Teorije prof. Jarica

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Gledam na TV STB prof Jarica....

Bas je pravi istoricar filozofije....
Ima puno cudnih teza....drzi sve na stolu ......i poigrava se sa suprotnostima, sa delimicnim suprotnostima....neuskladjenostima......apsurdima ....trivijalnostima...

Malo i prepun postovanja ka ljudskom dostignucu, tj vezuje zaslugu za coveka (kult licnosti mu je jako vazan, ali ne i ometajuci u nekoj znacajnoj meri....)

Ovo su moje blic impresije...

Ima teoriju da samo mlad covek moze nadahnuto biti pravi filozof, metafizicar.....
Totalni opozit od psiholoskog pristupa coveku.....

A sad vi........pomagajte....da ovde nastane omaz ideja ovog profesora...

P.S. "Nice je jedina postenjacina medju filozofima , tj nije pazio kad nekog kritikuje da mu se zamera....tj njegovim sledbenicima (valjda platona opanjkao strasno)....."
 
on je filozof, pravnik i matematičar. nisam gledao emisiju, tako da ne znam šta je govorio, mislim da je jarić, ko i svaki jurisprident, hegelijanac. vidim da ga sad rabe po televizijama sa temama o duhovnoj entropiji.možda interesantno da preneseš, ako je bilo reči, o neo-darvinizmu....
 
Bila je tema o genijalcima i osim toga sta ga cini i to sta ga ne cini , kao i odnosi koji dovode do nestanka genija u geniju.....znaci komplet zahvat nad temom genija , a preko toga i o "pozitivnoj selekciji drustva"....

Jaric vidi Nicea kao nihilistu....sto jos vise utvrdjuje moj stav da je Jaric bas bas pravi istoricar filozofije, ali je ono kakav treba da bude istoricar filozofije....
Obicno su to dogmaticari i demagozi....a ovaj je samo malo dogmaticar, a u emisiji nije bio demagog....
Cak ni snishodljiv prof Jeroticu, sto je obicno slucaj sa gostima, osim dvojice trojice....
A oni koji iskoce su stvarno face....Jedan starac, matori pedagog ali klasa,zatim Zoran Milivojevic,i jos poneko....
A voditelj bolji da ne moze bolji biti....

Toliko su toga na blic pomenuli da ne mogu da nista izdvojim....to je tako koncentrisano bilo , i ne klasicna istorija filozofske misli, cak nije bilo nicega od toga...verovatno zbog ove teze Jarica da jedno je filozof , a drugo metafizicar....i ima tu nesto sto tera na razdvajanje pojmova, a opet nisam siguran da bi se dobila jasnija slika kada bi se to ucinilo....

Jasno je iz prilozenog da metafizika buja u mladom coveku jer je on jos uvek pun suprotnosti koje prima i konzumira iz okoline, dok stariji vec imaju filtere i deblju kozu......
Ja bih dodao i to da drzanje ne samo svih cinilaca u glavi nego i povezanih odnosa sa milion drugih malih sitnica cini prednost na strani mladjeg, jer samo jedan propusten detaljcic unosi pad , sumnju i gubljenje niti....

Kao sto kad ja tvrdim da nije dobro izgubiti zlo u drustvu, jer se gubi imunitet na zlo, izgleda tacno u ovom trenutku , ali svi sumnjaju da je to tacno u svakom trenutku.....
Samo zbog zaboravljanja na stalni ulaz gluposti i neobrazovanja (lenjost, zaboravnost i rodjenje nove dece)......
 
