HDD RAID !!!

ljubafmagain

Zainteresovan član
Poruka
463
Postovani,

hteo bih da cujem tj. procitam iskustva onih koji su probali (ne toliko primenjen u kucnoj upotrebi) RAID sistem, tj. da budem precizniji, spregu 2 HDD u kojoj se naizmenicno na jedan pa drugi HDD upisuju i iscitavaju podaci.
U pitanju je RAID-0, (ako sam u krivu, neka me neko ispravi), koji omogucuje duplo vece brzine nego pri koriscenju jednog HDD. Po meni je to sjajna stvar, pogotovo ako znamo da su procesori, ploce, memorije ... odavno u brzini nadmasili brzine HDD-ova, i da je HDD usko grlo u radu svakog racunara ... sem servera koji po default-u rade u RAID-u.
Zanima me kako pokrenuti Raid kada ubacimo 2 HDD koja su identicna? Da li trebaju neki drajveri ili je dovoljno da podesimo u biosu sistem rada HDD u RAID level 0 ???

Hvala!
 
2 diska u RAID 0 modu, ne donose dupliranje performansi nikako. Teoretski lepo zvuci, malcice je drukcije u praksi, ko u Borinoj pesmi. Osetno poboljsanje ces dobiti, ali duplo nikako. Tek nizanjem vise diskova, dobijas neko ludilo od performansi u odnosu na solo disk.
Evo ti i ovde, prouci sta su dobili na Tom's Hardwareu: http://www.tomshardware.com/charts/raid-matrix-charts/benchmarks,9.html

Inace, licno, RAID 0 mod i nema nekog velikog smisla. Sa svakim novim diskom u nizu, ti umnozavas rizik od gubljenja svih podataka, jer ako jedan prsne, cao. Nece ti pomoci ni garancija ni servisi.
RAID 5 mod mu nekako dodje kao najbolje resenje. Sa najmanje 3 diska imas dupliran kapacitet, ubrzan transfer (ne dupliran naravno) i obezbedjenu sigurnost podataka od pucanja jednog diska. Dodavanjem jos diskova u niz, povecavas ukupni kapacitet i brzinu, a sigurnost i dalje ostaje.
RAID 5 mod, u zadnje vreme podrzava i sve vise integrisanih kontrolera.
 
Imao sam raid 0 na P4 i sada ga imam na novoj masini,moja su iskustva da je masina brza u ucitavanju,zapisivanju i citanju, za nekih 15-30% zavisi od kontrolera na ploci,tj ako je ploca kvalitetnija tad i to bolje radi.
Sanse za gubitak podataka su ti duplo vece jer rade 2 diska ,ako jedan crkne sve ode,sto meni nikad i nije pilo nesto previse bitno jer sam redovno pravio buckape vaznih stvari na prenosive diskove i medije.
Jednostavno receno u RAID 0 osjetno brze radi sto jedan rece ZVRCI...


RAID polje moras kreirat s disketom na kojoj su drajveri za REID i naravno podesit u BIOSU da su diskovi na RAIDu uglavno imas u upustvu od ploce...Pozz...
 
he, kad lupis luish, nisam znao da je brzina veca samo 15-30 prc, mislio sam da je skoro duplo !!! Znam da je rizik od gubljenja podataka weliki, tj. 100prc veci nego obicno, ali to me ne bi mnogo zabrinulo zato sto podatke i system drzim uvek na razlicitim partiicijama !!!
ye8o sistem !!! Bitan je experiment !

A sada kad pupish, LUPI nesto o tom RAID 5 !>!>!??!?!?!?!

pleaseeeee
 
Sad koliko tacno RAID 0 donosi u praksi, tesko je reci, jer zavisi od dosta faktora. Donosi osetno poboljsanje to je sigurno.

Sto se tice gubljenja podataka, to sto ti drzis dve particije nema veze, jer ce te dve particije da se protezu preko oba RAID 0 diska, paralelno. Pazi ovako, kad stavis 2 diska u RAID 0 niz, kontroler sistemu prijavljuje to kao jedan celovit prostor. I na dalje, niko osim samog kontrolera ne zna koliko se diskova nalazi u nizu, niti kako su organizovani i kako se nad njima vrsi upis i citanje podataka.
Tako da ako ode jedan disk, otislo je sve sto je zapisano na tom objedinjenom prostoru.

