OZNA, UDBA, BIA...

Titus.

Ističe se
Banovan
Poruka
2.276
Alibi

Zašto BIA već mesecima odbija da odgovori na zahtev Inicijative mladih za ljudska prava iz Beograda i poverenika za informacije Rodoljuba Šabića i dostavi kopiju dokumenta o broju podnetih zahteva za prisluškivanje i podatke o broju prisluškivanih osoba? Zato što, kako odgovaraju iz BIA, ovakvim dokumentom ne raspolažu, „s obzirom na to da stvaranje dokumenta sa ovakvim sadržajem nije predviđeno podzakonskim propisima koji regulišu rad Agencije“. Dakle, nije kriva BIA nego zakon.
Kad iz BIA, pokrivajući se zakonom, neće da odgovore na pitanje o broju prisluškivanih, a sasvim je sigurno da je taj broj lako izvaditi iz evidencije pod kojom su vođeni, onda je to više od arogancije službe nenaviknute da je javnost pita, a ona da odgovara. Možda deo odgovora možemo naći i u oštrim ocenama sudije Specijalnog suda Radmile Dičić: da mere prisluškivanja bez potrebe traju suviše dugo, da neka rešenja u slučajevima prisluškivanja nisu po Ustavu, da u prisluškivanim razgovorima ima intimnih stvari koje nemaju nikakve veze sa postupkom, da nema zakonskih garancija koje bi građane i sudije ubedile da nema zloupotreba.
I ponovo imamo već viđeno. Neprecizni zakoni postaju alibi i formalno pokriće da BIA krši zakon i još jednom demonstrira kako razume svoju obavezu iz Zakona o dostupnosti informacija.
Već godinama ovo društvo, s razlogom, živi pod opsesijom da BIA zloupotrebljava prisluškivanje. I već godinama se govori o tome da je kontrola rada tajnih službi preduslov da bi se neko društvo smatralo demokratskim. A BIA neće da učini ni jedan jedini simbolični gest kojim bi pokazala da raskida sa praksom da je nedodirljiva država u državi.

http://www.blic.rs/blickomentar.php?id=2645

Samo je predznak drugaciji, politicka policija i dalje nesmetano vrslja po privatnosti gradjana Srbije kao u stara komunisticka vremena...
 
Pre svega , mislim da je BIA revolver , ali ne i revolveras . Drugim recima , mislim da rade apsolutno po zakonu . A nasa drzava je jedna razorena drzava , izbusena sa svih strana . Da li iko trazi od Hrvatske Drzave , na primer , da pokaze broj prisliskivanih i njihova iimena . Ne pada im na pamet .

Jedino sto se moze traaziti , i sto je sigurno su oni arhivi do 1989 godine . A ostalo , ostalo je drzavna tajna . Sta u opste kvalifikuje neko udruzenje mladih , da bui to udruzenje moglo da vidi , ko se u ovom cesu prisluskuje . A sta ako neko u tom udruzeju mladih radi , na primer za Siptare , ili za Hrvatsku obavestajnu sluzbu .

da su to dali , ni ovi siptaraski teroristi ne bi bilii pohapseni . BIA je tajna policija , ne javna . Takva sluzvba postoji u svakoj drzavi na svetu, radi u tajnosti , od javnosti , i nigde , ama bas nigde , rad tih sluzbi nije javan .

Jedino u drzavama Warsavskog pakta, kada je doslo do prebacivanja na NATO stranu , doslo je do obelodanjivanja dokumentacije , i nigde i nikadvise . A odmah iza toga i u ovim drzavama je rad ovih sluzbi bio nastavljen u tajnosti . Kod nas sre tako nesto , nije dogodilo , upravo iz razloga , sto mi nismo bili deo Warsavskog pakta , i nismo imali taj nagli prelaz , kao oni . A u medju vremenu , od dolaska Milosevica na vlast , imali smo one neprijatelje , koje imamo i danas , tako da bi otvaranje karata , bilo najgluplja moguca stvar . Sto se tice sttarih arhiva , od pre pocetka raspada Jugoslavije , njih i te kako treba otvoriti . Odmah . Narocito zbog Jugonostalgicara , i onih koji cuvaju i kriju Kumunisticke zlocine .
Jedino sto je ono sto bi moglo biti najinteresantnije za nas Srbe , odneo sa sobom u Hrvatsku Zdravko Mustac, sef savezne sluzbe u periodu pred raspad Jugoslavije u Hrvatsku .
 
