Raskid ugovora o dozivotnom izdrzavanju

A bas me interesuje , ako je taj neko, ko je naveden kao dozivotni izdravatelj ulozio neku sumu novca u renoviranje dogradnju objekta, na primer i opremanje nekretnine u kojoj su ziveli, a dodje do raskida ugovora o izdrzavanju, dobija li taj izdrzavatelj nadoknadu za ulozeni novac ili nikom nista ?
 
A bas me interesuje , ako je taj neko, ko je naveden kao dozivotni izdravatelj ulozio neku sumu novca u renoviranje dogradnju objekta, na primer i opremanje nekretnine u kojoj su ziveli, a dodje do raskida ugovora o izdrzavanju, dobija li taj izdrzavatelj nadoknadu za ulozeni novac ili nikom nista ?

Ne. Nije nikom nista. Po pravilu po raskidu ugovora svaka strana vraca primljeno. Ako je vezano za izdrzavanje kako je predvidjeno ugovorom.
 
Zahvaljujem se svima koji su učestovovali u ovoj temi, SKVO naročito. Ovi postovi su me malo ohrabrili, pošto sam malo čitala sudsku praksu na netu, koja me ubila u pojam. :sad2:

Naime, ugovor o doživotnom izdržavanju sam pre 6 godina potpisala sa rođenom tetkom i za sve to vreme umesto mene je moj otac (njen brat) ispunjavao moje ugovorne obaveze, pošto ima neograničeno slobodno vreme i tetka se tome nije protivila. Moj otac je i ranije, 15 godina unazad, činio to isto i bez ugovora. Međutim, tetka je sada najavila da želi da neko živi sa njom, što ni moj otac ni ja, naravno, ne možemo (radi se o stanu od 37m2, jednosobnom, pritom ja sam udata i imam dete od 2 godine, i potpuno je razumljivo što na tako nešto niko ne može da se obaveže), a što, između ostalog, i NE stoji u ugovoru kao obaveza. Bez obzira na to, nudila sam da angažujem i platim osobu koja bi svakodnevno dolazila kod nje i pomagala joj po nekoliko sati, po potrebi i da prespava kod nje, ali tetka na to nije pristala. Dalje je tetka objavila da je našla jednu ženu koja pristaje da živi s njom, pa hoće da raskine ugovor sa mnom kako bi ga potpisala sa njom. Bila sam očajna kada sam pomislila da tetka to može da učini jednostrano bez moje saglasnosti, pošto količina vremena i truda i živaca koje je moj otac uložio tokom poslednjih 15 godina (dakle, i mnogo pre ugovora) u brigu o njoj ne može da se izračuna.

Ono što mene sada zanima je šta sad mogu da učinim? Ukoliko se bude tražila moja saglasnost za sporazumni raskid ugovora, ja je neću dati, i šta onda biva, da li neko zna da mi kaže? Pokreće se parnica? Ko je pokreće? Ko snosi troškove? Tetka će verovatno kao razlog raskida navesti to da ja nisam ispunjavala ugovorne obaveze (da li njoj može da ide u prilog to što je moj otac u moje ime to činio, a ne lično ja?). Da li ja mogu da sprečim raskid time što ću navesti da je tetka umeđuvremenu postavila zahtev za ispunjavanje nove obaveze, koja ne stoji u ugovoru?

Hvala unapred!!!
 
Moja majka potpisala je ugovor o dozivotnom izdrzavanju sa njenom vencanom kumom koja je dosta starija od nje. "Kuma" nema naslednika prvog kolena (sin, cerka... muz) i stan od 36 kvadrata tim ugovorm zeli da ostavi mojoj majci. "Kuma" ima bratanicu (ćerka od njene rodjene sestre). Da li ona moze na ostavniskoj raspravi da se pojavi i trazi "svoja prava", odnosno da li može da obori ugovor?

Sve stavke iz ugovora su ispoštovane, lečenje, pomoć u kući, (to i dalje traje) kupovina, vodjenje kod lekara... što može i "kuma" da potvrdi (ja sam lično nekoliko puta išao). Ipak kako je žena stara i u godinama je, da li to može neko da ospori? ( da je vodjena briga o ženi itd.)?

Ugovor su potpisale obe strane, advokat i overen je u sudu!

Unapred hvala!
 
Molim vas za pravnu ponoc,
deda sa tatom ima potpisan ugovor o dozivotnom izdrzavanju koji je potpisan da bi se obezbedili da niko od ostale familije ne moze nista da trazi.

