Šta nam valja činiti?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Dabapas

Aktivan član
Poruka
1.472
Svedoci smo jednog nehumanog odnosa većine ljudi prema životinjama. Bilo da se radi o Beogradu, Nišu, Novom Sadu, Mladenovcu itd.. svugde je poražavajuća slika. Molim vas interesuju me vaša mišljenja.. šta nam je za činiti, kome se obratiti, kome pisati, na koga vršiti pritisak, gde ulagati..
Dajte ljudi ideje, dajte da se organizujemo, pišite šta vi mislite da bi trebalo da se uradi da se svest ljudi malo promeni na bolje u odnosu prema životinjama..
 
Pa jedino može nekom "dosadnom" kampanjom na TV-u. Tako će kroz par godina biti normalno da se ljudi normalno ophode prema životinjama. Evo primera sa gej ljudima. Ili onima koji menjaju pol. Pre nekoliko godina je to bilo šokantno, a danas je šokantno malom broju ljudi. Kada se obajsnilo zašto postoje takvi ljudi i da to nije bolest, mana ili hir, već prirodni varijetet, onda su ljudi promenili mišljenje. Tako treba i sa životinjama. Za većinu ljudi životinje služe nečemu ili ničemu. Ne postoje radi sebe, kao mi što postojimo, već radi čoveka. To je glavni problem. Ne razumeju svi da one nisu ovde da bismo ih klali ili držali da nas brane. Ali TV čini čuda. Samo treba imati pravu meru, ali ipak biti dosadan.
 
Za većinu ljudi životinje služe nečemu ili ničemu. Ne postoje radi sebe, kao mi što postojimo, već radi čoveka. To je glavni problem.

Kako je ovo dobro rečeno. Tačno, većina ljudi misli da životinje postoje da bi njima služile za nešto a ako nema nikakve koristi od njih ne mora ni da postoji.
Znači TV kampanja, tu treba puno para, sponzori.. da li postoji neka organizacija koja sponzoriše takve projekte?
 
Jao, ne znam to. Mislila sam, kada se Orka pojavila, da će stvar biti bolja. Delovali su mi kao ozbiljna organizacija, ali nešto su utihnuli. Nije jednostavno, ali čudi me da toliko organizacija za zaštitu životinja nije uspelo da sredi nešto takvo.
 
Mislim na neke emisije kratke, sa ukusom, ali češće. Možda jednom nedeljno ili dvaput mesečno. Dakle, da je tu, ali ne da skače ljudima po ganglijama i odbije ih. Bila je neka na TV-u za napuštene kuce. Pa malo prikazuju napuštene, malo srećne. Pravo da ti kažem, nisam mogla da gledam. To je bilo prejako. I bez uspeha, verujem. Pozivalo je na emocije, a ne na razum. A ovde može samo razum da bude pokretač promena.
 
Mislim na neke emisije kratke, sa ukusom, ali češće. Možda jednom nedeljno ili dvaput mesečno. Dakle, da je tu, ali ne da skače ljudima po ganglijama i odbije ih. Bila je neka na TV-u za napuštene kuce. Pa malo prikazuju napuštene, malo srećne. Pravo da ti kažem, nisam mogla da gledam. To je bilo prejako. I bez uspeha, verujem. Pozivalo je na emocije, a ne na razum. A ovde može samo razum da bude pokretač promena.

Slažem se sa tobom za emocije. Da li se možda sećaš kako se zvala ta emisija i na kom je kanalu bila?
 
Trebalo bi napraviti formu, nešto kao spot, i da se emituje barem jednom dnevno i tražiti da grad stoji iza tog projekta. Da se emituje jednom dnevno bez slika zlostavljanja životinja i ružnih slika azila i šinternica nego da bude koncipirano tako da prikazuje lepe slike ljudi i životinja.
Dobra ideja treba poraditi na tome.
 
Mislim da bi trebalo i emisije da postoje. Drugačije je kada se u razgovoru sa ljudima iznose stavovi i istine.Samo bih ja tu dovodila obe strane, a ne samo jednu, pa da se ljudi smore. Kada je jednostrana emisija, gledaju je ili istomišljenici ili mazohiste, a ko ne misli tako okrene kanal. Ali ako je tu i neko njihov, onda je drugačije.
 
Treba vrsiti pritisak na org za zastiti zivotinj, ali koliko sam ja upucena ni one ne mogu da se dogovore sa gradom jer je grad dodelio orki sva moguca prava tj pare pa onaj ko ima pare taj se i najvise pita!
Mozda je njima i bila zamisao da se rese problemi na neki nacin ali je po mojoj nekoj teoriji zavere sve to bilo pokrice gradu da se pobiju toliki psi koji bi samo smetali, kome ne znam!
 
Na animal planetu , a ima i na national g. emisija o azilima i uspešnom udomljavanju. Baš je pre neki dan bila o azilu u kom su prevaspitavali borbene pse. Možda tako neke emisije i pokušavati ideju o usvajanju približiti ljudima.
 
Na animal planetu , a ima i na national g. emisija o azilima i uspešnom udomljavanju. Baš je pre neki dan bila o azilu u kom su prevaspitavali borbene pse. Možda tako neke emisije i pokušavati ideju o usvajanju približiti ljudima.

Da, animal cops iz raznih gradova su na Animal Planet-u a na Nat. Geo. je o onom azilu u koji primaju životinje koje niko drugi neće, čak ni drugi azili. U tom azilu radi i neki vet. tehničar Greg Popović, možete misliti moje duševljenje kad sam to videla!
 
