Mrsni Sveti Nikola..

Pa iako je to nije u skladu sa pravilima i kanonima , u Vojvodini ,pogotovo u Banatu se gotovo uvek sveti Nikola drzi kao mrsna slava , kada se moja baba koja je pre rata zivela u Beogradu udala u na sever Backe nije mogla da se nacudi sto tamo ljudi jedu prase i sve ostalo za svetog Nikolu . Zanimljivo je da su to sve bile izrazito religiozne kuce ,Srbi starosedeoci koji su i u vreme komunizma slavili sve verske praznike za razliku od dodjosa recimo koji su uglavnom bili komunisti . Tako da je mrsni sveti Nikola i deo tradicije dela srpskog naroda ,a ima i dosta slucajeva da se drzi mrsno iz pukog neznanja koje nema veze sa tradicijom ,uglavnom kod tzv. novovernika koji su tek nedavno ponovo otkrili da su vernici i pravoslavci .
 
Pa iako je to nije u skladu sa pravilima i kanonima , u Vojvodini ,pogotovo u Banatu se gotovo uvek sveti Nikola drzi kao mrsna slava , kada se moja baba koja je pre rata zivela u Beogradu udala u na sever Backe nije mogla da se nacudi sto tamo ljudi jedu prase i sve ostalo za svetog Nikolu . Zanimljivo je da su to sve bile izrazito religiozne kuce ,Srbi starosedeoci koji su i u vreme komunizma slavili sve verske praznike za razliku od dodjosa recimo koji su uglavnom bili komunisti . Tako da je mrsni sveti Nikola i deo tradicije dela srpskog naroda ,a ima i dosta slucajeva da se drzi mrsno iz pukog neznanja koje nema veze sa tradicijom ,uglavnom kod tzv. novovernika koji su tek nedavno ponovo otkrili da su vernici i pravoslavci .

Sveti Nikola pada za vrijeme Božićnog posta, te kao takav ne može biti mrsna Slava...:)
 
Po svim pravilima Sv. Nikola mora biti posna slava i moja porodica je slavi kao takvu. Razgovarao sam sa brojnim svestenicima i oni su mi potvrdili isto. Znam i par ljudi koji slave slavu mrsno ali gotovo svi kazu da to rade na taj nacin jer je jednostavnije, kao nasi ljudi ne vole ribu i djakonije vec samo svinju, prase itd.. Svako neka radi kako hoce ali mislim da imamo prilican broj praznika koje slavimo mrsno i da bi bar za slavu mogli da ispostujemo sveca. A posebna je tema kakva nam je kultura ishrane i koliko puta nedeljno jedemo ribu..
 
Срећна слава славарима, а имењацима сретан имендан. Слава је изузетак од поста, ако домаћин тако зажели.

:eek: Slava nije nikakav izuzetak, pada u vreme posta i treba d abude posna slava, ja stvarno ne cuh da postoji to sto ti kazes ili je to jos jedno slobodno tumacenej,, posto je zivot po hriscanskim pravilima tezak i gladan:D
 
Kad kazem nekome da ne volim da jedem meso i da mi je od praseceg pecenja muka, gleda me kao da sam luda:roll:

Kod nas bez masnog pecenja i cisterne alkohola nema narodnog okupljanja. Tako se ljudi napiju pa pevaju na sahranama, jede se na groblju, a na slave se najvise ide radi zdranja. Nema to veze ni sa postom ni sa verom, tako da nije cudo sto mnogo ljudi danas sprema mrsnu Slavu.:roll:
 
mislim da svi koji jedu prase nisu baš na 'liniji'....dovoljno je što je, na primer, petak danas i dozvoljena je i riba i vino i, naravno, ulje...šta ćete više, aman ljudi?
da li je slavljenje sv. nikole ožederavanje (kao što to mnogo ljudi misli), pa ne mogu da se ožederu bez mrsa ili je nešto drugo?
ako je ožderavanje - od dimljenog šarana i tvrdoškog vina možeš da se oždereš samo tako....

pa, svečari - srećno i dugovečno!
 
mislim da svi koji jedu prase nisu baš na 'liniji'....dovoljno je što je, na primer, petak danas i dozvoljena je i riba i vino i, naravno, ulje...šta ćete više, aman ljudi?
da li je slavljenje sv. nikole ožederavanje (kao što to mnogo ljudi misli), pa ne mogu da se ožederu bez mrsa ili je nešto drugo?
ako je ožderavanje - od dimljenog šarana i tvrdoškog vina možeš da se oždereš samo tako....
pa, svečari - srećno i dugovečno!

Mljac....:)
 
i JA CESTITAM SVIMA SLAVU SVETOG NIKOLU ali smatram da je veliki greh slavu mrsiti to i svaki svestenik kaze ,pogotovo sto slava je u velikom postu i mislim da bi se to trebalo postovati radi same porodice,napretka zdravlja
 
Pa iako je to nije u skladu sa pravilima i kanonima , u Vojvodini ,pogotovo u Banatu se gotovo uvek sveti Nikola drzi kao mrsna slava , kada se moja baba koja je pre rata zivela u Beogradu udala u na sever Backe nije mogla da se nacudi sto tamo ljudi jedu prase i sve ostalo za svetog Nikolu . Zanimljivo je da su to sve bile izrazito religiozne kuce ,Srbi starosedeoci koji su i u vreme komunizma slavili sve verske praznike za razliku od dodjosa recimo koji su uglavnom bili komunisti . Tako da je mrsni sveti Nikola i deo tradicije dela srpskog naroda ,a ima i dosta slucajeva da se drzi mrsno iz pukog neznanja koje nema veze sa tradicijom ,uglavnom kod tzv. novovernika koji su tek nedavno ponovo otkrili da su vernici i pravoslavci .


Ovo je potpuno tacno.
Imam brdo familije u Backoj i severu Backe i tacno je da se tamo slavi mrsno.
Postoji i neka prica oko prebacivanja mrsnog na posno i zasto ne moze da se vrati na posno vec mora da ostane mrsno ali sam je iskreno zaboravio.

Znaci, podatak je potpuno tacan i nema veze sa novopecenim vernicima, sa ozderavanjima ili da neko ne moze bez mesa (sto rece bundi, sve stare verske kuce) , nego iz odredjenog razloga (stvarno sam zaboravio kog , ali ako hocete kad sleledci put odem tamo raspitacui se u njihovoj crkvi koji je tacan razlog) ne moze se slava vracati u posnu nego ostaje mrsna.

I nekad me zaprepascuje neznanje nekih popova kad ih slusam "kad neko hoce da slavi slavi, treba da je slavi kako treba ili ne treba ni da je slavi"
 
Poslednja izmena:

Back
Top