epilepsija

Da alkoholisano stanje moze da isprovocira epi napad,potom intoksikacija lekovima,povreda glave,tumor mozga,...i jos neke strucne medicinske stvari ciji nazivi bi te samo zbunili.To je nesto sto se mora ispitati i drzati pod strogom kontrolom lekara i nije stvar koja se po dobrom starom obicaju naseg naroda moze leciti na svoji ruku koliko god to bio rasprostranjen vid lecenja kod nas.Javi se svom lekaru i otvoreno ga upoznaj sa svojim problemom a on ce te uputiti kod neurologa.Tu ce se sprovesti sva potrebna ispitivanja i znaces na cemu si.
 
nije za mene nego za "prijatelja"
probala sam masazama, psiho-razgovorima, cini mi se da pomaze, zato i mislim da nije ep.
on vise voli vracare, travarke.. igra se.
citala sam dosta o tome, ustvari edukovala sam se preko net-a.
vrste, uzroci...
ali nije imao napad vec godinu, godinu i po.
...ne znam
 
pije lekove, ali doktor mu nije postavio tacnu dijagnozu. snimao glavu, ma nista, nista! sve je u redu...
i onda na osnovu njegovih objasnjenja sta mu se desava, TRAS i evo ti kljukaj se lekovima (i ne dolazi ponovo, otprilike)
 
Nazalost mogu samo da ti kazem da promeni doktora,a sto se tice tih vracara stvarno nemam komentara.On mora kod neurologa a ti ako hoces da mu pomognes potrudi se da stigne na pravu adresu.
 
Nazalost resenje Vaseg problema necete dobiti preko interneta.Ne postoji banalan odgovor zasto je neko dobio napad.Zato postoje brojna neuroloska ispitivaanja koja mogu pokazati zasto se nesto takvo desava.Sam atak znaci da je snizen prag osetljivosti mozga i to treba ispitati,znaci to nije ni od hrane,ni od promaje niti od bilo kakavih slicnih stanja,nego pravac kod lekara pa da se utvrdi pravi izvor pojave epi napada.To nije nesto sto se desava iz cistog mira,postoji razlog.Shvatite to kao poruku koju Vam organizam salje da se sa Vasim sinom nesto desava.Najgore je ziveti u ubedjenju da se to nece ponoviti ili ma verovatno nije nista.Problem nece nestati ukoliko se ne suocite sa njim.
 
takodje samo u snu.
sto je najbolje (ili najgore) on oseti kada ce imati napad (mucnina, jeza u stomaku, dezorjentacija...)
i uspeva da se izbori protiv toga (masaza vratnog dela?, uspeva) sem kada ga uhvati bas u fazi sna.
nema cak ni najmanje promene u poslednje vreme (psihosomatska bolest?) nakon godinu dana price, prihvatanja samog sebe kao normalnog a ne bolesnog coveka...
mozda sam gruba u razmisljanju, ali kada medju nama padnu teske reci (neke prepirke), cini mi se da sam svesno izaziva trzaje (biti u centru paznje?)
postoji novi lek, preskup, koji obuhvata dva u jednom... nesto na L... doktorka bolje zna.
 
Vecina osoba ima nesto sto se zove aura,nesto sto se javlja kao najava napada da bi osoba koja boluje od epilepsije znala da se sacuva.To znaci da sedne ili legne da se ne bi povredio ako padne,ili ako je na ulici ili ako vozi kola.Ljudi koji imaju epi napade mogu voditi gotovo potpuno normalan zivot ali moraju biti pod kontrolom lekara.Ne moze se reci da je epilepsija psihosomatska bolest,i ne zna se kad ce se napad desiti zato nemoj sebi prebacivati.Jednostavno mozak tih ljudi tj,njihove nervne celije su osetljivije.Recimo da ga tako objasnim jer suvise bi bilo komplikovano objasnjavati medicinskom terminologijom.Puno srece sa vasim voljenima!
 
Epilepspsija znaci istovremeno elektricno praznjenje velike grupe nervnih celija u mozgu.Sad ti je jasnije.a?
To izaziva klonicno-tonicno grcenje grupa misica na telu,bilo generalizovano,bilo pojedinacnih.
Garant ni ovo nije jasno a sva dalja objasnjenja bi te jos vise zbunila.Ja jednostavnije ne umem da ti objasnim,u narodu se zove padavica.Covek koji dobije napad se grci,ima penu na ustima,moze da se ujede i posle napada je veoma malaksao i dugo spava.I ima veliki broj epilepsija koje imaju razlicitu klinicku sliku.Nadam se da sam ti bar malo uspela da objasnim sta je epilepsija.
 
