Religija = strah od smrti i borba generacija

Jacob

Buduća legenda
Poruka
49.567
Ljudska bica su u sustini uplasena od nepoznatog.Smrt je nesto nepoznato,zato ljudska bica pokusavaju da smrt pretvore u nesto poznato.Religija je jedan od nacina da se izbegne stres prouzrokovan strahom od smrti i mogucnost da se smrt ucini prepoznatljivijom.

Ovo mozemo videti jos od samih pocetaka ljudske civilizacije.Egipatski vladari su sahranjivani u grobnicama koje su bile Egipat u malom.

Etruscanske grobnice su kopije etruscanskih kuca.Sve ovo je smisljeno sa ciljem da se "zivot posle smrti" priblizi ljudskom umu i tako ucini sve to manje strasnim.

5v1ulu.jpg


Religija kao uteha od smrti je vazan deo ljudske tradicije.
Ali religija moze da ode previse daleko,ako npr. predlaze da ljudi moraju da trpe mizerno postojanje na ovom svetu da bi uzivali na onom onda je postala prevara koja se sluzi poverenjem,a ako ode i dalje i tvrdi da rivalske religije su pokvarene i lose onda je zastranila u zalosni svet "Svetih ratova" i sektaskog nasilja.

Kada se ovo dogodi,mnogi potraze druge odgovore - ateizam,drugu religiju ili nauku kao nacin pobede nad smrcu.

1565qtl.jpg


U novijem dobu ljudski poriv da pobedi smrt je dobio novu dimenziju,kao sto je ALCOR.
Kompanija za kriogeniku.Ovi ljudi koji su odlucili da se zamrznu zele da imaju "zivot posle smrti" ali ne na nekom drugom mestu,vec u drugo vreme.

Za neke ljude,jedini nacin da se nose sa smrcu je kroz slavlje.
U Mexiku proslava "Dan mrtvih" (Día de los Muertos ) se posmatra kao razdragana prilika da mrtvi ponovo budu u prisustvu zivih,kao mogucnost da i mrtvi uzivaju dok posmatraju svoje prijatelje i porodicu kako slave.

Veruje se da duse mrtvih prate latice cveca koje su posute do od groblja do kuce i tako ucestvuju u gozbi.Ovo zivima daje nadu da ce i oni moci da uzivaju isto tako kao i njihovi preci posle smrti.

2ngzrex.jpg



Ali jedini garantovani "zivot posle smrti" je kroz nase gene.Kroz nasu decu i njihovu decu koja nose nas genetski materijal.

I ovde se zanimljivo preplicu genetski "zagrobni zivot" i religija.

Svako drustvo je svesno da ce sledeca generacija hteti da promeni stvari,ako ni zbog cega drugog a onda samo zbog kreativne energije nase vrste.Promena je jedina konstanta u univerzumu.Bez tog poriva za promenom prvi covek nikad ne bi posegnuo za vatrom i mi bi jos uvek bili primitivni primati.
Starija generacija prihvatice malo promena ali ne previse,ne dovoljno da se unisti stari poredak,na kome su radili da se uspostavi i sacuva.
Zato se cesto i strogo namecu impresivne ceremonije i uniformisanost nad mladima.

e0h0eg.jpg


Uz koriscenje muzike i dramaticnih rituala,cije se tacno izvodjenje otkriva tek odabranoj nekolicini,pokusava se nametnuti stari poredak,estetskom primamljivoscu koja odise autoritetom i misterioznoscu.

9te87k.jpg


Neki od mladih ce se pobuniti,ali mnogo vise ce biti dovoljno impresionirano ovim ceremonijama da ce nastaviti status quo.

Aristotel i Ciceron su tvrdili da ljudi ne cine nesto jer "misle da je to dobro", vec "misle da je to dobro jer zele da to cine"

Ali uspeh svakog drustva zavisi od balansa izmedju inovacije i tradicije.Drustvo koje se promeni prebrzo rizikuje kolaps,a drustvo koje se ne menja uopste rizikuje zaostalost i propadanje vremenom.
 
