Aikido i Realni Aikido reopen

Kao i svim zabranjenim dokumentima i kompromitujucim spisima, drzava ce im omoguciti pristup sa odredjenom vremenskom distancom od recimo 50-60 godina...
Steta za lektiru koja bi iz nekog drugog ugla bila obavezno stivo...

"Fahrenheit 451" je naziv filma u kome su instrumenti autokratske vlasti spaljivale knjige i ostale pisanije o ljudskoj prirodi i duhu(genijalnosti, emocijama, prkosu...)
ne bi li vaspitali gomilu da misli-deluje po prihvatljivom receptu... Pojedinci su pokusavali da spasu nasledje tako sto su ga ucili napamet...
IMA LI DOBROVOLJACA???

Zivelo bratstvo-jedinstvo, ziveo aikido i realni aikido!!!!!!!!
 
Poslednja izmena:
a sta bi sa ostali porukama koje su bile od koristi i znacaja na ovom novo-starom topic-u?

Ukinula vlada.. SA promenom vlade stari rezim nestaje, i naravno tragovi istoga. Sta je bilo do juce danas vise ne vazi ^^.Sad moramo novu Temu izgradjivati svojim radom, i nadati se da opet kroz par godina se nece nova otvoriti i nas silan trud uzaludan biti nece...
Ps : lol gledajte ko su osobe koje imaju veliki broj postova u ovoj temi lol... Koja havarija..
 
Svesni ne nenamernih gresaka(brisanje stare teme sa servera) prilikom reo tvaranja, ovim pismom zelim da udarim kamen-temeljac ovog monumenta(teme).
Ova tema se malo bavila kjucnim elementima aikidoa a malo vise satirom i osudom malogradjanskog duha, srebroljubaca, licemera i samoprozvanih velicina...

kenjishimitzupismozd1.jpg
 
Poslednja izmena:
Cijenjeni dotkor Primarius... jedna ne nenamerena opaska nije ''licemera'' vec LICIMURA!!!

A za kay ovaj Ljubin temporary ucitelj ble blebece...

Я njega osjudjujem ćto nije prijeposnao taku vjeliku vjeljićinu u svojem dragocijenom ućeniku.

Sada bi ovaj plemićkoliki yabanac bio ponosan da je njijegov pastorak SOKE, i svima i posvuda bi prićao da je to njijegov ućenik.

pa za tog Shibicara nitko nije ni ćuo od kad mu je nas veliki SOKE zavalio pandursku šljagu na jednom sjeminaru...


I ovako sam ćuo da je na jednom prije prijepotsletnjem sjeminaru radio samo Shi-honage, kužim, raslog je Shi u njegovom imenu Shi-Mitsu!
 
Poslednja izmena:
No.... vratimo se izvorima aikidoa koji se polako zapostavljaju na ogromnu stetu vestine zarad dodvoravanja modernim konceptima(oooooooooruk, udriga, mauntujga, sadgadobi...).

Tehnicki osnov za blisku borbu je preko potrebno drzanje pravilne distance( vazi za vestine koje funkcionisu
na principu momenta smanjenja distance), brzina i stabilan ali ne krut stav koji dalje omogucava improvizacije...

Evo jednog sjajnog snimka na kome se prepoznaju kretanja i izvedene telesne tehnike aikidoa:


Mac u skoro svakoj tehnici moze da se zameni i kombinacijom atemija, koji se takodje u velikoj meri praktikuju...
 
Poslednja izmena:
Aikido, vestina koja je kod nas pocela da se praktikuje 1968. godine u sekciji pri dzudo klubu "Palilulac" koji je vodio Milan Zagorac majstor dzudoa 4. DAN, iznedrila je oko hiljadu aikidoka koji danas vezbaju u nasoj zemlji. 1969. godine u Jugoslaviju dolazi prvi japanski instruktor a vec '71 godine dobijamo i prve srpske majstore...
Neki su jos uvek aktivni, neki nisu ali su za sobom ostavili ucenike koji dalje sire rec...
Izostavio sam Velibora Vesovica 6.DAN, Mirka Mrdju 5.DAN, Djakovic Njegosa 5.DAN i Vucetic Darka 4.DAN(svi praktikanti tradicionalnog aikidoa) jer video tragova nema pa molim forumase da ih postave...
Evo nekih snimaka nasih majstora koji cine okosnicu aikidoa u zemlji, izbunario sam ih na youtube-u, pa ako neko ima neke raritete neka ih ovde podeli sa nama:

LJUBOMIR VRACAREVIC 3.DAN pionir tradicionalnog aikidoa, 10.DAN realnog aikidoa



MIRKO JOVANDIC 6.DAN pionir tradicionalnog aikidoa



DRAGISA JOCIC 6.DAN tradicionalnog aikidoa



JELENA VRZIC 5.DAN tradicionalnog aikidoa



SASHA OBRADOVIC 4.DAN,NOVAK JERKOV 4.DAN, (tradicionalni aikido)



RADE JANKOVIC 4.DAN tradicionalnog aikidoa

 
Poslednja izmena:
Ja sam relativno nov u Aikidou....fizicki..mada kako vidim ovde batalicu ga kada se vratim u domovinu....ovo je cudo izgleda da po Srbiji i po dnevnom svetlu treba nositi fenjer....kao Diogen, traziti ljude.Pobogu sto vam tako smeta taj Ljuba covek je smislio nacin da napravi pare....i uspeo.A ko kaze da je i jedan od "stilova" u aikidou ispravan?
 
Ja sam relativno nov u Aikidou....fizicki..mada kako vidim ovde batalicu ga kada se vratim u domovinu....ovo je cudo izgleda da po Srbiji i po dnevnom svetlu treba nositi fenjer....kao Diogen, traziti ljude.Pobogu sto vam tako smeta taj Ljuba covek je smislio nacin da napravi pare....i uspeo.A ko kaze da je i jedan od "stilova" u aikidou ispravan?

Fizicki si relativno nov u aikidou?
E pa vidi, kad si u necemu nov imas pravo na svoje misljenje, ali ono samo po sebi nema i neku tezinu, tako da slobodno mozes da se suzdzis od komentara, jer i to ti nece biti tesko, isto kao sto ti nije bilo tesko da dajes komentar. Pllizz!;)
 
Fizicki si relativno nov u aikidou?
E pa vidi, kad si u necemu nov imas pravo na svoje misljenje, ali ono samo po sebi nema i neku tezinu, tako da slobodno mozes da se suzdzis od komentara, jer i to ti nece biti tesko, isto kao sto ti nije bilo tesko da dajes komentar. Pllizz!;)
A ko tebi daje pravo da osporavas ili odobravas necije komentare? Zasto bih se ja uzdrzavao? Komentar nije tehnicke prirode vec eticke. Pitam samo zato Aikikai savezu Srbije toliko smeta Ljuba Vracarevic? Ako je tako onda treba osporavati i Yoshinkan i Aikikenkyukai i ko zna koje jos stilove...a da netrpamo babe iz abe zajedno,sam Ljuba kaze da je realni na osnovama tradicionalnog ali vise nije taj aikido....@Brlvrlac kada budem raspravljao o ispravnosti neke tehnike molim te ucutkaj me jer sam "fizicki" nov treniram tek nekih 4-5 godina.
 
A ko tebi daje pravo da osporavas ili odobravas necije komentare? Zasto bih se ja uzdrzavao? Komentar nije tehnicke prirode vec eticke. Pitam samo zato Aikikai savezu Srbije toliko smeta Ljuba Vracarevic? Ako je tako onda treba osporavati i Yoshinkan i Aikikenkyukai i ko zna koje jos stilove...a da netrpamo babe iz abe zajedno,sam Ljuba kaze da je realni na osnovama tradicionalnog ali vise nije taj aikido....@Brlvrlac kada budem raspravljao o ispravnosti neke tehnike molim te ucutkaj me jer sam "fizicki" nov treniram tek nekih 4-5 godina.

