Ruska knjizevnost

Не уме свако на време да ућути и на време да оде. Често се догађа да чак и светско васпитани, увиђавни и политички људи не примећују како њихово присуство изазива код уморног или заузетог домаћина осећање налик на мржњу и како се то осећање с напором крије и прикрива лажју.
Чехов: Коштанка и друге приповетке
 
Пре осам година био је ту код нас један агент, старац, човек велике памети. Ево, шта је он говорио: у породичном животу главно је стрпљење! Љубав не може дуго трајати.
Двобој, Чехов
 
Пре осам година био је ту код нас један агент, старац, човек велике памети. Ево, шта је он говорио: у породичном животу главно је стрпљење! Љубав не може дуго трајати.
Двобој, Чехов

Зар без љубави не може да се живи у породици? Каже се да љубав брзо прође и остане само навика, и да је циљ породичног живота не у љубави, не у срећи, већ у обавезама, на пример у васпитању деце, у бригама за домаћинство и слично.
Три године, Чехов
 
Voljena žena nikada ne stari - Gorki

''Никаква зла сила није у стању да тако напакости човеку као природа. Да је тада лепотица нешто знала да ће се временом претворити у такве трице, умрла би од ужаса...''
Чехов: Откриће
 
Следбенице Мадлене Скидери коначно су загадиле језике, па су чак довеле у питање и сам правопис. У једној драмској глави сазрео је одиста фантастичан пројекат: да би правопис постао доступан женама, које су као и увек у великој мери заостајале за мушкарцима, дама је предложила да се речи пишу онако како се изговарају.
Булгаков: Живот господина де Молијера
 
"...ako želiš večno da me zadržiš, pokaži mi isto toliko prijateljstva, koliko i ljubavi i najviše od svega voli me i govori mi istinu..."

Katarina Velika Potemkinu, februara 1774.
 
" Što je još gore, vrlo često se događa da suština umre u čoveku dok su njegova ličnost i telo još uvek živi. Značajan procenat ljudi koje svakodnevno susrećemo na ulicama velikih gradova su ljudi koji su prazni iznutra, tj. oni su, u stvari, već mrtvi. Na svu našu sreću, mi to nismo u stanju da vidimo i znamo. Kad bi mi znali koliko ljudi je stvarno mrtvo i koliko mrtvih ljudi upravlja našim životima, mi bi poludeli od užasa.''

G
 
''Љубав ће заклонити од тебе недостатке особина, потребних за жену. А када будеш бирао (без страсти), хладно ћеш да расудиш, има ли таква и таква жена особине, какве би хтео да видиш код жене: ето у чему је главни рачун. И ако пронађеш такву жену она ти се мора допасти, јер оговара твојим жељама.''
Гончаров: Обичан догађај
 
Poslednja izmena:
О, какво покварено створење – жена. Сад сам тек схватио шта су жене. До сада нико још није сазнао у кога је заљубљена; први сам ја то открио. Жена је заљубљена у ђавола. Без све шале. Научници пишу глупости да је она то и то – а она воли само ђавола.
Дневник једног лудака, Гогољ
 
Па добро, да не каже неко да сам намћор или не знам шта, ево, за овај празник љубави и секса - мада нисам из те конфесије, како се то каже - да цитирам нешто пригодно. Ево и потпис ћу да обришем, све у циљу љубави.

О како је слатко оплођавати читаве земље и континенте! Моје сперме има довољно за све. Мој ***** гори плавичастим пламеном! Данас ***** жене Аустралије, сутра ћу јебати жене Мексика, прекосутра – Индонезије. Дођите, дођите мени милиони голих жена! Волим вас! Желим вас! ***** вас!
Сорокин: Достојевски - trip
 
Što sam? Tko sam? Ja sam samo sanjar,
Čiji pogled gasne u magli i memli,
Živio sam kao usput, ko da sanjam,
Kao mnogi drugi ljudi na toj zemlji.

Sergej Jesenjin - Ispovijest Huligana
 
Poslednja izmena:
''Njegov unuk Hasein mu se opet obrati rekavši:
- Dragi i mili dedice! Molim te, pomozi mi da razjasnim jednu protivrečnost, koju
ne razumem i koja se ne uklapa u moja logička razmišljanja.
............
Rekavši to, Hasein upitno i nestrpljivo pogleda svog voljenog dedu.
Posle kratkog razmišljanja, Belzebub poče da govori:
- Dobro, dragi moj dečače, pokušaću da bacim nešto svetlosti i da raspršim tvoju
prirodnu nedoumicu, nastalu iz razumljivih razloga.
Čini mi se da sam ti pričao kako skoro sva tricentrična bića na toj planeti, od
vremena koje sam pominjao, usled abnormalno uspostavljenih uslova svoje
egzistencije poseduju samo "automatski Um", ali da se, bez obzira na to, ponekad
događa da nekima od njih pođe za rukom da izbegnu opštu sudbinu, te se umesto
uobičajenog "automatskog Uma", kod njih formira "istinski Objektivni Suštinski
Um", isti kao i kod svih tricentričnih stanovnika našeg Velikog Megalokosmosa.
Takvi izuzeci su, posebno tokom poslednjeg veka, veoma retki, ali, ponavljam,
događaju se.''

G
 
OSEĆAM

Osećam, draga, osećam
kosu tvoju što blista,
ali nisam srećan
što odlazim zaista.

Jesenjih se noći sećam
dok senke breza kruže.
Što dan nije bio večan,
a mesec blistao duže.

Još čujem dok patiš:
"Proći će godine u letu
i zaboravićeš me sasvim
uz neku drugu na svetu."

I danas lipa cveta
i osećanja gore ko plamen.
Ja sručih toga leta
cvetove na tvoj pramen.

Ne gubi srce, snagu.
S drugom će poljupce tkati.
I ja ću ko priču dragu
tebe njoj spominjati

JESENJIN
 
SAD ĆU DA PROŠVERCUJEM JEDNOG POLJAKA U TEMU O RUSIMA A VI NEMOJTE NIKOM DA KAŽETE


Lirski razgovor

- Reci kako me voliš.
- I reći ću ti,
- Pa?
- Volim te pod Suncem.I kada sveća sja.
Volim kad nosiš bere, volim pod šeširom.
Kada oluja dune na drumu, i za klavirom.
Kraj zove, breze, klena i kraj svih drveta.
I kad spavaš. I kada radiš sva zaneta.
I kad razbijaš jaja i kada jaja mutiš -
čak i kad ispustiš kašiku, pa se ljutiš.
U automobilu.U taksiju. Bez izuzetka.
Od kraja ulice. I od njenog početka.
I kada češljem deliš kose svoje svilu.
Kad ti opasnost preti. I na ringišpilu.
U moru.U planini.U kaljačama.I bosu.
Danas.Juče.I sutra.I danju i noću.
I u proleće,kad ljubičica procveta.
- A leti kako me voliš ?
- Ko sadržinu leta.
- A u jesen,kad kiša curi niz crne grane ?
- Volim čak i onda kad gubiš kišobrane.
- A kada zima srebrom ospe prozorska
okna?
- Po zimi ja te volim poput veselog ognja.
Kraj samog tvoga srca.I svud oko njega.
A za prozorom sneg.I vrane usred snega.

Konstantin Ildefons Galčinski
 

Back
Top