auto na benzin-gas ili na dizel

Moj glas ide dizelu, vise iz navike jer benzinca nikad nisam imala.
Zakaslje se malo pri paljenju na ovu `ladnocu ali to je sve i dalje pali iz prve, jednom me je samo izneverio i to kad je crk`o akumulator (i nije neki greh)....
Redovno ga odrzavam i to je u sustini "lek" za bilo koji auto, dobar majstor i redovan servis...
A o potrosnji da ne pricam, smejurija z:mrgreen:
 
Jedan Yugo na benzin i gas. Kada dodje zima, verglaj i muci se sa njim, cesto iscrpim ceo akumulator ali, uglavnom upali, osim kad je ispod -10 a stoji napolju. Potrosnja, leti oko 8-9, ali zato zimi.....ej...i do 15 (gasa naravno). Na benzin ga vozim jednom godisnje i to ako ostanem bez gasa, slucajno.

Drugi auto je dizel. Lepo ide, malo trosi, ali, eto, desilo mi se da se jednom prilikom parafinisao dizel u toku voznje. I nije neki los dizel, kupljen je na pumpi gde tvrde da stavljaju aditiv (strana pumpa). Problem je resen tako sto sam sipala u rezervoar 1 litru petroleja. Trosi leti oko 6, a zimi 8-9 dizela.

Finansijski, to je to, ali i kod jednog i kod drugog ima mana.
 
Moj glas ide dizelu. Dizele vozim vece godinama. I sa njima nema nikakvih problema zimi. Pali iz prve na ovoj hladnoci, malo trosi i za razliku od auta koja koriste gas imam slobodan gepek. Ispravni grejaci motora, antifriz i dobar akumulator i sa dizelom nema problema zimi.
 
Pitanje je u samom startu isuviše laički postavljeno. Šta je bolje - zavisi od situacije. Da je dato neko konkretnije pitanje (tipa - da li uraditi/kupiti ovo ili no) imalo bi smisla.
No, i ovako ću odgovoriti nekako.
Glavna prednost gasa su prilično jeftini troškovi po predjenom kilometru. Gas je i najviše ekološki, pritom i motor ima dugotrajniji vek sa njim (nema aditiva koji se dodaju benzinu). Na starijim sistemima sa karburatorom potrošnja na plinu je do 10% veća nego ona na benzinu, dok novija vozila sa ubrizgavanjem imaju istu potrošnju u oba slučaja. Problemi mogu nastati usled jeftinih i polu-ispravnih uredjaja, tako da to što nečiji Yugo na plin jedva upali ujutru može vrlo imati veze sa loše naštelovanim ili neispravnim raspršivačem ili karburatorom.
Prednost dizelaša je manja potrošnja i takodje nešto niža cena dizela. No, dizelaši novije generacije idu na Euro 4, koji i nije baš nešto jeftiniji od benzina, no Euro 4 nikako ne ledi zimi. Stariji dizelaši koriste običan dizel D2 koji je po ceni izmedju gasa i benzina, no D2 ima osobinu da zaledi na ovim niskim temperaturama. Pritom su ti stariji kod nas već poprilično korišćeni (prešli preko 300.000) i retko koji je u dobrom stanju. Takodje, održavanje dizel motora je poprilično skupe nego benzinskog.

Moj savet je u svakom slučaju noviji auto sa ugradjenim sekvencijalnim plinskim uredjajem. Cena u tom slučaju je nešto veća, no svakako se isplati. :)
 

Back
Top