IELTS -> pitanja i odgovori

macheten

Početnik
Poruka
11
Zdravo svima,
Ovom temom hteo bih da pomognem svima onima koji tek treba da polazu Ielts test i svima onima koji imaju poteskoce u polaganju istog. Zamisljam je kao temu u kojoj ce ljudi koji su vec izlazili napisati svoja iskustva u smislu sta je konkretno bilo, a ne lako je, tesko je i nemojte polagati Ielts, bolje je ostati u Srbiji. Po mom iskustvu Ielts je vise "Test", a ne realno znanje engleskog jezika pa se dobrom pripremom moze poloziti. Takodje, izlazeci na test primetio sam da su pitanja na speaking-u vrlo slicana ili cak ista, sto se moze reci i za writing. Pri tome, iz mog iskustva tezina testa veoma varira od datuma do datuma pa ako je u jednom roku bio tezak u sledecem je laksi. Zato ako imate dovoljno novaca bilo bi dobro da prijavite dva ispita zaredom. Zlu ne trebalo. Dalje, prihvaticu svaku kritiku, bilo koga, cak bih i zamolio ljude da me isprave ukoliko u necem napisanom o Ielts-u pogresim jer svrha ove teme nije da demonstriram svoje znanje vec da zajedno pomognemo drugima.

Na pocetku cu prvo opisati svoje znanje Engleskog kako bi bilo lakse da me shavtite iz kog ugla gledam na Ielts test.
Naime, isao sam cetiri godine u skolu engleskog na kurs FCE koji nisam izasao da polazem(jer mi se poklopio sam upisom na faks). Posle upisa na faks sam prestao da idem u skolu engleskog i napravio pet godina pauze bez ikakvog ucenja engleskog, a onda sam se prihvatio Ielts-a. U periodu dok sam isao u skolu engleskog bio sam medju tri(od osam) najlosijih ucenika po znanju. Sada konkrektno mogu da pratim film na engleskom ili neku emisiju na discovery-ju s tim da ne razumem svaku rec, a nekad cak i celu recenicu. Kada ne bi bilo slike nisam siguran da bih bio u mogucnosti da shvatim ni kontekst radnje. Pri tome vesti na CNN-u jako slabo razumem. Nadam se da ste razumeli na kom sam nivou :) .
A sad ide prica sa Ielts-om.
Ja sam prvo izasao na General 27.09.2008. i postigao sledece rezultate L6.5 R7 W5 S6 , a onda i na Akademik 20.10.2008. i ostvario L7.5 R7 W6 S6.5 Lako se da zakljuciti da sam bolje rezultate ostvario na akademiku al to ne zato sto sam vise vezbao, naprotiv, jednostavno je Academic bio laksi.

Generalna uputstva o testu:
Test se sastoji iz cetiri dela.

1. Deo Listening
Slusa se cd sa konverzacijom i na dobijen papir upisuju reci koje fale. Ima 40 pitanja i traje oko 40min. Po zavrsetku testa dobija se dodatnih 10 min. da se odgovori prepisu na answer sheet.

Moji saveti:
-Pazljivo slusajte i nikako nemojte pokusavati da se setite reci koju niste stigli da napisete jer cete propustiti sledecu
-Obavezno voditi racuna na speling
-Obavezno voditi racuna na velika i mala slova jer se i to penalizira. Npr. velika slova idu za nazive ulica, dane, mesece imena... Posebno treba obratiti paznju kad pisete npr "The Main Hall" , "The Cottages"... neznam gramaticki kako to da vam objasnim al nadam se da cete shvatiti. Svako malo slovo napisano ovde znaci gubljenje poena
-Ne zuriti sa prepisivanjem odgovora na answer sheet. Samo polako i oprezno, ima sasvim dosta vremena. Ja sam konkretno zurio i na pitanju 11. u answer sheet-u je trebalo da se zajedno napise Saturday/Sunday ali sam ja napisao Saturday na 11. a Sunday na 12. Kad sam stigao do 37. pitanja shvato sam gresku. Nisu mi hteli dati drugi answer sheet pa sam sve brisao i ponovo pisao. Panika strasna me je uhvatila ali sam na kraju stigao u sekund.

Ovo su ocene koje sam skinuo sa neta za listeninga mada ja mislim da je kriterijum blazi za 2-3 poena. Npr. 6 pocinje sa oko 21 poen. Ja konkretno na general-u nisam 100% imao vise od 26 tacnih odgovora a dobio sam 6.5.