Poslednja izmena:
govoriš uopšteno, je l da?
jer, moja malenkost nema strah od smrti, pa taman i da dopustim mogućnost da mi duša ne ide na drugi svet.
šta može da se desi u tom slučaju? pa ništa, bre. ništa što bih mogla da osetim. dakle, strah od smrti mogu da imaju samo sujeverni.
jer, ateisti nemaju razloga da je se boje, ako je posle života - ništa. a verujući isto nemaju čega da se boje, jer žive u skladu sa svojom verom.
 
Ali jedini garantovani "zivot posle smrti" je kroz nase gene.Kroz nasu decu i njihovu decu koja nose nas genetski materijal.

To je to, to je ono u šta ja verujem. Svi smo mi jedno i život je jedan (život kao energija koju svi mi zajedno istovremeno posedujemo). Svi smo nastali iz iste materije...
Ja verujem da se osećaj života prenosi sa roditelje na decu, tj. da roditelji osećaju život kroz decu.

Nekoliko puta, u nekim sasvim banalnim trenucima, osetio sam se kao svoj otac... Zvuči ludo, znam, ali to sam uspeo da osetim. S tim što ja to nisam shvatio kao prostu činjenicu da ličim na njega, već da on živi i kroz mene i kroz sebe.

Tj., ta energija je u svima nama i svi osećamo život jedni kroz druge. Naravno, sa najbližima je to intenzivnije... Zato, smrt je samo oslobađanje energije iz jedne jedinke da bi se ona proširila na više njih. Zato se ta energija konstantno širi, zato se kosmos širi.

Znam da je ovo više za filozofiju, nego za religiju, ali ovde sam video mogućnost da se nadovežem.
 
picololeone
Re: Religija = strah od smrti i borba generacija

Ispada da covek nema preca posla nego da celog zivota suzbija strah od smrti.

Upravo je obrnuto.Čovek koji je vernik,celog života mora da živi u strahu od smrti i da smrt stalno ima pred očima.Sa jedne strane mora da bude strah od smrti a sa druge...strah od boga.A to veoma ubedljivo kazuje...starac Kleopa...ovde...(kratko je)


z:hi:
felix.gif
 
E si chuo ti za death drive? E to je urodjeno svakom bicu...
Bog nepostoji, to je nesto sto je covek izmislio da mu nebi bilo dosadno i da ne bude sam. Chovek ima zelju da bude kao bog.
Ja nisam Ateista, i taj pojam je izmishljen za one koji neveruju u boga.
Sve je to izmislio chovek da bi pobegao od stvarnosti ili da bi na neki nachin osigurao opstanak vrste, omogucavajuci zivot u zajednici suprostavljajuci se divljashtvu. Problem je shto i danas ima divljaka koji misle da bog postoji, a neznaju ni sta je to bog.
Chovek zivi za buducnost i zivot ne treba uzimati zdravo za gotovo. Bog vas nece spasiti niti vam nashkoditi. Ljudi oko vas i vi sami cete to uraditi. A posle smrti ko zna...
 
govoriš uopšteno, je l da?
jer, moja malenkost nema strah od smrti, pa taman i da dopustim mogućnost da mi duša ne ide na drugi svet.
šta može da se desi u tom slučaju? pa ništa, bre. ništa što bih mogla da osetim. dakle, strah od smrti mogu da imaju samo sujeverni.
jer, ateisti nemaju razloga da je se boje, ako je posle života - ništa. a verujući isto nemaju čega da se boje, jer žive u skladu sa svojom verom.

Govorim veoma jasno z:lol:

Sve religije su odgovor coveka na nepoznato i neshvatljivo.

