Званично писмо државе

Које писмо по вама треба да буде званично у Србији ?

  • ћирилица

  • latinica

  • neko treće pismo...


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

Romøren

Zainteresovan član
Poruka
156
Ако би били у могућности, које би писмо прогласили званичним у Србији (али ако мора бити само једно) и да ли би увели енглески као обавезан предмет у свим школама и факултетима или не ? z:)
Да ли вам је то уопште битно ?
 
Искрен да будем није ми толико битно... мислим да је ствар личног избора... али нека буде ћирилица.

Што се тиче енглеског, с обзиром да је већ толико распрострањен у свету не би било лоше увести га као обавезан предмет... ионако већ многи основци уче енглески (ја сам почео још у вртићу).
 
Ако бисте били у могућности, које бисте писмо прогласили званичним у Србији (али ако мора бити само једно) и да ли бисте увели енглески језик као обавезан предмет у свим школама и факултетима или не_без размака_? z:)
Да ли вам је то уопште битно_без размака_?
„Dušebrižniče“, nije li bolje da ovladaš граматиком, ma u kom pismu, za početak?
 
Ovaj tvoj savet ću da primenim u praksi ali ipak, reč "engleski" sam tako upotrebio jer svi znaju na šta se misli (šta bi drugo u ovoj temi moglo da stoji uz "engleski"?) a razmak između upitnika i poslednjeg slova rečenice je proizvoljna stvar, stvar dizajna, ne znam šta je tu neispravno_?

Mislim da se nerviraš bez preteranog razloga i na neki način vređaš ljude svojim načinom razgovora (bar one koji su temperamentniji). Ne znam zašto sam ja "dušebrižnik"? :roll:
 
Ko se nervira, dušebrižniče? :roll:
Vidim u kom grmu leži... nervoza, pa je upućena na pogrešnu adresu. Tipičan dušebrižnik, naravno: Uobrazi pozvanost da doprinosi opštem dobru, a ne osvrće se na sopstveno dvorište. Ili nema sposobnost osvrtanja... Čuj, pravopisne norme stvar dizajna, dekUracije...

Slobodno zaključuj o mojoj „želji da vrijeđam“. Ne sumnjam u tvoj i tebi slične temperamente. :)

No, srećna Nova, pa da i sam jednom učestvuješ na Četiri skakaonice ;)
 
®:
Ако бисте били у могућности, које бисте писмо прогласили званичним у Србији (али ако мора бити само једно) и да ли бисте увели Eнглески језик као обавезан предмет у свим школама и факултетима или не_без размака_?
Да ли вам је то уопште битно_без размака_?

R, promašio si jednu: Engleski jezik - ako je naziv predmeta u pitanju. z:lol:

Izvinjenje Romørenu - ja samo lovim greške ovim neumornim pravopisnim kontrolorima. :tease: Mada, saglasna sam u vezi sa savetom koji ti je čovek dao. z:)

A što se pisama tiče: NEMA POTREBE birati. OBA su NAŠA i svako ima svoju važnost i simboliku.
 
Poslednja izmena:
Ако би били у могућности, које би писмо прогласили званичним у Србији (али ако мора бити само једно) и да ли би увели енглески као обавезан предмет у свим школама и факултетима или не ? z:)
Да ли вам је то уопште битно ?


Zvanično pismo bi po meni trebalo da bude latinica .... a Engleski jezik bih propisala da se uči od prvog razreda osnovne škole.
 
ljudi edukujte, a ne grdite hello!!!! i malo suptilnije, ako može...

zvanično državno pismo kao što je rekao Nautilus i jesta ćirilica.

zvanični pravopis srpskoga jezika kaže da srpski jezik ima 2 pisma - ćirilicu i latinicu i ja sam pristalica zadržavanja oba i korišćenja oba, već sam o tome govorila negde

neko treće pismo... hm???? šta, malo nam je 2, ne razumem????