Da li je moguce da ja i brat deo te imovine kupoprodajnim ugovorom otkupimo od dede,
a da se ugovor o dozivotnom izdrzavanju ne raskida i da se tata tu ne mesa?

Unapred hvala
 
Ljudi hteo bih da vas pitam za jedan savet,moja mama vec sedam godina cuva jednu baku sa kojom je napisala ugovor o dozivotnom izdrzavanju i sve regularno overila u sudu pre sedam godina , znaci nsve onako kako zakon kaze da treba, posle 7 godina ocito da je nako tu baku poceo da nagovara u sve suprotno i ona vise ne zeli da je moja mama pozi i izdrzava, ne zeli ni vrata da joj otvori, mama je pokusavala vise puta da posle tog konflikta da ode kod nje ali ona nije htela ni da je pusti u kucu.naravno u toku tih sedam godina je ulozeno mnogo para ,zivaca, strpljenja ,....
recite mi sta je najbolje sada u ovom trenutku za moju majku?
da trazi raskid ugovora uz nadoknadu za tih sedam godina koje je izdrzavala i naravno sve ono sto je ulozila(namestaj, televizor,tepih,kompletna rekonstrukcija kupatila,...)?
dali u slucaju da ta baka napise nov ugovor sa nekim drugim , dali je validan taj ugovor ili ugovor sa mojom majkom?
STA JE NAJBOLJE, HVALA UNAPRED I HVALA NA RAZUMEVANJU !!!
 
da trazi raskid ugovora uz nadoknadu za tih sedam godina koje je izdrzavala i naravno sve ono sto je ulozila(namestaj, televizor,tepih,kompletna rekonstrukcija kupatila,...)?
dali u slucaju da ta baka napise nov ugovor sa nekim drugim , dali je validan taj ugovor ili ugovor sa mojom majkom?
STA JE NAJBOLJE, HVALA UNAPRED I HVALA NA RAZUMEVANJU !!!

Врло је очигледно да они који врше утицај на глупу бабу управо рачунају на то да ваша мајка раскине уговор, јер би им то савршено одговарало. На шта мислите да би личио процес, по тужби ваше мајке због раскида уговора о доживотном издржавању ? Никад, али НИКАД ви не би повратили средства која сте уложили. Пробајте да уразумите ту особу и да јој објасните погубност одлука на које је наводе злобници који би да се окористе туђом муком. Раскид уговора мора да има неко образложење.Да ли сте сачували фискалне рачуне за ствари и радове које сте платили ?Вероватно имате и неког сведока

Нека ваша мајка буде спремна на дуготрајно психолошко натезање са тим покварењацима, ви бисте требали да јој будете подршка у свему томе. Јер они иду на блеф и играју на карту полусенилне поводљиве бабе. Колико сам ја схватио ви сте своје обавезе савесно испунили

p.s. Ja нисам правник , али сам имао један случај у лакшем облику тек после смрти особе, која је била предмет издржавања и знам колико је ту битно имати добре живце, и не клонути духом. Сретно и поздрав
 
slažem se, neka ne raskida ništa, to njoj ne odgovara.
ako baka bude htela da ga raskida, ona će podneti tužbu (ti postupci dugo traju), a u svakom slučaju majka protivtužbom može da traži vraćanje uloženog na ime ispunjenja svojih ugovornih obaveza (a koliko je uložila vrlo teško će da dokaže).
ugovori zaključeni između drugih lica ne utiču na validnost ugovora između vaše majke i bake, što ne znači da je baka spremna da ispuni svoje ugovorne obaveze. garancija da nepokrenost u međuvremenu neće biti otuđena na bilo koji način je upis ugovora, kao tereta, u registar nepokretnosti (u suprotnom je moguće da, primera radi, bude prodata nekom ko za njega ne zna i ko je savestan).
 
IZGUBIO SAM SUD: RASKINUT MI JE UGOVOR O DOZIVOTNOM IZDRZAVANJU KOJI JE ZAKLJUCEN PRE 14godina, i 9 godina nakon smrti potpisnika ugovora
kako je to moguce?od koga si izgubio?
po zakonu ti moras biti obestecen za sve usluge koje si cinio...zna se koliko kosta radni sat

ja sam pocetkom marta pred sudijom potpisala ugovor sa jednim dekom.ovih dana cemo ici i u katastar zbog zabelezbe mojih prava.u buducem,nadam se da ce sve biti ok.
 
