IDE/ATA problem
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 25

Tema: IDE/ATA problem

Početnik mad4red (avatar)
    Učlanjen
    22.11.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano IDE/ATA problem

U poslednje vreme kad god ukljucim racunar on me obavestava da je bootovanje sa cd-a propalo i da ubacim cd (iako je u BIOS-u podeseno da bootuje sa hdd-a). Naravno, ja ga odmah restartujem, ali onda kad izadje ona crna pozadina i kad se ocitavaju komponente pojavi se detecting ide drives i treba mu malo vise vremena da prepozna sve sto je nakaceno.
    Na primary su mi opticki uredjaji, a na secondary hdd (raspored je takav zbog duzine kablova). Problem je i u tome sto uopste nece da mi ocita drugi hdd kad ga prikljucim bez obzira kako su namesteni dzamperi (sto mi ne bi smetalo da do pre nekog vremena nije sve bilo kako treba). Jel' mi to crkava maticna ploca ili sta? Koga god da pitam, nema pojma. Ono kad treba da se krekuju igrice svi su experti, a cim je nesto iole ozbiljnije oni zinu kao stuke. Racunam da je ovde drugacija situacija

Primećen član davincovkod13 (avatar)
    Učlanjen
    08.09.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    44

Podrazumevano Re: IDE/ATA problem

promeni primarne i sekundarne a zbog kojih kablova ti nemozes da prikopcas hdd na primarni a opti.na sek.promeni ata kablove.
    Уз све своје глупости, и ја спадам међу људе

Učlanjen
    22.11.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Izmenjala sam sve zivo. Opticki uredjaji moraju na primary jer kabl sa sekundarne grane nije dovoljno dugacak da se prikopcaju na njega (moglo je nekad davno dok sam imala samo CD ROM).

Obećava
    Učlanjen
    29.03.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    40

probaj hardove da stavis na cable select (obavezno butabilni prvi na grani), kad se mesaju proizvodjaci to je znalo da resi problem, ne uvek ali mozda upali...e sad mozda je problem do tog drugog harda, ide grana (obavezno 133 ata kabal, zasto ne pitaj ali je smesno kako zbog toga vole da brljaju hardovi), mozda i sam kontroler...kad postavis da se podize sa harda jesi li ugasila da ne trazi drugi uredjaj za boot??? napisi koja ploca i hardovi...

Učlanjen
    22.11.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Maticna je Gigabyte, a diskovi Western Digital i Maxtor. Hvala pokusacu. Nije problem, u krajnjem slucaju, da kupim i nov kabl, to je 200-300 dindzi, pa ako nece ni tad ...

Zainteresovan član
    Učlanjen
    01.11.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    0

1.Otkaci kabl koji povezuje opticke uredjaje sa maticnom plocom (izvadi kabl iz ploce)
    2.Kabl za Hardove povezi prvo na MAXTOR (DZAMPER NA PRIMARY MASTER) a WD otkaci sa tog kabla.
    3.Probaj da udjes u BIOS i proveris da li se vidi normalno.
    4.Kabl za Hardove povezi na WD (DZAMPER POTPUNO UKLONI) a MAXTOR otkaci sa tog kabla.
    5.Probaj da udjes u BIOS i proveris da li se vidi normalno.
    6.Javi sta si uradila pa da krenemo dalje.

Učlanjen
    22.11.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Ovako stoje stvari:
    1. Nakacila sam hardove na primarnu granu
    2. Na secondary mi je DVDRW a CDROM-a sam se odrekla
    3. Sistem se sad odmah dize, bez ikakvih problema, DVDRW sljaka normalno, ali komp mi ne prepoznaje Maxtor (probala sam da ga nakacim i samog i paru i kao master i kao slave i nista).
    4. Ako je bitno, pre nego sto je Maxtor hdd zakazao ja sam pokusala da instaliram Linux na njega ali nesto nije valjalo i onda sam ga izbrisala i formatirala u Partition Magic-u. Posle toga sam instalirala XP i sve je lepo funkcionisalo. Problem je nastao kad sam pokusala da mu dodam Western Digital i posle silnih peripetija sve se svelo na to da sam morala ponovo da instaliram XP ali ovog puta na WD i to je kraj. Izvinjavam se ako sam udavila sa ovom zadnjom stavkom ali videla sam po raznim forumima da Partition Magic moze napraviti savkakve belaje kad ga koristi neko ko nije dobro upucen a meni je to bio prvi put da radim u njemu.