ponekad se pitam dal ljudi nose glavu na ramenima za razmišljanje ili brbljanje.
imate masovno društvo, sa time se svi slažete. volite da živite u gradovima, da se vozite sredstvima masovne komunikacije, da šljakate kao sva ostala mase za pare, pa onda da šopingujete gotove proizvode iz goleme masovne proizvodnje, i tako dalje, i tako dalje.
ali, sve to povlači i neke negativne stvari, kao npr masovna kontrola: bezbedonosne agencije su jedan njihov vid. društvo se povećava i usložnjava, tehnologija raste, samim tim i njihove metode postaju perfidnije, i tako vam to ide.
ne znam zašto bi obaveštajna agencija polagala račune ikome, osim vrhu države. gde postoji transparentnost tajne policije, da svaka šuša može da dođe i da ih pita šta oni rade?

i nema to veze ni sa "komunizmom" ni sa OZNAom niti KGBom, kao ni CIAom.
sve je to isto, i sve je to "normalno" za ovakve uslove življenja, u kapitalističkom, masovnom i "demokratskom" društvu.
zato ćutite i šljakajte, a ako vam to smeta, onda morate da menjate same postavke društva. stara vremena sa žandarmima na konjima i par pandura u civilki se neće vratiti, izvolte prisluškivače i kamere.
 
Ija ija tako njače magarence naše...

Gde si glupi Irone, srecna ti nova i Bog neka ti je u pomoci, nek' ti udeli bar malo pameti kad vec lepotu nece:lol: Od sveg srca ti zelim da konacno nesto povalis, poludeces nacisto od masturbacije.

I nemoj da ostavljas lazne podatke http://forum.krstarica.com/threads/107544 , tako sigurno neces nikad da se omrsis, pre ili kasnije ce te videti uzivo, i sta onda...opet onanisanje...:lol:
 
Gde si glupi Irone, srecna ti nova i Bog neka ti je u pomoci, nek' ti udeli bar malo pameti kad vec lepotu nece:lol: Od sveg srca ti zelim da konacno nesto povalis, poludeces nacisto od masturbacije.

I nemoj da ostavljas lazne podatke http://forum.krstarica.com/threads/107544 , tako sigurno neces nikad da se omrsis, pre ili kasnije ce te videti uzivo, i sta onda...opet onanisanje...:lol:

A ko te pitao za tvoja nesrećna iskustva?
 
Entropija i tako to...Ili sam pogresno razumeo ovo podanicko apologetiziranje nasrtaja na fundamentalne vrednosti svakog drustva koje tezi prosperitetu i slobodi pojedinca...???
ovako. ja tvrdim da se društvo usložnjava, da raste i da se tehnologija razvija, jer na takvim konceptima počiva zapadno društvo (pa i polako ceo svet), i da je sasvim očekivano da će se pojaviti perfidnije, efikasnije, podmuklije i moćnije nadgledanje tog istog društva. tu nema nikakve teorije zavere (koje ti obožavaš, zato predpostavljam da si me napao ovde), a i ako ima (u kojoj god meri i obimu, u nekom svakako postoji), sekundarna je; masovna kontrola i nadgledanje su neophodni za ovakvu vrsta društva, to je fundament masovnog i kapitalističkog (ali i socijalističkog, fašističkog) društva usmerenog na masovnu proizvodnju na stalni vrtoglavi tehnološki napredak, na vojnu i državnu nadmoć nad drugima, itd.
bile su lične karte, panduri i špijuni u mantilima, sad više nisu dovoljni; izvolite svuda kamere, GPS, satelite i čipove u karticama. prvi metod je suviše zastareo i neefikasan, sadašnja situacija zahteva modernije načine kontrole, i tu nema nikakvog "apologetiziranja nasrtaja" neke famozne elite.
i, šta sam još hteo reći, je da ako vam smeta masovna kontrola, morate biti protiv masovnog društva i masovne proizvodnje. druge nema. ne možete se bacati liberalnim frazama o "zaštiti prosperiteta i slobode pojedinca", jer ćete dobiti đoku. ljudi su u stanju da vazda budu protiv nekih sumnjivih posledica nekog sistema, bez sposobnosti da uvide da je greška zapravo u fundamentu takvog sistema (koji im, doduše, nimalo ne smeta), i na taj način jure sopstveni rep.

i kakve veze ima entropija (energija koja se ne može ponovo iskoristiti) sa onim što sam ja rekao, do sto đavola?
 