Band Scores Raw Score
1 1
2 2,3
3 4,5,6,
3.5 7,8,9
4 10,11,12
4.5 13,14,15,16
5 17,18,19,20
5.5 21,22,23,24
6 25,26,27,28
6.5 29,30,31
7 32,33
7.5 34,35
8 36,37
8.5 38,39
9 40.

2. Deo Reading

Na generalu prva 3 teksta(bar sam ja tako imao) su o nekim oglasima ili isechcima iz novina. Cetvrti deo je tekst na dve strane poput onog na Academicu samo laksi. Inace u principu moze
se reci da je reading laksi na generalu nego na academicu s tim sto treba racunati da je obilan i na generalu tako da je meni ostalo svega 5 min. kad sam uradio sva pitanja. Pored toga na dva pitanja u zadnjoj vezbi jednostavno nisam mogao da nadjem odgovor. Bila su prezajebana. Sto se tice academica, uvek idu tri teksta i to svaki po dve stranice duzine. Meni konkretno je prvi bio o nekim koralima u Australiji, jako tesko. Druga dva su bila laksa, drugi o edukaciji u engleskoj, a treci o proucavnja pokreta sportista. Ova zadnja dva u izmenjenom obliku sam procitao cini mi se u nekoj od Ielts knjiga 1-6(vidi link artefact.ru na dnu poruke). Neznam tacno kojoj.

Moji saveti:
-Odgovore pisite direktno u answer sheet jer ce vam to ustedeti oko 7-8min vremena sto je dosta, pogotovo na academic reading-u
-Prvo odgovarajte na pitanja koja znate
-Na academic-u podelite svaki tekst na 20min. Ako ga za to vreme ne resite prelazite na sledeci tekst jer je mozda laksi
-Najzad, ne treba bas bukvalno citati(to ste sigurno vec negde procitali) vec vise treba skenirati i obratiti paznju sta koji pasus sadrzi pa onda kad procitate pitanje traziti odgovor. Cesto su pitanja tako koncipirana da prate tekst. Npr. prvo pitanje je u prvoj recenici, a drugo u drugoj. Ili prvo pitanje je u prvom pasusu, a drugo pitanje u drugom pasusu. Jako retko su izmesana pitanja pa ako nesto nemozete da nadjete pokusajte naci odgovor na npr. trece piatnje, a odgovor na npr. drugo je izmedju treceg i prvog pitanja.

Evo i ocena za reading sto ja opet mislim da je kriterijum za academic nesto nizi za oko 2 poena. Reading na general-u ima nesto veci kriterijum nego na academic-u i mislim da otrprilike izglededa ovako.

1 1
2 2 ,3
3 4,5,6,7
3.5 8,9,10
4 11,12,13
4.5 14,15,16
5 17,18,19
5.5 20,21,22,23
6 24,25,26,27
6.5 28,29,30
7 31,32,33
7.5 34,35
8 36,37
8.5 38,39
9 40
 
Poslednja izmena:
NASTAVAK:

3. Writing.

Ima dva zadatka za oba testa. Prvi zadatak na general-u je pismo, bilo formalno ili neformalno duzine ne manje od 150 reci, a za academic je opis tabele, grafikona, procesa isto duzine 150 reci. Drugi zadatak je za oba testa sastav na odredjenu temu duzine ne manje od 250 reci. Za oba testa imate vremena 60min ukupno s tim da se preporucuju 20min za prvi i 40 min. za drugi zadatak.

Moji saveti:
-Kuci pri vezbanju obavezno vezbajte da oba sastava napisete za 60min. jer je knap vreme
-Kuci vezbajte da pisete olovkom i vezbajte sto lepse pisanje
-Pisite patenticom, a ne olovkom jer se olovka iztupi i rukopis izgleda ruznije nego sto jeste
-Obavezno uradite brainstorming(vidi u nastavku teksta). Iako oduzme 5-10min. jako je koristan zbog organizacije sastava.
-Obavezno koriscenje veznika kao npr. However, Furthermore, Nevertheless, Moreover
-Svaki sastav mora se sastojati iz najmanje tri pasusa. Uvod, razrada teme i zakljucak, mada uglavnom ima cetiri i vise pasusa. Uvod sadrzi opis onog o cemu cete pisati, razrada je vase misljenje o konkretnom problemu, a zakljucak je sumiranje svega prethodo izrecenog. Takodje svaki pasus mora da sadrzi najmanje topic sentence, support sentence i najcesce example. Evo na primer kako bi to izgledo ako je tema „ Sta mislite o rastucem broju kola na ulicama“.