RAID 5 mod, taj problem resava prilicno efikasno, dodavanjem jos jednog diska. E sad, kako to radi u praksi.
Uzmi ovako, dva diska u RAID 0 modu. Kako se na njih vrsi upisivanje. Naizmenicno, jedan podatak na prvi disk, sledeci na drugi, pa opet naredni na prvi, pa sledeci na drugi. Slikovito i prostacki:
Niz podataka A se deli pod diskovima:

D1: A1, A3, A5...
D2: A2, A4, A6...

RAID 5 na trecem disku upisuje takozvanu parnost bitova. Ovaj prost, matematicki princip, omogucava, da ako pukne bilo koji od 3 diska, podaci mogu biti obnovljeni, zamenom doticnog. Ovo je stvar, koju kontroler sam radi.
Tako sa minimum 3 diska, dobijes i brzinu i kapacitet i sigurnost. Moze da bude i vise od 3 diska u nizu, bitno je samo da jedan cuva parnost bitova.
 
Sad koliko tacno RAID 0 donosi u praksi, tesko je reci, jer zavisi od dosta faktora. Donosi osetno poboljsanje to je sigurno.

Sto se tice gubljenja podataka, to sto ti drzis dve particije nema veze, jer ce te dve particije da se protezu preko oba RAID 0 diska, paralelno. Pazi ovako, kad stavis 2 diska u RAID 0 niz, kontroler sistemu prijavljuje to kao jedan celovit prostor. I na dalje, niko osim samog kontrolera ne zna koliko se diskova nalazi u nizu, niti kako su organizovani i kako se nad njima vrsi upis i citanje podataka.
Tako da ako ode jedan disk, otislo je sve sto je zapisano na tom objedinjenom prostoru.

RAID 5 mod, taj problem resava prilicno efikasno, dodavanjem jos jednog diska. E sad, kako to radi u praksi.
Uzmi ovako, dva diska u RAID 0 modu. Kako se na njih vrsi upisivanje. Naizmenicno, jedan podatak na prvi disk, sledeci na drugi, pa opet naredni na prvi, pa sledeci na drugi. Slikovito i prostacki:
Niz podataka A se deli pod diskovima:

D1: A1, A3, A5...
D2: A2, A4, A6...

RAID 5 na trecem disku upisuje takozvanu parnost bitova. Ovaj prost, matematicki princip, omogucava, da ako pukne bilo koji od 3 diska, podaci mogu biti obnovljeni, zamenom doticnog. Ovo je stvar, koju kontroler sam radi.
Tako sa minimum 3 diska, dobijes i brzinu i kapacitet i sigurnost. Moze da bude i vise od 3 diska u nizu, bitno je samo da jedan cuva parnost bitova.

E, hvala ti ali sve to sto si rekao je odavno poznata teorija!!!
Kada sam rekao da bih operativni sys i podatke drzao na dve particije, mislio sam na dva diska, a ne na dve particije koje se protezu preko 2hdd- u raid0 (jedan disk je dva hdd u raid0 a drugi disk je disk E - zapravo neki treci disk na kome su podaci !!!)

Nego ovako:---

Kada bih hteo da sastavim RAID5, jel bih trebao da kuim npr. 2 x 80GB + 1 x 160GB ?

Da li ova rva dva moraju da budu od istog proizvodjaca i potpuno identicni modeli ?

Jel si nekada radio RAID bar onaj 0 !?
Aj ako jesi reci mi kako ide instalacija, od prazne masine u kojoj su samo hardware, tj. 2HDD i sve sto treba - bez windowsa ...
...upalim comp, udjem u bios ... ???
 
A, tako si ga zamislio. Zapravo, hoces jedan radn disk i jedan storage disk, koji ce ustvari biti RAID niz. Ok tako.

