Zašto menjati svoju veru ?

Da li ste menjali veru ?

  • Da, menjao sam veru

    glasova: 2 16,7%
  • Ne, nikako, ostao sam dosledan svojoj " pravoj " veri

    glasova: 4 33,3%
  • Ne verujem ni u šta, ateista sam

    glasova: 5 41,7%
  • Da, menjao sam veru, ali i dalje poštujem običaje i praznike svoje stare vere

    glasova: 1 8,3%

  • Ukupno glasova
    12
  • Anketa je zatvorena .
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ateista ne znaci "onaj koji ne veruje u nista" nego "onaj koji se ne upravlja idejom o postojanju boga, i koji je mozda i nema, ili koji je ima ali mu ona u sustini nista ne menja, tako da je za njega isto (i to priznaje) kao i da ga nema".

Salim se. Ateista znaci onaj koji se ne vodi sa idejom o Teo (grc. Bog). Vodjenje idejom se oznacava sa "izam", dok se "nevodjenje idejom" oznacava tako sto se odgovarajucem "izam" dodeli prefix "a". A Teo Idealizam = Ateizam. Ispravka, vodjenje idejom da nesto ne postoji se oznacava sa prefixom "a", dok se "nevodjenje nekom idejom o necemu" oznacava bez izam, drugacije. "Izmi" nuzno znace i "jednostranost". Covek kome bi bilo svejedno i da postoji bog i da ne postoji se ne bi trebao zvati "ateista" posto bi i u slucaju da veruje bio isti, dakle, ne vodi se idejom o nepostojanju a ni idejom o postojanju.

Dakle, ateista moze verovati u sve i svasta... ali ne veruje u boga. Ako neko ne veruje u boga to pametnome i prosecno inteligentnome coveku ne bi trebalo da znaci implikaciju da ne veruje u nista definitivno. Na zalost, danas se ljudi vode modom, te sebi dodeljuju nikove modernih argikala ("Jelen Pivo") i ne slute uz to u sta se sve moze i u sta se sve ne tako davno i uopste vecinu vremena od kad postoje ljudi verovalo... verovalo se cak i u panjeve, verovalo se u vodene demone, verovalo se u neku tajnu vezu izmedju "drveta i coveka" (dakle, moze se verovati i u neke stvari koja nisu neka bica, ili slicno, nego cisto "veze") itd.. Samo treba ne biti po svaku cenu moderan i pogledati u sta su sve pre 5 kolena nasi preci verovali... i koliko je dece uzidano i time i ubijeno da bi se utolio "vodeni demon"... Postoje cak i verovanja ni u bica ni u veze bica sa necim vec u to da "nesto mora da bude takvo", odnosno, u nekakvu "nepromenjivost" necega... pa sve do verovanja u to da je vreme kruzno, da je linearno, da je spiralno itd... postoje, dakle, razna verovanja moguca, pored verovanja u boga, a sa obzirom da su objektivno gledano ljudi vecim delom istorije verovali u "nesto drugo a ne boga", onda treba i to isposovati i staviti i za te ljude jednu opciju, "verujem u nesto drugo".

Cinjenica je da je covecansvo duze bilo pod matrijarhatom nego pod partrijarhatom, a patrijarhat je upravo taj u kome se veruje u omnipotentna bica i nekakvu kosmicku hijerarhiju (bog > nizi nivo > andjeli > nizi nivo > ljudi), i to bas zbog toga sto je u njemu drustveno uredjenje bilo izrazito hijerarhicno i hijerarhicnije nego u matrijarhatu (necast izuzecima kojih, naravno, ima).
 
Poslednja izmena:
Ateista ne znaci "onaj koji ne veruje u nista" nego "onaj koji se ne upravlja idejom o postojanju boga, i koji je mozda i nema, ili koji je ima ali mu ona u sustini nista ne menja, tako da je za njega isto (i to priznaje) kao i da ga nema".

Salim se. Ateista znaci onaj koji se ne vodi sa idejom o Teo (grc. Bog). Vodjenje idejom se oznacava sa "izam", dok se "nevodjenje idejom" oznacava tako sto se odgovarajucem "izam" dodeli prefix "a". A Teo Idealizam = Ateizam.

Dakle, ateista moze verovati u sve i svasta... ali ne veruje u boga. Ako neko ne veruje u boga to pametnome i prosecno inteligentnome coveku ne bi trebalo da znaci implikaciju da ne veruje u nista definitivno.

nesto nisam dobro razumeo to sto si napisao ali nema veze i ja nisam jedan koji ide stalno u crkvu i moli se bogu ali sam jedan od onih koji svakodnevno boga zovu u pomoc, i ja mislim da nikada nebih promenuo moju veru sa kojom su me moji roditelji zadahnuli.
 
U tom slucaju se tvoja religija (dobro opisana i nekada pristnija i imenovanija, a danas "prikrivenija") zove "Kult Predaka", posto ti je bitnije to da verujes u isto sto i tvoji roditelji nego to da li je to ispravno verovanje...

dakle, ti nisi teista, ti si postovaoc Kulta Predaka, kako se to nekad zvalo, a nezrela licnost (kako se to danas zove), dok si, kako se to u psihijatriji zove i treba zvati, nekrofil, odnosno, neko ko voli mrtve stvari odnosno neko ko voli da produzava proslost na sadasnjost uz pokusaj negacije sadasnjosti i destrukcije iste sire gledano, bit nekrofilije (taj termin se ne odnosi samo na seks, kako to laici misle).
Isto tako, ti si neko ko veruje u "Dah"... odnosno, covek koji smatra da je Duh u stvari Dah... zaboravio sam kako se ta religija negde zvala.
 