Veseli Patak, vidim da si jako zainteresovan prebirati po mnogobrojnim temama. Probaću reći koju reč na ovu temu.
Genijalci po pojedinim životnim područjima nauke, filozofije, istorije, metafizike, ...ma koliko bili genijalci jesu daleko od istine i pravog razumevanja života. Svi oni posmatraju život parcijalno i razumeju ga parcijalno. Svako onaj ko želi razumeti život mora poći od posmatranja celine ka pojedinim delovima a ne kao što čine oni pomenuti ili nepomenuti u tvojim izlaganjima.
Onaj ko shvata život zna da izmedju religija, metafizike, nauke i svega ostalog nema granice. Čovek sve to posmatra parcijalno zato što nije u mogućnosti sagledati celinu. Naravno, moguće je sagledati celinu i razumeti celinu ali većina ljudi a pogotovu pomenuti genijalci nisu kadri sagledati istu nezavisno od njihove umne genijalnosti.
Istorija bilo čega pa i filozofije je OK. Metafizika je OK. Nauka je OK. Ali one same po sebi nikoga ne vode do istine i ne otkrivaju istinu.
Mladjem čoveku jeste lakše da stane na put ka istini jer njegov uma nije zagazio u onakvu kolotečinu u kakvu je zašao um osobe koja je zašla u izvesne godine ali to ne znači da takvu mogućnost ima svaki mladi čovek.
Jerotić je izuzetno dugo proučavao mnoge stvari, barata mnogim podacima ali mu nedostaje unutar njega ključna stvar da može sagledati ključnu sitnicu koja bi mu otvorila pogled ka istinu. Otuda, koliko je dao doprinos da se mnogo toga izvuče iz budžaka toliko sada predstavlja kočnicu drugima koji bi da zakorače dalje.
Naravno, Jarić ima samo svoju teoriju koju je sačinio od saznanja iz knjiga a prema sklopu svog uma i svog unutarnjeg stanja koje je samo naizgled drugačije.
Svako ko traži istinu o životu i ako je želi više od ičega drugog na celom ovom svetu taj će nadrasti pomenute pa makar bio jedva pismen.

Ovim ne pokušavam otvarati polemiku sa tobom jer postoji izvestan broj ljudi čak i u ovoj zemlji koji su nadrasli sve te teorije radi teorija.
 
Poslednja izmena:
Ono šta je tužno,ali i obeshrabrujuće je nedostatak bar tračka kreacije! ! !
Kao da su ovi narodi balkanski opredeljeni za sitnošićarđijska mešetarenja
(i Jarićevo raspravljanje mnogo čega tu spada...) komfornim nenaprezanjem
uma! ! !
Pa i pripada mu Dostojevski-nikakve duhovne ili druge koristi od tog Rusa
književnika nema...
Da glasam za najfilozofa s ovih prostora,glasao bih za Z.Đinđića,učenika
i sledbenika Habermasa...Afirmativna upotreba jezika koju je zagovarao,
je itekako osvetljavala lepšim svetlom ove balkanske gudure...
Jarić može da predaje u gimnaziji nekoj,za Fil.fakultet bi valjalo neko kreativniji
i podsticajniji...
 
Steta sto nemamo u nasoj zemlji bar jednog svetskog filosofa koji bi se bar priblizio Sopenhaueru ili Kantu. I on i Petronijevic i ostali daleko su od tog nivoa.

Razlog zašto više niko ni ne želi da se približi Šopenhaueru ili Kantu je što su oni prevaziđeni. Ljudi više ne razmišljaju o onome što je izvan njih već razmišljaju o razmišljanju, o mislima, o rečima, o formama onoga što se naziva znanje, o mogućnostima i granicama.
Naravno, toga na ovom pdfu nema niti će biti jer vas par smarača redovno uništavate svaku temu vašom destruktivnom kvazifilozofijom.
 
Razlog zašto više niko ni ne želi da se približi Šopenhaueru ili Kantu je što su oni prevaziđeni. Ljudi više ne razmišljaju o onome što je izvan njih već razmišljaju o razmišljanju, o mislima, o rečima, o formama onoga što se naziva znanje, o mogućnostima i granicama.
Naravno, toga na ovom pdfu nema niti će biti jer vas par smarača redovno uništavate svaku temu vašom destruktivnom kvazifilozofijom.