Lepe su ideje u vezi emisije i kampanje na tv, ali imaju manu - potrebne su pare i volja odgovornih na tv da se emituje. Toga nema. Niko nece da napravi, a i kad bi se napravila ne bi bila pustena istinita emisija o situaciji sa napustenim zivotinjama. To je suvise ruzno, a i sto bi se uznemiravali gradjani.

Ono sto odmah moze da se radi je da svaki gradjanin reaguje na zlostavljanje koje vidi. Znamo kako to ide.

Drugo, a ne kosta mnogo je - napraviti organizaciju, ili se prikljuciti nekoj od postojecih, i vrsiti pritisak na vlast. Bez kontakta i pritiska na vlast nista se nece promeniti, a to moze samo organizacija.

I - borba za cnr, tj. Strategiju, kroz borbu protiv kafilerije ovakve kakva je, tj. njeno ukidanje.

Protiv sam ruzicastih prikaza i obmanjivanja javnosti kroz slatkaste price. Ne mislim ni da treba stalno biti u stanju afekta i kroz to dokazivati svoju ljubav prema zivotinjama. Naci nekako sredinu kroz realan i racionalan pristup, svakako istinit, i pritiskati vlast da radi svoj posao, npr. da sprovodi Strategiju, a ne da je koristi kao paravan za ubijanje. Ukljuciti se u njeno sprovodjenje tamo gde je moguce.
 
Koja svest gradjana, psa koga je nasla jedna zena, nema cip, ona ce ga uzeti i voditi u selo, ja kazem ja cu ga odveti kod decka koji ce lepo brinuti o njemu, uz to joj kazem da je to lovacki pas i da ce ga ako zadavi kokosku ubiti, njen odgovor je bio da je njoj vazno samo da ga odvede!
Ja je zovem danas, pitam je za psa, kaze pobego, i ajd reko kad naidjem na njega da je zovem, opet odgovor-necu ga ja kod sebe, on ne slusa, pokvarice mi mog psa!
Znaci, nisu samo gradjani koji nemaju pse neodgovorni i nesavesni, vec i oni koji imaju pse!
 
Svako prikazivanje na medijima je ekstra efikasno jer informacija dolazi do jako velikog broja gledalaca/slusalaca/citalaca.. tacno ima manu, jer puno kosta. Prvo da se napravi spot, reklama, dokumentarac, emisija, a drugo sama prezentacija na TV-u kosta. Da se traze sponzori za eventualno takvu emisiju kome se obratiti po vasem misljenju? Ko je to spreman da finansira takve projekte?

Sta mislite koja TV stanica bi najpre pristala da emituje emisije koje se bave zivotinjama, ustvari koja bi bila raspolozena da izadje u susret sa uslovima placanja?

Sem TV-a, gde ulagati napore, kome se jos obratiti? Kome pisati?
 
Poslednja izmena:
Ja bih iskoristila i bilborde, neuporedivo manje kosta reklama postavljena na bilbord a mislim da sto se tice poruke su isto tako efikasni. Sad' pitanje finansiranja, sumnjam da bi se neko upustio u kompletno finansiranje jer nema profita, ali moze da se osnuje humanitarna organizacija koja bi bila iskljucivo posvecena uzdizanjem svesti ljudi o zivotinjama, mozda da se organizuju posete skolama gde bi se na tribinama deca upoznavala sa istim.. itd.
 
Tacno, bilbordi su isto jako efikasni pogotovu na prometnim mestima. Svugde gde imamo pristup velikom broju ljudi za nas radi zakon velikih brojeva, od 20 ljudi 5 ce se zapitati sta tu nije u redu. Treba im samo pribliziti problem.

Za skole se slazem, prvo sto treba deci objasniti da su zivotinje nasi prijatelji a ne neprijatelji i da treba prema zivotinjama lepo postupati. To u Sloveniji jako lepo funkcionise. Ziveo sam dugo godina u Ljubljani, Sloveniji, gde skoro u svakoj osnovnoj skoli postoji u okviru same skole sekcija u kojoj deca dobrovoljno brinu o zivotinjama u njihovom naselju. To je prvo lepo prema zivotinjama a i deca nisu zaludjena nekim glupostima i ne gluvare po ulici.
 
Kako je to lepo, iako ne znam skoro sam pa sigurna da teko nesto ne postoji ovde. Treba se fokusirati na decu, kao sto znas i sam koliko pamtimo iz detinjstva a tada smo cak mislili da to sto smo culi ili videli je sasvim nebitno. Bilo bi odlicno kada bi mogli bar i u malim procentima oblikovati svest nove generacije, kako razmisljati i ponasati se prema svim zivotinjama.. svojim, tudjim, napustenim, domacim.. Inace rad sa decom je svakako zanimljiv, tu bi najvece ulaganje bilo vreme.
 
Da li bi iza takvog jednog projekta, kao sto je uvodjenje sekcija u osnovne skole gde deca dobrovoljno pristupaju da pomazu zivotinjama ili edukaciji dece o zivotinjama uopste, treba da stoji neko ministarstvo ili to skola moze sama da organizuje?
 
Ono sto odmah moze da se radi je da svaki gradjanin reaguje na zlostavljanje koje vidi. Znamo kako to ide.

Drugo, a ne kosta mnogo je - napraviti organizaciju, ili se prikljuciti nekoj od postojecih, i vrsiti pritisak na vlast. Bez kontakta i pritiska na vlast nista se nece promeniti, a to moze samo organizacija.

Kome se konkretno iz vlasti obratiti, da li znas? Imas li neke mail-ove, telefone.. imas mozda adrese gde se moze otici i kod koga imamo najbolji prolaz.. kakva su tvoja iskustva?
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top