opovacki kontrolori ili kako zagorcati pecanje pravim ribolivcima

cigatnt

Početnik
Poruka
33
Postovane kolege ribolovci
kao sto verovatno znate svake godine je zabranjeno pecanje od 01.12 na Tamisu na lokaciji brana -opovacki most gde je ovih dana bacena velika kolicina prepreka u vodu da se spreci nelegalan ribolov sto je za svaku pohvalu ali.........
prepreke se bacaju i na mesto zvano vir gde je prakticno nemoguce pecati a kontolor sijak prolazi svakih 15 min .naravno da sam protiv grabuljasa ali zagorcavati pecanje iskrenim zaljubljenicima
Dok im se u to vreme bacaju mreze u badzino jezero i rukavac oni ne reaguju
Kakva su vasa iskustva sa time?
 
Da li mislis na vir iza hotela u opovu? Meni je tamo uvek dolazila kontrola, obicno oko pola sedam ujutru.
Meni sa dva stapa uvek trazi dozvolu (ne samo na tom mestu nego i na drugim mestima u opovu i okolini) iako me je vec sigurno zapamtio, a njegovim komsijama, rodjacima i drugarima sa desetak stapova samo mahne i jedan drugom se raspitaju za junacko zdravlje i samo prodje.
 
Zamisli da je situacija sledeca.
Saobracajni policajac kontrolise saobracaj i vidi da deset njegovih poznanika hoce nepropisno da skrene u jednosmernu ulicu. U isto vreme pojavljujes se ti i po svim propisima pravilno hoces da se parkiras na propisno obelezeno parking mesto i on dodje da proverava tebe, a njih ni ne opomene. Kako bi se ti osecao? Zar nebi pomislio: Pa kad oni mogu tako, e onda... Zar ne bi bio ljut?
 
Mene stalno smaraju zašto pecam na 4 ili 5 štapova.Ja ih samo iskuliram i nikom ništa.Višak od jednog ili dva štapa sigurno neće da naudi ribljem fondu (uvek udara samo na jedan ili dva štapa a ostali kao u bunaru).Zabacim više štapova jer ne mogu da se odlučim da li da pecam šarana,belu ili neku grabljivicu.
Inače kod Barande nekad dođu i 2-3 puta dnevno i to dva puta oni volonteri i jednom ona dva lika sa čamcem koji se spuste iz Idvora ili ko zna odakle uzvodno.Mislim da su svi OK i nikad nije bilo problema sa njima.
 
Ajde i ja da napisem nesto na ovu temu... Ribolovaca ima raznih... Ribocuvara takodje. Ali u principu svi hobi ribolovci (manje ili vise sportski) bilo da pecaju na 3 ili 5 stapova postuju ista pravila (mamac, udica, cekaj da trza) i priblizan efekat imaju na riblji fond. Kad radi riba i 3 stapa je mnogo. Kad ne radi i 20 je nedovoljno. Mislim da je ogranicenje doneto ne toliko zbog mogucnosti izlova koliko da se omoguci i drugima da pecaju jer onaj koji raspakuje 10 stapova potrosi obale za 3 ribolovca... Ja licno nikada ne pecam na vise od 3 stapa na Tamisu (a i na drugim vodama) jer vec posle prvog vadjenja pocinje da me umara kombinatorika postavljanja stapova: koliko ce ga struja odneti, da li zabaciti blize, dalje, jesam li prebacio, podbacio neki od stapova itd.). Ali ne volim da pecam sam. I cesto sam imao problem sto nas dvojica (ili vise) pecamo sa 3 stapa na jednu dozvolu... To ume poprilicno da me iznervira...

A i kontrole ima razne. Od onih koji se uredno jave liku koji je upravo spakovao mrezu i dzak od krompira pun razne ribe na bicikl, do onih koji vade i pale mreze. U Opovu sam doziveo da kontrola bukvalno izlece na obalu sa dva camca kao desantna jedinica, opkoljavaju me, preturaju po priboru i cuvarci ... pa do sasvim pristojnih i kulturnih likova. U Jabuckom Ritu na Tamisu mi nisu priznali dozvolu za Tamis vec trazili Srbijasume (Srbija zapad valjda) jer, kao, ta obala Tamisa pripada njima. Svasta sam doziveo, pa cak i to da me posle dva uzastopna izlaska na vodu upamte i da mi samo mahnu iz camca u znak pozdrava sledecih nekoliko puta.

Znaci ne moze se generalizovati ponasanje ni ribocuvara ni ribolovaca. Ipak, valjalo bi uterti neke stvari u red. Pre svega, ne preterivati sa brojem stapova. 4-5 nece nikome smetati. Vise je vec bezobrazluk. Tretirati sve ribolovce jednako bilo da ga poznaju bilo da ga ne poznaju. Sve ribokradice eliminisati (oduzeti im opremu, camce, napisati krivicnu prijavu...) pa makar mu to bio rodjeni brat! I tako doci do minimuma kulture na vodi... A vremenom mozda i do nekih krupnijih pomaka od hobi ribolova ka sportskom ribolovu.
 
