Konformizam ili Nonkonformizam
Prikazujem rezultate 1 do 10 od 10

Tema: Konformizam ili Nonkonformizam

Guest

Podrazumevano Konformizam ili Nonkonformizam

"Društvenost se visoko kotira na današnjoj rang-listi vrlina. Komunikativnost, takođe. Ali nema opasnijih stvari po dušu. Jer društveni i komunikativni, večno opsednuti idejom samoostvarenja, panično želeći da budu samo svoji i originalni, paradoksalno bivaju oblikovani predrasudama okoline i njihovi postupci ne potiču od njihove volje nego iz sulude želje da se dopadnu, da budu prihvaćeni, rado viđeni, uvek na mestu događaja."
    Sta mislite o ovom citatu?

Elita Sizif (avatar)
    Učlanjen
    04.07.2003.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    2096

Podrazumevano

Citat je očigledno napisao neki luzer koji pati što ga niko ne yebe ni 2%.

Guest

Podrazumevano

Citat Original postavio Sizif
    Citat je očigledno napisao neki luzer koji pati što ga niko ne yebe ni 2%.
    Vrlo moguce da je autor bio isprovociran stavom okoline prema disidentima (kojima se autor u tom delu bavi) iz nekih proslih komunistickih vremena. Mada ne mogu da tvrdim , mozda si i ti u pravu.

Guest

Podrazumevano

Covek jeste socijalno bice, ali da li je konformizam, kao potencijalna posledica drustvenosti, stetan? Pod konformizmom podrazumevam ne toliko prilagodjivost koliko psiholosku definiciju konformiste kao osobe koja potpada pod uticaj okoline gubeci na individualnosti (ako je se dobro secam).
    Koliko drustvo jednoobraznoscu, koja iz konformizma proizilazi, zapravo koci sopstveni napredak?

Aktivan član
    Učlanjen
    09.10.2003.
    Reputaciona moć
    63

Podrazumevano

Izuzetno ozbiljan problem, čini mi se, zar ne :?

Čovek nikad nije bio sam, i u majčinoj utrobi bio je u njoj, u majci. Nikad nije bio kompletno individualno i nezavisno biće od neke vrste uticaja, bilo da uticaj sagledate kao genetiku, kao osećaj, kao um, pa to dignete na ravan društvenih okolnosti i nazora. Čovek jeste skalupljen od društva, i u njegovom mozgu nema mesta za samostalan sud, samo za pravac kretanja u levo, desno ili zlatnu sredinu. Zato će se neki složiti sa nečim, neki neće, a neki se neće nikako ni uplitati u društvena zbivanja. Društvo je skup individua, skup raznoraznih poriva i vremena. Nekad se čovek jednostavno rodi u vremenu Hitlerovskom, a nekad u vremenu Gandijevskom. Koliko bi ista individua bila ista ukoliko bi se rodila u sasvim drugačijem okruženju, mira ili rata, dobra ili zla, miksa ili utopije???

Možda bi trebalo verovati u paradokse, pa zaključiti da je čovek i društveno i individualno skalupljen, ali ...opet sumnjam u čovekov individualitet(skup genetike iz raznih vremena, skup društvenih dogadjaja iz prošlosti...)

Medjutim, šta ćemo sa onim jedinkama koje su se radjale sa genetskim materijalom iz nekih budućih vremena, sa onim nadprosečnim bićima nedostižnim nama običnim pupoljcima majčine utrobe, šta ćemo sa velikim misliocima koji su prevrtali utrobu društva i iznosili iz nje sav prljav veš na čistinu, šta ćemo sa velikim revolucionarima koji su preokrenuli ratne smerove, šta ćemo sa grandioznim i virtuelnim umetnicima, muzičarima, vernicima, ateistima, naučnicima.... :?

Zaključak bi bio jednostavan, sve utiče na sve, samo je bitan smer i tok uticaja, da li individua i društvo idu u istom smeru, da li su im isti uzori, pitanje prevage pozitiviteta ili negativiteta ... 8)

Podrazumevano Re: Konformizam ili Nonkonformizam

Citat Original postavio Jekyll_doesnt_Hyde
    "Društvenost se visoko kotira na današnjoj rang-listi vrlina. Komunikativnost, takođe. Ali nema opasnijih stvari po dušu. Jer društveni i komunikativni, večno opsednuti idejom samoostvarenja, panično želeći da budu samo svoji i originalni, paradoksalno bivaju oblikovani predrasudama okoline i njihovi postupci ne potiču od njihove volje nego iz sulude želje da se dopadnu, da budu prihvaćeni, rado viđeni, uvek na mestu događaja."
    Sta mislite o ovom citatu?