Cuj prevazidjeni, Sopenhauer je dostigao vrhunac, sve ostalo je nazadovanje, sutra kad bi neko izneo nesto novo a da nije parafraza (mada je gotovo nemoguce) mogli bi ga nazvati genijem odmah, definisanje pojmova i bavljenje praznim apstrakcijama nije filosofija. Jednostavno ste filosofiju sveli bukvalno na naucni metod. Nepoznavanje idealizma a prica o nekoj granici saznanja je krajnje apsurdna.
 
Cuj prevazidjeni, Sopenhauer je dostigao vrhunac, sve ostalo je nazadovanje, sutra kad bi neko izneo nesto novo a da nije parafraza (mada je gotovo nemoguce) mogli bi ga nazvati genijem odmah, definisanje pojmova i bavljenje praznim apstrakcijama nije filosofija. Jednostavno ste filosofiju sveli bukvalno na naucni metod. Nepoznavanje idealizma a prica o nekoj granici saznanja je krajnje apsurdna.
Idi uči matematiku...:mrgreen:
 
Da glasam za najfilozofa s ovih prostora,glasao bih za Z.Đinđića,učenika
i sledbenika Habermasa...Afirmativna upotreba jezika koju je zagovarao,
je itekako osvetljavala lepšim svetlom ove balkanske gudure...
Jarić može da predaje u gimnaziji nekoj,za Fil.fakultet bi valjalo neko kreativniji
i podsticajniji...

jes vala kretaivno je vrcao od metaforickih doskocica tipa pobila se dva vrapca u parku i ko je za to kriv...demokratsla stranka :hahaha:

ne znam ni za jednog filozofa koji je imao veze sa krimogenim strukturama... a o njegovoj upotrebi jezika i gestikularnoj mimici bi se dalo bas zaebavati na ovoj temi al nesto mi se ne mili
 
Krava "muuu",ovca "beee",koza "meee",a filozof "transcedentno,transcedentno"...

- - - - - - - - - -

jes vala kretaivno je vrcao od metaforickih doskocica tipa pobila se dva vrapca u parku i ko je za to kriv...demokratsla stranka :hahaha:

ne znam ni za jednog filozofa koji je imao veze sa krimogenim strukturama... a o njegovoj upotrebi jezika i gestikularnoj mimici bi se dalo bas zaebavati na ovoj temi al nesto mi se ne mili
Što si se uopšte i javljao...:lol:
 
da ponizim tvoj zuti mentalitet... cak sam jedno vreme pomislio das original... sad znam ko si.
Zajebo si se...Meni bilo krivo što je otišao kod žutih s onim matorim koji jahao popa i čita Kanta...
Bilo mi normalno da napravi svoju stranku nešto kao naprednjaci danas,ali bez dinaraca...Dinarci su mahom
surovi ljudi,sem mog najboljeg drugara kog smo uspeli ukrotiti...:lol:
Dok je bio profa na našem Filozofskom, klinci ga obožavali i amfiteatar bio uvek pun kad je predavao...
Inače u politici uvek podržavam mlade sklone anarhiji i delujem praktično ka depolitizaciji poslova
mog grada.Najsposobniji i najumniji treba da izvršavaju gradske poslove! Za državu me ne interesuje
ko će tamo-što s mene tiče-može i baba sera skupštinska...:mrgreen:
 
Zajebo si se...Meni bilo krivo što je otišao kod žutih s onim matorim koji jahao popa i čita Kanta...
Bilo mi normalno da napravi svoju stranku nešto kao naprednjaci danas,ali bez dinaraca...Dinarci su mahom
surovi ljudi,sem mog najboljeg drugara kog smo uspeli ukrotiti...:lol:
Dok je bio profa na našem Filozofskom, klinci ga obožavali i amfiteatar bio uvek pun kad je predavao...
Inače u politici uvek podržavam mlade sklone anarhiji i delujem praktično ka depolitizaciji poslova
mog grada.Najsposobniji i najumniji treba da izvršavaju gradske poslove! Za državu me ne interesuje
ko će tamo-što s mene tiče-može i baba sera skupštinska...:mrgreen:

