Ko su Goranci?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
U Goru sam usao iz Albanije 2009. godine. Svi oni Albanci koji sada naseljavaju opštinu Dragaš u stvari su asimilovani Goranci. Čujem da je i sve više mešovitih brakova sa Albancima, pošto se Bošnjaci iz okoline Prizrena nerado uzimaju sa vama..
Nije mi nikakva namera da te provociram, daleko od toga!
Ne bih rekao,evo sedim u sobi sa familijom,laptop mi u krilu bas ih sada pitam da mi navedu jednog Goranca koji je asimilovan.Svi su nemi,ima ih proalbanskih ali su u manjini i mogu se na prste jedne ruke nabrojati,a verujmi veceg autoriteta po poznavanju Goranskih familija od moje babe i dede nema,evo sad su mi dok vodimo ovu diskusiju naveli vise desetina familija,ko je sta radio,ko se skim vencao,koje ostao u Albaniji za vreme Envera Hodze,tako sam upravo saznao da imam u Tirani ujaka koji je ostao za vreme rezima iako je bio na privremenom radu pa ga uhvatio rat i na kraju Enver Hodza,citav svoj zivot je tamo,od kad je zarobljen u toj zatvorenoj zemlji nije je napustao ima svoju familiju i skoro smo stupili u kontakt pismom jer nema telefon.Zamisli pisao je cirilicom, i poslao je dve slike svoje dece...Evo da ovo nismo pricali ja nebih ni znao...
Asimilovanih goranca nema barem ne originlnih,to ti ja odgovorno tvrdim,a i tri starij clana moje porodice iza mene...
P.S. Sta si trazio u Albaniji,pa si dosao u Goru i ko te setao,nemoras imena da spominjes ako neces samo mi malo opisi tvoje dogodovstine odande...
 
samo da vam napomenem kad ste se vec zagrijali.kod mostara ima selo goranci ispod velike gore koja se zove raska gora,tamo ljudi pricaju da su stari stanovnici nekad davno odatle oselili na kosovo,a i ovi danas sebe nazivaju gorancima zbog te raske gore a i selo im se zove goranci,pa vi sad razmislite....
 
samo da vam napomenem kad ste se vec zagrijali.kod mostara ima selo goranci ispod velike gore koja se zove raska gora,tamo ljudi pricaju da su stari stanovnici nekad davno odatle oselili na kosovo,a i ovi danas sebe nazivaju gorancima zbog te raske gore a i selo im se zove goranci,pa vi sad razmislite....
Znači - Hrvati:per: iz Hercegovine Svetog Save?
 
Jel ti to, sa nekom argumentacijom ili onako, po običaju odvaljuješ? Ja ih znam dovoljno koji mi tvrde da su Srbi. Poznajem dobro i familiju Dragaš, i to dva njihova kraka i pravoslavni i muslimanski.



Torlaci su svi koji govore narečjem koje se popularno naziva "torlačkim". Među njima su i Goranci koji svoj krak prizrensko-timočkog dijalekta srpskog jezika nazivaju našinskim jezikom.
E stvarno bi treb'o malo da odmoris.. imas onu temu na politici ''jesu li slovenci pokatoliceni srbi'' pa tamo pisi ili predlazem otvaranje nove teme ''jesu li estonci estonirani srbi'' posto su eto i Goranci :lol:

pa ce se teramo sa onoga ko zna najvise.
 
Još uvek ne kapiram kakve veze imaju eventualni vlaški toponimi sa Hercegom od Svetog Save?

Hercog/herceg je titula našeg Stjepana Kosače.
Godine 1448. priklonio se Osmanlijama i srpskomu despotu Đurađu Brankoviću u napadu na bosanskog kralja i proglasio se hercegom. (Kasnije se miri sa bosanskim kraljem , i daje mu kćer Katarinu za ženu.)
Ima li Sveti Sava veze sa našim hercegom Kosačom? Ja ne znam, da ima.
Sveti Sava je progonio bogumile, oni su nalazili utočište kod nas.

A toponimi su značajni , ukazuju na kretanja stanovništva koja su u Otomanskoj carevini bila izražena.
 
Hercog/herceg je titula našeg Stjepana Kosače.
Godine 1448. priklonio se Osmanlijama i srpskomu despotu Đurađu Brankoviću u napadu na bosanskog kralja i proglasio se hercegom. (Kasnije se miri sa bosanskim kraljem , i daje mu kćer Katarinu za ženu.)
Ima li Sveti Sava veze sa našim hercegom Kosačom? Ja ne znam, da ima.
Sveti Sava je progonio bogumile, oni su nalazili utočište kod nas.

