Progres

tab503

Tabana po forumu
Administrator
Poruka
112.986
i-climb-all-this-way.gif


Da li progres (ako se i moze nazvati progresom) unistava duh coveka?
 
Ne znam, mislim da ga na neki nachin sakati. Proges prate shabloni i pravila. A shablon izaziva uchmalost duha. Da, progres na neki nachin verovatno unishtava duh choveka. Sa druge strane, progres donosi vishe mogucnosti za zadovoljenje duhovnih potreba. Verovatno sve zavisi od samog choveka, tj. kako se postavi prema istom.
 
Zavisi kako ga prihvatimo, ako uzimamo samo koliko je potrebno za razvoj
intelekta, znanja, duhovnosti, ok je, međutim, skloni extremima kao i uvek
kroz istoriju, nema ravnoteže i posledice će biti "ko preživi pričaće"..
 
Koliko sam ja primetila,unistava.
Progres postoji da bi coveku olaksao zivot,kao jedinki,ali mislim da ga udaljava od prirode i drugih ljudi,cini ga samodovljnim.
 
Duh je jedno a progres drugo..progres je napredak u sverama bivstvovanja ljudskog
i prilagodjavanje potreba savremenog čoveka savremenom svetu..
Duh je nešto unutar čoveka,nedefinisana svera koja gura ili zaustavlja čoveka svojim sopstvom..
ona se ne može menjati ali se može nadopunjavati(hraniti)..

Sprega izmedju ove dve jedinice može da postoji samo u umetnosti...
Ne..progres ne uništava duh..:)
 
Mislish da spoljni faktori ne utichu na duh? Mislish da npr. zatvor ne ubija chovekov duh? Mislim, postoje pojedinci dovoljno jaki da kod' njih stvarno ne utiche... Ipak, mislim da je kod' vecine telesno i duhovno povezano.
 
Mislish da spoljni faktori ne utichu na duh? Mislish da npr. zatvor ne ubija chovekov duh? Mislim, postoje pojedinci dovoljno jaki da kod' njih stvarno ne utiche... Ipak, mislim da je kod' vecine telesno i duhovno povezano.

Pa gledaj to ovako..duh(duša) je slojevita kao i sve ostalo,i površinski na nju
mogu da utiču stvari koje si pomenuo ali unutar nje same ne može da dejstvuje spoljašnji
pritisak..ona je takva,kakva je nastala u svom momentu stvaranja...ovo što si
spomenuo spada u nadogradnju koja ide u lošem smeru a imaš i pozitivne stvari
koje je "hrane"..
Progres(tehnički,tehnološki...) je ono što bi trebalo da je pozitivno i što može duh da nadogradi a ne da ga sputa..:)
 
Mislim da progres moze duh i sputati i nadograditi, zavisi od choveka. Razumem te, ali se slazem samo delimichno. Mislim da je duh podlozan promenama, bash kao i sam chovek. I mislim da je ipak sve povezano.
 
Duh pojedinca dolazi do izrazaja samo kada kod te individue postoji uspostavljena ramnoteza data njegovom prirodom. U slucaju kada usled interakcije sa okolinom individua narusi tu ramnotezu,duh je prvi koji strada.
Tako i bilo koji progres kao deo ljudskog okruzenja moze da utice na sam duh.Ako se na bilo koji nacin narusi ramnoteza,duh ce da strada,a ako od progresa "uzimamo" porcije koje ne remete ramnotezu,onda se duh samo nadogradi.
Mislim da je i veci deo postova u ovom pravcu.
 
Čovek ima manje uslova da se posveti samospoznaji ako je zasićen spoljnim uticajima, tj. ukoliko su njegova čula neprestano bombardovana. Međutim, i za to postoji rešenje: možemo sebi povremeno uskratiti neke prednosti koje donosi civilizacija (npr. provesti 7 godina na Tibetu, sto godina u samoći ili priključiti se Porodici Bistrih Potoka:mrgreen:).

Elem ... Veliki književnik, Marsel Prust, samovoljno je godinama bio izolovan od spoljašnjeg sveta, kako bi se posvetio pisanju svog višetomnog romana "U potrazi za izgubljenim vremenom". Da li je našao vreme koje je usput pogubio, to niko ne zna. Sve u svemu, mnogi velikani iz sveta umetnosti isključivali su se iz sveta punog buke i besa, ne bi li bili sami sa sobom, smatrajući da će tako svoj duh uzdići u nebeske širine.

