mi se da bih i 1001. put otkrila nešto novo...

Jednostavno, taj roman je veliki deo mene... kao kada ti nešto uđe u sastav krvi... :)
 

Back
Top