Sta je to SREĆA?

ms

Aktivan član
Poruka
1.160
"Ne možete biti srećni ako nemate sve ono za šta ste vezani i što smatrate dragocenim"
"Sreća je negde u budućnosti"
"Sreća se postiže ako čovek uspešno manipuliše situacijama i ljudima koji ga okružuju"
"Srećni smo kad nam se sve želje ostvare"


p.s. - ovo je LAŽNA SREĆA. Šta je to ISTINSKO osećanje sreće?
 
Sreca je vrlo subjektivna i individualna stvar, osecanje ili sta vec...

Po meni, sreca kao pojam je sve ono sto se desi coveku, a zbog cega on/ona nece zazaliti do kraja zivota.

Sreca kao osecanje je generalno osecanje zadovoljstva necime. Persona je srecna kad je sa svojom voljenom osobom jer je voli, pa je to cini zadovoljnim. Takodje, kad si gladan/a pa se najedes, opet osecas srecu jer je proslo to nelagodno osecanje... itd.
 
Incognito:
Sreca je vrlo subjektivna i individualna stvar, osecanje ili sta vec...

Po meni, sreca kao pojam je sve ono sto se desi coveku, a zbog cega on/ona nece zazaliti do kraja zivota.

Sreca kao osecanje je generalno osecanje zadovoljstva necime. Persona je srecna kad je sa svojom voljenom osobom jer je voli, pa je to cini zadovoljnim. Takodje, kad si gladan/a pa se najedes, opet osecas srecu jer je proslo to nelagodno osecanje... itd.

To je lažna sreća. Prava sreća nikad ne prestaje, čak i u slučaju gubitka svega što imaš i što voliš, zato je sreća najtraženija stvar na svetu, jer je put do nje težak, ali ostvariv. Nije sreća radostan dan, nego je sreća nešto mnogo dublje od toga.
 
sreca je samo momenat....kao konstantno stanje, verovatno bi izgubila svoj smisao...
zamisli to...onako realno...kako bi prepoznala srecu ako pre toga nisi bila nesrecna?
nije mi jasno zasto toliko tezis jednom jedinom konstantnom stanju vecne istine, srece i ispunjenja?
 
ms:
Incognito:
Sreca je vrlo subjektivna i individualna stvar, osecanje ili sta vec...

Po meni, sreca kao pojam je sve ono sto se desi coveku, a zbog cega on/ona nece zazaliti do kraja zivota.

Sreca kao osecanje je generalno osecanje zadovoljstva necime. Persona je srecna kad je sa svojom voljenom osobom jer je voli, pa je to cini zadovoljnim. Takodje, kad si gladan/a pa se najedes, opet osecas srecu jer je proslo to nelagodno osecanje... itd.

To je lažna sreća. Prava sreća nikad ne prestaje, čak i u slučaju gubitka svega što imaš i što voliš, zato je sreća najtraženija stvar na svetu, jer je put do nje težak, ali ostvariv. Nije sreća radostan dan, nego je sreća nešto mnogo dublje od toga.
ali ne...ne.....pa ti upravo prichash o readosti koju je moguce nositi konstantno u srcu....sreca.....to nije to....
 
Ne negiram ja postojanje nesreće, patnje, žalosti, nego kažem da čoveku da bi bio srećan i dok gubi je potrebna odluka da se bude srećan, jer sreća je stanje naše svesti, neka vrsta optimističnog gledanja na svet oko sebe, zar ne? Sreća je unutar, a ne izvan nas.
:D
Ko voli da pati samo nek izvoli, ja to baš i nepreferiram :?
 
Epikurejci su dosli do zakljucka da je sreca u umerenosti. Umerenost je cini mi se njihovo geslo. Hedonisti smatraju da je sreca u uzivanju. Nihilisti verovatno negiraju postojanje iste :? (pretpostavljam, :? kad negiraju sve ostalo sto ne bi i postojanje srece :wink: ). Aristotel govori o neka tri oblika srece (obicna zivotna sreca tj. zivot ispunjen zadovoljstvom, sreca slobodnog gradjanina i sreca filozofa. Mislim da je srecu kao jedan univezalni pojam tesko definisati.
But in my humble opinion...
Sreca nije uspeti se na vrh planine, sreca se krije u procesu uspinjanja. Neko moze biti srecan i u patnji koju pruza uspinjanje a sve kroz snagu koju u sebi nalazi da se sa istom bori i izbori. Pobediti sebe je nekakav vid srece. I zbog tih kratkih momenata srece iznova i iznova treba sebe pobedjivati :)
 