Oboren mi je ugovor o dozivotnom izdrzavanju, koji je napisan pre 15 godina. Ugovor je napisao advokat, Procitan pred porotnicima ,sudijom, potpisan, Ugovor nije raskinuo, nijedan od potpisalaca ugovora, urcacunjivi, To sam naveo , zbog toga, sto sam cuo da ugovor o dozivotnom izdrzavanju, mogu oboriti , dve stvari, Da ugovor raskine uzivalac izdrzavanja, ili da je osoba koja je podnela zahtev, bila neuracunjiva, ni jedno od toga nije, a ugovor je ipak oboren, Ima li mi pomoci, ima li advokata koji se moze uhvatiti u kostac sa time. Molim za pomoc. Ako se neko javi i ima bilo kavu ideju, rado prihvatam, i dobicu na email adresu.
 
Oboren mi je ugovor o dozivotnom izdrzavanju, koji je napisan pre 15 godina. Ugovor je napisao advokat, Procitan pred porotnicima ,sudijom, potpisan, Ugovor nije raskinuo, nijedan od potpisalaca ugovora, urcacunjivi, To sam naveo , zbog toga, sto sam cuo da ugovor o dozivotnom izdrzavanju, mogu oboriti , dve stvari, Da ugovor raskine uzivalac izdrzavanja, ili da je osoba koja je podnela zahtev, bila neuracunjiva, ni jedno od toga nije, a ugovor je ipak oboren, Ima li mi pomoci, ima li advokata koji se moze uhvatiti u kostac sa time. Molim za pomoc. Ako se neko javi i ima bilo kavu ideju, rado prihvatam, i dobicu na email adresu.

Ne razumem, sa kakvim obrazloženjem, po kojoj osnovi ?

Ti dolaziš ovde, posle osam meseci od kako si napisao da si izgubio sud, razmisli malo ...
 
Poslednja izmena:
Pre 14 godina, tata je napravio samnom, ugovor o dozivotnom izdrzavanju, napravio je kod advokata, tacno se secam , rekao je hocu da mi napravis neoboriv ugovor. u ugovoru je naveo , da svu pokretnu i nepokretnu imovinu , i naveo, brojeve parcela na kome se objekti nalaze, neke masine je u ugovoru naveo, S"svu pokretnu i nepokretu imovinu, poklanjam svome sinu" da brinem o njemu , i vec kako sve ide, vodjenja kod lekara, ishrani, ma sve sto bih ucinio, i da mi nije to prepisao, U ugovoruje naveo , da izdrzavam, i mamu. Bio sam posvecen samo njima, da imaju sve, posle 2-3 godine tata se razboleo, vodio ga svuda , lekarima, brinuo o njemu i mami bio je nepokretan takoreci, spavao sam , sa njm, ili na stolicama pored njega , kada mu nije bili dobro, Nisam dao da umre, NISAM DAO, jednostavno nisam dao, Jednom mi je rekao, "sine , pusti me da umrem, rekao samu, NEMA OD TOGA NISTA, kupao ih , spremao hranu, prao, posteljinu svaki dan menjao, jer nije imao kontrolu. Tata je umro, sahrnio sam ga po svim obicaima, sada je deveta godina.posle dve godine razboli se i mama , isto tako, o svemu sam samo ja brinuo, i lekari , hrana , odeca obuca, kolicima sam je vozio po gradu, ja sam se odrekao svega, oni su mi bili najvazniji. Govorili su mi, Smesti mamu, u bolnicu,jer nemozes vise izdrzati, da danima nocima ne spavam, Iz kuce nisam izlazio, samo po namirnice. Mama je imala 79 godina, jednoga dana, nije joj bilo dibro, uzeo sam taxi, i odveo u bolnicu, tamo su je zadrzali, da se malo oporavi, sutradan sam dobio telegram, da mi je mama umrla. Boze. Sahranio sam je po svim obicajima, i kako je ona rekla, "kada umrem" Pojavio se bratov sin, kojemu je sad 33 godine, koji moju mamu i tatu nikada nije ni pogledao, Napravio tuzbu, o raskidu ugovora o dozivotnom izdrazavanju. doveo neke svedoke, kako ja nisam dovoljno brinuo o njima, BOG mi je svedok da sam uh, pazio kao malu decu, i da su imali sve, ama bas sve, neznam dali je iko brinuo o svojim roditeljima, vise nego ja o mojim.imali su advokata, a kasnije i ja, vraca se na neznam, prvostepeni ili drugostepeni, jer je Sudijnica donela, presudu u njihovu korist, sa obraznozeljem , da je misljenja , da ijh ja sam nisam mogao tako paziti, i svedocimo, ono rekla kazala, moj advokat je ulozio zalbu, I STA SADAne treba mi nista, i nije mi do nicega, samo neka me ostave na miru, Ali on, hoce pola od svega , sto mi je tata prepisao, a nije u ugovoru ni naveden, u ugovoru su samo moje , tatino, i mamino ime navedeni, i nicije vise, Sta me ocekuje , NEZNAM- Neko je podneo za ostavinsku raspravu. Vec bila jedna, Mama je imala jednu njivu, sada je podenjena, Mama je kupila jedan plac, u selu Josanica, kod Soko banje, Trazili su pola placa u Josanickoj banji, A Josanicka banja je kod Kopaonika.Neznaju ni gde je.Sada ocekujem drugi poziv, za tatinu zaostavstinu, i sve sto mi je tata prepisao ugovorom o dozivotnom izdrzavanju, trebam deliti!
 
