MITOVI

Kako koji... u nekim mitovima ima i poucnih stvari... Medjutim, da, generalno svi ti mitovi, legende i ispovesti sizofrenicara mogu posluziti samo deci... za uspavljivanje ili 'oslepljivanje', u savisnosti od mita...
 
A sta kazete da mitovi, cak i razna sujeverja nose u sebi poruku nasih predaka, poruku koja je rezultat nebrojenog ponavljanja iskustva i koja nam je poslata da bi nam pojednostavila i olaksala zivot?
:D
 
divlja-u-srcu:
A sta kazete da mitovi, cak i razna sujeverja nose u sebi poruku nasih predaka, poruku koja je rezultat nebrojenog ponavljanja iskustva i koja nam je poslata da bi nam pojednostavila i olaksala zivot?
:D

Zavisi koji mitovi. Oni u svakom slucaju ne nose nikakve poruke osim slepog verovanja u nesto (mislio sam na verovanje nasih predaka). Ali su veoma poucni u nekim stvarima, mada ne mislim da je to bio cilj njihovih autora.
Meni su zanimljivi Grcki mitovi. Bolji su od bilo koje bajke sto sam procitao, mogu posluziti i kao uspavanke, a i poucni su
 
ja sam u petom osnovne postala opsednuta grckim mitovima,a sa grevsom sam spavala(mislim na njegovu knjigu :wink: )

sta znam,volim sve mitove,jer imaju neku svoju draz...
 
wet look:
ja sam u petom osnovne postala opsednuta grckim mitovima,a sa grevsom sam spavala(mislim na njegovu knjigu :wink: )

sta znam,volim sve mitove,jer imaju neku svoju draz...
eeeeeeeeeeeeee.......kao moj bata.....
i dalje razbija takva pitanja u kvizovima :D :D
 
Slovenska mitologija ti je jedna velika papazjanija, jer je dosta toga ostalo nepoznanica! Tu ti je takav haos, da na kraju ni sama nisam shvatila, ko je zapravo vrhovni Bog u celoj prici... :?
 
divlja-u-srcu:
Slovenska mitologija ti je jedna velika papazjanija, jer je dosta toga ostalo nepoznanica! Tu ti je takav haos, da na kraju ni sama nisam shvatila, ko je zapravo vrhovni Bog u celoj prici... :?

Bas papazjanija :? . I meni tu nista nije jasno. Postoji Dazbog koji se pominje i kao bog Sunca i kao bog zemljoradnje, prirode, a opet sam negde procitala da je on i bog kovaca, pa cak i djavo himself :? . Bog Sunca i djavo ...pa nesto mi tu ne stima :shock:

Da li neko zna neku knjigu koja se bavi slovenskom mitologijom, naravno sa opisima mitova ne samo sa nacelnom raspravom o slovenskoj mitologiji?
 
Mit se cesto posmatra vrlo povrsno. To je u sustini nacin razmisljanja svojstven coveku od postanka pa do danas i prenosi covekovu projekciju dogadjaja i pojava oko njega.Mitovi nisu ni konacni ni prevazidjeni, svako vreme donosi svoje nepoznanice a one stvaraju mitove. Ima ih i danas i to vrlo "svezih" samo ih ne vidimo jasno zato sto delom ucestvujemo u njihovom stvaranju koliko god nam to izgledalo neverovatno.
 
...jojojoj....slovenska mitologija...problem...na zalost, Sloveni nisu bili preterano omiljeni kod hriscanskih misionara posto su se tesko odricali svoje stare religije i odbijali da prihvate hriscanstvo...Sloveni su smatrani varvarima cije bogove i mitove treba unistavati...zato se malo toga zna......u spisima, putopisima,Slovene predstavljaju kao surove i primitivne...ajd' jos o zapadnim Slovenima se nesto i zna ali o juznim...slabo...mada se veruje da je u usmenoj tradiciji i narodnoj religiji potomaka juznih Slovena dosta toga sacuvano iz tog predhriscanskog perioda.
Ja imam neku knjigu o mitovima Slovena, super je, ja joj se rado vracam, mada je u sustini pisana za decu i nije na srpskom, i veliki minus je sto se bavi pre svega mitovima zapadnih Slovena...
 
gigule:
...jojojoj....slovenska mitologija...problem...na zalost, Sloveni nisu bili preterano omiljeni kod hriscanskih misionara posto su se tesko odricali svoje stare religije i odbijali da prihvate hriscanstvo...Sloveni su smatrani varvarima cije bogove i mitove treba unistavati...zato se malo toga zna......u spisima, putopisima,Slovene predstavljaju kao surove i primitivne...ajd' jos o zapadnim Slovenima se nesto i zna ali o juznim...slabo...mada se veruje da je u usmenoj tradiciji i narodnoj religiji potomaka juznih Slovena dosta toga sacuvano iz tog predhriscanskog perioda.
Ja imam neku knjigu o mitovima Slovena, super je, ja joj se rado vracam, mada je u sustini pisana za decu i nije na srpskom, i veliki minus je sto se bavi pre svega mitovima zapadnih Slovena...
Slovenskom mitologijom se dosta bavio Sreten Petrovic, mislim da se knjiga zove Slovenski mitovi ili nesto tako ali kad znas autora ne bi trebalo da bude tesko.Mozda nadjes sta te zanima
 
