Europsko širenje na istok

gru_sekcija

Primećen član
Poruka
563
Europska komisija predložila je u srijedu 3. prosinca novo Istočno partnerstvo za odnose s Armenijom, Azerbajdžanom, Bjelorusijom, Gruzijom, Moldovom i Ukrajinom koje predviđa značajno povećanje razine političkog angažmana.

Partnerstvo predviđa značajno povećanje razine političkog angažmana, uključujući i mogućnost nove generacije sporazuma o pridruživanju, integracije u europsku ekonomiju, lakših putovanja u EU za građane tih zemalja, povećane energetske sigurnosti te veće financijske pomoći.

Inicijativa o Istočnom partnerstvu trebala bi biti jedno od prioriteta češkog predsjedavanja Europskom unijom u prvoj polovici sljedeće godine.

Povjerenica EK-a za vanjske odnose i europsku politiku susjedstva Benita Ferrero-Waldner rekla je kako su sigurnost i stabilnost EU-a pogođeni događanjima u istočnoj Europi i južnom Kavkazu te kako europska politika prema tim zemljama mora biti jaka, proaktivna i nedvosmislena.

Istočno partnerstvo odgovor je na želju istočnih susjeda EU da se približe Europskoj uniji. Komisija predlaže da se ova inicijativa formalno pokrene u proljeće 2009., na posebnom summitu Istočnog partnerstva.

Ključni elementi nove inicijative su novi sporazumi o pridruživanju i sporazumi o slobodnoj trgovini za one koji to žele i na to su spremni, postupna integracija u ekonomiju EU uz neke pravno obvezujuće uvjete, te potpora u razvoju mreže slobodne trgovine među tim zemljama.

Predviđa se i pojačana energetska sigurnost za EU i istočne partnere, a Komisija bi trebala razmotriti mogućnost slobodnijeg kretanja radne snage s ciljem daljnjeg otvaranja tržišta rada EU, a previđa se i dodatna financijska pomoć.



Više o tome: http://www.entereurope.hr/cpage.aspx?page=clanci.aspx&pageID=13&clanakID=3304

Europska komisija: The Eastern Partnership – an ambitious new chapter in the EU's relations with its Eastern neighbours Vukovi dlaku menjaju a ćud nikada ta EU je stvarno 4rajh prvo izolirati Rusiju a nakon toga povuci svoje investicije iz nje,stvoriti energetsku nezavisnost EU gradnjom naftovoda i gasovoda preko mediteranske unije a nakon toga samo cekati da kriza napravi svoje mracni umovi u Briselu žele milom ili silom uništiti Rusiju.:aha:
 
Planirano odavno. EU želi da susedstvo bude što stabilnije i bezbednije. Severna Afrika je takođe na spisku.

Mislila sam da si pametniji pa sjeverna afrika je u bloku sa EU preko mediteranske unije,to su njihovi stari saveznici jos od vremena Cezara i Kleopatre.Sada grade naftovode prekko azerbedana kroz Tursku u EU a Francuzi kupili gasna polja u severnoj africi i grade nove gasovode iz Alzira i Maroka preko mediteranskog mora,za ruse tek pocinje prava noćna mora.Nakon krize i energetska neovisnost Europe od Rusije,to je cilj Pariza,Berlina i Brisela.:aha:
 
Ne znam da li je detaljisano o tome na forumu, ali Maroko je potpisao isto neki ugovor sa EU o približavanju i saradnji pre par meseci.

Ne znam da li je raspravljano, ali poznata mi je ta politika EU već neko vreme.
Time će učiniti da se granice EU čuvaju van kontinenta, što će smanjiti imigraciju, a otvoriće i nova tržišta.

Mislio sam da će se sad malo usporiti nakon ove frke sa Rusima, ali vidim ne daju se Evropljani omesti. Divno je videti da slede neku politiku dosledno, bez obzira na unutrašnju neslogu.
 
