HDD particija nestaje i ponovo se pojavljuje

dakyorlando

A picker, a grinner, a lover, and a sinner
Moderator
Poruka
39.975
Čudan problem imam, zaista...

U My Computer su mi particije ovakve: A za flopi, C i D za prvi HDD (podeljen je na dve particije, razume se), E za DVD-RAM, F za virtuelni CD, a G je bio za Removable Disk, odnosno MP3 plejer. Kažem "bio", jer sam posle nabavio još jedan hard disk koji je zauzeo G particiju, a MP3 plejer se "preselio" na particiju H.

E sad, ubacim ja jednom MP3 plejer i vidim da je na particiji G. Začudi me to, jer znam da je tu ovaj drugi HDD. Kad ja pogledam: uopšte ne mogu da pristupim tom drugom HDD-u, dakle particija je bila potpuno izbrisana pa se plejer "vratio" na slovo H?! Ako bih pokušao da otvorim folder koji vodi ka podacima u drugom hard disku dobio bih poruku "The drive or network connection that the shortcut refers to is unavailable. Make sure that the disk is properly inserted or the network resource is available, and then try again.". A ja stvarno ne znam šta da radim, jer znam da je HDD povezan; još par sati ranije sam mu bez problema pristupao, a sad nije moglo.

Posle dva-tri dana vidim da opet može da mu se pristupa (ništa nisam dirao ni podešavao u međuvremenu), i mislim, super, problem se rešio sam od sebe, kako doš'o tako o'šo. Međutim, posle još dva-tri dana opet je nedostupan; ista situacija kao ranije. Uopšte ne prepoznaje G particiju tj. HDD, kao da ga nema. U čemu bi mogao da bude problem?
 
Pa ili te nešto zeza ili..... ono što meni bode oči na tuđim računarima, ovi novi diskovi imaju opciju da se "safely remove-išu" :mrgreen: poput nekog USB diska..... pa ti se možda omakne da nepažnjom klikneš na to umesto na fleš, ako uopšte koristiš safely remove hardware... iskreno, nemam pojma šta bi se desilo kada bi neko kliknuo na to, posebno ako je OS na njemu instaliran...
 
1. Pokušaj sa zamenom kabla koji povezuje HDD i matičnu ploču (pretpostavljam da je Sata kabel)
2. pokušaj sa "Device Menager"-om da promeniš "driwe letter" hdd-a na E a da za ostale uređaje promeniš na gore

inače postoji mogućnost da ako je u pitanju prvi hdd ako je on postavljen na IDE kabel I na njega instaliran OS , i zatim imaš nakačen S-ata HDD , da se on zbog toga i gubi jer se S-ata uređaji po defaultu sami sebe pokušavaju da postave za glavni boot , a to ustvari nisu.
 
Poslednja izmena:
1. Pokušaj sa zamenom kabla koji povezuje HDD i matičnu ploču (pretpostavljam da je Sata kabel)
2. pokušaj sa "Device Menager"-om da promeniš "driwe letter" hdd-a na E a da za ostale uređaje promeniš na gore

Uh, ako moram da kupujem nov kabl i petljam se s tim povezivanjem... :thumbdown: Kako da znam da li je Sata kabl?

Ne znam kako da menjam na E... Na šta tačno kliknem u Device Manager-u?

inače postoji mogućnost da ako je u pitanju prvi hdd ako je on postavljen na IDE kabel I na njega instaliran OS , i zatim imaš nakačen S-ata HDD , da se on zbog toga i gubi jer se S-ata uređaji po defaultu sami sebe pokušavaju da postave za glavni boot , a to ustvari nisu.

Mislim da nije to u pitanju jer to nije prvi nego HDD koga sam tek kasnije kupio... mislim da je jasno definisano da je OS instaliran na prvi... Ali nije zgoreg da proverim. Kako to da vidim?
 
Uh, ako moram da kupujem nov kabl i petljam se s tim povezivanjem... :thumbdown: Kako da znam da li je Sata kabl?

Ne znam kako da menjam na E... Na šta tačno kliknem u Device Manager-u?



Mislim da nije to u pitanju jer to nije prvi nego HDD koga sam tek kasnije kupio... mislim da je jasno definisano da je OS instaliran na prvi... Ali nije zgoreg da proverim. Kako to da vidim?
1. Široki kablovi su ti IDE kablovi , oni su široki oko 4 možda i više cm a sata kabel je uzan kabel oko 1 cm , razlika je drastična tako da ne možeš da omašiš.