Svojevremeno je moja drugarica imala smešno, neposlušno i skroz blesavo kuče. Crno, krivonogo, klempavih ušiju... Jurcao je kao sumanut po našoj ulici, dok su mu uši letele gore-dole. Samo je prokomentarisala: "Pogledaj Medenog! Srećan je samo zato što postoji!" :D

Sreća? Jednostavno osećanje trajnog karaktera ... kao da unutar tebe treperi bezbroj malih zvončića dok si prožet savršenom bezbrižnošću i nepomućenim spokojstvom. Nema uspona i nema padova.
 
Lepse mi je (i logicnije) da o sreci razmisljam kao o jednom savrsenom trenutku (uslovno receno).
Optimizam, o kojem se, rekla bih, ovde najvise govori, ima neke dodirne tacke sa srecom ali vise kao njena anticipacija... mada Sekspir kaze da je vera u srecu skoro isto sto i sreca.
Jako zanimljivo pitanje. Svima nam je ona cilj (valjda), a ne znamo sta je :D .
 
Sreca je sa jedne strane, divna ne prozivena bajka koja lebdi oko nase planete i u mnogo pokusaja pokusava da prodre do naseg srca, ali joj nase svakodnevne obaveze i planovi remete misiju i zatvaraju vrata.
Svaki covek je srecan onoliko koliko je bajki uspeo da sacuva u sebi. :wink:
Ali nikako ona (po meni) ne moze biti konstantno osecanje koje spoznajemo i sticemo tokom zivota, jer ma koliko bili srecni to je samo trenutno stanje nase svesti koje je vezano za neki neposredni dogadjaj koji se desio nama ili nasim bliznjima.
Sreca za sva vremena, mislim da to ne postoji, jedino ako ne posmatrate na drugi nacin, dostignete odredjenu dob, i okrenete se za sobom sumirate sve lose i dobre stvari i vidite koje dominiraju, pa zakljucite da ste zapravo imali jedan lepo prozivljeni zivot, i onda ste kao zadovoljni, ali ni to nije sreca. :wink:
 
Ne razumem zašto citirati nekoga na engleskom, kad postoji srpski jezik, koji nam je i govorni. Sreća... to je konstantno i neprolazno stanje koje valja dostići, a i samo nadanje u sreću je sreća. Ili da kažem Sreća.
 
Pomaze_Bog:
Ne razumem zašto citirati nekoga na engleskom, kad postoji srpski jezik, koji nam je i govorni. Sreća... to je konstantno i neprolazno stanje koje valja dostići, a i samo nadanje u sreću je sreća. Ili da kažem Sreća.


E, Pomaze Bog, Bog ti pomogao! ECCE HOMO !!! ( mozda sam trebao na srpskom, ali onda to nije TO ! ), ovo je pravi stav, bar o jeziku, o sreci nisam ni citao, ali si, za izrazavanje SKROZ u pravu, svi se poenglezili, misle ako imaju komp.-e da i po kuci trebaju da englezaju! Bravo, jos jednom!
 
krvolok:
Pomaze_Bog:
Ne razumem zašto citirati nekoga na engleskom, kad postoji srpski jezik, koji nam je i govorni. Sreća... to je konstantno i neprolazno stanje koje valja dostići, a i samo nadanje u sreću je sreća. Ili da kažem Sreća.


E, Pomaze Bog, Bog ti pomogao! ECCE HOMO !!! ( mozda sam trebao na srpskom, ali onda to nije TO ! ), ovo je pravi stav, bar o jeziku, o sreci nisam ni citao, ali si, za izrazavanje SKROZ u pravu, svi se poenglezili, misle ako imaju komp.-e da i po kuci trebaju da englezaju! Bravo, jos jednom!



In spite of all wanderings, happiness is always found within a narrow compass and among objects which lie within our immediate reach. - BULWER :twisted:
 

Back
Top