Da se podsetimo šta je rekao Karl Marx

nexxx011

Ističe se
Poruka
2.875
"Vlasnici kapitala i biznisa ce kod radnika podsticati i stimulirati potrebu da kupuju njihovu skupu robu: stanove, kuce i tehnologiju, obvezujuci ih pritom da ulaze u skupe hipotekarne kredite do nivoa neizdrzivosti. I na kraju ti neplaceni dugovi ce izazvati bankrot banaka, koje ce morati biti nacionalizirane, pa ce drzava onda krenuti putem koji vodi u komunizam..." (Karl Marx, Das Kapital).



Evo čovek je u potpunosti bio u pravu...........................:worth:


Jedino što se ne zna šta dolazi posle ovoga što sam citirao...................
 
A sta ce biti u komunizmu,imali smo priliku da vidimo od pobede Oktobarske revolucije pa do pocetka `90.god. proslog veka kada su se sve zemlje Istocnog bloka oslobodile Karla Mraksa,Lenjina,Staljina i ostalih ikona tog nakaradnog poretka i krenule putem demokratije i trzisne ekonomije.:klap::klap:

Stavljena je tacka na Gulage,Gole otoke,kulte licnosti,drazavno upravljanje privredom..itd..da ne nabrajam sve "velike vrednosti" komunizma i narod se napokon oslobodio straha od razno-raznih DBA,BIA,KGB,DNB...sam Bog zna koliko su ti komunisticki carevi-diktatori imali sliuzbi koje su sluzile samo za to da se odbrane njihove licne privilegije i sacuvaju taj besmislenu ideologiju.:thumbdown:

E sada kad se setim titoizma-komunizma ,moram odmah otrcati u WC i potraziti lavor.:dash:
 
"Vlasnici kapitala i biznisa ce kod radnika podsticati i stimulirati potrebu da kupuju njihovu skupu robu: stanove, kuce i tehnologiju, obvezujuci ih pritom da ulaze u skupe hipotekarne kredite do nivoa neizdrzivosti. I na kraju ti neplaceni dugovi ce izazvati bankrot banaka, koje ce morati biti nacionalizirane, pa ce drzava onda krenuti putem koji vodi u komunizam..." (Karl Marx, Das Kapital).



Evo čovek je u potpunosti bio u pravu...........................:worth:


Jedino što se ne zna šta dolazi posle ovoga što sam citirao...................

Eksperti pišu da će biti gore nego 1930..
Ovo je kraj Kapitalizma I-posle dolazi Kapitalizam II..
Banke neće poslovati kao danas...
Sve će se promeniti..
Nešto slično je bilo 1340 godine u Veneciji kada su sve Banke krahirale..
Posle je dosla kuga-glad-ratovi u Evropi i Evropa je izgubila 30% stanovnistva..
Vise o Krashu 1340 godine..

http://goldismoney.info/forums/showthread.php?t=13649
 
Karl Marks je zaista bio čovek sa neverovatnim osećajem za budućnost, čovek koji je dao najbolju kritiku kapitalizma ikada. Sistem koji je on zamislio bio bi savršen kada bi bio odvojen od ljudske prirode.

Kult ličnosti koji se u prošlosti pojavio u svim komunističkim zemljama bio je daleko od Marksove zamisli. Međutim, njegova zamisao nije uzela u obzir pojedinačne težnje ljudi, njihovu pohlepu, hedonizam... Zato on, verujući u ljude, nije predvideo takve stvari...
Ipak, to ne osporava njegovu genijalnost.
 
Karls Marks je bio veliki teologa, veliki naucnik i veliki covek. Nema on blage veze sa crvenim crvima poput Staljina i ostalog komunistickog sljama koji je upravo i najvise kriv, sto je socijalizam propao. Najveca greska Marksa je bila da je zamislio da obican narod ima karaktera kao sto ga je on imao. Da su svi ljudi bili kao Marks, nebi danas imali ni Kapitalizma, ni Komunizma, ni Lopovizma (kao u Srbiji). Ljudi su kao masa oduvek bili pokvareni i primitivni. Cast pojedincima, koji cesto ispadose budale u takvom svetu.
 
Poslednja izmena:
Da se ne zaboravi: Kada je Marks ziveo, radnici u Nemackoj su radili svaki dan po 14-16 sati da bi zaradili samo za jedan skroman rucak, radili su subotom i nedeljom, imali su samo 3 dana godisnjeg odmora, nisu bili zdravstveno zasticeni i retko ko iz radnicke klase je preziveo 40setu godinu.
 
Poslednja izmena:
Stavljena je tacka na Gulage,Gole otoke,kulte licnosti,drazavno upravljanje privredom..itd..da ne nabrajam

nabrajaj malo usa, eu i nato dosignuca

balkan 200.000 mrtvih, materijalna steta preko 100.000.000.000$, indirektna steta ko zna koliko
irak x00.000 mrtvih civila, steta nemerljiva, cak su i muzeje pokrali
700.000.000.000$ samo u usa drzava placa kao ceh fimansijske krize
preko 500.000.000E srpska drzava potrosila na odrzanju deviznog kursa
nemacka drzava godinama dotira i finansira industriju, pa i automobilsku
kult licnosti, pa pogledaj malo rezim i skini demokratske naocare, cudo jedno

slanje osudjenika u sibir zapoceo ruski car, da se resi buntovnika
 
Ali društveno uređenje se u teoriji treba koncipirati da se prilagodi ljudima, a ne obratno...

Marks je smatrao da može promeniti svest ljudi promenom njihovog društvenog odnosa.
"Ne određuje svest ljudi njihovo društveno biće, već njihovo društveno biće određuje njihovu svest" - to su njegove reči.

Ja mislim da je on tu pogrešio. Svest i društveno biće se međusobno prožimaju - tu nema jednostranog uticaja...

Ipak, pogrešio je zato što je verovao u ljude, tj. u one koji su tada činili većinu - eksploatisani radnici... Verovao je da će kolektivno društveno biće uticati na svest ljudi, na jačanje zajedništva i jednakosti. Od njegove smrti pa do formiranja prve socijalističke države, mnogo se toga izmenilo, pa i sam kapitalizam, kao i sama radnička klasa, koja je postala još heterogenija.
Možete tek zamisliti te promene od II sv. rata naovamo.

Već sam to negde rekao na forumu - danas bi Marks bio, u najboljem slučaju kejnzijanac.
 

Back
Top