2. windows ekplorer , nađi u njemu - My Computer , desnim klikom na njega i odabereš - Manage , otvara ti se - computer menagment , pronađi stavku - Disk Managment i klikni na nju sa druge strane će ti se pojaviti svi hdd-ovi i cd ovi i dvd ovi koje imaš , desni klik na bilo koju stavku ima gomilu opcija a jedna je - Change Driwe Leter and path .... , nađi odgovarajući disk i odradi ono šta ti je potrebno

3. Hdd-ovi su ti ponekada jako čudni , ovo je jedna od takođe čudnih stvariju koji mogu da ti se dese sa njima , jednostavno matična ploča zna da napravu pravu zbrku ako original hdd sa instaliranim OS nije na IDE-0 grani , zna da napravi zbrku ako su jumperi loše postavljeni na hdd-ovima bez obzira što se zna tačno gde je postavljen OS i koji HDD je definisan kao glavni , a S-ata diskovi su posebna priča za sebe , oni sami sebe rangiraju po defaultu i postavljaju ispred IDE diskova kao glavni boot uređaji , i onda kada dođe do boota on prvo traži OS po njima pa ako ne naleti diže sa IDE diskova , i tu se stvari i zamute pa se ponekada ni ne vide Sata diskovi unutar OS-a (ovo je iskustvo s moje strane)
 
1. Onda ja imam IDE kabl. Širok je prilično, sive boje i talasaste površine s obe strane... Inače, oba HDD-a su tako povezana

2. Uđem u opciju koju si naveo, ali ne pojavi se E, odnosno DVD-RAM; pojave se C, D, G i F. Piše da su svi zdravi, samo posle C u zagradi piše System a posle D Page File. A E nema na listi... Ako bih kliknuo na G a onda otišao na opciju Change Drive Letter, na meniju za odabir novog slova nema E na listi, već od G pa nadalje do kraja abecede...

BTW šta znači opcija Mark Partition as Active? Kad kliknem desnim klikom na G ta opcija se pojavi, kad kliknem na C pojavi se ali je bleda, dakle ne mogu da kliknem na nju, a na D - uopšte se ne pojavljuje...

3. Manje-više sam razumeo sve što si ovde napisao... ali kako to da otklonim? Mislim, sigurno postoje milioni ljudi širom sveta koji imaju još neki HDD pored onog osnovnog, boot, šta je već, a da je S-ata...
 
dakle imas dva ide kabla,pretpostavljam da su na jednom hdd1 i hdd2,a na drugom dvd
"BTW šta znači opcija Mark Partition as Active? Kad kliknem desnim klikom na G ta opcija se pojavi, kad kliknem na C pojavi se ali je bleda, dakle ne mogu da kliknem na nju, a na D - uopšte se ne pojavljuje..." sluzi za odredjivanje particeja sa kojih se podize OS uostalom ako nemas jos neki os instaliran, nediraj to
 
dakle imas dva ide kabla,pretpostavljam da su na jednom hdd1 i hdd2,a na drugom dvd

Sad bih morao da otvaram ceo komp da definitivno proverim, ali mislim da je tako...

"BTW šta znači opcija Mark Partition as Active? Kad kliknem desnim klikom na G ta opcija se pojavi, kad kliknem na C pojavi se ali je bleda, dakle ne mogu da kliknem na nju, a na D - uopšte se ne pojavljuje..." sluzi za odredjivanje particeja sa kojih se podize OS uostalom ako nemas jos neki os instaliran, nediraj to

Razumeo, ne diram :ok:
 
E sada može biti i do jumpera ali je to ređe.
Prati putanju sledeću
Windows eksplorer - My computer desni tasterom i propertis i otvara ti se : System propertis , klikni tamo na karticu - Hardware i na njoj klikni na - Device Menager , U Device Menageru pronađi stavku - IDE ATA Atapi controlers i klikni na + ispred klikom na - Primary IDE chanel -desnim taster i uninstal , deinstaliraj IDE granu zatim ako imaš i -Secondary IDE chanel , isto deinstaliraj OBA , zatvori sve to i restartuj kompjuter , pusti windows da ti ponovo pronađe sve uređaje što imaš i sve instalira sam od sebe. Da se sve završi trebaće mu oko 5 do 10 minuta da kompletno podigne sistem restartuj ga još jednom. i mislim da ćeš najverovatnije rešiti sa tim problem. ako ne rešiš onda je najverovatnije problem u jumperima na diskovima.
 