Smrt je nepoznato,a religija je odgovor na pitanje - "Zar je moguce sve ovo a onda nista?Smrt je kraj?"z:mrgreen:
 
ja nemam strah od smrti jer imam VERU u Boga z:mrgreen:

a i dok nisam znala o Bogu nisam zivela u stalnom strahu od smrti :roll:

Ali je to normalno da se covek pita ima li necega posle smrti, da li je smrt kraj..
to je normalno jer je smrt neprirodna ... da je prirodna pojava ne bi se covek pitao... a postojanje toliko religija koje se bave pitanjem smrti dokazuju covekovu potrebu za odogovrom u vezi smrti...

a Biblija daje odgovor na pitanje smrti... " jer plata za greh je SMRT , a dar od Boga zivot vecni preko Isusa Hrista...." Rimljanima 6:23

a ako neki vernici imaj ustrah od smrti onda nemaju pravu nadu a ni veru... z:(

a ako neko ko ne veruje u Boga ima strah od smrti , strah od Boga, to je normalno jer nema nikakvu nadu ... :z:mrgreen:


bye :cao:
 
Poslednja izmena:
:ukras6:
ja nemam strah od smrti jer imam VERU u Boga z:mrgreen:

a i dok nisam znala o Bogu nisam zivela u stalnom strahu od smrti :roll:

Ali je to normalno da se covek pita ima li necega posle smrti, da li je smrt kraj..
to je normalno jer je smrt neprirodna ... da je prirodna pojava ne bi se covek pitao... a postojanje toliko religija koje se bave pitanjem smrti dokazuju covekovu potrebu za odogovrom u vezi smrti...

a Biblija daje odgovor na pitanje smrti... " jer plata za greh je SMRT , a dar od Boga zivot vecni preko Isusa Hrista...." Rimljanima 6:23

a ako neki vernici imaj ustrah od smrti onda nemaju pravu nadu a ni veru... z:neutral:.

a ako neko ko ne veruje u Boga ima strah od smrti , strah od Boga, to je normalno jer nema nikakvu nadu ... :z:mrgreen:


bye :cao:
Па ти знаш и шта други мисле. z:lol:

Како неко може да се плаши бога ако зна да бог не постоји?
Па то би било исто као када би рекла да се Деда Мраза плаше они који не верују да он постоји. z:dm:

Ко нема никакву наду? Ту твоју теорију демантује и чињеница да 350 милиона будиста не верује да тај твој јехова постоји, али верује у реинкарнацију.

:veseljaci:
 
kojice NEKI tako misle neki z:mrgreen: ... to su neka razmisljanja vernika, nevernika itd...

postoje i druga treca itd nista ne generalizujem... z:mrgreen:

a znam neke koji se plase Boga iako ne veruju u njega jer podsvesno veruju da ON postoji :neutral: ili samo kazu da ne postoji a u stvari znaju da postoji :neutral:

:cao:
 
Poslednja izmena:
:ukras6:
kojice NEKI tako misle neki z:mrgreen: ... to su neka razmisljanja vernika, nevernika itd...

postoje i druga treca itd nista ne generalizujem... z:mrgreen:

a znam neke koji se plase Boga iako ne veruju u njega jer podsvesno veruju da ON postoji :neutral: ili samo kazu da ne postoji a u stvari znaju da postoji :neutral:

:cao:
Рекла си да ако неко не верује у бога има страх од бога и страх од смрти и да је то нормално.
Не бих рекла да је ненормално, али логику не видим.
Јел теби то логично? z:lol:

Да. Има људи који су заправо љути на бога.. огорчени...
Али они су пре на путу да се ослободе било каквог веровања у творца него да у свему томе што их љути виде милост божију...
Тако да.. батали их...z:lol:

Даље...
Смрт није неприродна.
Напротив.. смрт је сасвим природна... Све што се роди мора и да умре. z;)
Стварањем убеђења да је смрт неприродна само продубљујеш патњу.
Прихватање сопствене природе је болно, али не продубљује патњу већ је отклања.

:sanke:
 
SMRT je NEPRIRODNA i ne vidim tu nikakvu patnju...

LJudi ne bi ni umirali da nisu postali gresni svojom voljom... SMRT je samo kazna za greh ...

Prirodno stanje coveka je ZIVOT, vecni zivot .... i SRECA ...

i VERA oslobadja straha i patnje nad smrcu , kakvu je imaju oni koji ne veruju...

Zna se da oni koji imaju neku nadu, ne pate kao oni koji nemaju nadu...

a ostalo odgovaram kad odspavam .. z:mrgreen:

:cao:
 
:ukras6:
SMRT je NEPRIRODNA i ne vidim tu nikakvu patnju...

