Aikido i Realni Aikido reopen

Voleo bih da mogu da odem u neki klub tradicionalnog i da probam jedan trening i vidim kako to ide kod njih jer stvarno ne znam kako je uopste moguce izvesti neke tehnike, ali cisto sumnjam da bi bio tretiran kao covek (citajuci postove po forumu) tj. bio bih predmet ismejavanja i trazili bi dlaku u jajetu samo da me "spuste"... pozzzz

Ja sam ziv dokaz da, srecom, nisi u pravu :) tehnike je moguce izvesti, ljudi su korektni, pa i vise.. a ismejavanje i dlake u jajetu sredi ispravnim stavom i dobrom tehnikom.. naravno, si fueris romae... ;)

Pozdrav!
 
ljudi su korektni, pa i vise.. a ismejavanje i dlake u jajetu sredi ispravnim stavom i dobrom tehnikom.. naravno, si fueris romae... ;)
Pozdrav!

Da ne budem ne pristojan, ali cisto sumnjam da je tako... Vasa dobra tehnika i nasa dobra tehnika su 2 sveta, tkd. ne verujem ni da je uradim perfektno u realnom da bih bilo receno da je ok u tradicionalnom... Nebo i zemlju veze vazduh, ali se ne mogu nikako spojiti, kao ni nasi stavovi o vestini, bez obzira sto mi vucemo korene iz tradicionalnog... :super::super::super:
 
Ih, mogu se spojiti brate, kad naleti tornado :D

I pusti nase i vase, ja sam sa realnog, napisao sam svoje iskustvo :) a ako si slucajno zakacio ponesto od mojih trabunjanja ovde, video si da se trudim da ne razdvajam.. greota je..

Ako odes na trening tradicionalnog, iz cistog postovanja, a i zbog toga da bi naucio nesto novo, i popunio poneku od mnogih rupa koje na realnom dobijamo, radices tehniku tradicionalnog. Ako uradis tradicionalnu tehniku tehnicki dobro, sa razumevanjem, postujuci i pazeci partnera, ne vidim zasto bi ti bilo receno da radis lose :)

Veliki pozdrav! :) :ok:
 
Da ne budem ne pristojan, ali cisto sumnjam da je tako... Vasa dobra tehnika i nasa dobra tehnika su 2 sveta, tkd. ne verujem ni da je uradim perfektno u realnom da bih bilo receno da je ok u tradicionalnom... Nebo i zemlju veze vazduh, ali se ne mogu nikako spojiti, kao ni nasi stavovi o vestini, bez obzira sto mi vucemo korene iz tradicionalnog... :super::super::super:

eve i me...
Vidi nisu tehnike te koje se razlikuju, dobro si reko‚ to manje vise i nije poenta, ...razlikuju se stvari koje su manje opipljive , a tichu se sopstvenog poimanja sveta kao i odnosa prema drugim ljudima, a ne ruka vako , noga onako...
Jer tehnike iz jedne vestine se mogu videti i u mnogim drugim vestinama, pa samim tim nisu one te koje razlikuju te vestine medjusobno, zar ne? Znaci pitanje glavno je oko onog sto se ne vidi, sto nije samo pojavno izrazeno, nego malo i duhovne prirode...znas ono značaj ćupa nije u njegovim zidovima, nego u prostoru izmedju njih! :)
A to da li ce ti perfektnu tehniku neko osporiti, to je samo po sebi ne moguce...jer ako je perfektna, onda nema diskusije... :D
 
Price tipa ovo vs. ono su nekako omiljene ljudima.

Aikido je lepa vestina,i duhovno i fizicki.Verujem da bilo kome ko ne shvata duhovnu stranu price,bilo koje borilacke vestine,nije mesto na tatamiju.

Zadrzavam pravo da mi se ucenje nekog majstora ne dopada ali nikad ne bih dozvolio sebi da osporavam samu vestinu.
Treniram Realni Aikido godinama,i nastavicu tako.Nastavicu tako zbog same vestine ali,jako bitno,i ljudi koje sam tamo upoznao.