E sada može biti i do jumpera ali je to ređe.
Prati putanju sledeću
Windows eksplorer - My computer desni tasterom i propertis i otvara ti se : System propertis , klikni tamo na karticu - Hardware i na njoj klikni na - Device Menager , U Device Menageru pronađi stavku - IDE ATA Atapi controlers i klikni na + ispred klikom na - Primary IDE chanel -desnim taster i uninstal , deinstaliraj IDE granu zatim ako imaš i -Secondary IDE chanel , isto deinstaliraj OBA , zatvori sve to i restartuj kompjuter , pusti windows da ti ponovo pronađe sve uređaje što imaš i sve instalira sam od sebe. Da se sve završi trebaće mu oko 5 do 10 minuta da kompletno podigne sistem restartuj ga još jednom. i mislim da ćeš najverovatnije rešiti sa tim problem. ako ne rešiš onda je najverovatnije problem u jumperima na diskovima.

OK... uradio sam sve po instrukcijama. Sad ćemo da vidimo: ako HDD particija opet bude nestala za neki dan, onda je problem u nečem drugom, u džamperima ili već čemu.

Pisalo je da je sada taj IDE channel "instaliran pravilno, ali možda neće raditi sasvim ispravno dok se ne reboot-uje sistem". Kakav je to reboot i čemu služi? Šta se dešava prilikom njega? I da li treba i njega da izvršim?

Inače, ja već mesecima ne mogu da iz My Computer-a pristupim particijama C i D, nemam pojma zašto. Ponadao sam se da će posle ovoga moći, ali nije moglo... Imaš li možda neku predstavu zašto ne mogu da im pristupim? Takođe mi je i Start meni osakaćen i ne mogu da pristupim dokumentima, opcijama Search, Run, kao ni Recent Documents opciji... Opcije s leve strane menija s tu, ali s desne strane, tamo gde bi trebalo da su Recent Documents itd nalaze se samo Set Program Access and Defaults, Connect to i Printers and Faxes.
 
Ne mogu da kliknem dva puta, jer ih nema u My Computer-u!

Kada uđem u njega pojave mi se: Files Stored on This Computer (folder Shared Documents), zatim Devices with Removable Storages (3½ Floppy A, DVD-RAM Drive E i virtuelni disk F), a pod Hard Disk Drives nalazi se samo ovaj drugi HDD na particiji G, a C i D ni od korova... :confused:

Sećam se da mi se, paralelno kad se to prvi put desilo, u donjem desnom uglu kompa, pored datuma, pojavio i natpis VIRUS ALERT! I svi datumi svih fajlova su, pored datuma i vremena, imali to VIRUS ALERT. Bio sam skenirao ceo komp sa NOD-om i nije ništa prijavio (naravno, i na adware i spyware, i obrisao ono što je našao). Onda mi je jedan poznanik preporučio da još jednom skeniram komp, ali sa Avastom. Poslušao sam, i Avast mi je našao nekoliko virusa koje sam, naravno, obrisao, ali to nije ništa promenilo; VIRUS ALERT je ostalo.

Kasnije je to samo nestalo, ali ja i dalje ne mogu da pristupim particijama C i D iz My Computer-a (nema ih dakle tamo, uopšte), a pored toga mi je i Start meni osakaćen, ko što spomenuh u prehodnom postu. Voleo bih kad bih mogao nekako da rešim taj problem bez reinstaliranja sistema, jer mi je to stvarno veliko akanje i smaranje... :thumbdown:
 
Poslednja izmena:
Znači ti si već imao preležanu zarazu sa virusom , međutim komp nije oporavljen od toga sve dok se ne uradi reinstalacija.
1. Pretpostavljam da preko windows ekplorera možeš svemu da pristupaš. Prečica je istovremeno stiskanje tasterta sa zastavicom i taster sa slovom E , koje je mnogo brže od bilo kakvoga kopanja po start meniju.
2.Nisi napisao koji ti je OS na kompu , da nije neka kršina tj. budževina , koja je osakaćena u pitanju, kao Last XP ili XP Ultimate ili slično.
3. ako imaš disk sa kojega je instaliran windows kod tebe na računaru slobodno ga ubaci i preleti sa njim trenutnu instalaciju windowsa , imaš mogućnost oporavka windowsa posle kojega ti ostaju svi programi i drajveri netaknuti kao i sve ostalo šta imaš na kompjuteru.
4. Znači sada imaš drugi HDD u vidu konstantno?
 