Brainstormning je metod davanje nasumicnih odgovora(ideja), izbor najboljih, i njihovo uredjenje po redosledi. Npr. na gore navedenom primeru brainstorming izgleda ovako:

For (the rising number of cars)

People can travell faster
Can reach greater distance
Allow better connections
between people

Against (the rising number of cars)

Greater pollution
Greater number of acidents
Not cost effective

I sad posle uvoda, npr. prvi pasaz moze ovako da izgleda:

As far as I can tell, more cars on roads has few benfits (to je topic sentence). People can travell more faster than ever before(support sentence). For example, while my grandfather was riding a bike for 1 hour to reach a work, today my father drive the same distance for only 25min (example). Moreover(veznik), it allows much better connections between people(druga suppurt sentece). I tako dalje pisete...

-Obavezno pravite red razmaka izmedju pasusa
-Obavezno koristite pasiv i nekoliko razlicitih vremena
-Obavezno procitajte teme sa sajtova koje sam ostavio na kraju poruke jer iako nisu identicne mozete dobiti jako slicne teme, a ako ste vec razmisljali o njima ustedece vam dosta vremena.

Moje teme na general-u su bile:
1. Napisite zalbu aerodromskoj upravi zbog losih uslova na aerodromu
2. Mnogi ljudi kad ostare vrate se da zive za svojom decom. Diskutuj

Na academic-u:
1. Tabela o duzini ljudskog veka u razlicitim delovima sveta
2. Predvidja se da ce u skorijoj buducnosti svemirski turizam postati stvarnost. Koje negativne i pozitiven posledice moze proizvesti?

-Obavezmo prvo pisati drugi pa prvi zadatak jer nosi vise poena. Takodje nephodno je drugi sastav procitati i videti da li ste napravili neku slucajnu gresku
-Preporucujem vam da ako ste u prilici uzmete casove za writing i speaking jer prosto se nemoze poverovati koliko gresaka se moze napraviti a da se toga ne bude ni svestan(bar je u mom slucaju bilo tako). Ako nema ko da ih ispravi onda dzabe vezba. Ja sam npr. jako cesto zaboravljao clanove.


4. Speaking

Traje oko 15 min. Isti je za academic i general. Prvih 5 min. ispitivac ispituje najcesce licna pitanja. Odakle ste, sta radite.. Zatim vucete karticu sa pitanjem na koje treba da govorite 1-2 min. bez prestanka s tim sto imate 1 min. vremena da razmislite na datu temu i eventualno napravite neki koncept. Posle toga ide jos oko 7min. unakrsnih piatanja o svemu i svacemu.

Moji saveti:
-Obavezno naucite da kazete nesto o sebi, svojoj familiji
-Obavezno naucite da opistet svoj grad, ili grad gde ste bili. Jako cesto pitaju da opiste gde bi voleli da putujete ili gde bi ste putovali i zato je to korisno
-Obavezno naucite da pricate nesto o zagadjenju zivotne sredine jer je to skoro obavezno. Npr. staklena basta i sl.
-Obavezno reci Hello kad ulazite i javiti se kad izlazite

Ja sam na general-u i na academic-u izvukao istu karticu na kojoj je pisalo da opisem mesto na kome studiram ili radim. Momak pre mene je izvukao da opise poklon koji je nekom dao. Takodje, moze se desiti da kazu da opisete omiljenu knjigu ili licnost pa i to treba nauciti.

Inace mnogi kazu da im je najlaksi speaking. Mozda zato sto su stvarno sagovornici jako prijatni i smeskaju se svo vreme.

Eto, to je od mene ukratko :)

Evo korisnih linkova:

http://artefact.lib.ru/languages/eng_textbooks_ielts.shtml
http://www.ielts-exam.net/inde...ion=com_frontpage&Itemid=1
http://www.ielts-blog.com/
http://www.aippg.com/ielts/ielts-downloads.htm
http://www.writefix.com/argument/
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Pozdravljam temu, macheten :super:

Ono što si rekao za IELTS je tačno tako, jer i ja bez ijednog časa u školi i vrlo slabom osnovom ( nisam imala pojma iz gramatike) engleskog, prošla sam test. Prvi put sam pala, ali drugi put sam prošla, uzevši mjerilo da mi je za prolaz potrebno da imam sve 4 petice. Tako sam i učila - samo da dobijem petice jer me veća ocjena mnogo i nije interesovala.