Ima toga kod svakoga....

Guest

Podrazumevano

Kada sam postavila pitanje upravo sam i mislila na one natprosecne koji su nama prosecnima otvorili (i otvarace ) neka do tada zatvorena vrata, obicno vrata iza kojih je bilo (je) zabranjeno zavirivati. Mislila sam na one pojedince koji vide dalje jer lete vise, na sve one koji su neke sveze i nove ideje sa velikim rizikom da budu "ismejani" suprotstavljali starim.

U umetnosti, nauci, filozofiji je bilo puno nonkomformista ili cak asocijalnih pojedinaca koji su bivali odbaceni ( neshvaceni )od strane svojih savremenika da bi godinama kasnije bili slavljeni kao licnosti koje su dale nesaglediv doprinos razvoju civilizacije. Sokrat, Vincent Van Gogh, Tesla...

Nemojte pogresno da me razumete, ja ne kazem da je asocijalnost pozitivna ali zdrava doza nonkonformizma, originalnosti (pod uslovom da ne predje u egzibicionizam) svakako jeste. Ako ne za pojedinca koji je praktikuje onda za drustvo. Naravno za sve to je potrebno puno hrabrosti, jer postoji rizik da se zavrsi neshvacen kao Doh Kihot. Samo malo je hrabrih, sto citat sa pocetka jasno i kaze.

Aktivan član
    Učlanjen
    09.10.2003.
    Reputaciona moć
    63

Podrazumevano

Citat Original postavio Jekyll_doesnt_Hyde
    Kada sam postavila pitanje upravo sam i mislila na one natprosecne koji su nama prosecnima otvorili (i otvarace ) neka do tada zatvorena vrata, obicno vrata iza kojih je bilo (je) zabranjeno zavirivati. Mislila sam na one pojedince koji vide dalje jer lete vise, na sve one koji su neke sveze i nove ideje sa velikim rizikom da budu "ismejani" suprotstavljali starim.

U umetnosti, nauci, filozofiji je bilo puno nonkomformista ili cak asocijalnih pojedinaca koji su bivali odbaceni ( neshvaceni )od strane svojih savremenika da bi godinama kasnije bili slavljeni kao licnosti koje su dale nesaglediv doprinos razvoju civilizacije. Sokrat, Vincent Van Gogh, Tesla...

Nemojte pogresno da me razumete, ja ne kazem da je asocijalnost pozitivna ali zdrava doza nonkonformizma, originalnosti (pod uslovom da ne predje u egzibicionizam) svakako jeste. Ako ne za pojedinca koji je praktikuje onda za drustvo. Naravno za sve to je potrebno puno hrabrosti, jer postoji rizik da se zavrsi neshvacen kao Doh Kihot. Samo malo je hrabrih, sto citat sa pocetka jasno i kaze.

Slažem se , a naročito za hrabrost

Ističe se
    Učlanjen
    26.05.2003.
    Reputaciona moć
    77

Podrazumevano

chovek kad stekne naklonost mase pochinje da ima prezir prema istoj i povlachi se nazad...dopsti se masi nije nishta interesantno...tj jeste,za mediokritete...a ima i onih nesrecnika koji nikad ne pridobiju istu naklonost pa iz ochaja laju...ljudi su psi,vole koske,mali vole male ,veliki velike koske,samo proceni i baci mu (ili joj)kosku...

Guest

Podrazumevano ... a da li se neko zapitao...

Koliko smo svesni sopstvenog konformizma? Koliko smo svesni sopstvenih predrasuda? Koliko u nasem nonkonformizmu ima lude smelosti a koliko hrabrosti (Aristotelova podela, prim.aut)?

Slične teme

1. Konformizam vs. Religije
    Autor operisan:. u forumu Religija
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 07.02.2009., 13:56
  2. konformizam i individualnost
    Autor jelena_1 u forumu Arhiva
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 25.07.2008., 01:32

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor