Vjera i medicina
Strana 1 od 6 12345 ... PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 140

Tema: Vjera i medicina

Zainteresovan član
    Učlanjen
    11.09.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Vjera i medicina

Svedoci smo postojanja velikog broja vjerskih zajednica i vjerskih organizacija u savremenom svijetu, proisteklih mahom iz neoprotestantizma.
    Te organizacije propagiraju, zbog takozvanog grijeha krvi, zabranu transfuzije krvi ili transplatacije organa, što je mnoge sledbenike takvih vjerskih sekti odvelo pravo u smrt...
    Razumijem da odrastao čovjek može doneti odluku o vlastitom životu...Ali, sme li društvo dozvoliti da roditelj, pripadnik te sekte, zbog svog vjerskog ubeđenja pošalje svoje maloletno dijete u smrt..
    Nije to jedini sukob savremene medicine i vjerskih propise: Navešću još jedan primjer: Kapsule, kao farmaceutski oblik, napravljene od svinjske želatine su strogo zabranjene u islamskim zemljama, dok i neke muslimanske sekularne države sprečavaju distribuciju lijekova koje kao sastojak sadrže ovu sirovinu (Federacija BiH, Turska).....
    Raspravimo malo o ovom...

Primećen član Yahid (avatar)
    Učlanjen
    16.11.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    42

Podrazumevano Re: Vjera i medicina

Citat Original postavio control Pogledaj poruku
    Svedoci smo postojanja velikog broja vjerskih zajednica i vjerskih organizacija u savremenom svijetu, proisteklih mahom iz neoprotestantizma.
    Te organizacije propagiraju, zbog takozvanog grijeha krvi, zabranu transfuzije krvi ili transplatacije organa, što je mnoge sledbenike takvih vjerskih sekti odvelo pravo u smrt...
    Razumijem da odrastao čovjek može doneti odluku o vlastitom životu...Ali, sme li društvo dozvoliti da roditelj, pripadnik te sekte, zbog svog vjerskog ubeđenja pošalje svoje maloletno dijete u smrt..
    Nije to jedini sukob savremene medicine i vjerskih propise: Navešću još jedan primjer: Kapsule, kao farmaceutski oblik, napravljene od svinjske želatine su strogo zabranjene u islamskim zemljama, dok i neke muslimanske sekularne države sprečavaju distribuciju lijekova koje kao sastojak sadrže ovu sirovinu (Federacija BiH, Turska).....
    Raspravimo malo o ovom...
    Mislim da ne postoje neke verske zajednice koje su protiv transfuzije, nego samo jedna.

Pitanje koje postavljaš je izuzetak, i o tome nema spora. Mislim da većina JS bi dozvolila upotrebu transfuzije ako bi direktno život zavisio od iste. Ako pak bi da se generalizuje ovo pitanje onda mislim da je preterivanje.

Naravno, deca su stradala na našim prostorima u ratu, a nisu bila žrtve nikakve sekte, nego žrtve manipulacije vlasti i pogrešnog režima pa nikom ništa.

A što se tiče vere i medicine-očito je Bog dao veru tamo gde medicina ne može pomoći, i obrnuto. Treba koristiti i jedno i drugo u cilju što boljeg i kvalitetnijeg zdravlja.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    11.11.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Ni pod kojim uslovima ne može se u principu prevazilaziti roditeljski autoritet. Može se, naravno, i treba, intervenisati tamo gde su deca zapuštena ili zlostavljana.
    No od toga do prenebregavanja roditeljskog stava o transfuziji ili transplantaciji organa dug je put.
    Moglo bi se pomisliti da je protivljenje transfuziji možda uticalo na intenzivniji razvoj hirurških metoda gde je bezbrižno "kasapljenje" zamenjeno laparaskopijom ili laserskom hirurgijom.
    Samo pitanje transplantacije organa prilično je kontroverzno po mnogo osnova.
    Prisiljavanje na vakcine, uz bezobzirno reklamiranje farmaceutskih kuća dovodi do moderne poplave autoimunih bolesti, upravo među decom.

Učlanjen
    16.11.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    42

Citat Original postavio babaTijana Pogledaj poruku
    Prisiljavanje na vakcine, uz bezobzirno reklamiranje farmaceutskih kuća dovodi do moderne poplave autoimunih bolesti, upravo među decom.
    Ovo boldano mi najzanimljivije. Gledao sam emisiju o američkom zdravstvenom sistemu-to je genocid a ne zdravstvo, i niko im ništa ne može što stotine miliona dolara zgrću putem raznih osiguranja etc.