Ovdje ima gramatika: http://www.englishclub.com/index.htm
Gramatika i pisanje: http://grammar.ccc.commnet.edu/grammar/

i ovaj što ga je i Hexy dala je super jer ima Free Tutorial koji baš dobro objašnjava na koji način tehnički da se pripremi test, bez nekog posebnog znanja: http://www.ieltshelpnow.com/
 
Korisni priručnik za IELTS koji pokazuje kako ispit izgleda, sa primjerima testa iz sve 4 oblasti i primjerom papira u koji unosite odgovore:http://www.ielts.org/pdf/IELTS_Handbook_2007.pdf

Ovako izgledaju Answer Sheets za:
Academic i General Reading: http://www.cambridgeesol.org/teach/...eading/data/Pages from ielts_specimats_79.pdf

Listening: http://www.cambridgeesol.org/teach/ielts/listening/data/Pages from ielts_specimats_78.pdf

Odštampajte ove listove, skinite sa Artefakta ( http://artefact.lib.ru/languages/eng...ks_ielts.shtml ) Cambridge knjige, i vježbajte na njima u realnom vremenu....

Evo još jednog korisnog sajta ( klikajte po meniju sa lijeve strane): http://www.cambridgeesol.org/teach/ielts/index.htm
 
Poslednja izmena:
WRITING: Što se ovog dijela tiče, ja sam imala fobiju od njega...Da napišem za sat vremena 2 sastava od 250 i 150 riječi!!!! Ma imala sam noćne more od njega.Pa ipak prvi put kad sam izašla na test iz writinga sam imala 6, ali me za.e.ao reading, - tu sam dobila 4 poena: http://forum.krstarica.com/showthread.php?p=4542646#post4542646
Tada sam na writingu malo više obraćala pažnju na gramatiku, dok drugi put nisam baš vodila računa, jer sam vidjela kako je lako dobiti 5 iz writinga! Lakše nego iz Readinga, po meni.
Drugi put, u novembru, nisam se nešto posebno spremala, a za writing se kažem nisam posebno trudila, čak dok sam pisala, samoj sebi sam govorila kako loše pišem i gramatički i samu tematiku. Evo mojih rezultata sa polaganja u nov.2007petice su bile writing i speaking: http://forum.krstarica.com/showthread.php?p=5504136#post5504136
 
Poslednja izmena:
Meni je najtezi oduvek bio reading !!! Ko je polagao academic, zna o cemu pricam. Dva puta sam polagao i oba puta dobio po 3 uzasno duga teksta, sa naravno jako slicnim pitanjima. Sto je najgore, na drugom testu sam dobio 8 ili 9 pitanja tipa true, false and not given. To mi je ubedljivo najteze od svega, jer za ovaj not given moras da prelistas ceo text od a do sh...
Writing se moze vrlo lepo spremiti, i to je po meni najlaksi deo testa. Ja sa, sa raznim sajtova maznuo po koju recenicu, i napravio sebi sablon, i kada dobijem temu, samo ubacim reci o tome. 2 puta sam polagao, i struktura eseja mi je 90% ista na oba. Na academicu, grafiokon treba opisati svojim recima, koristeci izraze: vas dropping...fell...decreased...was rising...rose...climbed...increasing...move to...a uz sve to ubaciti i prideve: dramatically...sharply...slightly....rapidly...quickly.....gradually

Za lsitening je vazan dobar sluh, i samo vezba, vezba i vezba. Kada sam ja prvi put vezbao listening, imao sam 20-tak tacnih odgovora. Drugim put par vise, treci jos vise, sada imam preko 30 (al moze to i bolje)

Na speakingu.....Sta vam Bog da. Treba biti opusten i ne praviti se previse pametan, da ne bi sam sebi skocio u stomak, pa se pogubio i zakomplikovao situaciju. Kod drugog zadatka, (koji je najbitniji) bitno je pricati svih 2-3 minuta. Ja sam rekao sve za minut, pa posle nisam znao sta da radim preostalo vreme....naravno lupao sam nesto, ali.....cvrc...

Posto je ovde sva ekipa sa naseg starog dobrog foruma.....sta mislite, da li cita ovo neko, ili ce mozda citati jedno dana, a,a,a,a???
 
