Pomoc oko XP.

benitez

Primećen član
Poruka
556
Moj problem je u sledecem imam komp : AMD Athlon Dual Core 4000+ , ploca gigabiteGA-m61sme-sl sa integrisanom grafikom 256MB i 1 gb memorije i na pocetku je radio kao zmaj ali posto sam do sada 5 put instalirao Win XP deluje mi sve sporije i sporije. kad radim sa dva programa on koci zastajkuje cini mi se da mi je prethodni komp pentium 3 lakse izlazio na kraj sa tim problemima. Ima li neka caka kod nove instalacije, radim format c: pre svake nove instalacije ili je u biosu nesto lose podeseno?
 
Instalacija najnovijih drajvera ne garantuje uvek bolji rad komponenti.

@benitez

1. Uradi detaljnu proveru na viruse i drugu malicioznu gamad;
2. Pomoću Disk Cleanup-a, CCleaner-a ili nekog sličnog programa, ukloni sa HDD sve one nepotrebne fajlove i repove koji se samo gomilaju, a ničemu ne služe;
3. Možeš proveriti da li eventualno na HDD-u imaš loše sektore i probaš da ih otkloniš korišćenjem komande CHKDSK u Safe Modu i biranjem opcije 'Scan for and attempt recovery of bad sectors';
4. Pomoću System File Checker-a (sfc komande) možeš povratiti ili oporaviti neke od sistemskih fajlova ukoliko su oštećeni ili nedostaju;
5. Uradi defragmentaciju HDD-a;
6. Uradi defragmentaciju Paging fajla korišćenjem PageDefrag utility-ja jer on prilikom obične defragmentacije ostaje netaknut, a zajedno sa fragmentacijom registry fajlova nekada mogu biti glavni uzrok pada performansi;
7. Proveri koji ti se servisi startuju sa sistemom (mnogi od njih su ti nebitni a startuju po automatizmu). Pomoću XP Services Configuration-a možeš fino podesiti servise;
8. Proveri koje ti se sve aplikacije startuju sa sistemom (mnoge od njih su nepotrebne i znaju da se tu uvuku) korišćenjem naredbe MSConfig ili nekog drugog Startup Manager-a - Startup Control Panel-a, Autoruns-a itd.;
9. Optimizuj memoriju;
10. Isključi vizuelne efekte ako ih koristiš (desni klik na My Computer > Properties > Advanced klik na "Settings" i u Visual Effects tab-u, selektuj Adjust for best performance);
11. Probaj PC Booster, Boost Windows ili neki sličan program za optimizaciju...

Jel dosta? ;)
 
Moj problem je u sledecem imam komp : AMD Athlon Dual Core 4000+ , ploca gigabiteGA-m61sme-sl sa integrisanom grafikom 256MB i 1 gb memorije i na pocetku je radio kao zmaj ali posto sam do sada 5 put instalirao Win XP deluje mi sve sporije i sporije. kad radim sa dva programa on koci zastajkuje cini mi se da mi je prethodni komp pentium 3 lakse izlazio na kraj sa tim problemima. Ima li neka caka kod nove instalacije, radim format c: pre svake nove instalacije ili je u biosu nesto lose podeseno?

Par pitanja... instaliraš normalan ili napakovan xp... dalje, jesi li uopšte i instalirao neku verziju xp-a... recimo black xp?

Pitam jer sam imao sličan problem...

Probaj ovo gore što je kolega preporučio pa javi šta je bilo... (meni to nije pomoglo)
 
Imam normalan XP , probao sam sve savete i nista. Desi mi se da igram igricu i kad izadjem iz nje ostaju ostaju njeni tragovi slike po novom programu koji otvorim ili po dektopu tako da ni osvezavanje ne pomaze.
 
... Probaj ovo gore što je kolega preporučio pa javi šta je bilo... (meni to nije pomoglo)
Imam normalan XP , probao sam sve savete i nista...
Ja nigde i nisam spomenuo da će oni predlozi koje sam naveo da reše problem u potpunosti, jer je sve to relativna stvar, ali mogu predstavljati početnu osnovu (dakle nešto od čega treba prvo početi i obratiti pažnju), dok se ne dođe do konačnog rešenja problema (ako se uopšte i dođe). Nekad je dovoljno samo ukloniti par 'tvrdoglavih' virusa i situacija sa performansama kompa će se drastično promeniti na bolje. Dok sa druge strane, možeš pokušati i sa malim milionom drugih stvari, a da opet nema pomoći. C'est la vie!
smiley_emoticons_wink.gif
 

Back
Top