Poslednja izmena:
masovna kontrola i nadgledanje su neophodni za ovakvu vrsta društva, to je fundament masovnog i kapitalističkog (ali i socijalističkog, fašističkog) društva usmerenog na masovnu proizvodnju na stalni vrtoglavi tehnološki napredak, na vojnu i državnu nadmoć nad drugima, itd.

Zasto su potrebni i zasto je to fundament takvih drustava? Pa, sve se svodi na prostu zakonsku regulativu, ako bi bila zakonom zabranjena i surovo sankcionisana ova pojava, bila bi svedena na najmanju mogucu meru. U uvodnom postu lepo pise da se radi o zloupotrebi rada ovih sluzbi te da su neka prisluskivanja nepotrebno duga i da zalaze u najintimnije sfere pojedinca bez ikakvog osnova. Mislim, tehnologija se vrtoglavo brzo usloznjava i razvija, postoje oruzja masovnog unistenja, pa opet, kada je poslednji put upotrebljena atomska bomba npr? A ova tehnologija je dostupna jos od prve polovine 20-tog veka...Pa svaku tehnologiju mozes upotrebiti ili zloupotrebiti, ja ovde govorim o zloupotrebi i da pojedinac u jednom sistemu koje uzima sebi za pravo da se nazove demokratskim i slobodnim, ne sme da dozvoli ovakvu vrstu zloupotrebe rada tajnih sluzbi jer je to prvi korak ka diktaturi najcrnjeg moguceg vida. Privatnost pojedinca je neprikosnovena, ovo nije nikakva fraza, ovo je fundament za svaku vrstu slobode i merilo koliko je jedno drustvo slobodno ili ne...
 
ovako. ja tvrdim da se društvo usložnjava, da raste i da se tehnologija razvija

i kakve veze ima entropija (energija koja se ne može ponovo iskoristiti) sa onim što sam ja rekao, do sto đavola?

Pa eto, ja gornji citat povezujem sa entropijom, jer entropija uvecava haos, a meni sva ta akceleracija dogadjaja mnogo lici na haoticnost koja se uvecava...
 
Preterujete, malo.
Prisluškivanje, kao takvo, nije jednostavno, i moraš, da u telekomu dobiješ dozvolu, a da bi u telekom došao sa dozvolom, moraš od sudije da dobiješ dozvolu.
A postaviti opremu u nečiji stan , ili kuću nije isplativo, jer slabiu opremu, radio može da ometa i da nema efekta!
Pravi napredak, su telefoni 4 generacije, koji će da i bez baterije i SIM kartice, šalju signal i podatke.
A ovi naši što mi danas koristimo, samo izvadiš bateriju i SIM karticu i miran si!

A ima skrembler da se kupi, za 2 000 dolara, i miran si, ako baš želiš da niko nečuje šta pričaš!
 
Preterujete, malo.
Prisluškivanje, kao takvo, nije jednostavno, i moraš, da u telekomu dobiješ dozvolu, a da bi u telekom došao sa dozvolom, moraš od sudije da dobiješ dozvolu.
A postaviti opremu u nečiji stan , ili kuću nije isplativo, jer slabiu opremu, radio može da ometa i da nema efekta!
Pravi napredak, su telefoni 4 generacije, koji će da i bez baterije i SIM kartice, šalju signal i podatke.
A ovi naši što mi danas koristimo, samo izvadiš bateriju i SIM karticu i miran si!

A ima skrembler da se kupi, za 2 000 dolara, i miran si, ako baš želiš da niko nečuje šta pričaš!

Nešto se mislim kad bi mene prisluškivali šta bi sve čuli?
Komšija sluša narodnjake, a onaj klinja lupa po bubnjevima, komšinica se aka sa lokalnim pandurom i jednim inspektorom koji joj pre snoške obeća da će da umlati bubnjara pa onda počne neka škripa i vulgarije, onda bi tad snimili kreštavi glas komšinice koja dodje iza zgrade sa najnovijim kerom da se iskenjka, a mi svi u kući prdimo od zdravlja, žešći bi to izveštaj bio...
 

Back
Top