Istorija umetnosti

Anita.www

Početnik
Poruka
9
Planiram da upisem psihologiju, ali ako ne uspem, svidja mi se i istorija umetnosti... bila sam na sajtu i videla neke povrsne informacije i koje se oblasti uce, ali ne znam odakle da ucim?
I kakva su pitanja na testu znanja? Ako ima neko ko je upisao istoriju umetnosti, bicu zahvalna za sve informacije...
 
e,i ja planiram isto to da upisem!ali,nikako da dodjem do nekih konkretnih informacija...znam samo da za test znanja ides na srecu,i gledas dosta kvizova...a za test iz istorije umetnosti imas Jonsonovu Istoriju umetnosti...nadam se da cemo uspeti:)Pozdrav!
 
interesuje me da li neko ko studira istoriju umetnosti moze da mi bar od prilike objasni koliko je tesko? znam da je pitanje debilno, ali interesuje me da li mogu da ga zavrsim uporedo sa drugim fakultetom...? i koliko kosta godina?



:ukras5:
 
interesuje me da li neko ko studira istoriju umetnosti moze da mi bar od prilike objasni koliko je tesko? znam da je pitanje debilno, ali interesuje me da li mogu da ga zavrsim uporedo sa drugim fakultetom...? i koliko kosta godina?



:ukras5:

Ej, po Bolonji ne mozesh da zavrshish 2 faxa u isto vreme, iako je kod nas mozda to mogucje. Ja sam pricao sa nekim ljudima i rekli su mi rekli da mozda mozgu da se izbegnu predavanja ali i da imaju vezbe koje su nekad mogle da se izbegnu. Fakultet nije tezak, jer sada se lakshe polazu [redmeti preko kolokvijuma, ima dosta literature koja je skupa ali se kopira i dodje vrlo jeftino. Fakultet nije zahtevan po pitanju pristutvovanja uglavnom predavanja pocinju u 8 i zavrshavaju oko 15 casova...dodje ti kao srednja skoro. Eto tako..

Medjutim, ono sto te u startu sprecava za uporedno studiranje jesu dokumenta a traze originale
 
I mene zanima može li mi konkretno neko nešto reći o pitanjima na prijemnom, u vezi testa opšte informisanosti, mislim da ću se snaći, ali pošto je Džensenova knjiga OGROMNA i IMA TOLIKO TOGA, jednostavno se obeshrabrim kad vidim koliko imam da spremam, pa otprilike da li treba da učim samo najvažnije iz pojedinih pravaca, ili da se baziram na slike, freske, i njihove autore, ne znam BILO KAKVA POMOĆ mi je dobrodošla, sa obzirom da nisam iz Beograda, i da ne znam nikog lično ko je završio I.U
 
Evo treci srednje sam u Bosni i imam zelju da upisem istoriju umetnosti u Bg.Citao sam malo o faksu kod mene porodica kaze da je tezak dosta i da se mora nauciti starogrcki.Pa ako neko ko studira moze da mi odgovori bi bih mu zahvalan.
 
Poslednja izmena:
koliko ja znam starogrčki ti ne treba, ne da se upišeš... za kasnije... to već ne znam ;) (meni je jedna cura koja je '92 godište, dakle sada se 2010. upisala rekla da joj je bilo lako baš...) (dala mi je eto neku nadu barem, da ću se upisati) ;)
 
Ne treba vam starogrcki. Zavrsila sam istoriju umetnosti pre tri godine pa mogu da vam dam informacije iz prve ruke. Za test opste informisanosti samo gledajte sto vise kvizova jer su pitanja tipa: Sta je kuglof? U kom gradu se nalazi crkva Sagrada familia? Sta je stetoskop? i sl. Ta su pitanja bila kad sam ja polagala. A za test iz istorije umetnosti samo polako i natenane citajte Dzensona pocev od stare Grcke. Praistorija, Egipat i Islam nisu trebali, a ni kasnije nisu radjeni. Tu pitanja mogu da budu razna. Bitne su godine. Secam se da mi je jedno od pitanja bilo: Koje godine je Direr naslikao cuveni Autoportret? Ili: Od koje godine se racuna da je "nastao" manirizam? Bilo je i pitanje: Koliko osoba ima na ne secam se kojoj Mazacovoj fresci? Koje su boje pantalone Frulasa? Ja sma licno knjigu procitala jednom, ali sam je citala polako i studiozno par meseci... I vredelo je. Samo sam jedno pitanje bila pogresila, a na opstoj informisanosti mi je sve bilo tacno. Bila sam treca po uspehu uradjenog testa. Ah, da! Za upis vam je jako bitan prosek iz skole. Posto sam bila vrlo dobar djak, kad su sabrali uspeh na testovima i uspeh iz skole, na konacnoj listi sam bila 30. Ako vas interesuje jos nesto, slobodno pitajte.
 