Meni je najtezi oduvek bio reading !!! Ko je polagao academic, zna o cemu pricam. Dva puta sam polagao i oba puta dobio po 3 uzasno duga teksta, sa naravno jako slicnim pitanjima. Sto je najgore, na drugom testu sam dobio 8 ili 9 pitanja tipa true, false and not given. To mi je ubedljivo najteze od svega, jer za ovaj not given moras da prelistas ceo text od a do sh...
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Posto je ovde sva ekipa sa naseg starog dobrog foruma.....sta mislite, da li cita ovo neko, ili ce mozda citati jedno dana, a,a,a,a???
E , ono not given i tako to mi je bilo katastrofa a još veća mi je bilo kad treba da umetnem naslove pasusima - kad ti dođu oni blesavi rimski brojevi ( bjehoše li to mali s tačkama ? ) i ii iii iv v vi vii viii ix x ....
Prvi put mi je bilo nešto oko dobijanja vozačke dozvole za nerezidente Australije, a svaki pasus govori o sličnim stvarima. Na to sam kiksnula jer sam se previše na to zadržala.
Zato na Readingu, PRVO uraditi ono što je najlakše pa se vratiti na ono što je teže.

Ne brini čitaće, čitaće...
 
Ja sam presao skoro sve knjige. Knjige Cambrige 1-6 su po meni najbitnije. Sadrze identicne testove kakvi se dobijaju na Ielts-u i omogucavaju ti odlicnu vezbu, posebno listening.

I meni su ove knjige najbolje! U početku kad sam saznala za ovaj sajt samo sam nasumice skidala neke koje mi u stvari nisu trebale, ali OVE su baš kao pravi test.

Budući pregledači ove teme koji se pripremaju za IELTS test samo neka se drže tih knjiga + Answer sheets ( za listening i reading) za koje sam dala linkove ranije, POLOŽIĆE. Takođe u onih prvih 6 knjiga postoje i odgovori , tako da onaj koji vježba može vidjeti gdje je pogriješio i tako se tehnički bolje pripremi za test.
 
ja se ne bih slozio da je IELTS "test" a nije pokazivac poznavanja engleskog jezika

Pitanja i ponudjeni odgovori su vesto smisljeni tako da ce najvise tacnih i najpreciznije odgovore dati tek oni koji odlicno poznaju Engleski Jezik. Nijanse u netacnostima su odlican indikator poznavanja jezika.
Ako macheten uzmes sebe kao primer, tvoje poznavanje jezika je po meni granicno za emigraciju i ti to sam potvrdjujes time da CNN ne razumes u potpunosti i da ne mozes da pratis razgovor u filmovima (bez povezivanja sa scenama). Analogno tome, i tvoji rezultati su takvi, mozda malo bolji. Cenim da bi ti trebalo barem 6 meseci nepricanja maternjeg i koriscenje engleskog kao jedinog jezika da bi postigao dovoljan nivo poznavanja jezika za obavljanje posla a to njih najvise i interesuje. Naravno, ovo su moje slobodne procene, nisu aksiome.

Moj savet za lakse polaganje je da se treba osloboditi bauka "ispitivanja". IELTS nije zetva ljudksih organa na KosMet-u i ne bi se smeo imati strah od testa. Trema je normalna cak i onima kojima je to maternji jezik. Takodje, nekoliko sedmica pred sam test maksimalno se izlagati npr tv kanalima koji koriste engleski i pokusavati razumeti svaku rec koju kazu (bez prevoda). Takodje, svakodnevno proveravanje pravilnog nacina pisanja reci koje poznajemo. Optimalno je imati npr film na engleskom koji ima titlove na engleskom. Tako se uce pisanje, citanje, izgovaranje - kroz slusanje... sve na jednom mestu.

Dopunski savet: sporadicno koristenje manje uobicajenih reci u pravilnom kontekstu (bez preterivanja) dace sliku boljeg poznavaoca jezika. Prostudirati malo razliku izmedju engleskog Engleskog Jezika i americkog. Koriscenje engleskog Engleskog Jezika moze biti samo pozitivno.

http://english-zone.com/index.php
http://www.better-english.com/
 
Medo, opet bih dodao nesto na tvoj komentar o ieltsu, ali me nemoj pogresno shvatiti odnosno misliti da ja imam nesto protiv tebe. Naprotivm, samo nam se misljanja razilaze.
Kao sto sam rekao i ranije, po meni je ielts cisto uzimanje love. Primer za to je i to sto test vazi 2 godine. To je isto kao kad bi neko diplomirao na fakultetu, pa posle par godina morao ponovo da polaze neke predmete.