Međutim ... Širina čovekovog duha trebalo bi da podrazumeva praćenje tokova savremene civilizacije + paralelno i sa istim intenzitetom, sve ono što čini tradiciju i kulturu. Svaki disbalans vodi osakaćivanju duha.
Prema tome - kibernetika, why not? - i, uz to, čitanje Homerove "Ilijade", i slušanje Mocarta.:) Uostalom, Kjubrik je lepo spojio Štrausa i kruženje satelita. Eto pouke u jednoj sceni.
 
Progres bi trebao označavat napredak u opštem smislu pa ne vidim zašto bi bio ograničen samo na materijalnu sferu.
Možda je taj pojam isuviše moderan da bi ga neke institucije društva prihvatile kao takvog.
 
Iz svega napisanog vidim da se razne stvari podrazumevaju pod ljudskim duhom.
Ljudski duh je nista drugo do sposobnost stvaranja.Kreacija.I ne mislim da ga ista moze unistiti osim samog coveka,odnosno mogucnosti da zaboravi zasto je jedinstven.I gde lezi ljudska sustina.U kreativnosti.
 
Poslednja izmena:
Ništa ne može odoleti vremenu, pa ni duh čovekov.

Konzervativci, na primer, moderniste u umetnosti smatraju rušiteljima kolektivnog, akumuliranog ukusa (kakav pesnički trop!). Oni se odmah postave otvoreno protiv tradicije. Istovremeno su buntovnici protiv utvrđenih navika, jer su neprijatelji svih ograničenja. Njih ne interesuje koliko je svet star, niti priznaju da pod Suncem nema ničeg novog. U fazi stvaranja svojih umetničkih reprodukcija prirode, oni istovremeno pokušavaju da, najpre poruše ono što je pre njih postojalo.

Modernisti predstavljaju zakon čovekove prirode, koji je neumitan: potrebu za promenom i težnju za novim. U njima se buni instikt novog, tzv. savremenog, u biti progresivnog čoveka, protiv ustajalosti ljudskog duha, koju, s pravom, smatraju štetnom. Istina, pravi velikani progresa (u svim sferama društvenog života) nisu imali svoje herolde ni trubače da ih objavljuju, niti su sami tumačili svoje izume, programe i svoje umetničke namere. Poput Vlade Dis-a, taj gorući problem ostavljaju nama:

"Noćas su me pohodili mrtvi,
Nova groblja i vekovi stari;
Prilazili k meni kao žrtvi,
Kao boji prolaznosti stvari."
 
Ništa ne može odoleti vremenu, pa ni duh čovekov.

Konzervativci, na primer, moderniste u umetnosti smatraju rušiteljima kolektivnog, akumuliranog ukusa (kakav pesnički trop!). Oni se odmah postave otvoreno protiv tradicije. Istovremeno su buntovnici protiv utvrđenih navika, jer su neprijatelji svih ograničenja. Njih ne interesuje koliko je svet star, niti priznaju da pod Suncem nema ničeg novog. U fazi stvaranja svojih umetničkih reprodukcija prirode, oni istovremeno pokušavaju da, najpre poruše ono što je pre njih postojalo.

Modernisti predstavljaju zakon čovekove prirode, koji je neumitan: potrebu za promenom i težnju za novim. U njima se buni instikt novog, tzv. savremenog, u biti progresivnog čoveka, protiv ustajalosti ljudskog duha, koju, s pravom, smatraju štetnom. Istina, pravi velikani progresa (u svim sferama društvenog života) nisu imali svoje herolde ni trubače da ih objavljuju, niti su sami tumačili svoje izume, programe i svoje umetničke namere. Poput Vlade Dis-a, taj gorući problem ostavljaju nama:

"Noćas su me pohodili mrtvi,
Nova groblja i vekovi stari;
Prilazili k meni kao žrtvi,
Kao boji prolaznosti stvari."

Ljudski duh i postoji u vremenu,a ne van njega.On mu ne odoleva,vec se razvija u vremenu.Svaka promena je nastala kao reakcija na predhodno stanje.Ja to vidim kao kretanje,razvoj.Ili kao sto tab napisa progres(u sirem smislu).