Za RAID 5 ti trebaju tri ista diska (npr 3x160GB). Pozeljno je da diskovi budu identicni, mada ne moraju. Kontroler ce se snaci cak i ako nisu iste velicine, vodeci se prema onom najmanjem. Visak, na druga dva diska, koliki god da je, jednostavno ostaje van fukcije. Znaci moze, al' pitanje je cemu.

RAID 0 nisam nikad koristio, samo sam ga probao, kad sam se prvi put sreo sa integrisanim kontorlerom na novoj ploci, jos pre 6 godina. Ta varijanta je radila ovako. Prvo iz BIOS-a ukljucis kontroler uopste (ili cak preko jumpera na ploci samoj), onda kad se BIOS inicijalizuje, ide BIOS RAID kontrolera. Isti fazon, sa DEL udjes u setup i tamo imas nekolicinu opcija. Nista specijalno, nista nerazumljivo.
Ta varijanta je radila cak bez dodatnih drivera, jer je sistem video kontroler kao obican IDE ATA kontroler.
Inace nisam koristio, samo probao, iz prostog razloga sto su diskovi tada bili skuplji i dodatni disk mi nije pasovao u budzet.
 
E to vec vredi necemu mladicu !!!

Nego da te pitam, kako tri ista diska kada je potrebno npr. na trecem disku da ce bekapuju podaci sa prva dva zajedno? Tj. ako prva dva rade u brzom naizmenicnom upisu (RAID0) sto je prostim sabiranjem 80+80=160GB npr., zasto treci nije isto toliko velik kao prva dva zajedno tj.160... kako backup-ovati podatke sa prva dva ako je backup disk no3 upola manji nego ono sto mora da bekapuje???
...ja mislim da treci disk mora da bude duplo veci nego bilo koji od ova prva dva!!!

sta ti mislis?
 
Nije stvar mislim, ne mislim. Tako jeste, jer to nije backupovanje u bukvalnom smislu. U pitanju je metod provere validnosti podataka, koji datira od ihaj. Koristio se na magnetnim trakama jos. Ako te interesuje kako radi i zasto je dovoljan treci identican disk, potrazi na netu parity bit metodu error detekcije.
 
He, dobar si !
Ok, hvala ti, vidim da znash ali nisi dovoljno duboko analizirao ili bar dovoljno testirao ovaj sistem...
Pazi, imam comp od 1997.g a danas mi je palo na pamet to da ne znam sta znaci ATA - skracenica na engleskom. Postavio sam pitanje na nekoj temi ovde, bas me zanima da li neko zna... nisam nasao ni na wikipediji !
 
heee pa bravo mladicu, nisam mogao da nadjem!
Mislim da je upravo to sto pricas, napredna tehnologija povezivanja !
Advanced Technology Attachment !!!

Aj da cujem predlog, sta mislite o dva raptora 160GB i jedan WD 320 u RAID5 vezi, kako bi to radilo!?

Mislio sam da se brzina pri raidu povecava gotovo duplo ali izgleda da nije bas tako. Sta koci, pa radi samo 15-30% brze nego jedan hdd ?
 
Hm, zanima me da li bi neko od Vas, koji bi probali raid da imaju vremena i volje... kupili RAID kontroler ili bi koristili onaj standardni, koji je integrisan na prosecnoj motherboard !?

Da li se uopsrte prodaju takvi kontroleri ili se potpuno preslo na one integrisane?
 
nema Vas, ali itacu jos nesto:

Da li su neophodni drajveri za RAID na disketi? Sve vise mi se cini da jesu! Udjem u BIos, tu imam opciju sata mode IDE i RAID. Ako izaberem RAID, predpostavljam da ce diskovi koje sam vezao raditi u RAID-u, ali kom ????????? Gde su podrobnija odesavanja?

Pri instalaciji Windowsa?
 