No tema je o veri i medicini....

Zainteresovan član
    Učlanjen
    11.09.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Govorim o primjeru dječaka kome je u školi pukla trbušna aorta....Dečak je spasen, iako je bio gotovo otpisan, zahvaljujući transfuziji i operativnom zahvatu....
    Posle se ispostavilo da su roditelji tog dečaka bili Jehovini svedoci i tužili su bolnicu jer im je sin onečišćen.
    Ovj slučaj se zbio u bolnici u kojoj sam bio na usavršavanju...

Zainteresovan član
    Učlanjen
    11.09.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Ni pod kojim uslovima ne može se u principu prevazilaziti roditeljski autoritet. Može se, naravno, i treba, intervenisati tamo gde su deca zapuštena ili zlostavljana.
    No od toga do prenebregavanja roditeljskog stava o transfuziji ili transplantaciji organa dug je put.
    Moglo bi se pomisliti da je protivljenje transfuziji možda uticalo na intenzivniji razvoj hirurških metoda gde je bezbrižno "kasapljenje" zamenjeno laparaskopijom ili laserskom hirurgijom.
    Samo pitanje transplantacije organa prilično je kontroverzno po mnogo osnova.
    Pitanje nije kontraverzno, pogotovu u slučajevima kada se radi o mladom čovjeku..

Zainteresovan član
    Učlanjen
    11.11.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Govorim o primjeru dječaka kome je u školi pukla trbušna aorta....Dečak je spasen, iako je bio gotovo otpisan, zahvaljujući transfuziji i operativnom zahvatu....
    Posle se ispostavilo da su roditelji tog dečaka bili Jehovini svedoci i tužili su bolnicu jer im je sin onečišćen.
    Sasvim je jasno zašto u svim bolnicama postoji onaj obrazac kojim pacijent ili član porodice potpisuje saglasnost za svaki značajniji zahvat. Da su lekari toliko sigurni u to što rade, ovakva saglasnost im ne bi ni trebala.
    Ukoliko je saglasnost ograničavala pravo na davanje transfuzije, jasno je da je prodica imala zakonsk osnovu za podnošenje tužbe.
    (Inače, reče mi nekad davno jedan anesteziolog koji radi u Nemačkoj da su uobičavali da slažu JS, to jest davali su im transfuziju krišom u toku operacije. Ne znam da li je to još uvek praksa).

Buduća legenda
    Učlanjen
    22.06.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Ne mogu to da razumem...da ista moze da bude bitnije od deteta,neshvatljivo mi je,pa za dete je covek spreman na sve,bukvalno na sve...ali mi ovakvi fanatici nikada nece biti jasni.
    A religija kao izgovor...smesno...ljudi ispranih mozgova,trebalo bi im zabraniti da se staraju o detetu...
    U redu su mi neki osnovani principi,slucajevi kada nije neophodna transfuzija,ali ovo je za neverovati...kako bi tek primili tudji organ,u ne daj boze slucaju...

Zainteresovan član
    Učlanjen
    11.09.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Sasvim je jasno zašto u svim bolnicama postoji onaj obrazac kojim pacijent ili član porodice potpisuje saglasnost za svaki značajniji zahvat. Da su lekari toliko sigurni u to što rade, ovakva saglasnost im ne bi ni trebala.
    Ukoliko je saglasnost ograničavala pravo na davanje transfuzije, jasno je da je prodica imala zakonsk osnovu za podnošenje tužbe.
    (Inače, reče mi nekad davno jedan anesteziolog koji radi u Nemačkoj da su uobičavali da slažu JS, to jest davali su im transfuziju krišom u toku operacije. Ne znam da li je to još uvek praksa).
    Baba, dijete je dovezeno iz škole, a roditelji su u to vrijeme radili...
    Na sudu su roditelji izjavili da bi im bilo draže da im je dijete mrtvo, no ovako prokleto...

