Jugoslovenska romantika

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

jataganac

Početnik
Poruka
48
Da li se secate Jugoslavije, ali ne SRJ, nego SFRJ?
Ako se ne secate, mozda su vam stariji pricali o tome. Da li smatrate da je to vreme bilo romanticnije i da je postojala romantika uslovljena upravo Jugoslavijom kao zemljom koju su njeni gradjani mnogo voleli?
 
to je bilo veshtacko i plitko osecanje - pravo ime za tu romantiku je patetika...

cccc, kakav šovinizam.

Danas je romantika uslovljena nacional-socijalizmom. Ako nisi moje nacionalnosti - ko te je*e, mrš, zar ne jeka.

Bar u to vreme su ljudi bili iskreni što se tiče svojih osećanja.
Što kaže Đole Balašević

"Nekad smo se bratimili po pogledu
sluteći da isto sanjamo
i Bogu je prosto bilo
krstimol' se ili klanjamo..."
 
Podsetio bih da je ta drzava formirana 1918. godine, buduci da mnogi uzimaju 1945. godinu kao godinu osnivanja Jugoslavije.
Dakle mnogo genaracija se rodilo i zivelo u toj drzavi. Osnovana je po zavrsetku Prvog svetskog rata i postojala u svojoj prvobitnoj teritoriji do 1991. godine, odnosno 73 godine. Ne verujem da je romantika u Jugoslaviji bila vestacka. U odnosnu na Srbiju (odnosno onog sto nam je ostalo od nje), Jugoslavija je bila velika zemlja, ali spram drugih zemalja u Evropi i svetu, drzava srednje velicine.
Imala je zaista lepe i romanticne predele, more, planine, reke, jezera, predivne pejsaze, gradove, sela... Kad se poleda geografska karta Jugoslavije, moze se uociti da je imala jedan od najlepsih geografskih polozaja u Evropi. Bila je to drzava srecnih i zadovoljnih ljudi, drzava uspesnih sportista, muzicara, glumaca, pevaca i umetnika uopste. Za razliku od danasnje situacije, tada su gradjani bili ponosni na svoju zemlju i svuda su bili dobrodosli, jer je Jugoslavija bila izuzetno cenjena i postovana u svetu.
Najromanticnije je bilo leti, kada se vecina stanovnistva sjati na jadransko primorje, mada nisu manjkali ni strani turisti. Prelepe plaze, plavo i toplo more, gostoljubivi primorci, zvuci mediteranskih pesama, vecernji izlazci, restorani sa bastama pored mora, izvrsna klima i dr. davali su posebnu crtu romantike kakva se nigde nije mogla doziveti.
Zbog vece teritorije i broja stanovnika, Jugoslavija je imala kvalitetan sport. Imali smo jake fudbalske, kosarske, rukometne i vaterpolo lige i odlicne pojedince u gotovo svim sportovima. Na olimpijskim igrama, sportskim prvenstvima i drugim medjunarodnim sportskim manifestacijama se vrlo cesto cula jugoslovenska himna.
Bogatstvo prirodnim resursima, razvijena privreda i povoljan tranzitni polozaj cinili su da Jugoslavija razvije visokokvalitetnu proizvodnju u mnogim delatnostima i bude konkuretna na svetskom trzistu. Nasi gradjevinari su isli na grade sirom Evrope, SSSR-a, kao i na bliskom i srednjem istoku.
A muzika! Na sve strane je vrvilo od kvaliteta. Brojne muzicke grupe i solisti punili su hale i stadione bivse Jugoslavije. Bilo je dosta muzickih festivala (Beogradsko prolece, Pjesma ljeta, Vas slager sezone, festivali u Splitu, Zagrebu, Opatiji...). Uz zvuke tih pesama rodile su se mnoge ljubavi.
Ma bilo je sve mnogo lepse i romanticnije nego danas.
 