Ona se leci ,pacijent mora biti pod stalnom lekarskom kontrolom,.mora redovno uzimati terapiju pa ako prodje vremenski period od par godina a da pacijent u tom periodu nije imao nijedan napad lekar moze poceti sa postepenim iskljucivanjem lekova,smanjivanjem dnevnih doza do potpunog prekida.Ukoliko minimum 6 meseci do god nakon prekida terapije nema napad moze se reci da je uveden u mirno stanje.Da li ce se napad ponoviti niko ne moze da garantuje.
 
Neurolog koji je poslednji put kontrolisao mog sina koi je jos malo dete ima 6 godina i nikada u zivotu nije imao epi atak do sada ,rekao da to je da dete je imao poteskoce tokom rodjenja ?!!-ako je tako zasto 6 god. nikada nije imao takav atak?-Konvulzije ima u prvim minutima kada on zaspi,i za dvadesetak sekundi-za sad ima terapiju Karbapin(mazepine)i uvek nosim sa sobom Diazepam mikroklizme ali ja sam zabrinuta zato sto te tablete Karbopin imajo mnogi nezeleni efekata.ima probleme sa spavanjem ako ja ostajem do 2 sata u jutro on ce da ostane sa mnom.
 
Mogu samo da vam kazem da se kod dece epilepsija cesto ne ispoljava na klasican nacin vec kao mali napad,zapravo traje samo 10 sekundi i dete izgleda kao na trenutak odsutno.Mozda se i kod Vaseg sina do sada ispoljavalo na taj nacin.Sami lekovi imaju nezeljena dejstva ali je daleko vece ostecenje ako dete ima ceste napade ili ne daj boze upadne u status epileptikus gde napad traje i perko pola sata i tesko se da zaustaviti.Mogu Vam samo reci da sledite savete neurologa i da se naoruzate neizmernim strpljenje.
 
Ja vas mnogo zahvalujem na vase odgovore ,ali imam jos jedno pitanje ja sam uradio i CT snimak i sve je ok samo EEg nije bas najbole pa sada na kraju septembra treba da ponovim to jos jednom,mngo se plasim zbog njega i pitam se zasto bas njemu......:))
 
Znam da je najteze majci da gleda svoje dete kako mu nesto smeta.EEG se mora raditi da bi se videla mozdana aktivnost i da se vidi koji deo mozga ima tu povecanu aktivnost.Mogu vam samo reci da budete optimisti i da sve sto vam nije jasno pitate svog neurologa,lakse je prihvatiti neke stvari ako imate pravo objasnjenje.
 
DRUG OD MOG BRATA SPAVAO JE U ISTOJ SOBI SA SESTROM I SVOJIM OČIMA JE VIDEO SESTRU KAKO SE U SNU TRESE I PENA JOJ IZLAZI NA USTA. NA KRAJU JE DIJAGNOZA BILA TURBEKOLOZA PLUĆNE MARAMICE ALI ONI SU IŠLI I KOD VRAČARA. SESTRA OD MOG NAJBOLJEG DRUGA JE GODINU DANA IMALA NAPADA NARAVNO DOKTORI SVE U REDU DOK NIJE BAŠ OTIŠLA KOD VRAČARE ALI PRAVE.BABE OD 80 GODINA. UMRLA JE BABA.A ONA NEMA NAPADE.
 
Lečila sam se 7 godina. Imala sam dva napada sa 14 godina i nekoliko manjih kriza (dezorijentacija). To me nikad nije sprečavalo da vodim normalan život, niti sam se smatrala bolesnom, što sam očekivala i od okoline. Bitno je držati to pod kontrolom, ali ne dozvoliti da zavlada tvojim životom i postane glavna prokupacija (kao i bilo koja druga bolest). Pre četiri godine mi je okončana terapija i, za sad, nemam problema te vrste.
 
Iskreno da vam kazem ne znam,ne secam se da sam negde videla takav izraz(sto ne znaci da ne postoji),jedina morphea za koju ja znam je u domenu dermatologije,neka podvrsta sistemske skleroze,znetno blazi oblik koji zahvata pojedine misice ekstremiteta.Zaintrigirali ste me,probacu da potrazim odgovor.Pozdrav!
 

Back
Top