@serdjo :confused:
prosto mi deluje nemoguce posto si ti valjano ispunjavao svoje ugovorne obaveze,a da se pojavi neko trece lice i da obori taj ugovor.nemoguce.
onda imam samo jednu misao-advokat vam nije napravio dobar ugovor.a da li ste vi taj ugovor uredno overili kod sudije u sudu???

p.s.ugovor koji ja imam sama sam sastavila,bez placanja advokata,ali mislim da sam ga super odradila
valjdaaa:neutral:
 
Poslednja izmena:
Pre 14 godina, tata je napravio samnom, ugovor o dozivotnom izdrzavanju, napravio je kod advokata, tacno se secam , rekao je hocu da mi napravis neoboriv ugovor. u ugovoru je naveo , da svu pokretnu i nepokretnu imovinu , i naveo, brojeve parcela na kome se objekti nalaze, neke masine je u ugovoru naveo, S"svu pokretnu i nepokretu imovinu, poklanjam svome sinu" da brinem o njemu , i vec kako sve ide, vodjenja kod lekara, ishrani, ma sve sto bih ucinio, i da mi nije to prepisao, U ugovoruje naveo , da izdrzavam, i mamu. Bio sam posvecen samo njima, da imaju sve, posle 2-3 godine tata se razboleo, vodio ga svuda , lekarima, brinuo o njemu i mami bio je nepokretan takoreci, spavao sam , sa njm, ili na stolicama pored njega , kada mu nije bili dobro, Nisam dao da umre, NISAM DAO, jednostavno nisam dao, Jednom mi je rekao, "sine , pusti me da umrem, rekao samu, NEMA OD TOGA NISTA, kupao ih , spremao hranu, prao, posteljinu svaki dan menjao, jer nije imao kontrolu. Tata je umro, sahrnio sam ga po svim obicaima, sada je deveta godina.posle dve godine razboli se i mama , isto tako, o svemu sam samo ja brinuo, i lekari , hrana , odeca obuca, kolicima sam je vozio po gradu, ja sam se odrekao svega, oni su mi bili najvazniji. Govorili su mi, Smesti mamu, u bolnicu,jer nemozes vise izdrzati, da danima nocima ne spavam, Iz kuce nisam izlazio, samo po namirnice. Mama je imala 79 godina, jednoga dana, nije joj bilo dibro, uzeo sam taxi, i odveo u bolnicu, tamo su je zadrzali, da se malo oporavi, sutradan sam dobio telegram, da mi je mama umrla. Boze. Sahranio sam je po svim obicajima, i kako je ona rekla, "kada umrem" Pojavio se bratov sin, kojemu je sad 33 godine, koji moju mamu i tatu nikada nije ni pogledao, Napravio tuzbu, o raskidu ugovora o dozivotnom izdrazavanju. doveo neke svedoke, kako ja nisam dovoljno brinuo o njima, BOG mi je svedok da sam uh, pazio kao malu decu, i da su imali sve, ama bas sve, neznam dali je iko brinuo o svojim roditeljima, vise nego ja o mojim.imali su advokata, a kasnije i ja, vraca se na neznam, prvostepeni ili drugostepeni, jer je Sudijnica donela, presudu u njihovu korist, sa obraznozeljem , da je misljenja , da ijh ja sam nisam mogao tako paziti, i svedocimo, ono rekla kazala, moj advokat je ulozio zalbu, I STA SADAne treba mi nista, i nije mi do nicega, samo neka me ostave na miru, Ali on, hoce pola od svega , sto mi je tata prepisao, a nije u ugovoru ni naveden, u ugovoru su samo moje , tatino, i mamino ime navedeni, i nicije vise, Sta me ocekuje , NEZNAM- Neko je podneo za ostavinsku raspravu. Vec bila jedna, Mama je imala jednu njivu, sada je podenjena, Mama je kupila jedan plac, u selu Josanica, kod Soko banje, Trazili su pola placa u Josanickoj banji, A Josanicka banja je kod Kopaonika.Neznaju ni gde je.Sada ocekujem drugi poziv, za tatinu zaostavstinu, i sve sto mi je tata prepisao ugovorom o dozivotnom izdrzavanju, trebam deliti!