ja sam jugonostalgičar, evo priznajem
volim pesme tipa Od Vardara pa do Triglava
Tri put sam video Tita Maršala
Zapjevaj, moja Jugoslavijo
to me podseća na mir, blagostanje
ljudi su verovali u nešto, imali ideale i crveni pasoš
išli su gde su hteli i
Jugoslavija je bila cenjena država
 
Poslednja izmena:
svi mi koji danas imamo oko 40-tak godina smo voleli tu zemlju i naravno da smo nostalgicni za onim vremenom kada smo kao deca mogli da putujemo od Makedonije do Slovenije a da te niko nista ne pita, naravno da sam nostalgican za detinjstvom bez nasilja i droge, smesna mi ova danasnja deca ali me je vise zao kad vidim u kakvim uslovima zive i sto je najgore u kakvim se uslovima skoluju!

r22b0m.jpg
 
Poslednja izmena:
cccc, kakav šovinizam.

Danas je romantika uslovljena nacional-socijalizmom. Ako nisi moje nacionalnosti - ko te je*e, mrš, zar ne jeka. Nije tako.

Bar u to vreme su ljudi bili iskreni što se tiče svojih osećanja.
Što kaže Đole Balašević

"Nekad smo se bratimili po pogledu
sluteći da isto sanjamo
i Bogu je prosto bilo
krstimol' se ili klanjamo..."

Ma Djole je izrazito iskren kad god se okrene kako vetar duva:roll:.
 

Što kaže Šerbedžija:

"ponekad napišem pismo
adresu imam u glavi
kažu zajedno više nismo
drug mi u drugoj državi
a nekad smo znali skupa
brzim preko Bosne
našta je ovo izašlo
... im tri matere rosne"


...OD MURE SVE DO MORAVE NEKA SE SVI ZABORAVE
AL' OSTAĆE UVIJEK PONEKI MORNAR PANONSKI :)
 
Poslednja izmena:
svi mi koji danas imamo oko 40-tak godina smo voleli tu zemlju i naravno da smo nostalgicni za onim vremenom kada smo kao deca mogli da putujemo od Makedonije do Slovenije a da te niko nista ne pita, naravno da sam nostalgican za detinjstvom bez nasilja i droge, smesna mi ova danasnja deca ali me je vise zao kad vidim u kakvim uslovima zive i sto je najgore u kakvim se uslovima skoluju!

r22b0m.jpg

Ja nemam ni 30, uvek sam se osećao i OSEĆAĆU se kao JUGOSLOVEN. Dalje ništa ne priznajem. Možda zato što potičem iz multietnične Vojvodine, gde se taj duh međuetničkih odnosa, donekle sačuvao, ali ipak ima i ovde nekih bisera koji bi sigurno da "kolju manjine" i čeznu za nekom velikom srbijom do Karlobaga ili šta ti ja znam. Ispio im mozak umobolnik u Hagu... šta ćete.
Dobro pamtim tih par godina mog detinjstva u bivšoj Jugi, svi su nas cenili poštovali. Niko te nije pitao za nacionalnost, svi smo bili jednaki, danas ni na ulicu ne smem da izađem a da me ne pitaju, "šta si po nacionalnosti", a škole, fakulteti, razni dokumenti su posebna priča... i naravno na osnovu odgovora dobijem "zasluženi tretman".
 
Poslednja izmena:
Ako nastavite sa jugonostalgijom a ne sa jugoromantikom..tema ce pod kljuc..

Teško da će jugoromantika ići bez jugonostalgije. U tom slučaju, trebalo je odmah da je zaključate ... ili da kao moderator usmerite temu u pravcu koji odgovara PDF-u ... Ne vidim razlog za zaključavanje.

Bilo je mnogo romantičnije ... sa 17 godina sam stopom išla na more, kinte dovoljno tek toliko da imam za klopu, a i to je bilo nevažno. Važno je bilo da uz mene dobro društvo, gitara (neko ko ume da je svira) ... i naravno, more.
 
Poslednja izmena:
Sa ove distance jeste romanticno...Jugoslavija....
Neko drugo vreme,neka druga zemlja....bratsvo i jedinstvo,ekskurzije sirom te zemlje,zbratimljene skole,neka muzika,neki ljudi,neke utakmice...
Odrasla u toj zemlji i detinjstvo mi je bilo lepo...nisam nostalgicna,ali jeste bilo romanticnije,naivnije...
Lik Tita je nesto sto me najmanje asocira na Jugoslaviju.Pre svega je to moje detinjstvo,putovanja,druzenja i muzika.
 
Da li se secate Jugoslavije, ali ne SRJ, nego SFRJ?
Ako se ne secate, mozda su vam stariji pricali o tome. Da li smatrate da je to vreme bilo romanticnije i da je postojala romantika uslovljena upravo Jugoslavijom kao zemljom koju su njeni gradjani mnogo voleli?

Kako da ne...dovoljno sam "mlad" da se sećam...:lol:...bilo je više romantike, al' to nešto nema veze sa SFRJ...tak'a su bila vremena...prostodušnija...
 
Neko može da baljezga godinama, ne samo na jednoj temi, pa je i „omiljen“ forumaš/ica, a kad se Yuga pomene, ni da udahneš duboko, eto prijetnje ključem i podsjećanja na „pravila“.

Tema je, naravno, izvanredna, ali nije za mjesto poput ovog. Nekako ni ljudi nijesu za države poput ovih. Nekako je samo Jugoslavija svoja na svome. Sa svojima.
 
Mnoge smo i mnogo voljeli ~ Antun Šoljan

Mnoge smo i mnogo voljeli
na ovoj šarenoj cesti
al' tek usput, na cesti
ravnodušne, po dvoje
u ciničnoj postelji stizale su nas
mučne radio vijesti

brojeći poene u sportu, piću i ljubavi
za volju časka spiskali smo snagu
ne brini vlado, tim se više niko ne bavi
sad kad je sve otišlo k vragu

nama su se objavljivala nebesa
tek kroz rastriježnjena usta sumnjivih dama
na zabavama pučkim
između dva plesa
kroz prozor bi nas dotaknula tama
za razliku od svjetla
tama je bila prava
najgore su vijesti bile najtačnije
dubok je san prokope, a plitka je java
mirno spavaj Slobodane, sve je mračnije

i prije nas, doduše, mnogi su se tješili
da je vrijeme na njih bilo suviše kivno
ne postavljajuć pitanje, Slavko,
divno smo ga riješili:
živjeli smo kratko
umirući intenzivno
 
Sta je to romanticno u plitkim komedijama, lakim tekstovima pesama, kupovini naveliko preko grane, politicki podobnom umetnickom izrazu na svim poljima, nepoznavanju svog nacionalnog bitja, relativizovanju istorije, verskoj toleranciji koja sistematski ubija veru, sletovima sa bezbroj kapica i zastavica... ima jos, al i ovo je dovoljno materijala za razmisljanje... ajmo jugoljupci...al samo pametno i argumentovano i bez patetike.
 
Sta je to romanticno u plitkim komedijama, lakim tekstovima pesama, kupovini naveliko preko grane, politicki podobnom umetnickom izrazu na svim poljima, nepoznavanju svog nacionalnog bitja, relativizovanju istorije, verskoj toleranciji koja sistematski ubija veru, sletovima sa bezbroj kapica i zastavica... ima jos, al i ovo je dovoljno materijala za razmisljanje... ajmo jugoljupci...al samo pametno i argumentovano i bez patetike.

