Reči, reči...

Sokolica_M

Domaćin
Poruka
4.429
Volela bih da u ovoj temi napišemo koje reči volimo i zašto, koju asocijaciju i konotaciju sa njom vezujemo, zašto nam je neka reč simpatična ili smešna...

Takođe, možemo da pišemo i neke nove (a stare) srpske reči koje smo u skorije vreme čuli i na koji način smo ih otkrili (sami, neko nam je rekao, itd.)...

Možemo i da pišemo koje nam se to reči ne sviđaju... i opet čuveno: zbog čega...
 
Svidja mi se rec "potrebovati" umesto "trebati", "hteti", ili "zeleti". Npr. "Ja potrebujem za tim i tim", a hocu, zelim, mi je nekako sturo i lici pomalo na naredbu. Naravno, ne moze se ova rec staviti u svaki kontekst.

Takodje i za "ciniti" umesto "raditi", ne znam zasto, verovatno iz prethodnog razloga - prevelika upotreba za sve i svasta...

To je ono sto mi je prvo palo na pamet, iz literature.

A ima reci kao sto je "akati (se)", a koja se govori u mom govornom podrucju (Nis), mislim da je turska, veoma mi je simpaticna, zamenjuje skoro sve u svakodnevnom govoru, "zgodna" je, a uvek i pomalo saljiva.

O recima iz Pirota da ne pricam - sve su mi simpaticne!;)
 
Južnjače, sramota da nisi spomenuo ISKATI. To je lepota!

Da, to je jedna od prelepih reči...

Meni se sviđa reč miloduh, koja označava mirisno bilje...

Od nekih novijih reči mi je mnogo simpatična reč klisko, svaki put me nasmeje, budi mi detinjstvo...
(ovih dana se spremam da isprobam mogA kliska :sanke::bob:z:plez:)

Posebnu averziju imam prema rečima ''ekstra'' i ''super''...
 
Južnjače, sramota da nisi spomenuo ISKATI. To je lepota!
Da, pa samo oblik "ištem" z:lol: ("Išti, pa će ti se dati").
Inače, te reči su (bile ?) rasprostranjene svuda, kao i ovo što je pomenuto ranije, "akati", upotrebljavala ih je moja baba, a ona je bila rodom iz Srema. A sad se baš setih još jedne, "dašta" (u smislu: "ta, dašta neg to"). Ja i danas sve te reči koristim, jer sam se navikla još od detinjstva. z:)
 
Složio bih se sa tobom, ali ne znam da li si imala prilike da čuješ kako mala deca izgovaraju reč ''super'' (ili još bolje ''supeeeeer'' :D). Meni je fascinantan način na koji to izgovaraju, kao i njihov izraz lica prilikom izgovora te reči. :)

Pogotovu su mi slatka deca koja ne umeju R lepo da izgovore, nego nešto između L i R, te onda to SUPER zvuči krajnje neodoljivo. Joj, sva sam se raznežila.

No, ipak me nerviraju te reči kada su izgovorene na sledeći način: "Tebra, brate, burazeru, znači extra, bate, znači super! Ma, vrh, brate!"

Ovo VRH, kao i antipod DNO mi posebno idu na nerve kada se koriste u ovakvim primerima.
 
Na primer reč ĐAKONIJE.
Asocira me na punoću, na prebogatstvo, na prelivanje preko ivice pune čaše, na gozbu, na nešto živopisno, na pune, razne, meke i opipljive boje, na stare trpeze...
 
A opet u vezi s "iskati", setih se, nama, možda, zvuči smešno, ali Bugarima je najjozbiljnije, "iskam da te pritiskam", znači "I want to hold you tight". Čula sam jednom davno, na Radiju Sofiji, kad je spiker najavio neku pesmu.

Искати - ask (енг.) , то је у вези? Ако је искати = питати (неког да ти нешто да).
А искамчити? То је у мом крају било , добити послије много искања.
 
Ја често користим изразе мани ме, мани се, манути се...

Подсећају ме на Банат мог детињства.

Уопште, волим да говорим у дијалекту и користим све те германизме и хунгаризме карактеристичне за мој крај.

Иначе, у куцкању на форуму волим да употребљавам глаголе у имперфекту јер даје неку посебну драж...
 
Ја често користим изразе мани ме, мани се, манути се...

Подсећају ме на Банат мог детињства.

Уопште, волим да говорим у дијалекту и користим све те германизме и хунгаризме карактеристичне за мој крај.

Иначе, у куцкању на форуму волим да употребљавам глаголе у имперфекту јер даје неку посебну драж...
'Aj' navedi koji hungarizam, da se podsetimo, inače je ta "razmena reči", između srpskog i mađarskog zanimljiva, i logična, susedi smo z:) Soba, mačka, lopta, cipela... to smo mi primili od njih, i ne samo to, a i oni od nas, csinalni, vecser, szoknya...
 
'Aj' navedi koji hungarizam, da se podsetimo, inače je ta "razmena reči", između srpskog i mađarskog zanimljiva, i logična, susedi smo z:) Soba, mačka, lopta, cipela... to smo mi primili od njih, i ne samo to, a i oni od nas, csinalni, vecser, szoknya...
Хунгаризама има много, за многе и не знамо да су мађарског порекла.

Што се мене лично тиче ја волим да користим једну баш мађарску реч, а то је mindegy (свеједно)

''Мени је миндеђ.'' z:lol:
 
Хунгаризама има много, за многе и не знамо да су мађарског порекла.

Што се мене лично тиче ја волим да користим једну баш мађарску реч, а то је mindegy (свеједно)

''Мени је миндеђ.'' z:lol:
Jel' to baš bukvalno mind + egy, sve + jedno? (Znam da je egy jedan. A mind, je valjda, sve?
 
Ja sam u nekom momentu svog života, prevrćući reči kroz svoju glavicu :), došla do zaključka da mnoge lepe reči (mada mogu imati i naegativnu konotaciju, sve zavisi od sadržaja) počinju na slovo S:

san, spokoj, sreća, svitanje, svetlost, svetost, svitac, svemir, Srbija :), sećanje, spajanje, simbol,...

E, da. Izdavaja se ''smrt'' iz ove grupe. :)

Ili M (hehe): milost, Mesec, misao, majka (MATI), moma, momak, mir, mekota, miris, molitva,...
 
Хех, сетих се сцене из ''Деоба'' Добрице Ћосића, када је у време велике немачке одмазде народ затворен у цркви. Не знајући шта их чека, али слутећи, покушавају да одобровоље немачког команданта (који зна српски) и изговарају најлепше речи српског језика, како каже Ћосић ''најпре певушећи, а онда брундаво, претеће'': зора, шума, нећу, ливада, хлеб, очи, ноћ, нож, смрт, видело...
 
Ja sam u nekom momentu svog života, prevrćući reči kroz svoju glavicu :), došla do zaključka da mnoge lepe reči (mada mogu imati i naegativnu konotaciju, sve zavisi od sadržaja) počinju na slovo S:

san, spokoj, sreća, svitanje, svetlost, svetost, svitac, svemir, Srbija :), sećanje, spajanje, simbol,...

E, da. Izdavaja se ''smrt'' iz ove grupe. :)

Ili M (hehe): milost, Mesec, misao, majka (MATI), moma, momak, mir, mekota, miris, molitva,...
... Mladost, munja, mačka, moć, med, mleko... Ali, imamo i mržnju.
(Uh, ta "mržnja", kao da i rasporedom slova pokazuje nešto ružno).
 

Back
Top