Sta znaci ulazak u cern koji politicari hvale?

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Sta znaci ulazak u CERN a sad o tome pricaju i hvale se politicari?

Koliko ja imam kontakte sa CERN om institut CERN nikad nije bio zatvorenog tipa, mogao sam da dobijem review svih merenja i u papiru (sto je mnogo obimno i fizicki tesko) i u elektronskom obliku....

Mogao si uvek da konkurises za izvodjenje sopstvenog eksperimenta i ako prodje konzilijum onda ce biti i izvrsen...

Razumem fer akt uclanjenja u CERN da se resursima nasih fakulteta pomogne CERN izracunavanje , zakljucivanje i obostrana saradnja...
Ali to je jedna normalna aktivnost saradnje....
Tu nema mesta za smrad politicara i njihovoj prici kako ce to izvuci srbiju iz nemastine i krize...

Posto ocigledno da nesto ne znam i da fali neka karika u mojoj spoznaji situacije , molim nekog ako bolje razume sta se desava a da nije tipicno jajarsko podmetanje i koriscenje publiciteta koji je strahom postigao CERN , zbog eksperimenta o gradivnoj cestici.......
 
Sta znaci ulazak u CERN a sad o tome pricaju i hvale se politicari?

Koliko ja imam kontakte sa CERN om institut CERN nikad nije bio zatvorenog tipa, mogao sam da dobijem review svih merenja i u papiru (sto je mnogo obimno i fizicki tesko) i u elektronskom obliku....

Mogao si uvek da konkurises za izvodjenje sopstvenog eksperimenta i ako prodje konzilijum onda ce biti i izvrsen...

Razumem fer akt uclanjenja u CERN da se resursima nasih fakulteta pomogne CERN izracunavanje , zakljucivanje i obostrana saradnja...
Ali to je jedna normalna aktivnost saradnje....
Tu nema mesta za smrad politicara i njihovoj prici kako ce to izvuci srbiju iz nemastine i krize...

Posto ocigledno da nesto ne znam i da fali neka karika u mojoj spoznaji situacije , molim nekog ako bolje razume sta se desava a da nije tipicno jajarsko podmetanje i koriscenje publiciteta koji je strahom postigao CERN , zbog eksperimenta o gradivnoj cestici.......

Kakavgod, politicari seru. Jedino sto meni znaci, je sto cu imati noramlne sanse da eventualno provedem tamo koju godinu, jer konkursi za strucno usavrsavanje i rad tamo vaze samo za zmlje clanice.

A sto je najgore SFRJ je jedna od osnivaca CERN-a, a da mi pri tom nismo ni clan....
 
Ali do sada nisu postavljali uslove kad god sam nesto trazio od njih...uvek su mi sve lepo odgovorili i dali....i kad sam svratio da obidjem , bez neke najave, ljudi se lepo i ljubazno organizuju i pokazu delove, principe rada i funkcionisanja...

Ni meni nije bilo potpuno jasno ovo oko price ulaska u zemlje CERN osim eto sto onda postaje saradnja zvanicna , pa mogu da koriste mreze racunara za klaster racunanje....i obradu podataka...

Da samo kazem nesto iz iskustva...

Dok srbija zvanicno nije "organizovala" delove institucija za predpristupne fondove EU , moja komunikacija sa EU fondovima je bila sasvim ok, ima sve lepo napisano kako treba da izgleda projekat, kome daju kes, pod kojim uslovima (nisu bas blagi uslovi , ali su jasni ) i sve je jasno...
Od kako su uveli 1 zenu i 5 pomocnika da idu po srbiji i da kontrolisu i kao "pomazu" apliciranje za pristupne fondove, tako je odjednom apliciranje postalo "znate to treba 500 strana minimum da se napise, to se radi 6 meseci, pa vam mi redigujemo prijavu itd"

Medjutim iako je proces obiman, i treba mesec dana trcanja, a onome ko prvi put radi i 6 meseci sabiranja sta sve treba i povezivanja aktera, to ne znaci da tako i mora....ako vec znas i razumes i imas saradnike...koji su potrebni...
Plus sto su sami odabrali na koje projekte ce moci nasi da ucestvuju , a na koje ce oni odbijati aplikante....
Sto ne da nije u redu, vec nije ni namera EU.....iskreno postoji deo programa koji je internal, ali se jasno i vidi zasto , ali veci deo je slobodan...

Tako da svako ubacivanje politicara u naucnu sferu sa zebnjom gledam , jer onda ce se vise raditi propagandne i novinarske patke i lajt motivi , a manje stvarna sustina gde imaju sanse i oni koji znaju , a ne samo mamine i tatine kceri i sinovi , sad vec po politickoj ili nekoj drugoj jakoj sinergiji...

Iako je stvarno nedokazivo, obicno na takva bljestava mesta i prilike dodju oni koji su po nekom kriterijumu elita danas....i formalno su linijasi, a ne oni koji su razbijaci i stvarno im treba dati priliku da eksplodiraju...
Slicno kao sto petnica izbegava da zove one koji su peticari jer procenjuje da su idealni a dosadni ili vec oformljeni....(sto je malo ocekivati)....
Tako deluje kao protiv teg linijasima u mladjim kategorijama...mada nekad neopravdano , ali ok...
 

Back
Top