Zainteresovan član
    Učlanjen
    11.11.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Pitanje nije kontraverzno, pogotovu u slučajevima kada se radi o mladom čovjeku..
    Sa gledišta "predatora" verovatno nije kontroverzno. Problem je na strani donatora.
    Koliko sam ja onako otprilike upoznat, operacija strvljenja počinje uklanjanjem lako odvojihvih organa, kao što su bubrezi, pa se nastavlja dalje. Pri kraju se vade rožnjače, a onda se pacijent dere. Srce se isključuje na kraju jer je dotle održavalo "leš".

Učlanjen
    16.11.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    42

Pa pazi, ako si uzeo jedan primer da bi osudio čitav pokret-da li je to fer? Nemam ništa protiv teme, samo pitam.

Ako se pak bavimo verom i medicinom, njihovim odnosima i eventualnim ograničenjima-to je sasvim druga stvar.

Ja također mogu naći primere gde su, zbog transfuzije, neki zaraženi teškim virusima, čak i side, preminuli. Što s njom, onda?

Čini mi se da ovako postavljen problem je pogrešno postavljen.

Možda bi dobro bilo da neko jednostavno objasni šta je tranfuzija, a onda možemo slobodno da raširimo temu o veri i medicini, a ne o j.svedocima i umiranju njihove dece (takvih slučajeva je sigurno bilo, znam ja za neke, čak su ih tužili u nekim državama, ali koliko znam-oni su dobili te sporove, a ne država).

Zainteresovan član
    Učlanjen
    11.09.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Jeste..

Zainteresovan član
    Učlanjen
    11.09.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Yahid Pogledaj poruku
    Pa pazi, ako si uzeo jedan primer da bi osudio čitav pokret-da li je to fer? Nemam ništa protiv teme, samo pitam.

Ako se pak bavimo verom i medicinom, njihovim odnosima i eventualnim ograničenjima-to je sasvim druga stvar.

Ja također mogu naći primere gde su, zbog transfuzije, neki zaraženi teškim virusima, čak i side, preminuli. Što s njom, onda?

Čini mi se da ovako postavljen problem je pogrešno postavljen.

Možda bi dobro bilo da neko jednostavno objasni šta je tranfuzija, a onda možemo slobodno da raširimo temu o veri i medicini, a ne o j.svedocima i umiranju njihove dece (takvih slučajeva je sigurno bilo, znam ja za neke, čak su ih tužili u nekim državama, ali koliko znam-oni su dobili te sporove, a ne država).
    Ne, nije predmet teme osuda Jehovinih svedoka, no odnos vjerskog učenja i savremene medicine...

Učlanjen
    16.11.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    42

Ne, nije predmet teme osuda Jehovinih svedoka, no odnos vjerskog učenja i savremene medicine...
    Čijeg verskog učenja?

Možemo ovde da diskutujemo previše i mnogo toga da saznamo. Bar ja to mogu, i to mi je želja.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    11.09.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Čijeg verskog učenja?

Možemo ovde da diskutujemo previše i mnogo toga da saznamo. Bar ja to mogu, i to mi je želja.

Znači: odnos islam-medicina; kršćanstvo-medicina; budizam-medicina; JS-medicina..
    Izvolite..

Buduća legenda
    Učlanjen
    22.06.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Ako se neko nada da ce nekim cudom ozdraviti...neka mu je sa srecom...ja ipak vise verujem cika doktoru.

Učlanjen
    16.11.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    42

Znači: odnos islam-medicina; kršćanstvo-medicina; budizam-medicina; JS-medicina..
    Izvolite..
    A gde je judaizam-medicina ili protestantizam-medicina?

Šalim se, naravno.

Pa tema može da bude jako zanimljiva.

Kako ti posmatraš odnos vere i medicine iz ugla pravoslavlja?

Učlanjen
    16.11.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    42

Citat Original postavio jelena=t Pogledaj poruku
    Ako se neko nada da ce nekim cudom ozdraviti...neka mu je sa srecom...ja ipak vise verujem cika doktoru.
    Pravo da ti kažem, kada vidim kakvih sve doktora ima, sve veće mi je nepoverenje u njih...

Buduća legenda
    Učlanjen
    22.06.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Pravo da ti kažem, kada vidim kakvih sve doktora ima, sve veće mi je nepoverenje u njih...
    Ima i toga...ali da nije tih doktora,ja bih sada imala samo jedno dete...tako da...ko radi,taj i gresi...uostalom,postoje razne travke,svete vodice,vracare i gatare...pa ko voli,nek izvoli.