Nikada,ni od jednog majstora,pa ni samog majstora Ljube,nisam cuo nista negativno o tradicionalnom niti o nekom majstoru iz tradicionalnog.

Nikada mi niko nije branio da svoja duhovna shvatanja iskazem ili menjam niti je pokusao da nametne svoja.Ne bi mi se dopalo ni jedno ni drugo.Jedna od stvari koja mi se dopala na realnom je to sto mi se dozvoljavala individualnost u tehnici (naravno u meri koja ne narusava osnovne principe i prakticnost).

Spiritualno ucenje se razlikuje od coveka do coveka,njegovog obrazovanja,kulture,okolnosti,socijalnih prilika...

Trebali bi da se druzimo,smejemo,zezamo umesto sto se obicno preganjamo oko gluposti.
Pozdrav...
 
@ starolecanin Ako se ikada vratim u Srbiju i ne budem imao nekakvih problema da otvorim svoj Dojo i podelim znanje steceno visegodisnjim treningom na istoku imas od mene poziv.Jako je lako objasniti vecina ljudi Aikido samo zove borilackom vestinom ali ga tako i ne trenira....pa se sve svodi na to da ljudi tradicionalni Aikido zovu "vestinom harmonije" "putem mira" itd. Da i to je tacno ja sam imao tu srecu da treniram sa majstorima Aikikenkykai Aikidoa....tek je to posebna prica.Podseticu samo na istoriju nastanka Aikidoa pre II Sv.Rata aikido se zvao AIKI BUDO (meni pomalo poznat Japanski jezik kaze da BUDO znaci Put Rata bukvalno prevedeno) e sada posto je slomom Japanskog carstva na upravu u Japanu dosla marionetska vlada i amerikanci (namerno pisem malim slovom) bio je zabranjen svaki vid upraznjavanja BUDO-a ili Bushido-a ili Budjicu-a, Aiki Budo menja svoje ime u Aikido i vezba se kao gimnastika (Aiki Taisho).Naime, ime Aikido nije dao sam Morihei vec jedan od njegovih ucenika (manje poznata cinjenica).E sad, trenirajuci i dalje Aiki Budo ovi ljudi su se krili iza imena Aikido,ali su i dalje trenirali borilacku vestinu. A O'Sensei koji je bio pod dubokim uticajem Onisaburo Deguchija i njegovog Omoto-kyo ucenja i jako razdvojen fizicki od pravog "izvora" Aiki Budoa (Sokaku Takeda) a dosta ogorcen (naravno zbog ucenja Omoto-kyo) citavom stanjem u tadasnjem Japanu (kraj rata, Hiroshima, Nagasaki, milionske zrtve...) i svetu uopste, svoje ideje koje su apsolutno Omoto-kyo dodaje kao sastavni deo Aikido ucenja. Ja apsolutno nemam nista protiv citavog ucenja Omoto-kyo cak ga i podrzavam, ali ne povezujem to ucenje sa tehnickim delom Aikidoa. U savkom slucaju, svako ima svoju pricu i svoje razloge, sam O'Sensei je jednom rekao:" Ja sam posveto citav svoj zivot borilackim vestinama i stvaranju i ucenju Aikidoa,ali kada pogledam iza sebe ne vidim nikog" .
 
Poslednja izmena:
Ne treba ici ni u jednu krajnost! A mi nekim cudom (mislim mi u nasoj zemlji) uglavnom tako uradimo. Neko kaze "ne trebaju na te molitve i da se klanjamo jedni drugima" da bukvalno tako kazu ljudi, pa kao vezbaju bez toga... Znate na koga mislim. ;) Drugi opet odu u drugu stranu...