što se stranih jezika tiče - što više i što ranije, to je moj stav i pod hitno promeniti mega-zastarele programe po kojima se radi u većini srednjih i osnovnih škola
 
@ ®
Mislim da si me pogrešno protumačio, nije nervoza u pitanju, samo sam hteo da ti kažem da ako tako budeš odgovarao svima na forumu svaka takva tema će biti brzo zaključana jer će ti svako odgovoriti 3 puta ružnije i uvredljivije (zbog srpskog temperamenta) ali radi kako hoćeš, tvoje pravo. I ne znam gde si primetio "pozvanost da doprinosim opštem dobru", pitanje teme je postavljeno sa ciljem da se nađe odgovor na pitanje "Kako Srbi vide izgled i formu svog književnog pisma?_bez razmaka_" z:) i ništa više.
Whatever, izvini, možda sam i ja tvoj post loše protumačio, sorry... ;)

Hvala na čestitkama, želim i ja tebi srećnu novu 2009. godinu i da još mnogo toga novog учится (šta je veća želja za vrednog čoveka) z:) a ko zna, možda poletim i ja, ako ništa drugo onda na Kopaoniku... z:D

@Ognjena Mala...
Naravno, i ja sam saglasan, počeo sam da uvodim "? _bez razmaka_" z:lol:


Vidim da ima različitih odgovora a zbog toga sam i postavio anketu. Samo da odgovorim na pitanje @jelizaveta, treća opcija je za slučaj da neko misli da treba uvesti neko treće pismo ili možda modifikovati neko od postojećih, ko zna možda ima i takvih raznišljanja a svako ima pravo da iznese svoju ideju... :ok:
 
treća opcija je za slučaj da neko misli da treba uvesti neko treće pismo ili možda modifikovati neko od postojećih, ko zna možda ima i takvih raznišljanja a svako ima pravo da iznese svoju ideju... :ok:

Modifikovati pismo, bilo koje, to bi značilo uništiti svu simboliku grafema, koja je jako bitna za razumevanje, ne samo reči, već i čitavog našeg sistema postojanja, razmišljanja, svesti, mitologije...
 
Одговор Јелизавети:
Што погреши па написа Наутилус великим словом (кад везеш све малим словима). То што Правопис није усаглашен са Уставом говори у каквој (не)уређеној држави живимо. Шта друго да кажем.
 
R, promašio si jednu: Engleski jezik - ako je naziv predmeta u pitanju. z:lol:

Izvinjenje Romørenu - ja samo lovim greške ovim neumornim pravopisnim kontrolorima. :tease: Mada, saglasna sam u vezi sa savetom koji ti je čovek dao. z:)

A što se pisama tiče: NEMA POTREBE birati. OBA su NAŠA i svako ima svoju važnost i simboliku.
Ovaj plural mi nejasan :)

Za tu grešku i ne znadoh. Dakle, kad je naziv predmeta u pitanju, onda je i v(j)eronauka velikim v?

@četiri skakonice
Temperamentu ne prišivah, izgleda uvijek dobrodošlo za naglasiti, srbovanje. Ne mora(š) se i od pravopisa braniti srpstvom.


I, samo još nešto pogođenima blasfemijom mog obraćanja: Kako biste reagovali da se, na izboru miss, neka od pamet-pomjerajuće oblikovanih cica predstavi krezubim osmjehom? Zamijenite promjenjljive u jednačini...
 
Ако би били у могућности, које би писмо прогласили званичним у Србији (али ако мора бити само једно) и да ли би увели енглески као обавезан предмет у свим школама и факултетима или не ? z:)
Да ли вам је то уопште битно ?
Наравно, ћирилицу. Али, опет кажем: термин "званично" је неодговарјући, и заправо не значи ништа. Треба увести оне три основне категорије:
-службена
-јавна
-приватна