Prvo:Pre desetinu godina, ljudi su isli preko a da nisu znali da beknu engleski, i svi su se dobro snasli. Naravno da je engleski itekako potreban za odlazak, ali mislim da ne u tolikoj meri da moraju da nas ruse toliko puta i uzimaju nam toliko novaca. Sad je prijava testa 14.400 + put za prijavu 2.000 (posto nisam iz Bg-a) + odlazak na test 2.000 = 18.400.
Ja da imam 18.400 mesecno na bacanje, ne bih ni razmisljao o odlasku preko.
Drugo: struktura testa je takva da po meni ne ocenjuje znanje engleskog jezika, nego snalazljivost i spretnost u zadatom vremenu. Izuzetno je tesko uraditi academic reading za sat vremena, a writing i da ne spominjem. Da se sve to radi na Srpskom, mislim da bih jedva uradio, a kamoli na engleskom. Ja znam primere da su profesori engleskog padali ielts ( naravno zbog strukture testa i ogranicenog vremena, a ne zbog neznanja )
Trece: kao sto je Tree rekao: ko zna ko to nama tamo ocenjuje testove !!! Meni zvuci neverovatno i smesno da je Gea na speakingu dobila ocenu 5.5, a kada se zalila 7. Ej, pa kao da se radi o bombonima, a ne o necijoj buducnosti.
Cetvrto: Ielts je jednostavno postao veliki biznis. Svi zaradjuju i svi su na dobitku:ovi sto prave testove, ovi sto ih ocenjuju, ovi sto prave sajtove, ovi sto izdaju knjige, svi se nas smrtnika koji to placamo i finansiramo.
 
Medo, opet bih dodao nesto na tvoj komentar o ieltsu, ali me nemoj pogresno shvatiti odnosno misliti da ja imam nesto protiv tebe. Naprotivm, samo nam se misljanja razilaze.
Kao sto sam rekao i ranije, po meni je ielts cisto uzimanje love. Primer za to je i to sto test vazi 2 godine. To je isto kao kad bi neko diplomirao na fakultetu, pa posle par godina morao ponovo da polaze neke predmete.

Prvo:Pre desetinu godina, ljudi su isli preko a da nisu znali da beknu engleski, i svi su se dobro snasli. Naravno da je engleski itekako potreban za odlazak, ali mislim da ne u tolikoj meri da moraju da nas ruse toliko puta i uzimaju nam toliko novaca. Sad je prijava testa 14.400 + put za prijavu 2.000 (posto nisam iz Bg-a) + odlazak na test 2.000 = 18.400.
Ja da imam 18.400 mesecno na bacanje, ne bih ni razmisljao o odlasku preko.
Drugo: struktura testa je takva da po meni ne ocenjuje znanje engleskog jezika, nego snalazljivost i spretnost u zadatom vremenu. Izuzetno je tesko uraditi academic reading za sat vremena, a writing i da ne spominjem. Da se sve to radi na Srpskom, mislim da bih jedva uradio, a kamoli na engleskom. Ja znam primere da su profesori engleskog padali ielts ( naravno zbog strukture testa i ogranicenog vremena, a ne zbog neznanja )
Trece: kao sto je Tree rekao: ko zna ko to nama tamo ocenjuje testove !!! Meni zvuci neverovatno i smesno da je Gea na speakingu dobila ocenu 5.5, a kada se zalila 7. Ej, pa kao da se radi o bombonima, a ne o necijoj buducnosti.
Cetvrto: Ielts je jednostavno postao veliki biznis. Svi zaradjuju i svi su na dobitku:ovi sto prave testove, ovi sto ih ocenjuju, ovi sto prave sajtove, ovi sto izdaju knjige, svi se nas smrtnika koji to placamo i finansiramo.

Ako ne napadas mene licno, zasto bih mislio da imas ista protiv mene?
Sukob misljenja je nacin da svi prosirimo vidike. Jednoumlje nikada nije dobro.