Zbog toga smatram da jedino sto moze unistiti ljudski duh,jeste covek sam.Covek stvara i jedino kad nije u stanju da svoju kreacionu energiju ispolji(kad zaboravi sta je njegova sustina),on odlazi u destrukciju,dezintegraciju.To se moze primeniti kako na duh coveka kao vrste,tako i na duh coveka kao pojedinca.
 
"Progress"

And progress is not intelligently planned;
It's the facade of our heritage, the odor of our land. They speak of
Progress, in red, white and blue.
It's the structure of the future as demise comes seething through. It's
Progress, 'til there's nothing left to gain,
As the dearth of new ideas makes us wallow in our shame.
So before you go contribute more
To the destruction of this world you adore,
Remember life on Earth is but a flash of dawn
We're all part of it as the day rolls on.
And progress is a message that we send.
One step closer to the future, one inch closer to the end. I say
That progress is a synonym of time.
We are all aware of it but it's nothing we refine,
And progress is a debt we all must pay.
Its convenience we all cherish, its pollution we disdain
And the cutting edge is dulling,
Too many folks to plow through.
Just keep your ******* distance
And it can't include you.
It's
Progress, 'til there's nothing left to gain, it's
Progress, it's a message that we send.
And progress is a debt we all must pay.
 
Ništa ne može odoleti vremenu, pa ni duh čovekov.

Konzervativci, na primer, moderniste u umetnosti smatraju rušiteljima kolektivnog, akumuliranog ukusa (kakav pesnički trop!). Oni se odmah postave otvoreno protiv tradicije. Istovremeno su buntovnici protiv utvrđenih navika, jer su neprijatelji svih ograničenja. Njih ne interesuje koliko je svet star, niti priznaju da pod Suncem nema ničeg novog. U fazi stvaranja svojih umetničkih reprodukcija prirode, oni istovremeno pokušavaju da, najpre poruše ono što je pre njih postojalo.

Modernisti predstavljaju zakon čovekove prirode, koji je neumitan: potrebu za promenom i težnju za novim. U njima se buni instikt novog, tzv. savremenog, u biti progresivnog čoveka, protiv ustajalosti ljudskog duha, koju, s pravom, smatraju štetnom. Istina, pravi velikani progresa (u svim sferama društvenog života) nisu imali svoje herolde ni trubače da ih objavljuju, niti su sami tumačili svoje izume, programe i svoje umetničke namere. Poput Vlade Dis-a, taj gorući problem ostavljaju nama:

"Noćas su me pohodili mrtvi,
Nova groblja i vekovi stari;
Prilazili k meni kao žrtvi,
Kao boji prolaznosti stvari."

... :) ...
 
Ljudski duh i postoji u vremenu, a ne van njega.

On mu ne odoleva, vec se razvija u vremenu. Svaka promena je nastala kao reakcija na predhodno stanje.
Ja to vidim kao kretanje, razvoj. Ili kao sto tab napisa progres (u sirem smislu).
Nije svaka promena, nužno promena nabolje, kao što ni svako kretanje ne predstavlja razvoj i progres.

Ako me već citiraš, ako želiš da polemišemo, nemoj da mi imputiraš i pametuješ, nego reci svoje mišljnje o tome. Ali kad si već počela... :)

Na čemu zasnivaš svoju tvrdnju da ljudski duh obitava u vremenu, a ne van njega?
Da li tvoja tvrdnja podrazumeva obitavanje čovekovog duha, sve sa vremenom, i u prostoru?
Šta su vanvremene kategorije, po tebi?
 
cini mi se da je malo ko od vas ispravno shvatio postavljeno pitanje .
gledajuci sliku sticem utisak da je postavljac teme mislio nesto sasvim drugo i
konkretno .
 
Poslednja izmena:
Ne znam, mislim da ga na neki nachin sakati. Proges prate shabloni i pravila. A shablon izaziva uchmalost duha. Da, progres na neki nachin verovatno unishtava duh choveka. Sa druge strane, progres donosi vishe mogucnosti za zadovoljenje duhovnih potreba. Verovatno sve zavisi od samog choveka, tj. kako se postavi prema istom.


ovaj odgovor mi se svidja, previdela sam ga u citanju .
 

Back
Top