Ističe se
    Učlanjen
    21.01.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    0

A da probas da formatiras Maxtor sa XP instalacionog diska?
    Mozda ce ga tad prepoznati, ako niije riknuo xD
    Poslednji put ažurirao/la Southwind : 20.12.2008. u 22:25

Zainteresovan član ljubafmagain (avatar)
    Učlanjen
    13.04.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    44

Matori imao sam skoro identican problem, slucajnost !!! Probaj da zamenis kablove na hdd, ali mislim da ti je nazalost zwekno HARD !

Učlanjen
    13.04.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    44

Pardon, devojcice ! :-)

Učlanjen
    22.11.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Nista zato Otprilike je sve izvesnije da je hdd krepao, samo mi je tesko da se pomirim sa tim.

Elita
    Učlanjen
    04.04.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    380

Pitanje :
    Da li pri bootu računar vidi maxtor-a?
    ako ga vidi pri boot-u , a iz xp-a se ne vidi pokušaj uraditi sledeće:
    1 Otvori windovs eksplorer
    2. na My Computer klikni desnim tasterom i odaberi "manage".
    3. u Computer Managment pod Storage odaberi "Disk Managment"
    4. u drugom delu prozora pronađi drugi hard disk , koji se inače ne vidi pod windowsom
    5. disk 0 -e biti najverovatnije wd. i njega ne diraj , disk1 će biti maxtor , desnim tasterom klikneš na njega , obriši logički deo " delete logical driwe" iliti obriši ih sve što postoje na njemu minimalno ih je dva (jedan svap i jedan ext2 ili 3) i formiraj nove logical driwe , particije i formatiraj ih , tada ćeš ga videti tek iz windowsa.
    Ne vide se u menagmentu
    Windows ga ne vidi , treba kao prvo da deinstaliraš IDE grane , i restartuješ komp da bi ih on opet prepoznao a samim tim i uređaje koje se nalaze na njima.

Elita
    Učlanjen
    04.04.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    380

Citat Original postavio ljubafmagain Pogledaj poruku
    Matori imao sam skoro identican problem, slucajnost !!! Probaj da zamenis kablove na hdd, ali mislim da ti je nazalost zwekno HARD !
    ljubafmagain , ne crkavaju HDD tek tako lako , ja imam naprimer maxtor-a iz 2000 godine i radi savršeno , bez bad sektora itd.itd.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    01.11.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    0

Dobro, pa zasto ne uradis onako kako sam ti rekao?
    Prvo jedan disk, pa drugi. Kad proveris jedan, otkacis ga i nakacis drugi. Slobodno odmah otkaci opticke uredjaje. Cilj eksperimenta je da proverimo da li se diskovi lepo vide u biosu. Prvo pojedinacno, a zatim i zajedno. Particije su nam sad dalja buducnost. Ajde kreni redom i bez zurbe. Radi iskljucivo po komandi. Ako se lepo vide pojedinacno, onda proveravamo dzampere, itd...

Obećava
    Učlanjen
    29.03.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    40

jesi li probala da samo maxtor nakacis i udjes u bios kao sto je fslobodan napisao??? da li ga bios vidi uopste???
    ako ga vidi, mozes da probas da hardove nakacis pojedinacno, po jedan na grani, bez optike i da tako udjes u os, pa da vidis onda kako ce da se ponasa....meni je maxtor 40gb pravio probleme sa kt800 plocama ali samo sa njima dok sa drugima radi kao blesav....jos 99-te uzet hard i dan danas sljaka iako je ringla u radu...

Učlanjen
    22.11.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Kao sto sam napisala u prethodnom postu, Maxtor ne sljaka ni solo ni u paru. BIOS ga ne ocitava. Poslednje sto sam uradila je da sam pokrenula instalaciju Ubuntu-a (cisto radi provere) i kad se dodje do stavke da izaberem na koju cu ga particiju ili hdd instalirati pokazuje mi samo WD. Jedino mi je jos ostalo da ga recikliram

Elita
    Učlanjen
    04.04.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    380

