Zeitgeist addendum

Hm pa jel mislish da li je istina ono sto kazu u filmu?

Polovicna istina, bez dodatnih informacija.....Ok, moze sve to....ali ako se na taj nacin govori o parama poreskih obveznika, o finansijama i svemu ostalom.....pa.......trebalo bi produziti film za jedno 2-3 sata da se pojasni TACNO kako to funkcionise....
Ovako - izgleda kao ono sto se prica za hadronski sudarac.....dodje lik i kaze "oce da naprave big bang i crnu rupu..."

znaci, ima tu istine, ali nepotpune....a kome je to u interesu.....e......
 
Naprotiv, nije teze za skopcati, nego se autor prema gledalistu odnosi kao prema debilima...pritom "zaboravlja" neke bitne stvari....jebga, ne moz svestka ekonomija da se objasni u 2 minuta uz pomoc metafora.....

Autor uproscava pojam novca na prilicno komican nacin, jer zaboravlja da novcana masa mora biti pokrivena kolicinom roba i rada dostupnog na trzistu (da sad ja uprostim).

No, ima i stvari koje moraju potaci na razmisljanje i svako ko takvo razmisljanje unapred odbaci kao besmisleno ili glupo, rizikuje da i sam bude naivan.
 
ja sam se oduševila svom tom pričom oko venus projekta
pitanje je da li je to izvodljivo? iskreno se nadam da jeste i da ce barem za 100 godina jedna ovakva ideja zaživeti
joj zamislite svet bez monetarnog sveta....

Hm ima jedan takakv grad u Indiji ukucaj Auroville i videcesh. Ja se nadam da ce doci do toga da se tako globalbo povezemo i usredimo na nauku, tehnologiju i umetnost. Ako ne nasha generacije barem sledece.

Ne zelim to da zamislim...

Zashto?
 
Film je extra , malo me je poterao na razmishljanje . Upravu su za to da je tehnolgija najvaznija.
nesvidja mi se toliko koliko i part 2,3. Taj deo bas salje neku globalisticku poruku i onaj njihov venus project
Taj venus projekat je interesantan , ali ta poruka da nece biti potrbno pravosudje je malo otcana , uvek ce biti kriminala , nemora biti zbog novca, shta je sa nasiljem u porodici i zlochinima iz mrznje ili strasti .
Upravu su za to za resurse i za njihovu pravilnu raspodelu , ali ne verujem da bi se takav sistem dugo odrzao.
Sve u svemu odlichan film.
 
new age...klasika...negiranje Boga,Isusa Hrista.....bla,bla....niste prihvatili i poverovali u Mene koji dolazim od i u ime Boga i NJegovu Volju tvorim a prihvaticete onog koji dolazi u svoje ime i proglasava se za boga ...sve je to zapisano...
 
Poslednja izmena:
ja sam se oduševila svom tom pričom oko venus projekta
pitanje je da li je to izvodljivo? iskreno se nadam da jeste i da ce barem za 100 godina jedna ovakva ideja zaživeti
joj zamislite svet bez monetarnog sveta....

Odgledao film i čitava stvar, a posebno taj projekat Venus, mi strašno liče na scenario za Star Trek.

Daleko od toga da bih imao nešto protiv da budem stanovnik ujedinjene federacije planeta, samo kompletna priča mi liči na teoriju žeščih Star Trek fanova.

Ako sve što su tu napričali nije samo naklapanje grupe Trekija - želim im mnogo uspjeha, a ako je to ipak samo još jedan klub Star Trek fanova - piši kući propalo je.
 
Film jeste interesantcan i ideje su bar za mene nove .

Jacque Fresco i njegov tim su zacetnici necega novog i ogromnog . Nesto poput Galileja za fiziku .

Venus projekat ima mnogo nedorecenosti . Tu se uopste ne zna kako ce stvari da funkcionisu . On navodi samo sta ce se izbaciti iz ovog sistema . Ali ne navodi sta ce biti u tom novom sistemu . Uoste nije dao jasnu sliku funkcionisanja takvog sistema - po mom mishljenju ni on je sam ne zna .

Venus je eksperimentalan projekat - to ce biti Grad u kome ce sve biti automatizovano . Osnovne potrebe za zivot ce biti potpuno besplatne . Mnogo vise mozete videti ovde http://www.thevenusproject.com/ .

Ja mislim da nece uspet bas sve onako kako su zamislili . Jos uvek je rano .

Sto se tice monetarnog sistema . Neki su ovde ispljuvali da je isuvise sturo objasnjeno . A ja mislim da je poenta bila u tome da se pokaze da novac i nema nikakvo pokrice i da se stampa ili unistava po potrebi . Mozete naci podatak da 90% svetskog novca nema pokrice u robi i uslugama - tj. potraznje na trzistu niti u zlatnim polugama .

Niko nije naglasio ono sto je covek najvise naglasavo u filmu a to je ljudsko ponasanje . Vi smatrate da zakoni nude sigurnost u drustvu ? To vas sprecava da ubijete nekog coveka na ulici ? Sta vas sprecava da uradite bilo sta protivazkonito ? Neko vas moze ubiti i otici na robiju zbog toga - njegova kazna moze biti i na 500 godina zatvora , ali vi ste svejedno mrtvi . Pitanje bi trebalo biti kako spreciti , a ne kako leciti .

Mislim da nije upotpunosti u filmu opisano kako bi trbalo - napraviti sistem gde covek nece moci da izvrsi zlocin - ili promeniti coveka tako da on nce imati potrebu a samim tim nece ni zeleti da izvrsi zlocin ? Ja mislim da se covecanstvo krece u oba smera , ali da nijedan nikada nece dostici .

Kada bi ste doveli sada nekog srednjovekovnog coveka njemu bi bilo sasvim ne shvatljivo da danas ljudi idu bez oruzija . Njemu bi bilo ne shvatljivo da sme negde da krene bez zapasanog maca . Da ne spominjemo koliko bi mu bilo nejasno da postoji nesto brze od njegovog konja . Tako mi danas jednostavno nismo kompetentni da pricamo o necemu sto lezi u daljoj buducnosti . Mi smo prilagodjeni i nauceni na drustevni sistem ovakav kakav je danas i ne mozemo da zamislimo nesto toliko drugacije od ovoga . Bas kao sto ni onaj srednjovekovni covek ne bi mogao da zamisli nas sadasnji sistem . Ali i on i mi smo dokaz da se covecanstvo menja i da napreduje .

Naravno najvazniji uzrok promena je tehnologija . Ljude od zivotinja najvise razlikuje sposobnost da sredinu svesno prilagodjavaju svojim potrebama . Kada automatizacija toliko bude uznapredovala da roboti peru ulice , ciste sahte , popravljaju dalekovode , okopavaju njive , prevoze ljude ovakav sadasnji sistem nce biti odrziv . Narocito ne monetarni sistem onakav kakav je danas . postavite sebi pitanje sta ce da rade svi ti ljudi kad roboti mogu da rade sve to i brze i bolje ?
 

Back
Top