Pa valjda je trabala da bude ostavinska raprava otvorena raprava posle smrti roditelja i onda si ti trebao to da uknjižiš na sebe kao vlasnika po osnovu tog ugovora.ŠTA SI ČEKAO. Zašto nisi osporio njihove tvrdnje i doveo SVOJE svedoke. Čini mi se da nešto nije u redu sa tobom ili sa tvojim advokatom, ako si ga otpočetka angažovao
 
Poslednja izmena:
Nakon smrti ,otisao sam u sud, u pravnu pomoc, da pitam sta sada, i pokazao ugovor o dozivotnom izdrzavanju, procitali su ga, i na osnovu njega , napismeno mi dali, da odem u katastar, da se uknjizi na moje ime, otisao sam sa tim u katasrar, i odmah prebaculi, uknjizili sa tatinog imena na moje, Sada , posto sam uzgubio sud, rasknjizili su, i vratili, ponovo na pokojnog tatu.Sada je pocela ostavinska rasprava, vec je imovina koja se vodi na mamu podeljena, Sada ocekujem drugi poziv, gde ce pozvati na ostavinsku raspravu, tatine imovine, Verovatno opet sve na pola. Ugovor je dobro sastavljen, i pred sudijom, porotnicima procitan i potpisan i overen. Niko ne moze da veruje da je ugovor oboren, Dosta njih mi kaze da je moj advokat radio za njih.Voleo bi da postavim link toga ugovora , ali neznam dali sme? Stavicu , pa ako obrise moderator, sta mogu, I sta mogu jos uraditi, Neko mi rece, samo Strazburg. jer su mi prekrsena ljudska prava, tako nesto, Gde advokata naci ?

http://i55.tinypic.com/dy1zld.jpg moze se skinuti, i uvelicati!
 
U BGD se cesto koriste lazni svedoci i lazni ugovori, narocito oko stanova.
Npr Brace nedica stan od 150 kvm, pokojnik bez naslednika, postoji samo sestric i to ne prvo koleno sestric.
I onda mesec dana posle smrti krece...

Nekad radnik privredne komore,automatski se javi covek iz privredne komore koji pokazuje ugovor da je ziveo u stanu zadnjih 10 godina kao podstanar.
Sa druge strane pojavi se sestric sa laznim ugovorom za izdrzavanje.
Pojavi se dvoje njih sa takodje ugovorima za izdrzavanje i navedenim svedocima.
Komsiluk zna pravo stanje a to je da je Cica ziveo sam i bio vitalan do smrti sa penzijom koja je veca od bilo cijih primanja u komsiluku.
Svaka strana salje pripadnike policije da maltretiraju trenutne stanare stana, koji su tu po ugovoru o koriscenju stana sa Cicom, ali ni govora da su tu 10 godina, vec nekoliko meseci, studenti.
U sustini studenti tu cekaju ostavinski postupak, ali svako vece im dolaze namazani policajci, jedni salju opstinske , drugi republicke, a jedno od dvoje nepoznatih izdrzavalaca salje i pripadnike zandarmerije.
Tako da svako vece dolazi nekoliko patrola policije radi zastrasivanja i kao proveravaju racune ot tv aparata ili neke nebuloze....I tako svako vece.

Tako se to radi u bg.....Na kraju mi se cini da najvecu moc ima onaj koji je trenutno u stanu,ako nacini falsifikat ugovora...a svedoka ima koliko hoces, pa srbija je to.
 
U BGD se cesto koriste lazni svedoci i lazni ugovori, narocito oko stanova.
Npr Brace nedica stan od 150 kvm, pokojnik bez naslednika, postoji samo sestric i to ne prvo koleno sestric.
I onda mesec dana posle smrti krece...
moj komsiluk....mada,ni te starce ne mogu da raumem...zar nemaju kome ostaviti stan....kad na ovakav nacin uvek uzmu stan oni koji ni `luk jeli nit luk mirisali`....

au sredjo...uredan ugovor...uredno overen u sudu pred sudijom,a oboren :eek:
prosto ne mogu da verujem
 

Back
Top