Srbija nekad sahovska sila, a sad?

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
USA uvodi sah kao osnovni predmet u skolama....
Deca to shvataju kao priliku da pobedjuju ljude, da ubijaju kraljicu, da budu prvi, da dobijaju stipendija za koledze.....
Rusi , to da ne pricam,.....
Da razvijaju logiku, strategiju......
Britanci su takodje u dosta skola uveli sah , ali kao izborni predmet....
Da razvijaju kombinatoriku i logiku.....

Nama sah koristi da smanji rashode budzeta, jer zaokupira paznju penzionerima kad im novcanik bude prazan....
 
USA uvodi sah kao osnovni predmet u skolama....
Deca to shvataju kao priliku da pobedjuju ljude, da ubijaju kraljicu, da budu prvi, da dobijaju stipendija za koledze.....
Rusi , to da ne pricam,.....
Da razvijaju logiku, strategiju......
Britanci su takodje u dosta skola uveli sah , ali kao izborni predmet....
Da razvijaju kombinatoriku i logiku.....

Nama sah koristi da smanji rashode budzeta, jer zaokupira paznju penzionerima kad im novcanik bude prazan....

Znači u dobre svrhe ga koristimo?
Nekad sam volela da igram šah sa dedom... pa sam porasla...
 
Shah bi bio dosta koristan kad bi se uveo od 1-4 razreda osnovne skole kao predmet,naravno,ne bi se ocenjivao :) ,pa bi trebalo organizovati shahovske sekcije u svim skolama :)
Ja inace mnogo volim da igram shah,deda me uchio kad sam bio mali,sad on sam ne moze da me dobije :lol: ,moj nick govori sve :lol:
 
U vezi sa temom....
6mil kineza svake godine zavrsi fakultet....Vlada pokusava da izveze 10% tih strucnjaka (nelogicno iz ugla ekonomista zapada, ali u skladu sa kineskom logikom)....

Prednost pri konkursima za pomoc i stipendije imaju oni koji su rangirani u sahu...Takodje smesno zapadu....
Prednost je veca kod socioloskih nauka nego kod prirodnih nauka (takodje suprotno od ocekivanog kod zapadnog razmisljanja, ali vrlo logicno)
 
USA uvodi sah kao osnovni predmet u skolama....
Deca to shvataju kao priliku da pobedjuju ljude, da ubijaju kraljicu, da budu prvi, da dobijaju stipendija za koledze.....
Rusi , to da ne pricam,.....
Da razvijaju logiku, strategiju......
Britanci su takodje u dosta skola uveli sah , ali kao izborni predmet....
Da razvijaju kombinatoriku i logiku.....

Nama sah koristi da smanji rashode budzeta, jer zaokupira paznju penzionerima kad im novcanik bude prazan....

Gola istina majkemuga...
 
Nije bas tako kao sto izgleda... kod nas je u pojedinim skolama sah uveden kao izborni predmet, problem je u tome sto se ne radi na popularizaciji saha medju omladinom...

http://ratings.fide.com/rtdarc.phtml?moder=ev_code&country=SRB&codt=26

Evo i bodovnih turnira koji su bili tokom ove godine u nasoj zemlji... naravno ima dosta turnira koji se ne boduju za rejting igraca u svetskoj sahovskoj organizaciji...
 
Preovladjuju antisahisti, a tesko sahisti u gomili antisahista...banalista....
Ovo banalista mi je stalno prisutno cim se javi komunikacija....jer nekako se sve svede na banalizam , a odmah zatim i na nihilizam (jer banalizovanjem je moguce sve svesti na sve, sve na korist, sve na zlo , sve na dobro, sve na belo , sve na crno, a onda se gube sve vrednosne razlike , razlozi za postovanje)
 
Protiv sam obaveznog uvođenja ičega u naše škole, kakve su sada (štaviše, zagovaram izbacivanje puno toga). Šah je fakultativna aktivnost, i kao i za još neke druge koje su ranije bile daleko zastupljenije u školama, nekako je došlo do zamiranja sa promenom života i prilika u nas, kada se smanjio broj entuzijasta koji bi vodili sekcije, dok roditelji sve češće usmeravaju decu ka aktivnostima koje smatraju brzoisplativim u razvoju njihovog potomstva (iako šah, kao što je gore lepo istaknuto, itekako razvija mentalne sposobnosti, nekako je zaboravljen u poplavi debatnih klubova, učeničkih preduzetnika i sl).
 
USA uvodi sah kao osnovni predmet u skolama....
Deca to shvataju kao priliku da pobedjuju ljude, da ubijaju kraljicu, da budu prvi, da dobijaju stipendija za koledze.....
Rusi , to da ne pricam,.....
Da razvijaju logiku, strategiju......
Britanci su takodje u dosta skola uveli sah , ali kao izborni predmet....
Da razvijaju kombinatoriku i logiku.....