e je**ga pa ti si pozitivan,sledeci put kkorist zastitu:vudu:

Uh... ja sam se bojao da ću tokom života da čujem ovakvu rečenicu, ali nisam mislio da će se odnositi na kompjutere :lol:

Znači ti si već imao preležanu zarazu sa virusom , međutim komp nije oporavljen od toga sve dok se ne uradi reinstalacija.
1. Pretpostavljam da preko windows ekplorera možeš svemu da pristupaš. Prečica je istovremeno stiskanje tasterta sa zastavicom i taster sa slovom E , koje je mnogo brže od bilo kakvoga kopanja po start meniju.
2.Nisi napisao koji ti je OS na kompu , da nije neka kršina tj. budževina , koja je osakaćena u pitanju, kao Last XP ili XP Ultimate ili slično.
3. ako imaš disk sa kojega je instaliran windows kod tebe na računaru slobodno ga ubaci i preleti sa njim trenutnu instalaciju windowsa , imaš mogućnost oporavka windowsa posle kojega ti ostaju svi programi i drajveri netaknuti kao i sve ostalo šta imaš na kompjuteru.
4. Znači sada imaš drugi HDD u vidu konstantno?

Da, već je preležao zarazu, i znači neće se oporaviti dok...? o, ne... :dash:
1. Hm, nisam do sad znao da se pritiskom na Windows dugme i E stiže u My Computer sa otvorenim Windows Explorer-om. Eto, učiš dok si živ :D
Ali kada u Windows Explorer-u kliknem na plusić pored ikone My Computer i on se razgrana, opet dobijem samo A, E, F i G; nema C i D. Jedini program preko koga mogu da pristupim C i D je Total Commander.
2. Koliko ja znam nije ni Last XP ni XP Ultimate (priznajem da nisam čak ni čuo za njih). Znam da mi je ranije pisalo Professional, sada mi ništa ne piše, ali možda je i dalje ta verzija a ako nije, onda imam običnu verziju, "samo" XP. Sa SP2.
3. Nažalost nemam taj disk, meni je neki tip instalirao i nameštao OS... :(
4. Da, tu je već tri dana; nadam se da neće opet da nestane :smajlikojidržipalčeve:
 
Ja te baš i ne pratim najbolje. Nemaš ikonice ali možeš da pristupiš podacima sa tih diskova ako, na primer, ukucaš adresu gore peške, tipa: D:\Lexa\Word...?
Ako je to, tebi je oštećen win. explorer a to rešava jedino reinstalacija, neko pametniji će ti sigurno reći. Meni se još nije omaklo da mi virusi do te mere unište komp a da ih potpuno očistim tako da je najverovatnije samo pitanje vremena kad će da ti padne sistem. Prebaciš sve podatke na neki od prisutnih zamrzivača sa onog G diska, pošto pretpostavljam da ti je sistem na C..... u stvari najpametnije bi ti bilo da stari disk ostaviš kakav je a da ti neko na G instalira novi win. pa ti posle formatiraj stari disk pošto, naravno, prebaciš sve podatke. To zbog ovoga što je snejks napisao:
inače postoji mogućnost da ako je u pitanju prvi hdd ako je on postavljen na IDE kabel I na njega instaliran OS , i zatim imaš nakačen S-ata HDD , da se on zbog toga i gubi jer se S-ata uređaji po defaultu sami sebe pokušavaju da postave za glavni boot , a to ustvari nisu.
Što prvi put čuh pa ko veli ako mu je baš stalo da bude glavni - neka bude :)
 
Niko ovde izgleda ne cita...a ipak znaju sigurno sta je problem a i koje je resenje. I na onoj temi malo pre,a i ovde...a i na jos nekim okolo.
Nije dobro ovako. Morace se nesto uraditi po pitanju povrsnih odgovora datih od strane ljudi koji ni svoje probleme nisu uspeli da rese.
Od glupih naziva teme,do glupih odgovora...pametovanja i ostalih ispada. Samo da se zavrse ovi praznici,da dograbim vremena.
 

Back
Top