Posla nema... Volontirala sam i polozila drzavni ispit, stekla zvanje kustosa, ali posla nema nigde.... Tako da, ako nemas vec mesto negde da ti se cuva (kao sto su neki imali dok sam ja studirala), ne znam sta da ti kazem...
 
Stella,hvala ti na ovim informacijama. Jel mi mozes molim te,odgovoriti i na ovo,posto mi je prijemni iz IU za manje od mesec dana. Ja sam cula od nekih studenata koji su se skoro upisivali,da je za test iz IU dovoljno samo da se nauci ona knjiga iz likovnog za srednju skolu? I,jel zaista konkurisu tako malo ljudi na IU? Gledala sam rang listu od prosle godine, poslenji koji je upao na budzet je imao 51 bod, to je vrlo malo i meni je to sumnjivo? =/ Bila bih ti jako zahvalna da mi odgovoris, hvala ti unapred! =)
 
Prvo, istorija umetnosti nije laka, moras da je volis da bi je zavrsio. Da je ne volis, tesko bi ucio desetine srednjevekovnih rukopisa sa sve predstavama u njima i stotine gradjevina (od arhitekture, preko fresaka, do rekonstrukcija i istorijskih podataka). Ako hoces dva faksa u isto vreme - moze, ali da je drugi fakultet mega(bleja)trend ili singi(dingi)dunum. :))
Za prijemni je dovoljna knjiga iz likovnog za srednju skolu, a Dženson (ne Džonson) je odličan za slike jer IU ne mozes studirati bez slika nikako. Što se tiče testa opšte informisanosti: gledajte kvizove, čitajte novine (ja sam imala pitanje iz 24h koje su izasle tog dana o.O)... Mada, najvise se oslanjate tu na sreću. Imala sam pitanje, npr, zasto za peglanje koristi destilovana voda, sem zbog toga sto ne stvara kamenac. xD
Konkurise oko 100 ljudi, primaju 90, i ako se sećam dobro, 70oro je na budžetu.
Istorija umetnosti je lepa, al' zaista se tesko nalazi posao posle. Većina ljudi zavrsi radeci nesto skroz suprotno od onoga sto su studirali 5 godina ili duze. No dobro, nije to slucaj kod svih, ima srećnika. :)

Au majko, kakav crni starogrčki?? xD To mozda ima posle medju izbornim predmetima, ali nije obavezno sigurno. Starogrčki je obavezan (kao ispit) na Bogosloviji. :)

Rečenica koju su nam rekli neposredno pre nego što smo počeli da rešavamo test na prijemnom:
"Test je tako sastavljen da ne možete uraditi sve. Srećno!" Ne dajte da vs to uplasi, ali zaista se nadje poneko čudno pitanje. Jedno ili dva.

I bitno: Kažu da ne treba Egipat da se uči, ali treba. Ja sam imala pitanje za skulpture nekog faraona i njegove žene, na nekom sarkofagu valjda, da li sede, stoje ili leže. Dakle, učite celu knjigu za sr. školu. xD
 
@ JelenaNik
Prijemni sam polagala sada vec pre 10 godina, i ne mogu sa sigurnoscu da se setim svih pitanja koja su tada bila, ali ja sam istoriju umetnosti upisala iz drugog puta. Prve godine mi je falilo 0,5 poena i bila sam peta ispod crte! A ucila sam samo iz knjige za srednju skolu. Sledece godine sam citala i Dzensona i bila sam treca po uspehu polozenog ispita, a kada su mi sabrali i poene iz srednje skole, trideseta. Tada je bilo prijavljeno, cini mi se, oko 250 ljudi, a primalo se 80. Dakle, interesovanje je bilo zaista veliko. Sad, pretpostavljam da je veliku ulogu igralo i vreme koje sam posvetila pripremanju za ispit. Prve godine sam, zbog raznih peripetija, imala samo 15 dana na raspolaganju za ucenje, a sledece godine sam se spremala za ispit dobrih pola godine i studiozno citala i Dzensona i knjigu iz likovnog. Inace, slazem se u potpunosti sa onim sto je receno: imas zaista mnogo da ucis (verovatno kao i na svakom fakultetu), ali ako stvarno volis to sto ucis, nece ti biti tesko, kao sto nije ni meni. :) Srecno na ispitu!
 

Back
Top