A toponimi su značajni , ukazuju na kretanja stanovništva koja su u Otomanskoj carevini bila izražena.

To o vezi Hercega od Sv. Save sa Svetim Savom pitaj njega kada ga sretneš. Do tada čitaj i edukuj se http://sr.wikipedia.org/sr/Стефан_Вукчић_Косача

Slažem se da su toponimi značajni, ali je tvoj početni post na ovu temu bio nepovezan. a i zašto nastajanje toponima postavljaš tek u vreme turske vladavine? Zar u Bosni nema toponima starijih od 15. veka?
 
Hercog/herceg je titula našeg Stjepana Kosače.
Godine 1448. priklonio se Osmanlijama i srpskomu despotu Đurađu Brankoviću u napadu na bosanskog kralja i proglasio se hercegom. (Kasnije se miri sa bosanskim kraljem , i daje mu kćer Katarinu za ženu.)
Ima li Sveti Sava veze sa našim hercegom Kosačom? Ja ne znam, da ima.
Sveti Sava je progonio bogumile, oni su nalazili utočište kod nas.

A toponimi su značajni , ukazuju na kretanja stanovništva koja su u Otomanskoj carevini bila izražena.

Јеси ли ти муслиманка? Шта ти тражиш око српских херцега из династије Косача да ми је знати ? Мени су многи историчари рекли да ми фамилије вуче корене од династије Косача,и порекло са подручја на коме су владали.

Врхунац креирања бошњачке нације јесте својатања средњовековних династија (логика - живели су на земљи на којој се простире наша федерација - наши су!).

Штошта ти не знадееш.
 
Јеси ли ти муслиманка? Шта ти тражиш око српских херцега из династије Косача да ми је знати ? Мени су многи историчари рекли да ми фамилије вуче корене од династије Косача,и порекло са подручја на коме су владали.

Врхунац креирања бошњачке нације јесте својатања средњовековних династија (логика - живели су на земљи на којој се простире наша федерација - наши су!).

Штошта ти не знадееш.
daj oladi djete,daleko si ti od znanja.....
 
Niko netreba da se stidi svoje istorije,na kraju ona jeste uciteljica zivota,ako su neciji precu ucinili nesto nekome nazao onda iz toga treba izvuci pouku.Ja zaista nevidim zato bi Goranci trebali da okrecu ledja svojoj proslosti kada je cinjenica da su njihovi koreni Srpski.Proslost ne menja sadasnjost i to sto su Goranci nekada bili Srbi neznaci da su ista manje muslimani u danasnjici od bilo kog drugog muslimanskog naroda u svetu i okolini...
Medjutim Goranci sa svojom promenom vere odnosno primanjem Islama nisu odbacili svoj nacionalni identitet koji je ocigledno duboko ukorenjen u tradiciju i folklor.Sa ponosom mogu reci da sam patriota,volim svoju zemlju isto kao i moj komsija,kao i moj najbolji prijatelj (koji su Srbi) i ne osecam se nista manjim covekom od njih.Ja druge zemlje od Srbije nemam i zaista me brine sta ce biti sa Gorom ako Kosovo ostane nezavisno...
To da su Goranci dosli iz Hrvatske ili sta vec to su obicne baljezgarije,ima Goranaca u Hrvatskoj,a ima ih i u Bosni i u Crnoj Gori (Berane,Plav,Rozaje) i u Makedoniji i svuda po belom svetu.Zna se odakle poticu sa Gore i tu nisu niodkuda dosli vec otuda samo odlaze u pecalbu sto cine vec decenijama ako ne i vekovima...
Ovo moje misljenje deli sa sigurnosu 90% Goranaca.Treba znati da su Goranci jedan miroljubiv narod koga zanima zivot u okviru svoje porodice i nikome nisu rival niti neprijatelj.
 
Што се бели, горе Шар планина?

Да л' је снегче, ил' је бело стадо?
Нит' је снегче, нит' је бело стадо.
Да је снегче, би се растопило,
Да је стадо, би се растурило.
Веч тој беше Милкино чадорче,
Под чадорче болна Милка лега.
Брата и гу Турци заробили,
Заробили, пај га обесили.

Goranci_proslava.JPG


Најубаво њих да питамо шта су
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top