Poslednja izmena:
U tom slucaju se tvoja religija (dobro opisana i nekada pristnija i imenovanija, a danas "prikrivenija") zove "Kult Predaka", posto ti je bitnije to da verujes u isto sto i tvoji roditelji nego to da li je to ispravno verovanje...

dakle, ti nisi teista, ti si postovaoc Kulta Predaka, kako se to nekad zvalo, a nezrela licnost (kako se to danas zove), dok si, kako se to u psihijatriji zove i treba zvati, nekrofil, odnosno, neko ko voli mrtve stvari odnosno neko ko voli da produzava proslost na sadasnjost uz pokusaj negacije sadasnjosti i destrukcije iste sire gledano, bit nekrofilije (taj termin se ne odnosi samo na seks, kako to laici misle).
Isto tako, ti si neko ko veruje u "Dah"... odnosno, covek koji smatra da je Duh u stvari Dah... zaboravio sam kako se ta religija negde zvala.

значи ја не смем да волим своје претке и да не верујем у душу јер то се зове култ предака а волети и веровати у нешто данас је чудно и ненормално...
 
Poslednja izmena od moderatora:
U tom slucaju se tvoja religija (dobro opisana i nekada pristnija i imenovanija, a danas "prikrivenija") zove "Kult Predaka", posto ti je bitnije to da verujes u isto sto i tvoji roditelji nego to da li je to ispravno verovanje...

dakle, ti nisi teista, ti si postovaoc Kulta Predaka, kako se to nekad zvalo, a nezrela licnost (kako se to danas zove), dok si, kako se to u psihijatriji zove i treba zvati, nekrofil, odnosno, neko ko voli mrtve stvari odnosno neko ko voli da produzava proslost na sadasnjost uz pokusaj negacije sadasnjosti i destrukcije iste sire gledano, bit nekrofilije (taj termin se ne odnosi samo na seks, kako to laici misle).
Isto tako, ti si neko ko veruje u "Dah"... odnosno, covek koji smatra da je Duh u stvari Dah... zaboravio sam kako se ta religija negde zvala.

neznam nekako mi ti pises kao ukrstene reci ali kao sto rekoh nema veze ja mislim da cu da ostanem pri svom misljenju da verujem u ono sto sam do sada verovao bio ja zreo ili ne ako hoces da mi objasnis samo nacin kako neko moze mene da nagovori da u nesto drugo verujem, ima puno ljudi koji su se rodili kao pravoslavci a sada u danasnje vreme veruju u nesto drugo???? deo odgovora na moje pitanje sam cu odgovoriti a ostalo bih te zamolio da mi odgovoris ( siromastvo i lose politicko vreme je naj bolja podloga za tako nesto da covek veruje u nesto drugo i u takvim trenutcima dolaze ljudi sa nekakvim idejama o nesto boljem i savrsenijem novom poredku i verovanju.) izgleda u srbiji ce da bude kao u americi svako drugo selo drugo verovanje.:(:confused::confused:
 
Zasto menjati svoju veru?? to je dakle pitanje....

Pa ovako .... kad neko utvrdi da njegova vera u stvari nije njegova, nego da mu je nametnuta bilo preko porodice ili tipa drzavna religija :neutral: onda je normalno da potrazi zapravo SVOJU

a i neko je odrastao u ateistickoj porodici pa kasnije nadje svoju veru...

neko nadje bolju veru...

puno je razloga ... i sto da ne

VERA se BIRA :)

:cao:
 
Zasto menjati svoju veru?? to je dakle pitanje....

Pa ovako .... kad neko utvrdi da njegova vera u stvari nije njegova, nego da mu je nametnuta bilo preko porodice ili tipa drzavna religija :neutral: onda je normalno da potrazi zapravo SVOJU

VERA se BIRA :)

:cao:

Бирајући богове Бирамо СВОЈУ СУДБИНУ!:ok:
(не знам ко је рекао али се слажем):super:
 
Zasto menjati svoju veru?? to je dakle pitanje....

Pa ovako .... kad neko utvrdi da njegova vera u stvari nije njegova, nego da mu je nametnuta bilo preko porodice ili tipa drzavna religija :neutral: onda je normalno da potrazi zapravo SVOJU

a i neko je odrastao u ateistickoj porodici pa kasnije nadje svoju veru...

neko nadje bolju veru...

puno je razloga ... i sto da ne

VERA se BIRA :)

:cao:

:( mogu samo za sebe da kazem meni nisu moji roditelji nametnuli verovanje :super: po mom misljenju danasnji ateisti to su bivsi okoreli KOMUNISTI koji nisu u nista verovali:D;):whistling:
 
U tom slucaju se tvoja religija (dobro opisana i nekada pristnija i imenovanija, a danas "prikrivenija") zove "Kult Predaka", posto ti je bitnije to da verujes u isto sto i tvoji roditelji nego to da li je to ispravno verovanje...

tako je kod vecine danas."veruju" iz obicaja
krsten si kao dete.kada nisi bio ni svestan sebe,a kamoli vere.

kad covek sazri,i razmisli o tome u sta veruje,i dali uopste veruje,
tad bi trebao da se krsti.a ne da mu se nametne dok je dete.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top