Tacno, to je sistemska stvar. Samo da jos spomenem da pored restrikcije, u ovom slucaju to bi trebalo da bude rigorozna kontrola, sa druge strane mora postojati i neki oblik pozitivnih propisa. Npr. Oni ce od para koje su dobili od nasih dozvola i iz budzeta ili od donacija i sl. da poribe i urede neki teren, postave kante za djubre...(dopunite me po zelji), ali ko prekrsi pravila i ko ostavlja djubre za sobom, taj ce da n....e
 
Nemate prava da se bunite ako pecate sa 5 stapova,znate da je dozvoljeno samo 3 i nema sad tu"kome ja smetam"ili ono"kad riba radi dosta je 1 a kad ne malo je i 20",smetate drugim ljudima koji bi da pecaju,zabaci ti 5-6 stapa,nek zabaci onaj do tebe i vi ste oduzeli mesto bar jos jednom ribolovcu izmedju vas!
Da su bezobrazni kontrolori ponekad i poneki to stoji ali ja znam i one dobre koji rade svoj posao savezno (ko je isao na Mlavu ili Krupajku znace) a znam i one koji se mangupiraju,cimaju svakoga ali i to je deo posla,bolje da ti pogleda cuvarku ako nemas sta da krijes nego da ga mrzi pa da na svakih 5-6 koji postoju pravila propusti bar po 1-2 koji kriju u cuvarkama nedorasle primerke ili primerke u zabrani!
Pozdrav :cool:
 
Hmmm Lomnica_city imas pravo. Postoje pravila i treba ih se drzati. Ako pise tri stapa onda tri stapa (plus pecaljka ili cerenac...) Ako je neko spakovao ribu ispod mere to treba regulisati adekvatno, ali ne obavezno i rigorozno. Kod nas ne postoji ribolovacki ispit i dozvoljeno je da ne znas neke stvari. Ali zato dobijes opomenu i riba se pusti iz cuvarke.
Medjutim nema niko prava da bude bezobrazan! Ne moze bez pitanja da mi pretura po rancu ili autu! To nema pravo cak ni policija da radi bez naloga! Ako sumnja da se nesto tamo krije moze lepo da me zamoli da pogleda. Mozda drugi put ne budem dobro raspolozem pa dodjemo u nezgodnu situaciju (jedan garantovano zavrsava na urgentnom, za ostale ne znam)...

Ali ponovicu nesto sto sam cesto pisao. Prvo se MORAJU eliminisati krivolovci! A to nisu oni koji pecaju sa 4,5,7,20,33,500 stapova! To su oni sto pregrade mrezom ceo Tamis ili deo jezera ili kanal. i sve sto im udje potrpaju u camac, to su oni koji bacaju bombe pa pokupe sta stignu, to su oni koji ubijaju strujom, to su oni koji u vreme mrestama ostima tovare stotine riba u dzakove... E jedan takav napravi vise stete nekoj vodi nego hiljade onih koji ne vracaju ribu ispod mere ili love na vise od 3 stapa! I dok god postoji i jedan takav krivolovac koji je "dobar covek, zivi od toga jer nema posao" i sl. sramota je drndati nekoga zato sto je raspakovao 5 stapova ili poneo kuci "sarance" od 800g. Na kraju krajeva, korisnije je pustiti onog od 5kg.

I jos jedno moje zapazanje sa Tamisa. Lokalni ribolovci (iz sela uz Tamis) imaju neverovatan talenat da potrose 20m obale za 5 stapova. I onda trce od jednog do drugog!? Imam utisak da bi i sa tri trosili jednako obale... Mozda bi elegantnije bilo ograniciti duzinu obale koju ribolovac sme da zauzme :)
 
Moram samo da kažem da ja uvek zauzmem istu dužinu obale bez obzira da li pecam na tri ili pet štapova.Inače uglavnom pecam na mestima gde je teško doći i gde ljude mrzi da dolaze tako da nisam dolazio u sukob sa drugim pecarošima.Ako baš treba uvek se pomerim bez reči ako nekom treba mesto i ne smeta mi ako neko peca blizu mene.
Rekordan broj štapova koji sam video na vodi bio je 19 i to u Farkaždinu.Lik je kupio 19 istih kineskih dvodelaca i mašinica i ne znam kako nema blama da ih zabaci sve odjednom.
 
Ma ne idu ni te fore da prvo ociste krivolovce pa onda ce te i vi da batalite da pecate sa 5-6 stapova jer to ne moze tako da se gleda,svako treba svoje dvoriste da pocisti,ne mozete da gledate na te stvari inadzijski ako moze onaj da krsi zakon onda cu i ja samo manje da ne bih bio gori od njega!
A nisam pisao o zauzecu obale,naravno da moze i 3 i 5 pa i 10 stapova da se postavi u 3 metra obale,ali zauzimate mesto U VODI ostalima koji bi da pecaju,time prvo krsite zakon koji ste prihvatili kupovinom dozvole jer ste se tad (ako pre niste) upoznali sa zakonom i niste ni malo kolegijalni prema ostalim ribolovcima,sto je takodje lose!
Pozdrav :cool:
 
Retko da sam pecao na vise od 4 stapa, mozda 3-4 puta u zivotu. U gotovo 90% slucajeva ponesem 2 dubinke i 1 pec-pec (teleskop) da se zezam sa babuskicama ako ne radi smudj ili neka grabljivica, i to kada idem na cekanje, a ne secam se kada sam bio, u glavnom varalicarim. A pecam na reci na kojoj mogu i sa 500 stapova da mlataram jer ima mesta koliko hoces. Ako hoce da te "strefi" taj dan nesto veliko, docice i na jedan stap. Nikada nisam isao na kolicinu upecane ribe. Draze mi je da 2-3 ribe upecam godisnje a da su za slikanje. Babuskice i ne racunam u to, njih kako kazem pecam eto malo akcije. Ne idem na pecanje da bih odneo kuci ribu, nego da uzivam, da se opustim. Desavalo se, posto sam nekada jako zaboravan :) , da zaboravim da ponesem mamke, pa onda pecam samo babuskice ili belu na hleb od sendvica koji sam poneo :) Ne vidim ako si iskreni zaljubljenik u prirodu i ribolov, zasto bi pecao na milion stapova...
 

Back
Top