Konkurencija u Socijalizmu i Komunizmu... ima li toga?

goodday:
zar to ne spada u domen ekonomije :?:

Spada, ali zelim da cujem i vase misljenje s nekog filozofskog aspekta... Vidim da mnogo polemisete o komunizmu i kapitalizmu i njihovim korijenima pa rekoh da vidim da li imate sta reci i tim povodom...

Ekonomija i folozofija... ili ekonomija i istorija...

Moze li se druziti sa jednom a ne zaci u domen druge... sve je to povezano!

Pozdrav
8)
 
goodday:
slazem se da je sve povezano.....
hajde da chujemo prvo tebe :wink:

Drago mi je sto se slazes :)

Ja sam misljenja da je komunizam bio dobar pravac gledano sa istorijskog stanovista! Mnogi su istoricari i folozofi bili,donekle, i ekonomisti! Komunizam tj. Socijalizam je bio nuzan jer su se, tokom, Kapitalizma javile razne malverzacije i ostale (da ne kazem kriminalne) spekulacije (svako gleda svoje du*e)! E sad, tokom kapitalizma bila je veoma izrazena konkurencija... mnogi su propadali (jer nisu uspijevali da budu konkurentni), a malo njih se bogatilo. Znaci taj licni interes nije odigrao bitnu ulogu u povecanju blagostanja (sto bi trebao biti cilj), a povecao je broj nezadovoljnih u drustvu! Sada se postavljaju pitanja:

- da li je konkurencija zaista toliko negativna i da li je zbog nje propao kapitalizam? (Vjerovatno nije samo zbog nje, ali je i ona doprinijela!)
- da li konkurencija dovodi do povecanja blagostanja?

Kao smjena Kapitalizma javio se Socijalizam pa onda i Komunizam! Sta je sad tu bitno (gledajuci sa apekta konkurencije)? Bitno je da je skoro i nema, bar sam ja tog misljenja! Ali naglasavam "skoro"! Sjetimo se zlatnog komunistickog doba kada su radna mjesta bila zagarantovana, i kada, ma koliko ocajno radio, nisu te mogli otpustiti (osim ako nisi krsio one smejurije od zakona)!
I sve sto si trebao da uradis je da budes clan Partije! Sva vrata su bila otvorena! Eh, malo sam se udaljio od teme ali nije bitno!

Nego, pitanje je bilo: Ima li konkurencije u Komunizmu! Ja mislim da nema jer je drustveni interes preovladavao a licni interes podstice konkurenciju, sta vi mislite?

--
P.S. Ja studiram ekonomiju, a ovakvo pitanje je doslo na roku, a nema ga u knjizi, pa sam mislio da vidim sta narod, iz prve ruke, misli o tome... Razlicita misljenja su najbolja jer vode usavrsavanju i kreiranju svog pogleda na stvari (bijase li to: Teza - Antiteza - Sinteza)
--
 
zanimljivo pitanje-sve soc-kom zemlje nisu imale trziste(sem internog) te tako ni trzisnu ekonomiju pa samim tim iz toga proizilazi da nije bilo konkurencije vec su fabrike radile na principu nadopunjavanja, ja proizvedem ono, ti ces ovo pa cemo na kraju iz toga zajedno sklopiti automobil..i posto konkurencije nije bilo, nedostajao je i kvalitet-primer tipican je nas "yugo".
bez konkurencije nema kvaliteta a kvalitet je ono sto prodaje robu, osim reklame i brendova i sto potrosace cini zadovoljnim.
uzmi primer kine, otkako je uvela trzisnu ekonomiju, uspeli su da privredu dovedu do one u porastu...da li su zadovoljniji sada kad im je standard porastao ili kad su delili jedan bicikl na cetveroclanu porodicu?
jos jedna stvar, da li konkurencija dovodi do nezadovoljstva? mozda i da ali ljudi jos uvek funkcionisu po principu prirodne selekcije "najjaci opstaje" te tako dokle god se ljudska priroda ne uzdigne na jedan humanisticki nivo,bice kako je sada. A sa napretkom komunikacionih i kompjuterskih tehnologija sigurno je da ce to odvesti sve vecem otudjenju a ne priblizavanju i izdizanju ka humanistickim principima.
pozdrav
 
Ovako... Komunizam je najneprirodnija pojava koja se dogodila u hierarhiji vlasti tj. drustvenom uredjenju... Stoga je normalno bio osudjen na propast...

Ljudi, ustvari sav zivi svet, imaju unutrasnju potrebu da se isticu iznad drugih. To je ono sto gura svet napred - bez toga nema napretka, jer nema motivacije i inspiracije da bi neko bio bolji.

Zasto bi mene bilo briga da li ce neko ko je manje sposoban od mene ziveti gore nego ja? Daj razmisljaj logicki... Zasto bi se iko trudio da bude bolji od nekog drugog, ako ce taj 'neko drugi' imati isto parce kolaca kao i ovaj prvi?

Jednakost je utopija, i nikako ne treba stremiti istoj... Uostalom, istorija nam je pokazala koliko je to bila bolesna ideja...
 

Back
Top