Evo zasto se u velikoj meri ne slazem sa tvojim misljenjem:

Pocecu sa Geom (ne poznajem slucaj, oslonicu se na ono sta si ti naveo). Testove ocenjuju zivi ljudi i nije se rodio taj sto jos nije pogresio. Naravno, ako se greska na tebi desi, mnogo vise boli no sreca je da imaju tu mogucnost zalbe. I ako pronadju gresku, ispravice je. Dobar poznavaoc engleskog ce biti svestan svog znanja i greske u ocenjivanju i ulozice zalbu. Mozda mnogo pute pogrese na IELTS ocenjivanju u Srbiji, ako se niko ne zali nece ni ispravljati greske. Mislis da se puno njih zali na ocenjivanje? Moja je procena da mnogo ljudi u SRB veruje stranim institucijama do te mere da nikada ne uloze zalbu cak i kada pomisle da su na objektivnom gubitku. Da li je IELTS tvoja buducnost/sudbina ili ne, oni takodje ne zele da znaju jer ne misle da su humanitarna organizacija. Toliko o tome.

Zasto test vazi 2 godine? Mozda si u pravu: cisto uzimanje love. Primer koji si uzeo za fakultet je odlican primer ali i protiv tvog misljenja. U svetu gde znanje preovladava (a ne titula znanja), 2 godine van struke su mnogo a 5 godina su vecnost. Ja sam zavrsio elektroniku i da nisam sve vreme bio u struci, to sta sam tada ucio je toliko zastarelo da bi mi bilo neupotrebljivo. Naravno, ima mnogo struka gde znanje ne zastareva ako se ne dopunjuje novim saznanjima no i dalje mislim da nakon 5 godina van struke imas tek dobru osnovu da pre stignes do nekog upotrebljivog znanja nego neko ko nije zavrsio istu skolu. Znanje jezika je ziva stvar, pre 15 godina sam imao funkcionalno znanje francuskog jezika a danas samo znam osnovne stvari. Pre 5 godina sam radio u 100% engleskom govornom okruzenju i znao sam bolje da upotrebljavam jezik nego danas kada gravitiram izmedju Patois i Srskog Jezika. Naravno, za 6 meseci mogu da se vratim na znanje Engleskog (i mozda za 1 godinu na znanje Francuskog) kakvo sam imao na vrhuncu ali garantujem da bih sada tek jedva prosao sa seticama ili sedmicama a imao sam bolje ocene pre 7 godina. Za emigraciju je potrebna ocena trenutnog stanja a to je stanje koje moze da se menja i zato mislim da ima rok trajanja. Takodje, po IELTS sistemu ocenjivanja, profesor engleskog jezika ne mora da ima bolje ocene od nekog ko je naucio broken english i koristi ga 10 ili vise godina. Stvar je da je upotreba jezika delom snalazljivost i brzina kojom uspevas da ga koristis kao i da uspes da razumes/upotrebis jezik u sto vise situacija a pogotovo pod pritiskom (breme vremena) a tu ce vecina profesora pasti.

Imovinsko stanje je nesto za sta se DIMA (ili kako se vec danas zovu) najmanje interesuje. Znam, to nije posteno jer postoje mnogi koji bi mozda i mogli olako da ispune njihove uslove za emigraciju da imaju dovoljno para no emigracioni postupak Australije nije nikada ni bio zamisljen kao humanitarni program. Njima trebaju ljudi koji ispunjavaju uslove koje oni postavljaju i imaju para da to dokazu. To je opet postenije nego da ti neka zemlja ne dozvoljava emigraciju ni na koji nacin ili na nacin koji te uslovljava da poneses sa sobom dosta para (bese valjda nesto slicno sa Kanadom). Da se vratim na IELTS. Nekada i sada nije vise isto. Nekada su imali uslove koji su bili: daj sta das samo da dodju radnici, danas ima dovoljno zainteresovanih da mogu da biraju. Uslove poznavanja jezika imaju svi ali ne padaju isto tesko svima. Azijatima poznavanje jezika pada mnogo teze nego nama i ostriji uslovi povezani sa jezikom su usmereni prevashodno ka njima.

Sta da se ovakav test radi na Srpskom Jeziku? Mislis da bi vecina nas polozili? Vecina nas bi prosli sa prolaznim ocenama ali ne bi dobili maksimalni broj poena. Nemam uspova da dokumentujem, znam osobe koje koriste engleski kao drugi jezik od rodjenja i koji su dobili manje od maksimalnih ocena. Zato i DIMA trazi prolazne ocene, ne maksimalne.