Iskusan
    Učlanjen
    03.05.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio jelena=t Pogledaj poruku
    Meni je cika doktoru usao u sobu i rekao "treba da se molis", terapiju je zaboravio

Buduća legenda
    Učlanjen
    22.06.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio flpflp Pogledaj poruku
    Meni je cika doktoru usao u sobu i rekao "treba da se molis", terapiju je zaboravio
    Dobro je sto jos dises.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    11.09.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

A gde je judaizam-medicina ili protestantizam-medicina?

Šalim se, naravno.

Pa tema može da bude jako zanimljiva.

Kako ti posmatraš odnos vere i medicine iz ugla pravoslavlja?
    Pravoslavna, a koliko znam i katolička Crkva ne postavljaju pitanje kada je nekome potrebno spasiti život, čak i kada je pitanje najviši Crkveni velikodostojnik, kao Patrijarh Pavle, na primjer. Za vrijeme posta, dok je primao intenzivno transfuzije krvi i propisanu terapiju, nije mu bilo ukinuto pravo svakodnevnog pričešćivanja i pored uzimanja mrsne hrane, jer kanoni Pravoslavne Crkve tako što dozvoljavaju za djecu, trudnice, stare i bolesne..
    Dakle, princip je spasiti bolesna čovjeka..

Zaslužan član eremita (avatar)
    Učlanjen
    02.02.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2078

Постоје многе вере и многа празноверја - али то што раде ти секташи ЈС (у овом случају) је за мене најстрашније празноверје и тежак примитивизам - и ја би их због тога тукао........ и тукао......... и тукао... а нарочито због изјаве да би "више волели да им је дете умрло" - А ДЕТЕ БИ ИМ ОДМАХ ОДУЗЕО И ДАО НЕКОЈ ХРАНИТЕЉСКОЈ ПОРОДИЦИ НА СТАРАЊЕ.
    БИТИ СЛОБОДАН означава стање у којем субјект може деловати без присиле и забране.

Zaslužan član eremita (avatar)
    Učlanjen
    02.02.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    2078

Sa gledišta "predatora" verovatno nije kontroverzno. Problem je na strani donatora.
    Koliko sam ja onako otprilike upoznat, operacija strvljenja počinje uklanjanjem lako odvojihvih organa, kao što su bubrezi, pa se nastavlja dalje. Pri kraju se vade rožnjače, a onda se pacijent dere. Srce se isključuje na kraju jer je dotle održavalo "leš".
    Јбт....... а шта ти је ово болдовано, објасни ???
    БИТИ СЛОБОДАН означава стање у којем субјект може деловати без присиле и забране.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    11.11.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Ovo je interesantna postavka. Prihvatanje tekovina savremene medicine zapravo je veoma slično prihvatanju kakve vere.
    U svakom slučaju, odnos između pacijenta i lekara sličniji je odnosu vernika i popa nego odnosu recimo vozača i automehaničara.

Recimo, lekaru veruješ (ili ne veruješ). U automehaničara možeš imati poverenja.
    Lekaru moraš u potpunosti da se ispovediš, uključujući roditeljske grehe (bolesti).
    Kako popa ima pomagače (crkvenjaka i pojce), tako ih ima i lekar.
    Ni jedan ni drugi se nikada neće kategorično izjasniti o tvom budućem životu, mada tvrde da vrlo dobro znaju šta je za tebe dobro.
    Kao što crkva ima vladajuću klasu koja je obilato finansira preko leđa prostog sveta, tako i medicina ima bogatu klasu sponzora - farmaceutskih kuća koje takođe uzimaju namet preko svojih preskupih proizvoda.
    I jedni i drugi imaju rituale koji ne leče bolest (ili greh), ali su iz nekog razloga nezaobilazni.
    Primere spontanog izlečenja i jedni i drugi nazivaju čudom.

Strana 1 od 6 12345 ... PoslednjaPoslednja
Vrh strane

Slične teme

1. da li je u ljubavi važna vjera i nacionalnost
    Autor leptirica u forumu Muškarci
    Odgovora: 91
    Poslednja poruka: 06.09.2012., 16:41
  2. rock `n` roll i pravoslavna vjera ?
    Autor runaway_girl u forumu Muzika
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 20.01.2010., 14:26
  3. Mormonska vjera je zavjera