Citat Original postavio mad4red Pogledaj poruku
    Kao sto sam napisala u prethodnom postu, Maxtor ne sljaka ni solo ni u paru. BIOS ga ne ocitava. Poslednje sto sam uradila je da sam pokrenula instalaciju Ubuntu-a (cisto radi provere) i kad se dodje do stavke da izaberem na koju cu ga particiju ili hdd instalirati pokazuje mi samo WD. Jedino mi je jos ostalo da ga recikliram
    Ne . vredi sve to još jedan pokušaj reseta BIOS-a , pa tek onda reciklaža ako ga ne prepozna samoga na IDE grani, naravno ne zaboravi da priključiš i njegovo napajanje.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    21.09.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    53

Angry Re: IDE/ATA problem

Mislim da tom hardu nema spasa,ako jos uvek uspevas da podignes sistem dok je on ukacen,prekopiraj sve sto ti je potrebno sa njega i polako se oprosti od njega.Nikad nisu pravili vise skarta sto se tice hardova nego u poslednje vreme...

Učlanjen
    22.11.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio snejks Pogledaj poruku
    Ne . vredi sve to još jedan pokušaj reseta BIOS-a , pa tek onda reciklaža ako ga ne prepozna samoga na IDE grani, naravno ne zaboravi da priključiš i njegovo napajanje.
    Ja sam zensko a ne mongoloidni idiot, naravno da sam prikljucivala napajanje. A solo znaci sam, dakle ne prepoznaje ga ni samog.

Elita
    Učlanjen
    04.04.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    380

Citat Original postavio mad4red Pogledaj poruku
    Ja sam zensko a ne mongoloidni idiot, naravno da sam prikljucivala napajanje. A solo znaci sam, dakle ne prepoznaje ga ni samog.
    nisam ni rekao da si mongoloidni idiot , a ja sam napajanje spomenuo samo iz jednoga razloga a taj je da kada i hdd ne radi , disk jednostavno mora da ocita bilo da je crkla elektronika ili mehanika na njemu , znači računar jednostavno MORA da vidi da nešto postoji na zakačenoj IDE grani same matične ploče , bilo da ono radi ili ne , zato sam i uostalom spomenuo reset BIOS-a , jer postoji mogućnost zabunjenosti pogotovu ako je kačeno više uređaja sa jumperima u položaju mastera.
    Clear CMOS-a možeš odraditi ili spajanjem kratkospojnika na matičnoj ploči ili vađenjem baterije sa matične ploče na minut i zatim njenim vraćanjem na matičnu ploču.
    HDD retko crkava , a pogotovu ne crkava od instalacije i particionisanja diska!

Zainteresovan član
    Učlanjen
    01.11.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    0

Dobro, Ostalo je jos samo jedna stvar koju mozes da uradis pre nego sto ga odneses na reciklazu.
    Izvadi taj disk iz kucista i povezi ga na drugi racunar. Ako se i na drugom racunaru ne vidi lepo, znas sta ti je ciniti. I diskovi umiru, zar ne...

Zainteresovan član
    Učlanjen
    01.11.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    0

Ah da.
    Eto vidis da nismo zinuli ko stuke. Znam da ti to nije neka uteha, ali smo bar sve probali.

Učlanjen
    22.11.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Videcu jos da iscackam to na maticnoj i da ga isprobam na nekom drugom racunaru. Nisam htela da sizim ni na koga, malo sam nervozna ovih dana. Hvala svima.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    01.11.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    0

Nema na cemu, i drugi put.

Učlanjen
    13.04.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    44

Jel neko od vas ovde zna sta znaci skracenica ATA u smislu PATA HDD = paralel asincronus bla bla bla... S
    ta je ATA na engleskom?
    Poslednji put ažurirao/la ljubafmagain : 26.12.2008. u 20:07 Razlog: ...

Slične teme

1. Problem sa Flash playerom ili moguci Java problem.
    Autor Psyduck u forumu Internet
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 24.01.2009., 11:52
  2. problem sa boot-ovima - GRUB4DOS problem
    Autor twix u forumu Unix / Linux Operativni sistemi
    Poslednja poruka: 09.12.2008., 20:53
  3. problem - komp mi radi usporeno - problem
    Autor VisionOfDisorder u forumu Hardver
    Odgovora: 11
    Poslednja poruka: 28.07.2005., 01:15
  4. Html problem je resen. Vb problem jos nije resen!
    Autor E537A6 u forumu Programiranje
    Poslednja poruka: 08.02.2005., 22:45
  5. Problem bio,problem resen.
    Autor Leka u forumu Softver
    Poslednja poruka: 11.03.2004., 23:10

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku