NATO bombardovanje albanskih izbeglica

gost 41715

Elita
Poruka
17.690
Iz PBS-ovog dokumentarca ,,Rat u Evropi”.

https://video.google.com/videoplay?...4799&ei=FtRISZSbL4qGiQKOoqDwBQ&q=kosova&hl=en

2. deo transkripta:

http://www.pbs.org/wgbh/pages/frontline/shows/kosovo/etc/script2.html

01:13:56 – 01:17:11

Narator: General Šort je mislio da je ovaj pristup suvišan i potencijalno opasan.

Gen. Šort: Smatrali smo da ċemo protraċiti mnogo sredstava da bismo postigli minimalne rezultate. Bilo je potrebno mnogo letova da se uništi tenk, a postojao je ogroman rizik da se pogodi pogrešan cilj, jer smo znali da ċe se izbeglice kretati okolo u toj situaciji etničkog čišċenja.

Narator: 14. aprila na Kosovu, piloti NATO-a primetili su nešto što im je izgledalo kao odlična meta, srpski vojni konvoj koji su mogli da napadnu. Nije se radilo o srpskom vojnom konvoju, veċ o kosovskim Albancima koji su bežali u traktorskim prikolicama.

Prvi izbeglica: [preko prevodioca] Kada smo bili na oko 200 metara od bistrazinskog mosta – manje više toliko daleko – naš traktor je napadnut. Svi smo gledali dok su bombe eksplodirale – toliko ljudi, svi zgurani. Onda me je udarila buka. Bacilo me je 15 metara u vazduh.
Narator: Prema izveštaju, poginulo je preko 60 Kosovara.

Druga izbeglica: [preko prevodioca] Šta sam mogla da vidim kad sam otišla tamo? Žene koje su popadale sa traktora, bile su zdrobljene ispod na asvaltu. Plamen na sve strane. Moja unuka je ležala na tlu, jedva živa. Odvedena je u bolnicu, ali je umrla iste noċi. Mojoj najmlađoj ċerki je vrat skroz raznesen. Samo njeno telo, znate? Nisam znala ni da li je to moja ċerka. Prepoznala sam je samo po njenoj odeċi. Onda sam se okrenula i pokušala da vidim zetovu porodicu. Neki su ostali bez nogu. I moj zet. Od mog supruga je ostala samo odeċa.

Narator: Vesti o tragediji doprle su i do štaba NATO-a. Ali su ga danima poricali.

Portparol NATO-a: [konferencija za štampu] Zadovoljni smo što smo pogodili vojne mete. Ako budemo imali novih informacija, podeliċemo ih sa vama, ali ne možemo vam dati podatke koje nemamo.

Gen. Vesli Klark: Ono što smo na kraju uradili, u rasponu od četiri dana, na kraju smo se vratili kod pilota koji su bili na tom letu i poneli sve televizijske snimke i nišanske slike ili sav video material snimljen kroz nišan koji smo imali, sklapajuċi sve to i rekonstruišuċi tačno ono što se je dogodilo.

Gen. Majkl Šort: Videli su ta vozila kako idu od kuċe do kuċe, pale kuċe i gađali su ono za šta su mislili da su kamioni. I da vam pravo kažem, prvi i drugi put kada sam gledao snimak, čoveče, izgledalo je kao kamion, jer je to bilo nešto što je ličilo na kabinu i zadnji deo kamiona. Onda kad biste pogledali treċi i četvrti put, jeste, bio je to traktor koji je vukao prikolicu.

Portparol NATO-a: [konferencija za štampu] Izgleda da je moguċe da su ta vozila bila traktori. Pošto sam analizirao traku sa pilotima, oni su se složili. Međutim, tvrde da su se, sa visine napada, golim okom činila kao vojna vozila.

Kako vi tumačite izjavu Generala Šorta? :think:
 
Poslednja izmena:
bilo je polemika i kod nas o toj nesreci, vecina je krivila nato, opravdano, istotocini i dan danas sigurno, ali.....
procitaj jos jednom ovaj deo

Gen. Šort: Smatrali smo da ċemo protraċiti mnogo sredstava da bismo postigli minimalne rezultate. Bilo je potrebno mnogo letova da se uništi tenk, a postojao je ogroman rizik da se pogodi pogrešan cilj, jer smo znali da ċe se izbeglice kretati okolo u toj situaciji etničkog čišċenja.
 
bilo je polemika i kod nas o toj nesreci, vecina je krivila nato, opravdano, istotocini i dan danas sigurno, ali.....
procitaj jos jednom ovaj deo

To sa etničkim čišċenjem svi znamo. Da sam hteo da sakrijem taj deo, ja bih ga izostavio iz prevoda. Kao što vidiš – nisam.

Ja samo pitam:

Šta je sa ovom izjavom da su albanske izbeglice palile kuċe?

Čije su kuċe paljene?

Kakvo je to etničko čišċenje bilo, gde je njima visila glava o koncu, a oni imali vremena da idu i redom pale kuċe?
 
To sa etničkim čišċenjem svi znamo. Da sam hteo da sakrijem taj deo, ja bih ga izostavio iz prevoda. Kao što vidiš – nisam.

Ja samo pitam:

Šta je sa ovom izjavom da su albanske izbeglice palile kuċe?

Čije su kuċe paljene?

Kakvo je to etničko čišċenje bilo, gde je njima visila glava o koncu, a oni imali vremena da idu i redom pale kuċe?

ne bih znao, ako nije neka greska. cuo sam za par pojedinacnih slucajeva da su neki palili svoju kocu nakon bezanja. radije zapaliti nego da je neprijatelj zapali, ali.... rekoh,tri-cetiri slucaja
 
Sve je to Ademe greška. Ne zna se ko je ispao veća ovca, ali otom-potom....

@Tema

Procureo je bre još ranije taj snimak. Piloti su par puta naglasili da to nije vojni cilj i da su dobro videli traktore. Onda im je komanda ili neko od vezista rekao - udri. Opet su naglasili da su to traktori, a onda je rečeno da je to "srpska nameštaljka" i da opale raketama... Vrteo se taj video jedno vreme. Jaka stvar, ionako se zna da su i Šiptari i Srbi bili tada polgon za vežbanje američke vojske.
 
ne bih znao, ako nije neka greska.

Malo je preozbiljna tema da bi dopustili sebi takvu grešku.

cuo sam za par pojedinacnih slucajeva da su neki palili svoju kocu nakon bezanja.

Zašto si onda sumnjičav, ako si veċ čuo za takve slučajeve?

radije zapaliti nego da je neprijatelj zapali, ali.... rekoh,tri-cetiri slucaja

Ja bih pre rekao: radije ċe zapaliti staru kuċu, da što više ocrni Srbe i podmaže nezavisnost Kosova, pa da mu Ameri i Nemci naprave novu.
Ruku na srce, ja sam pomislio da su neki možda palili zbog naših ratnih profitera, ali, ako ti kažeš da su palili da neprijatelj ne zapali…

rekoh,tri-cetiri slucaja

Ustvari, reče ,,par”, ali dobro, neka bude i ,,tri-četiri”. To su tri-četiri slučaja za koje ti znaš. Raspitaj se, onako, čisto za svoju dušu, da li su ti ljudi posle povratka renovirali ili ponovo izgradili kuċe o svom trošku ili o trošku neke strane humanitarne organizacije.

Pitanje je koliko je takvih požara po zvaničnim izveštajima zabeleženo kao srpsko delo.

Problem je u tome što kad jednom uhvatiš nekog u takvoj nameštaljci, ne možeš dam u veruješ ni kad hoċeš nekad kad se radi o stvarnom srpskom zločinu.

Da ne pričam koliko je onima koji hoċe da prikriju zločin time olakšan posao.
 
Sve je to Ademe greška. Ne zna se ko je ispao veća ovca, ali otom-potom....

@Tema

Procureo je bre još ranije taj snimak. Piloti su par puta naglasili da to nije vojni cilj i da su dobro videli traktore. Onda im je komanda ili neko od vezista rekao - udri. Opet su naglasili da su to traktori, a onda je rečeno da je to "srpska nameštaljka" i da opale raketama... Vrteo se taj video jedno vreme. Jaka stvar, ionako se zna da su i Šiptari i Srbi bili tada polgon za vežbanje američke vojske.

Potpuno se slažem s tobom da su ljudi namagarčeni na obe strane.

Zna se kome se sve to isplati.

Što se teme tiče, pročitaj ponovo.
 

Back
Top