Mislila sam da si pametniji pa sjeverna afrika je u bloku sa EU preko mediteranske unije,to su njihovi stari saveznici jos od vremena Cezara i Kleopatre.Sada grade naftovode prekko azerbedana kroz Tursku u EU a Francuzi kupili gasna polja u severnoj africi i grade nove gasovode iz Alzira i Maroka preko mediteranskog mora,za ruse tek pocinje prava noćna mora.Nakon krize i energetska neovisnost Europe od Rusije,to je cilj Pariza,Berlina i Brisela.:aha:

Znaš kako, pre svega ovoga je postojao jedan veliki okean koji se zvao Tetus, a mi smo svi živeli na jednom kontinentu i izbegavali dinosauruse. :roll:

Ovo što ja pišem nema veze sa pameću, već sa informisanošću.
To se sve jednim imenom zove European Neighbourhood Policy u koju su uključene sve zemlje koje nisu u kontinentu, ali graniče. Mediteranska unija je nešto drugo. Nisam nešto čuo da je Švedska na Mediteranu. Ko zna, kopno se konstantno pomera, možda je stigla...:roll:

Usput, od tog famoznog naftovoda kroz Aziju nema ništa, jer su Ruje kupile celokupnu produkciju nafte od svojih komšija.
 
Znaš kako, pre svega ovoga je postojao jedan veliki okean koji se zvao Tetus, a mi smo svi živeli na jednom kontinentu i izbegavali dinosauruse. :roll:

Ovo što ja pišem nema veze sa pameću, već sa informisanošću.
To se sve jednim imenom zove European Neighbourhood Policy u koju su uključene sve zemlje koje nisu u kontinentu, ali graniče. Mediteranska unija je nešto drugo. Nisam nešto čuo da je Švedska na Mediteranu. Ko zna, kopno se konstantno pomera, možda je stigla...:roll:

Usput, od tog famoznog naftovoda kroz Aziju nema ništa, jer su Ruje kupile celokupnu produkciju nafte od svojih komšija.

ali unatoc toga, cilj EU jeste sto manja ovisnost o ruskim enrgentima...
 
Pa dobro, ja bih to pre nazvao željom nego ciljem. Nemaju izbora, osim da se preorijentišu na alternativne izvore energije, što se ne vidi u doglednoj budućnosti.

moram priznati da se u razvoj alternativnih izvora energije ne razumijem u detalje, pratim to samo onako u grubo, ali cini mi se da se i tu radi dosta....isto tako gotovo donesena odluka o izgradnji novih 100 nuklearki (a do prije par godina bila je diskusiju o zatvaranju svih) BMW je navodno napravio velik korak u razvoju elektroauta, po cijeloj evropi imas svakim danom sve vise (i privatnih) kuca koje koriste solarnu energiju...itd. zatim genetski manipuliran (koji veoma brzo raste) Raps itd..
 
Znaš kako, pre svega ovoga je postojao jedan veliki okean koji se zvao Tetus, a mi smo svi živeli na jednom kontinentu i izbegavali dinosauruse. :roll:

Ovo što ja pišem nema veze sa pameću, već sa informisanošću.
To se sve jednim imenom zove European Neighbourhood Policy u koju su uključene sve zemlje koje nisu u kontinentu, ali graniče. Mediteranska unija je nešto drugo. Nisam nešto čuo da je Švedska na Mediteranu. Ko zna, kopno se konstantno pomera, možda je stigla...:roll:

Usput, od tog famoznog naftovoda kroz Aziju nema ništa, jer su Ruje kupile celokupnu produkciju nafte od svojih komšija.
Samo kliknite na link i bit ce vam sve jasno http://balkan-online.com/20081114129/info/vijesti/eu-zeli-novi-gasovod-bez-rusije-i-srbije.htm
 
i da dodam Obamin ovotjedni govor da ce kao prirotiten cilj imati snizenje potrosnje energije u svim javnim i drzavnim ustanovama i poduzesima...(prvi analiticari pretpostavljaju pocetnu ustedu oko 30%) a ako znamo da su ameri dosada bili rasipnici...
 
moram priznati da se u razvoj alternativnih izvora energije ne razumijem u detalje, pratim to samo onako u grubo, ali cini mi se da se i tu radi dosta....isto tako gotovo donesena odluka o izgradnji novih 100 nuklearki (a do prije par godina bila je diskusiju o zatvaranju svih) BMW je navodno napravio velik korak u razvoju elektroauta, po cijeloj evropi imas svakim danom sve vise (i privatnih) kuca koje koriste solarnu energiju...itd. zatim genetski manipuliran (koji veoma brzo raste) Raps itd..