A pa nisi me razumeo, nisam ja osporavao tvoj komentar, samo sam rekao da nema neku tezinu ako si "fizicki relativno nov u aikidou" , bilo da je komentar neispravan ,bilo da je ispravan...Pazljivo citaj..
A da te ispravljam oko ispravnosti tehnike, naravno da necu... mozemo da pricamo o principima , a same tehnike su siroka, i cesto promenljiva kategorija...Pozz:)
 
A pa nisi me razumeo, nisam ja osporavao tvoj komentar, samo sam rekao da nema neku tezinu ako si "fizicki relativno nov u aikidou" , bilo da je komentar neispravan ,bilo da je ispravan...Pazljivo citaj..
A da te ispravljam oko ispravnosti tehnike, naravno da necu... mozemo da pricamo o principima , a same tehnike su siroka, i cesto promenljiva kategorija...Pozz:)

U redu onda nisam pazljivo citao....pa ne bih bas raspravljao o tehnikama ovako....e sad to sto sam nov u aikidou ne znaci da ga ne poznajem, pokusao sam ja sa tim i ranije ali sam napustio iz nekih licnih razloga....a sto se tice filozofije koja stoji iza ucenja ove vestine,poznajem je vrlo dobro.U svakom slucaju volim da cujem razlicita misljenja tako u stvari bolje shvatam.Ali jos nisam dobio odgovor na pitanje gde je problem u odnosu Realni- Tradicionalni Aikido?:think:
 
U redu onda nisam pazljivo citao....pa ne bih bas raspravljao o tehnikama ovako....e sad to sto sam nov u aikidou ne znaci da ga ne poznajem, pokusao sam ja sa tim i ranije ali sam napustio iz nekih licnih razloga....a sto se tice filozofije koja stoji iza ucenja ove vestine,poznajem je vrlo dobro.U svakom slucaju volim da cujem razlicita misljenja tako u stvari bolje shvatam.Ali jos nisam dobio odgovor na pitanje gde je problem u odnosu Realni- Tradicionalni Aikido?:think:
Gde je problem?>pa problem je u tome kod RA sto se aikido tretira kao obicna" BV sto on nije,tj on je pokusaj coveka da se borba pretvori u ne/borbu,bar je to ytako O-sensei zamislio...I problem je,veliki,sto u ovoj zemlji,kao i u mnogim drugim,ali ne i u Kini i Japanu,pojedinci pridaju veci znacaj samo-proklamovanju i sopstvenom egu,negoli razvoju vestine>pa se pod maskom "priblizavanja vestine sirim masama",ista sakati kako stigne...Ne moze se bre ljudi Aikido tretirati kao Karate,Muai Thai il shta ti ja znam...!Postoji Jiu Jitsu,mozda cak bolje oslikava moju ideju AikiJitsu koji je zasnovn najvise na prakticnoj primeni,ali upravo je to ono sto je Morihej Ujeshiba hteo da transformishe-da ne kazem da izbaci jer nije>da ne bude BV samo borba jaceg i slabjeg i borba radi borbe,vec ako je moguce,dobiti borbu i pre borbe,tj.prvo dobiti svoju unutrasnju borbu,pa onda ona spoljna uglavnom iscezava...
Problem je sto ja mislim,nisam siguran tradicionalni Aikido nisam probao,da nijedan od ova dva nije na istim principima kao izvorni...Kao i sve sto je veliko,i pored silnog sirenja i omasovljenja,ipak ce najvece tajne i znanja ostati u vrlo uzanom i malom krugu,sto je,cini mi se i dobro-borilacke vestine NISU za svakoga,kao sto se kod nas,tj kod LJube(npr) stalno potencira u cilju komercijalizovanja...
P.C.ko razume shvatice,ko ne nece ni za 100 zivota.Uzdravlje
 
Pa znaci nema problema???? Procitavsi ovo a poznavajuci neke cinjenice vidim da je problem na licnom nivou...(recimo Izmedju Ljube i Aikikai vrha).Sam Ljuba je nekoliko puta tvrdio da je RA naptravljen na osnovama TA i da je on sam neke tehnike promenio a pri tom izbacio spiritualni deo, znaci napravio sirovu vestinu kao karate...mada ni tradicionalni karate nije tako sirov i bez duhovnosti.Ok ja ne planiram da se opredeljujem za RA jer, opet ponavljam da sam Aikikai ,ne tezim za necim sto ce podici mije fizicke sposobnosti a zapostaviti moj duh....nego koliko vidim da su u pitanju cisto Srpska posla, "da komsiji crkne krava"...Hvala na informacijama i nadam se da cemo nekada trenirati zajedno.:)
 
Pijatelju ja sam kod Ljube trenirao-tj.u klubu koji je bio u nejgovom savezu,pa jako dobro znam o cemu pricam,i problem nije na licnom nivou jer ja nisam neko iz Aikikai,bas naprotiv!A ne kontam,Tebi nije potcenjivacki da Ti neko prodaje M za B,u zargonu receno>>meni vidis jeste.I vidis problem je bas u tome sto si naveo-Ljuba je izmislio nesto slicno vec postojecem,tj.on ustvari obrce proces!Problem jeste u tome sto u ovoj,kao i drugim zapadnim i evropskim zemljama,ljudi treniraju 3,4 5 godina,odmah otvaraju svoje klubove,jer vide mogucnost uzimanja lakog novca-otvoris klub,faca siimas aobavezu ako su cisto vodjenja treninga par sati dnevno,(OK cenim i postujem trud revnosnih ljudi,kakvih svuda pa i u RA ima),nek ima i pored toga administr.stvari nesto,to jeopet,4 5 sati dnevno...A uz dobar marketing,prikupi se velik broj vezbaca i novac nije bas jako lakal jeste lak.Jedna od stvari koja me jeste nervirala,jeste razna uslovljavanja>Budo pasos,bez kog nisi mogao bas mnogo,za odredjene pojaseve/zvanja si morao imati ispunjenu kvotu toliko i toliko seminara ,koji nisu bili nimalo jeftini,ma brdo raznoraznih uslovljavanja.I ja se nadam da cemo vezbati jednog dana,mozda ali RA ili Aikido tesko,jer ja iz te price izadjoh,i tesko se vracam>jer necu da vezbam "daj sta das"-a ovo kod nas je to-daj sta das.Pozdrav
 
.Ali jos nisam dobio odgovor na pitanje gde je problem u odnosu Realni- Tradicionalni Aikido?:think:

Ljuba je jednostavno osmislio nacin da svoje vreme provedeno u treniranju BV pretvori u svoj izvor zarade, sto mu je i te kako uspelo. Ima covek klubove po celom svetu, radi na obucavanju nekih vojnika, obezbedjenja... Jednostavno njegova vestina je prihvacena, jer da nije ne bi dogurao dokle je. Ja treniram realni, ako je to bitno da bi se skonto ovaj post na pravi nacin... Niko na ovome svetu ne moze da ospori njegov rad, jer kao sto rekoh on postoji, dok za samu vestinu moze ko hoce i sta hoce da kaze. Sustina je da neke vestine postoje vekovima a nemaju toliko vezbaca ko u realnom... Citao sam gluposti da je Ljuba podmicivao, da je obecavao ljudima veliki kes samo da treniraju za njega, tj. da rade realni :eek: smesno... Licno znam ljude koji su bliski sa njim i jako dobro znam koliko se mucio da stigne dokle je sad. Ljudi sa tradicionalnog ne mogu da prihvate "plagijata" Ljubu i njegovu vestinu iz prostog razloga sto je sa svojim nazivom realni AIKIDO odvukao gomile vezbaca tradicionalnog tj. ljudi hoce da treniraju aikido i odu na relalni, misleci da je to isto. Niko tim ljudima nije kasnije zabranio da se prebace na tradicionalni (ako uzmemo u obzir da nisu imali pojma o BV), jer su mogli cuti za taj "pravi" (kako ga nazivaju) aikido i jednostavno otici, jer su to zeleli... I u tome je problem u odnosu realnih i tradicionalnih aikidoka. Ja licno nemam nista protiv tradicionalnog, sta vise smatram ga kao osnovu na kojoj ja ucim, jedino sto mi tehnke deluju bolje u realnom tj. nekako su mi primenjivije. Voleo bih da mogu da odem u neki klub tradicionalnog i da probam jedan trening i vidim kako to ide kod njih jer stvarno ne znam kako je uopste moguce izvesti neke tehnike, ali cisto sumnjam da bi bio tretiran kao covek (citajuci postove po forumu) tj. bio bih predmet ismejavanja i trazili bi dlaku u jajetu samo da me "spuste"... pozzzz:super::super::super:
 

Back
Top