Ne znam koliko ti imaš godina, meni 54 leta prostrujaše časom, pa mislim da mogu i lanuti nešto na temu Jugonostalgije. Išla sam redovno u crkvu, a i bila predsednik razredne zajednice, tada to bilo moda, danas ne znam. Ovde kod nas u Vojvodini, nismo se odricali ni Boga ni krsne slave, a ako su ovi novokomponovani Pravoslavci pravi, e, pa hvala, meni je ipak draže da budem ovo što jesam, mislim da se deca krste po rođenju a ne đuture ko danas, krštenje, venčanje...a ni Oče naš ne umeju da izdeklamuju kad im je slava, fala, fala, fala, al' ne bih, ja sam svoje nacionalno pravoslavno biće upoznala baš u SFRJ.
A što se muzike i lakih nota tiče, paaaaaaaaaaa, verovatno su bolje ove današnje grandove parade svega i svačega, to u vreme moje mladosti nije pilo vodu, falim te dragi Bože, o lakim komedijama bolje da ćutim, al' nekako ne mogu, mislim ove "teške komedije" koje danas snimaju su ama baš teške, mozak puca od kvaliteta.
A što smo se skupljali na radnim akcijama, mada to nisi pomenula, pa verovatno je bolje sada, sada skupljamo narkomanske igle po parkovima i obdaništima, e, to je zaista mnogo, mnogo, mnogo bolje, a bogami i kvalitetnije življenje no u ono Jugonostalgično ili romantično ili bilo kakvo, ono vreme.
 
sto rece gospodja vise mene
da lanem i ja koju
pre negoli zatarabe temu
tja ,,sta ima veze
zatarabili jugu
sitnica za temu
elem...
svi koji poticemo iz 18.. i neke
i svi kojima pise da smo rodjeni ,,sad vec u nekoj ex drzavi
hteli ili ne
moramo da budemo romanticni
ne samo zbog patriotskih razloga ...
tu slobodu i taj osecaj...nasa deca nikad nece doziveti...
ljubav koja se nije radjala ..zbog interesa
sponzoruse,,,rec koja je nastala ,,,priblizavanjem Jevropsim standardima i blagostanjem...
ljubav ,,,za koju je bilo potrebno da ima plave oci i da se lepo smeje
a ako igra dobro basket ,,jos bo;lje...
 
Pokupimo boje koje padaju sa neba
dovoljan je dodir, samo to nam treba
zaboravi na juce, hajde pogledaj u sutra
videces da zelis, videces da mozes

Odgovori koje trazis nisu bas daleko
pogledaj u sebe, pogledaj u sebe
neka tvoja glava bude samo tvoja briga
ne daj da joj govore
neka sama otkrije

Ref.
Igra rokenrol cela Jugoslavija
sve se oko tebe ispravlja i savija

Pokupimo zvuke koje padaju sa neba
dovoljan je dodir, samo to nam treba
da li pratis znake
koji stoje oko tebe
videces da zelis, videces da mozes

To sto sada krijes
niko ne vidi na tebi
pogledaj u sebe, pogledaj u sebe
neka tvoja glava bude samo tvoja briga
ne daj da joj govore
neka sama otkrije
Elektricni orgazam
:poklon:
Kad pogledam nase more
nase reke, nase gore
svu lepotu gde sam rodjena
i sve sto bi reci znala
u srcu sam zapisala
zivela Jugoslavija

Zemljo mira, zemljo Tita
zemljo hrabra, ponosita
sirom sveta o tebi se zna
volimo te nasa mati
necemo te nikom dati
zivela Jugoslavija

Tu je rodjen marsal Tito
nase ime ponosito
k’o heroja ceo svet ga zna
blago zemlji sto ga ima
pamtice se vekovima
zivela Jugoslavija
Miroslav Ilic

E pa posto sam ja u Jugoslaviji rodjena -:)
da se zabelezim ovde ....
 
Hvala ti nemir-ka, iako nismo iz iste epohe, verovatno, ipak, hvala ti na stihovima koje nikad nisam voelela, a ipak sam ih uvek razumela, ma nek' odmah zatvore temu, nije više ni važno, ajde kuco, nekad si bila kučka, pa budi to i sad, zaaaaaaaaaaaaatvaaaaaaaaaaaaaaraaaaaaaaaaaaaaaajjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj, ovo ničemu ne vodi, samo nostalgiji,a tebe to kanda ne dotiče.
 
  • Podržavam
Reactions: ®
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top