LJudi ne bi ni umirali da nisu postali gresni svojom voljom... SMRT je samo kazna za greh ...

Prirodno stanje coveka je ZIVOT, vecni zivot .... i SRECA ...

i VERA oslobadja straha i patnje nad smrcu , kakvu je imaju oni koji ne veruju...

Zna se da oni koji imaju neku nadu, ne pate kao oni koji nemaju nadu...

a ostalo odgovaram kad odspavam .. z:mrgreen:

:cao:
Па ја ти дођем као лек против несанице...z:D

То што ти говориш је твоје убеђење... неко ти рекао па ти поверовала...z:lol:
На основу чега тврдиш да је то истина?

Све има своју добру и лошу страну, па и нада.
Ето.. смисли да ли је/зашто је то тако док се потпуно не успаваш...z;)

z:hi:
 
tvrdim da je to istina na osnovu Biblijskog ucenja ... jer Bozja rec je ISTINA, sadzi istinu o Bogu, o svrsi zivota o nama...

i da, to je moje ubedjenje (zasnovano na Bibliji) ... al ne samo moje...

NADA VERA LJUBAV (zasnovane na istini) , ne mogu imati losu stranu ..

bye :cao:

e sad moram da idem z:((
 
Poslednja izmena:
I mrak je samo odsustvo svetla pa ga se mnogi boje. Prestanu da ga se boje tek kad odrastu i shvate da je i mrak deo dana.
I automatski im postaje omiljeni deo dana :D

Nego nije mi jasno postojanje pojedinih ljudi na pdf relligija. Što su neki toliko opterećeni religijom i toliko je mrze ... baš bih to voleo da znam. Ja recimo ne pratim lov i ribolov, filozofija naučna fantastika ili šta ja znam i ne idem na taj pdfi ne smaram ljude koji se time bave ...
Idite negde drugde pa mrzite boga.
 
:ukras6:
tvrdim da je to istina na osnovu Biblijskog ucenja ... jer Bozja rec je ISTINA, sadzi istinu o Bogu, o svrsi zivota o nama...

i da, to je moje ubedjenje (zasnovano na Bibliji) ... al ne samo moje...

NADA VERA LJUBAV (zasnovane na istini) , ne mogu imati losu stranu ..

bye :cao:

e sad moram da idem z:((
Па иди бре.. није ово чат.. ово је форум.. можеш и сутра да ми одговориш...z:lol:
Када ми овом брзином одговориш, сасвим сам сигурна да ниси размислила о ономе што сам рекла.

Тачно. То је твоје убеђење засновано на библији.
То што није само твоје не чини убеђење ни мање ни више истинитим.
Чини га мање или више убедљивим, али истинитим не.
Дакле.. та вера, љубав и нада су такође засноване на твом убеђењу а не на истини...
Када причамо о томе да ли је смрт природна или не, ти можеш само рећи да верујеш да није природна..

:sanke:
 
:ukras6:

''Jedno pitanje postavlja se pred čoveka još od davnina: "Šta se događa posle smrti?" Prema budistima, posle smrti događa se preporađanje ili novo rođenje. Oni ovo smatraju činjenicom. Neki od istaknutih učitelja, počev sa Budom, pominjali su svoje prethodne živote i neki to uzimaju kao dokaz da je svako od nas već živeo u prošlosti i da nastavlja da živi i u budućnosti.''

:sanke:
 
SMRT je NEPRIRODNA i ne vidim tu nikakvu patnju...

LJudi ne bi ni umirali da nisu postali gresni svojom voljom... SMRT je samo kazna za greh ...

Prirodno stanje coveka je ZIVOT, vecni zivot .... i SRECA ...

i VERA oslobadja straha i patnje nad smrcu , kakvu je imaju oni koji ne veruju...

Zna se da oni koji imaju neku nadu, ne pate kao oni koji nemaju nadu...

a ostalo odgovaram kad odspavam .. z:mrgreen:

:cao:

Smrt je PRIRODNA.

Smrt nije kraj vec sastavni deo zivota:zima2:
 

Back
Top