izotermski procesi

koca chemist

Domaćin
Poruka
3.216
imam zadatak koji neznam kako da uradim...pazite ovako:u vertikalnom cilindricnom sudu nalazi se gas.masa klipa je 3kg a povrsina je 20 cm[SUP]2[/SUP].ma klip se deluje normalnom silom 500N usled cega se klip spusta nadole do visine 13cm od dna suda.naci pocetnu zapreminu gasa.Atmosfeski pritisak je 100kPa a temperatura je konstantna....ja bih znao da su mi date zapremine aliu ovo 13 cm neznam kako dao bracunam...pomozite..
 
imam zadatak koji neznam kako da uradim...pazite ovako:u vertikalnom cilindricnom sudu nalazi se gas.masa klipa je 3kg a povrsina je 20 cm[SUP]2[/SUP].ma klip se deluje normalnom silom 500N usled cega se klip spusta nadole do visine 13cm od dna suda.naci pocetnu zapreminu gasa.Atmosfeski pritisak je 100kPa a temperatura je konstantna....ja bih znao da su mi date zapremine aliu ovo 13 cm neznam kako dao bracunam...pomozite..

Možda je kasno za objašnjenje ali evo:
Dati podaci:
m=3kg;
S=20cm^2;
F=500N;
x=13cm;
pa=100kPa;
--------------
V1=?
Zapreminu ćemo naći iz relacije:V1=h*S, gde je h prvobitna visina na kojoj se klip nalazio i treba da je pronađemo.
Ovo je kao što si rekao izotermski proces pa je: p1*V1=p2*V2 (*)
Početni pritisak je atmosferski pritisak plus pritisak zbog težine klipa p1=pa+m*g/S. Pritisak p2 je zbir pritiska p1 i pritiska koji nastaje zbog sile F p2=p1+F/S.
I zapremina V2=x*S. Ako ova tri izraza zamenimo u (*) dobićemo jednačinu sa nepoznatom h.
 

Back
Top