Pronasla sam neke clanke, ali se oni vise bave nekim nacelnim podelama na zapadnoslovensku i juznoslovensku mitologiju i razlikama medju njima (rusalke kod Rusa vile kod nas i sl.) ali nisam nigde pronasla opise samih mitova. Mislim da postoje takvi zapisi jer ih je Vladeta Jerotic koristio da objasni ostatke paganskog u nasoj religiji.
 
dusica_gou:
gigule:
...jojojoj....slovenska mitologija...problem...na zalost, Sloveni nisu bili preterano omiljeni kod hriscanskih misionara posto su se tesko odricali svoje stare religije i odbijali da prihvate hriscanstvo...Sloveni su smatrani varvarima cije bogove i mitove treba unistavati...zato se malo toga zna......u spisima, putopisima,Slovene predstavljaju kao surove i primitivne...ajd' jos o zapadnim Slovenima se nesto i zna ali o juznim...slabo...mada se veruje da je u usmenoj tradiciji i narodnoj religiji potomaka juznih Slovena dosta toga sacuvano iz tog predhriscanskog perioda.
Ja imam neku knjigu o mitovima Slovena, super je, ja joj se rado vracam, mada je u sustini pisana za decu i nije na srpskom, i veliki minus je sto se bavi pre svega mitovima zapadnih Slovena...
Slovenskom mitologijom se dosta bavio Sreten Petrovic, mislim da se knjiga zove Slovenski mitovi ili nesto tako ali kad znas autora ne bi trebalo da bude tesko.Mozda nadjes sta te zanima

Ops, tek sad sam videla ovo...zato ignorisite moju prethodnu poruku :oops:
 
VILINE PJESME



"Da zna ženska glava
što j‚odoljen trava,
svagda bi ga brala,
u pas ušivala,
uza se nosila"

- U Vukovaru jedan starac rodom iz Bosne , s Tromedje, pripovjedao mi je kako je u Velebitu gledao vilu gdje sedi na kamenu i ove pjesmice pjeva. Ja sam ove pjesmice slušao i od drugijeh ljudi i žena, samo što me niko drugi nije uvjeravao da ih je on od vile čuo" - Pjesme osobito mitologičke - V.S.Karadžić, Srpske narodne pjesme, Nolit


p.s. - eto vam ga narodno predanje... :twisted:
 
Koliko se ja secam postoje 4 imena , sto se tice slovenskog vrhovnog boga.TRAJAN, TRIGLAV, DABOG (ili Dajbog,Dazbog) i SVETOVID.To su razlicita imena za istog boga, ali u razlicitim krajevima na kojima su ziveli pagani Sloveni.Tumacenja se razlikuju od istrazivaca do istrazivaca. Trojan je vrhovni bog drevbog srpskog panteona, a ne zaboravimo na mladji srpski panteon JASTREBACKI (od univerzalnog slovenskog je poceo da se diferencira dobijajuci nacionalna srpska obelezja), ali se zbog primanja hriscanstva zaustavio na jednom specificnom nivou razvoja , na HTONIZMU I NATURIZMU,pa je po svom karakteru ANIMISTICKOG karaktera.Naravno, opstao je zahvaljujuci nasoj narodnoj poeziji!
Neko je spomenuo Peruna, neki smatraju da ga kod juznih Slovena nema, drugi da ga ima.On je vise vezan za Ruse (kleli se u njega), ali je svakako bio vise bozanstvo u slovenskom panteonu.Danas se krije u liku Sv.Ilije gromovnika, mislim ovaj drugi nosi njegove atribute!

Koga zanima nek procita sledece knjige:

- "Stara vera Srba i Hrvata"- Nodilo Natko
- "Slovenske starine"-Niderle Lubor
- "Mit i religija u Srba"- Veselin Cajkanovic
-" Uporedna religija"- E.O. Dzems
 
mitovi su svakako nesto vise, oni su arhetipske, tj dominantne, tipicne ljudske situacije izrazene alegoricnom infantilnom naracijom, sto je u skladu sa stepenom svesti ljudi tada. kako je broj arhetipskih situacija konacan moze se reci da svako od nas zivi neki mit ili vise njih i da je cak i u banalnosti svakodnevnice prisutna mitska osnova
ne znam dal je neko od vas primetio da se na nivou naseg naroda ponovio mit o lincu i stradanju prosvetitelja, reformatora, prosto boli koliko je masa nesvesna toga i kako je vecina srcem uz kobce koji jos uvek jurisaju na njega. A neki toboze veliki vernici kako se predstavljaju, ako ovo nisu osetili nemaju nikakve veze sa bogom, drugi pak, veliki ateisti koji ovo osete, na pravom su putu
 

Back
Top