употреба језика и писма.
Свесна и одговорна држава, требало је још одавно (али никад није касно, само кад би она то била, но, на жалост, није), да пропише употребу ћирилице као обавезну, у службеној и јавној употреби. Та ЈАВНА је посебно важна, јер обухвата највећи део ствари, тиме би се уредило и употреба писма на телевизијама, новинама, свим јавним местима, као што су продавнице, фирме, речју, све што је изложено оку како и каже појам, јавно. Употреба латинице би се тако свела само на онај трећи сегмент, приватну употребу.
При чему, ПРЕ коначног дефинисања ћирилице у јавној употреби, држава би требало да "припреми терен", једним темељним радом, и без отвореног забрањивања латинице, да њу, заправо, тихо потисне.
(Остали видови борбе против латинице, и "за ћирилицу" су заправо контрапродуктивни, па и ова прича да је то "страно писмо". Она, НИЈЕ страно писмо, стицајем језичко-политичких околности је постала српска латиница.)

Енглески, а и други страни језици би требало да буду обавезни од забавишта.
 
  • Podržavam
Reactions: DJM
Да се не лажемо, Уставом је прописана службена употреба писма:

Члан 10.
У Републици Србији у службеној употреби су српски језик и ћириличко писмо.
Службена употреба других језика и писама уређује се законом, на основу Устава.

Али, службеном употребом се подразумева све оно што је јавно!
Латиница (Гајева) није српско писмо, а језичко-политичке околности једино значи да је наметнута и од једног дела српског народа одмах прихваћена. (Нека социолози испитају да ли из широкогрудости, улагивачке склоности или чега.)

Одувек сам се питао зашто се у свету не употребљава есперанто. Американци и Енглези неће да га уче, па наметнули целом свету енглески?
 
Poslednja izmena:
Али, службеном употребом се подразумева све оно што је јавно!
Не подразумева се, на жалост. (Ах, та тумачења... :roll:) А поготово не треба оставити да се ишта подразумева. У немарном систему какав имамо то је бесмислено очекивати.
Рекох - СИСТЕМАТСКИ рад државе потиснуо би латиницу, исто онако како је постепено, и систематски наметнута.
Латиница (Гајева) није српско писмо,
Опет иста (погрешна) прича. :roll: Језиик је један, СРПСКИ, значи, српско је писмо и латиница (постала) и то је најбитније, а Вуковом реформом дошло је и до продора латинице, пошто се тај словни систем у односу на латиницу ни на који начин не разликује од ћириличног.

а језичко-политичке околности једино значи да је наметнута и од једног дела српског народа одмах прихваћена. (Нека социолози испитају да ли из широкогрудости, улагивачке склоности или чега.)
Наметнута је од споља, кроз дужи временски период (од настанка Краљевине СХС, на овамо, "у име југословенства", шта ли).

Одувек сам се питао зашто се у свету не употребљава есперанто. Американци и Енглези неће да га уче, па наметнули целом свету енглески?
Есперанто је пропали пројекат, за забаву доконих, а енглески је наметнут, јер су они наметнули своју хегемонију уопште. Осим војно-политичког, то је и онај културни империјализам.
 
Есперанто никад није заживео, па то и кажем. Енглески је превладао не спонтано, већ је наметнут смишљено. Више је утицао технолошки чинилац, а не културни. Пре свега се пропагандом а и другим наметањем учинило да је енглески постао доминантан.

У последње време намеће ми се помисао да се све више појављује тврдња како је језик Хрвата и Срба заједнички, један, само да би се протурила латиница као српско писмо. Ово може да буде погубно за српски народ - мислим на идентитет народа.
 