Da, ja to ne poričem, štaviše, Evropa sa svojim regulativama vodi taj front (uz Japan). Ipak, preko pola električne energije se proizvodi iz uglja i prirodnog gasa. Rusija obiluje u tim resursima, tako da je Evropa, htela to ili ne, još neki period zavisna od ruskih energenata.

Nuklearna energija može biti rešenje, ali za to će trebati decenije.
 
Mislila sam da si pametniji pa sjeverna afrika je u bloku sa EU preko mediteranske unije,to su njihovi stari saveznici jos od vremena Cezara i Kleopatre.Sada grade naftovode prekko azerbedana kroz Tursku u EU a Francuzi kupili gasna polja u severnoj africi i grade nove gasovode iz Alzira i Maroka preko mediteranskog mora,za ruse tek pocinje prava noćna mora.Nakon krize i energetska neovisnost Europe od Rusije,to je cilj Pariza,Berlina i Brisela.:aha:

i amerike
 
Naftne kompanije British Petroleum i Total prodale su udjele u projektu Medgaz, plinovodu koji bi trebao povezivati Španjolsku i Alžir - prenosi 'Poslovni dnevnik'. Vodeći ljudi dviju kompanija potvrdili su izlazak iz projekta, no nisu se htjeli očitovati o financijskim sredstvima dobivenim ovim putem. Analitičari ističu da će njihove udjele preuzeti ostali partneri, tj. alžirska državna kompanija Sonatrach, španjolske tvrtke Iberdrola, Endesa i Cia, Espanola de Petroleos te francuski Gaz de France. Europska unija potiče izgradnju plinovoda na sjeveru Afrike kako bi se smanjila energetska ovisnost o Rusiji. Projektom Medgaz trebala bi se osigurati isporuka osam milijuna kubičnih metara plina s polja u Alžiru, što je trećina španjolske potražnje. Kako je zamišljeno 2001. godine, plinovod dugačak 200 kilometara bit će izgrađen pod morem, a njegova izgradnja očekuje se krajem 2009. godine. Predsjednik alžirskog Sonatracha izjavio je kako će troškovi gradnje, procijenjeni na 600 milijuna eura, premašiti taj iznos. Kompanije sudionice projekta sastat će se 14. i 21. ovog mjeseca kada bi trebali biti poznati svi detalji vezani uz plinovod. Izvori bliski BP-u ističu da je odluka o izlasku tvrtke iz ovog posla odraz globalne strategije i fokusiranja na profitabilnije poslove - prenosi 'Poslovni dnevnik'.
 
EU kupuje plin od Iraka i Egipta

08.05.2008. | Bruxelles (Belgija)
Europska unija je s Irakom i Egiptom postigla sporazum o uvozu ukupno sedam milijardi kubičnih metara plina godišnje iz tih zemalja, prenosi ' Poslovni dnevnik'. Time će Europa iz Iraka dobivati godišnje oko pet milijardi kubičnih metara plina godišnje, počevši od 2011. godine kada se očekuje da će nalazište Akkas u zapadnom dijelu zemlje početi proizvodi dovoljnu količinu tog energenta. Egipat će svoj dio od dvije milijarde kubičnih metara plina početi isporučivati 2009. godine kada bi trebao biti dovršen Arapski plinovod. Taj će plinovod biti priključen na plinovod Nabucco. http://energetika-net.hr/plin/vijesti/4393
 
EU kupuje plin od Iraka i Egipta

08.05.2008. | Bruxelles (Belgija)
Europska unija je s Irakom i Egiptom postigla sporazum o uvozu ukupno sedam milijardi kubičnih metara plina godišnje iz tih zemalja, prenosi ' Poslovni dnevnik'. Time će Europa iz Iraka dobivati godišnje oko pet milijardi kubičnih metara plina godišnje, počevši od 2011. godine kada se očekuje da će nalazište Akkas u zapadnom dijelu zemlje početi proizvodi dovoljnu količinu tog energenta. Egipat će svoj dio od dvije milijarde kubičnih metara plina početi isporučivati 2009. godine kada bi trebao biti dovršen Arapski plinovod. Taj će plinovod biti priključen na plinovod Nabucco. http://energetika-net.hr/plin/vijesti/4393

kako kome, ali ja to smatram dobrim vijestima...sve sto vodi nizoj ovisnosti o ruskim energentima je pozitivno za evropu cije smo i mi dio...:ok:
 

Back
Top