I da, da pozdravim sve, nije me bilo neko vreme ovde, pa sam vas pozadrvai, ali je ljubazni moderator izbrisao to... ;)
 
pa ta "molitva" u stvari i nije molitva....nego samo pocetak treninga vezba disanja (mokso- zatvorite oci zazmurite ili kako vec) a klanjanje je na celom istoku znak postovanja....otprilike nas "obraz uz obraz tri puta" pa shodno nekoj tradiciji ljudi postuju to klanjanje e sada ako ima onih koji se ne bi klanjali jedni drugima neka se lapo po Srpski izljube posle svake tehnike. Mada opet mogu da razumem i prakticnu stranu izbacivanja tih tradicionalnih detalja neka samo neko izmeri vreme u toku jednog treninga koje potrosimo na naklon i "arigato goze mas" pa ce ja mislim ispasti 5 do 10 minuta sto je ipak vreme.....
 
Sto se tice upotrebljivosti, druze, nisi ti jos video nista...

Nisam a ocigledno i necu. Jer osim tih demonstracija koje fasciniraju samo one koji nista ne znaju o borilackim vestinama i sportovima, nikada se ni na jednom pravom turniru nije pojavio aikidoku da dokaze kako sve to moze da se zaista upotrebi. Naravno, uvek su opravdanje filosofija aikidoa, da su ostali suvise inferiorni ili tako nesto. Ipak, ISTINA JE TAMO NEGDE, daleko od vasih skola aikidoa.
 
PA mnogo je pglu ako hoce da pokaze da je nesto neefikasno opisujuci ga na ovaj tako povrsan nacin.
Kao sto rekoh, nema potrebe da procenjujemo ko je glup ili ne, vec o upotrebljivosti aikidoa u realnoj borbi sa ljudima koji poZNAJU neku borilacku vestinu.
Dakle, ako si toliko siguran da mozes da stanes na crtu nekome od ljudi koji nisu iz aikido-a, zasto to ne bi i u radio. I zasto da ne: u oktagonu ili ringu.
Ipak, imam utisak da vas za tako nesto nikada nisu spremali jer u ringu ljudi stvarno udaraju jedno drugoga a ne jurisaju ispravljenih ruku kao neki zombiji!
 
evo sta o aikidou kaze jedna od legendi borenja

(valjda, bar u pocetku) napravljena razlika izmedju vestina i sportova. Meni nije bilo jasno pa sam otorio temu koja mi je otvorila oci... Aikido je vestina i nema sta da radi u oktagonu ili slicnim sportskim takmicenjima. On moze samo da pomogne da se mozda nesto (a mozda i nista) uradi lakse, neka poluga ili sl. U aikidou se uci smirenost i ravnoteznost, a ne bes koji treba ispoljiti da bi pobedio na tatamiju, sto znaci da nema veze jedno sa drugim. Ni ti likovi po UFC ne treniraju sve i svasta, nego je to uglavnom ju-jutsu, kik-boks, boks, i da ne nabrajam, znaci napadacki sportovi pre svega, sem mozda ju-jutsu, koji opet se radi samo zbog partera. Aikidou nije mesto na takvim takmicenjima...

Jos jedna stvar: isli su moji drugovi po klubovima koje necu navoditi, hteli su da vide nesto malo vise od aikidoa. Naravno dolazilo je do izazivanja i podbadanja da se "oprobaju", i dolazilo je do toga, i kada dodje onda su u velikoj vecini slucajeva sledile recenice : pa mi to ne radimo tako!! Hoce da se oprobaju, ali cim ti ubacis nesto malo prvljavstine iz aikidoa tipa stisak na odredjeno mesto odmah je to problem! Ne zelim da sada kazem da su uvek pobedjivali, cak suprotno, dosta su gubili jer su u glavnom ti njihovi drugari sa treninga bili i po 20 kg tezi, ali i dobijali su ta drugarska tabacenja ;) Mogu o ovome jos dugo, ali mislim da nije potrebno i dzaba cu trositi i prste i tastaturu :D:D

Pozz svima!!!
 

Back
Top