Ćirilično pismo u upotrebi je zadnjih deset godina više nego predhodnih trideset. U svim javnim i državnim institucijama ćrilično pismo upotrebljava se kao službeno pismo. U osnovnim školama je prvo pismo koje deca uče, dakle deca prvo uče i uvežbavaju ćirilična slova. Većina dečjih knjiga najčešće domaćih izdavača su pisana ćiriličnim pismom. Najveći broj dnevnih novina i nedeljnika je štampano ćiriličnim pismom. Zvanično pismo R Srbije je ćirilica. Sve veći broj naše dece otežano piše latiničnim pismom, zato što je sve veći broj nastavnika zahvaćeno bolešću ozvaničenja srpskog pisma upravo pod uticajem politike i propagande. U vreme dok smo pisali i ćirilicom i latinicom u OŠ i srednjim školama, nije bilo potrebe da učimo drugo pismo kada smo učili drugi jezik, sada su naša deca suočena sa tim problemom. Dakle, od ideje da sačuvamo sopstveni identitet došli smo do poražavajućeg rezultata. Od naroda koji je bio u prednosti pretvaramo se u naciju koja se bavi politikom, a posledice trpi naša buduća generacija, jer smo došli na ideju da im potkrešemo krila i na taj način nacionalizujemo. Nacionalni identitet jednog naroda, između ostalog, čuva se i pisanom i govornom rečju, ali se na prvom mestu uzdiže slobodom izbora koji će uvek ići ka onome što je suština jedne ličnosti i njegova genetska struktura, koja je izgrađena pod okriljem kulture jedne nacije kojoj pripadaju naši roditelji i njihovi roditelji unazad do Vuka S. Karadžića i dalje. Iz tog razloga dokle god postoje nametanja bilo koje vrste dotle će postojati i otpor.:eek:
 
Poslednja izmena:
Есперанто никад није заживео, па то и кажем. Енглески је превладао не спонтано, већ је наметнут смишљено. Више је утицао технолошки чинилац, а не културни. Пре свега се пропагандом а и другим наметањем учинило да је енглески постао доминантан.
Који год чинилац, они су га наметнули, што спонтано, што намерно. То је чињеница, али, можемо се борити против ње, индивидуално, но, не треба ни у том претерати.

У последње време намеће ми се помисао да се све више појављује тврдња како је језик Хрвата и Срба заједнички, један, само да би се протурила латиница као српско писмо. Ово може да буде погубно за српски народ - мислим на идентитет народа.
Па јесте један језик, СРПСКИ, то је чињеница. Они га зову "хрватски", то је њихово право, политички и историјски подстакнуто, против тога ми не можемо много. Али, важније је, и ми треба да будемо свесни, да је то једна ствар, и нема много везе с латиницом која такођа постаје српско писмо, ја сам већ објаснила зашто је било лако да се она "увуче" у српски језик, и ми то, с једне стране, морамо прихватити као неминовност. А друго је, опет кажем, борба, да се она потисне, и опет успостави ћирилица. Треће питање, опет засебно, је, да ли, с обзиром на реформу правописа, Вукову, где су и ћирилица и латиница практично омогућене равноправно у српском језику, толико потискивање латинице има смисла. Рекла сам већ раније, да би то, вероватно, СИСТЕМАТСКИМ РАДОМ ДРЖАВЕ, било могуће, али, на жалост, ми немамо такву државу. :(
 
to je baš dobro što imamo dva pisma
ne razumem u čemu je problem.
što ne kažemo više u jednini srpskohrvatski nego su sad dva prisvojna prideva?
glupi lingvisti ako na ovo prećute (mislim u medijima)

e sad sam tek pročitala malo i prethodne strane.
ja sam za oba al redosledom: ćirilica i latinica.

što se stranih jezika tiče, opcija – učenikov izbor
(ali da ih bude bar 3 u školi)
moje mišljenje. samo da ga zapišem negde, da ne zaboravim kasnije...
 
Poslednja izmena:
У последње време намеће ми се помисао да се све више појављује тврдња како је језик Хрвата и Срба заједнички, један, само да би се протурила латиница као српско писмо. Ово може да буде погубно за српски народ - мислим на идентитет народа.

mislim na ovo – stvarno je pogubno ako ko uopšte i pominje,
izuzev autora ovde (i Ljudevita, nek' mu je laka zemlja i miran san)
 
Poslednja izmena:
Одговор Јелизавети:
Што погреши па написа Наутилус великим словом (кад везеш све малим словима). То што Правопис није усаглашен са Уставом говори у каквој (не)уређеној држави живимо. Шта друго да кажем.

kijam, štucam i podrignuću :D
 

Back
Top