2 diska u RAID 0 modu, ne donose dupliranje performansi nikako. Teoretski lepo zvuci, malcice je drukcije u praksi, ko u Borinoj pesmi. Osetno poboljsanje ces dobiti, ali duplo nikako. Tek nizanjem vise diskova, dobijas neko ludilo od performansi u odnosu na solo disk.
Evo ti i ovde, prouci sta su dobili na Tom's Hardwareu: http://www.tomshardware.com/charts/raid-matrix-charts/benchmarks,9.html

Inace, licno, RAID 0 mod i nema nekog velikog smisla. Sa svakim novim diskom u nizu, ti umnozavas rizik od gubljenja svih podataka, jer ako jedan prsne, cao. Nece ti pomoci ni garancija ni servisi.
RAID 5 mod mu nekako dodje kao najbolje resenje. Sa najmanje 3 diska imas dupliran kapacitet, ubrzan transfer (ne dupliran naravno) i obezbedjenu sigurnost podataka od pucanja jednog diska. Dodavanjem jos diskova u niz, povecavas ukupni kapacitet i brzinu, a sigurnost i dalje ostaje.
RAID 5 mod, u zadnje vreme podrzava i sve vise integrisanih kontrolera.

Велика заблуда. Раид 0 и те како доноси побољшање на нивоу копирања фајлова, на нивоу инсталације софтвера, брзини стартовања и извршавања комплекснијих програма. Зависно од величине блокова даје бржи приступ Фотошоп фајловима или видео медија диску. Систем се не стартује брже. Са 4 или више дискова у раид 0 се добијају завидне брзине за рад са техником високе дефиниције. Раид 0 скоро никада не пуца ако се користе дискови који су за њега намењени као Раптори, Скази или Сас драјвови. Бекап је наравно неопходан као и за било који вид рада на компјутеру користио се раид или не. Најгора варијанта је користити 1:1 или раид 1. Губи се брзина раида 0 и губи се сигурност раида 5. Нерационално бацање новца.
 
Велика заблуда. Раид 0 и те како доноси побољшање на нивоу копирања фајлова, на нивоу инсталације софтвера, брзини стартовања и извршавања комплекснијих програма. Зависно од величине блокова даје бржи приступ Фотошоп фајловима или видео медија диску. Систем се не стартује брже. Са 4 или више дискова у раид 0 се добијају завидне брзине за рад са техником високе дефиниције. Раид 0 скоро никада не пуца ако се користе дискови који су за њега намењени као Раптори, Скази или Сас драјвови. Бекап је наравно неопходан као и за било који вид рада на компјутеру користио се раид или не. Најгора варијанта је користити 1:1 или раид 1. Губи се брзина раида 0 и губи се сигурност раида 5. Нерационално бацање новца.
Nisam ja rekao da RAID 0 ne donosi vidno poboljsanje, ali ljudi obicno to misle da je u pitanju duplo, a nije tako. Zato sam i postavio link na test Tom's Hardwarea, jer se tamo lepo vidi kako funkcionise, zavisno od broja diskova.
Sto se tice samih diskova, nisu neunistivi, pucaj, pa tako mora biti. Koji god da je u pitanju. Naravno, sve zavisi koliko su u eksploataciji. Ali kucni disk je realno daleko od ozbiljnog opterecenja. Meni se u staroj konfiguraciji doskora vrteo Maxtor, punih 6,5 godina.
Ipak, ako pukne solo disk, jako su velike sanse da se podaci povrate neosteceni. S druge strane, ako prsne disk u RAID nizu, ne znam ko bi to uspeo da povrati (nije da ne moze, ali dal' to neko ume i oce kod nas da uradi, cisto sumnjam.)
 
Не може нико у целини. Зато постоји бекап.

У раид обавезно треба ставити дискове који су предвиђени за ту намену. Обични дискови крахирају услед рада за који нису функционално предвиђени.
 
Slusaj dobro ja imam 6 hdd u raidu i radi fantasticno najbolje je imati iste a moze i razliciti.To sto neko kaze ako ti crkne jedan hdd da gubis podatke i sa ostalih diskova to su gluposti.Prvo treba da konfigurises diskove u bijosu kad uradis konfiguraciju nikako nemoj da radis ponovo jer u tom slucaju izbrisaces sve.Znaci samo jednom i to je sve nakon pokretanja instalacije operativnog sistema ploca ce ti sama odraditi raid na flopy gde ces kasnije pri pocetku instalacije stiskati F6 ovo vazi za XP.Za vistu je malo drugacije ako ti ovo nije jasno pozovi dimitrijevic.bojan@panline.net
 

Back
Top