-----------------------

Razlika izmedju tvog i mog vidjenja je da ti gledas sa emotivne strane a ja na protokole emigracije nikada ne gledam iz tog ugla. Ja mogu da se slozim po mnogo pitanja sa tobom ako bi emotivna strana imala ikakav uticaj na ishod emigracione procedure.
Emigraciona procedura za Australiju ima svoja unapred odredjena pravila i ako neko u DIMA ne postupi ili ne odluci po tim pravilima, njihov zakon je na tvojoj strani. Mozes da ih tuzis. To naravno nije isto kao i da naknadno prineses dokumente u tvoju korist koji mogu da prevagnu. Primera radi, Proserpine ima slucaj koji mozda zalbom preokrene u svoju korist a mozda naknadnom aplikacijom za TRA uz dodatne dokumente uspe da dobije priznanje.

Dakle, ljudi.... ZALITE SE ako msilite da ste zakinuti. Drugi ljudi vas ocenjuju i mogu da pogrese, namerno ili slucajno. Kako god da pogrese, ako je zalba u pravu ispravice je. I samo tako mogu da isprave nepravdu: ZALBOM!
 
Drago mi je da ova diskusija nije zavrsila nekim sukobom ( kakvih je bilo ranije ) vec ispravnim iznosenjem razlicitih stavova.

Mozda si u pravu ( tj. verovatno ) da ja na ielts gledam sa emotivne strane, i verovatno cu tako gledati dok ga ne polozim.
Kontam ja da je sve ovo sto si napisao ispravno, i da sa razlogom postoji ovaj test. Samo , mene pored emotivne, jos vise boli finansijska strana. Ali to naravno nikog nije ( niti treba da bude ) briga...
 
Drugo: struktura testa je takva da po meni ne ocenjuje znanje engleskog jezika, nego snalazljivost i spretnost u zadatom vremenu. Izuzetno je tesko uraditi academic reading za sat vremena, a writing i da ne spominjem. Da se sve to radi na Srpskom, mislim da bih jedva uradio, a kamoli na engleskom. Ja znam primere da su profesori engleskog padali ielts ( naravno zbog strukture testa i ogranicenog vremena, a ne zbog neznanja )
I ja znam za neke profesore engleskog koji su iz 2.-3. puta položili IELTS, ali ovo nije napisano da obeshrabrimo one koji ne se spremaju za polaganje :) . Želim da ponovim da treba imati određeno znanje ( ja sam iako nisam učila engleski u školi , nekako sama znala kako se pišu engleske riječi, to mi je prirodni talenat :) ). Učila sam francuski i u pisanju nikad nisam imala grešku, diktati i sl. Pored neke osnove jezika, treba biti što kaže Adams, spretan i snalažljiv. Ovo je sasvim dovoljno za ocjene koje su potrebne za zanate tj da bi se dobile sve petice ili šestice. Za bolje ocjene ipak treba malo bolje znanje engleskog, ali ne nešto specijalno.

Cetvrto: Ielts je jednostavno postao veliki biznis. Svi zaradjuju i svi su na dobitku:ovi sto prave testove, ovi sto ih ocenjuju, ovi sto prave sajtove, ovi sto izdaju knjige, svi se nas smrtnika koji to placamo i finansiramo.
Danas ti je Adams sve biznis i narod se pretvorio u pare... Biznis je i ratovanje...nažalost .
 
Adamse, crni sine, pa šta radiš to? Ko ti je rekao da izbegavaš konflikte po forumu? Džaba se ja trudim da napravim neku zanimljivu svadju ovde, kad se ti povlačiš unapred, k'o...
:roll::gace:
Preteruje Boža Medenin u hvaljenju ieltsa, mada je u pravu da si ti emotivac prokleti:sad2:.

I nisam ja rekao "ko zna ko ocenjuje", nego ja znam ko ocenjuje, i svaka preterana mistifikacija dotičnog testiranja može samo da škodi onome ko treba da ga položi. Tj, kao što i elaboriraste vas dvojica, potpuno se slažem, ozbiljan pristup spremanju za test, ozbiljna koncentracija na testu, ali nikako bez pristojne doze bezobrazluka (bezobrazluk u odnosima student-profa = neprihvatanje nečijeg mišljenja dok se lično ne uveriš).:per:
To sam inače i pomenuo jer je onomad počela da kruži informacija, potpuno netačna, da testovi idu negde u Englesku, na ocenjivanje pred strašnim sudom.

I tako, vas dvojica samo što se ne izljubite na kraju:zag:, fuj. :rotf:
 

Back
Top