djindjic i anarhija... covek bi se ebo za dinar a ne gino za apstraktno... sta je bio pre glupo mi da sad drvim jer nije ziv, tako da zivi u laznom uverenju... najbolji dokaz za ovo sto pricam je post mortem sta se deesavalo i kako se njegova porodica ubi za svaki dinar od njega da ode kod njih a ne na neko drugo mesto ili nekom drugom. na ostavinskom rocishtu kad mu je zena chula kolko je nafukljo love pala u nesves'... tolko o tome ko je on bio i kolko je bio talentovan i iskren za politicku borbu kroz koju se kalio. preprodavac uvek ostaje prepodavac... najveca mu je greska sto je iza sebe ostavio cetu malih degena koji i dan danas seru kao ti o tome da je bio filozof u pm....
 
djindjic i anarhija... covek bi se ebo za dinar a ne gino za apstraktno... sta je bio pre glupo mi da sad drvim jer nije ziv, tako da zivi u laznom uverenju... najbolji dokaz za ovo sto pricam je post mortem sta se deesavalo i kako se njegova porodica ubi za svaki dinar od njega da ode kod njih a ne na neko drugo mesto ili nekom drugom. na ostavinskom rocishtu kad mu je zena chula kolko je nafukljo love pala u nesves'... tolko o tome ko je on bio i kolko je bio talentovan i iskren za politicku borbu kroz koju se kalio. preprodavac uvek ostaje prepodavac... najveca mu je greska sto je iza sebe ostavio cetu malih degena koji i dan danas seru kao ti o tome da je bio filozof u pm....
Preteruješ i to baš srpski-onako na gomilu... Ko je rekao da Đinđić imao veze s anarhizmom?
Prvo kao profa je bio interesantan i veoma inteligentan-to ako sporiš-onda ybg...
Kao o političaru sam rekao šta sam mislio o njemu,a o tome da je marisao lovu? Pa koji to srpski
političar nije uradio?Ja takvog nisam upoznao!Pardon-dve političarke jesam...:mrgreen:
A moja sklonost anarhizmu ako te zbunjuje-onda znači da si zbunjen...Baš i nije za javnu reč
sve,pogotovu ne o tom!Postoje i važnije stvari od ovog foruma...:lol:
 
Poslednja izmena:
Preteruješ i to baš srpski-onako na gomilu...
Prvo kao profa je bio interesantan i veoma inteligentan-to ako sporiš-onda ybg...
Kao o političaru sam rekao šta sam mislio o njemu,a o tome da je marisao lovu? Pa koji to srpski
političar nije uradio?Ja takvog nisam upoznao!Pardon-dve političarke jesam...:mrgreen:
A moja sklonost anarhizmu ako te zbunjuje-onda znači da si zbunjen...Baš i nije za javnu reč
sve,pogotovu ne o tom!Postoje i važnije stvari od ovog foruma...:lol:

on bio omiljen ko profesor? :lol: jedini profesor na filozofskom kod koga se dolazilo sa zarom novih saznanja je laza trifunovic. tacka. kod tvoga su dolazile najvise studentkinje jer u moru fosila i smorenih kretena licio je na nesto i trudio se da zraci nekim optimizmom. a o njegovom stilu, onomatopeji i prikladnim metaforama sam rekao sta mislim... sta god da je predavao pogazio je sa onim sta je radio... lazu su zbog ideologije poslali na kosovo jer nije bio prodana dusha....a ovaj znamo dobro sta je postao bez dana radnog staza. nauci da vrednujes kompletnog coveka i njegovo delo a ne samo parcice koji ti ko zna iz kog interesa odgovaraju.
 
Grešiš...Ja se ovde malo zafrkavam-uopšte me takve stvari ne zanimaju u realu...
U realu o politici,nacionalnim pitanjima,religiji pa i o filozofskim temama-nema
priče-tabu teme!
Ima važnijih stvari o kojima treba brinuti i koje su zavredele truda...Ovo-onako...
 

Back
Top