Nama sah koristi da smanji rashode budzeta, jer zaokupira paznju penzionerima kad im novcanik bude prazan....

Патак, мораћу да те разочарам.
Доказано је за шах да апсолутно не захтева високу интелигенцију.
Само добру меморију.

Имам и жив пример из комшилука- клинка која је првакиња Београда,ружно је рећи, али глупље дете нисам упознала. Толико све буквално схвата да је то просто жалосно.

Математика је за вежбање логике.
Али ни она не може ником да је извежба више од онога колико му је дато генима.
Наведена девојчица једва добија на писменим задацима из математике четворке.
 
Poslednja izmena:
USA uvodi sah kao osnovni predmet u skolama....
Deca to shvataju kao priliku da pobedjuju ljude, da ubijaju kraljicu, da budu prvi, da dobijaju stipendija za koledze.....
Rusi , to da ne pricam,.....
Da razvijaju logiku, strategiju......
Britanci su takodje u dosta skola uveli sah , ali kao izborni predmet....
Da razvijaju kombinatoriku i logiku.....

Nama sah koristi da smanji rashode budzeta, jer zaokupira paznju penzionerima kad im novcanik bude prazan....

Partija se toliko dugo može igrati da ti penzosi zaborave
da postoje...
 
Ljudi , dokle smo stigli ako je retard prvak beograda u sahu?

Malo se salim jer sah moze da se tumaci kao memorijska mapa poteza, a moze da se tumaci i kao razvijanje logike, a moze da se tumaci i kao primer za nadjacavanje licne percepcione slike nekom visom nadslikom....(naravno , to nece deca ciniti, ko jos od dece gleda figure kao ljude, sisteme sa svojim tumacenjem mogucnosti i logike)...

Deca to tumace preko logickih uslova, jer deca skoro sve tumace preko logickih uslova, jer tako najbolje i najbrze uce....
Sah je kombinatorika, i to velika....a to jeste uslov za inteligenciju....
Ako se ne upusti u socio besmislice i sve moguce perverzije razmisljanja ljudi , inteligentna osoba ce biti debil....bukvalista....bas kao i vanzemaljac kome objasnjavate zasto treba da se plasi jednog coveka , a ne vas, samo zato sto je taj covek pripadnik vama neprijateljskog plemena...
 
Ako se ne upusti u socio besmislice i sve moguce perverzije razmisljanja ljudi , inteligentna osoba ce biti debil....bukvalista....bas kao i vanzemaljac kome objasnjavate zasto treba da se plasi jednog coveka , a ne vas, samo zato sto je taj covek pripadnik vama neprijateljskog plemena...

oво што си написао уопште нема смисла, да не кажем неку тежу реч.
дебили имају коефицијент интелигенције од 40 до 55.
 
Ma ima....jer ce upravo takvu percepcionu sliku ostaviti prosecnom gledaocu, tj coveku....
misš nama gledaocima ove tvoje emisije.

mi gledaoci
ti voditelj.
sediš sam u studiu
imaš razdeljak posred glave
gladiš bradu okrećeš pozlaćenu kros hemisku u rukama
i sas dubokim glasom govoriš velke svecke istine.

ma ima ti napravimo jednu emisiju pa nek ide život
 
...кад сам био млађи обожавао сам да играм и био баш добар...чак сам и узимао неку литературу...али већ годинама нисам одиграо партију...

...поготово сам волео са дедом...пошто смо били ту негде...у почетку ме је добијао на искуство, али је после почео да лапи хахаха

...а у вези теме...зависи како га схватиш...до неке границе то јесте развијање логике...на неки начин као и математика...сматрам да је корисно до неке границе..........али после неког времена то више није то...
...да би био успешан у шаху...морао би да будеш као и сваки спортиста....значи да редовно учиш нове ствари и да тренираш...значи рад, рад и рад и одржавање форме...а ту онда углавном као и сваки спортиста губиш креативност и све мање користиш логику...ствари се своде на рутину, "научене цаке" и сл...

...чак ти се и сам мозак (што се шаха тиче) формира у правцу наученог, а не ка развијању логике...значи сужава ти се област размишљања, што је контрадикторно логичком размишљању, ширењу видокруга...
...то сам најбоље скапирао кад сам слушао једног дечка, олимпијског шампиона у шаху...Јермена чини ми се. ....и каже нешто је ваљда кући анализирао неку ситуацију на табли и није могао никако да нађе излаз из проблема...и онда је неки клинац од неколико година ваљда повукао на први поглед тотално бесмислен потез (вероватно случајно)...тј жртвовао је краљицу за неку фигуру...и испоставило се да управо тај потез представља решење које после доводи до одличне ситуације на табли...

...значи чак ни њему...изразитом логичару и мислим најмлађем шампиону, није пало на памет тако нешто , значи ипак има неку дозу ограничености...јер је једноставно научен тако да размишља...за разлику од било ког детета које упркос незнању у свим областима...има ту ширину...
 

Back
Top