Prodaja NIS pada u vodu?

Poruka
8.488
UGOVOR o prodaji Naftne industrije Srbije Rusima verovatno neće biti potpisan u petak. Ruska delegacija stiže u Beograd, a da li će doći do dogovora, u sredu nisu mogli da potvrde ni premijer Mirko Cvetković, a ni potpredsednik Mlađan Dinkić.
Dok premijer, ipak, ima „rezervu“, potpredsednik Dinkić ističe da ne veruje da će finalni ugovor sa „Gaspromom“, kako je najavljivano, biti potpisan 5. decembra. Da do potpisivanja neće doći, poručuje i naš izvor blizak ruskim pregovaračima.
- Ne postoji zvaničan dogovor srpske i ruske strane da ugovor o prodaji NIS „Gaspromnjeftu“ bude potpisan u petak, ali nije isključena takva mogućnost - objasnio je premijer Cvetković. - Ključni razgovori oko garancija za gradnju gasovoda „Južni tok“ biće u petak ili subotu. Premijer je ukazao da su dosadašnji razgovori sa ruskom stranom ukazali da postoje mnoge nerešene „tehničke stvari“, ali i na potrebu rešavanja pitanja obezbeđivanja garancija za izgradnju gasovoda.
- Bio bih iznenađen da se ugovor za NIS potpiše 5. decembra - rekao je Dinkić.
Govoreći o realizaciji energetskog sporazuma, ministar Dinkić ukazuje da je izgradnja magistralnog gasovoda kroz Srbiju suštinski pod znakom pitanja, jer je ruska strana saopštila u pregovorima da će tek sredinom 2010. godine znati da li će ga graditi ili ne.
- Uzimajući u obzir komercijalnu stranu, nema smisla danas prodavati NIS ukoliko nemamo jasnu garanciju
da će se graditi gasovod - rekao je Dinkić.
On je naglasio i da su potrebne jasne ekonomske, a ne političke garancije, da će se investirati u NIS u skladu sa potrebama preduzeća.
I tim iz „Gaspromnjefta“ od ponedeljka u Beogradu pregovara o privatizaciji NIS.
U Moskvi je u sredu bila i delegacija Skupštine Srbije koju predvodi predsednik parlamenta Slavica Đukić-Dejanović. Predsednik komiteta za spoljnu politiku ruske Državne dume Konstantin Kosačov zahvalio se delegaciji Skupštine Srbije na jedinstvenoj podršci gasno-naftnom sporazumu i rekao da Rusija sporazumu sa Srbijom daje „principijelan značaj“. On je napomenuo da u Moskvi pažljivo prate diskusiju o sporazumu. Kosačov je izrazio uverenje da će sve doći na svoje mesto i da će realizacija pokazati koliko odgovara interesima i Srbije i Rusije.
Za 5. decembar, u Predsedništvu Srbije zakazano je potpisivanje sporazuma o osnivanju „srpsko-ruskog dijaloga“
Inače, delegacija iz Moskve stiže u petak u Beograd, gde bi sa srpskim zvaničnicima trebalo da nastavi pregovore o naftno-gasnom aranžmanu i ekonomskim odnosima Srbije i Rusije.

BAJATOVIĆ SE NADA
NADAMO se da će poseta predstavnika predsednika Rusije za Centralni federalni okrug Georgija Poltavčenka i šefa Upravnog odbora „Gasproma“ Alekseja Milera Beogradu dovesti do potpisivanja gasno-naftnog aranžmana u celini - rekao je Dušan Bajatović, direktor „Srbijagasa“, koji je u sredu bio u delegaciji Skupštine Srbije.
Prema njegovim rečima, u Srbiji postoji shvatanje da ovaj aranžman nije samo ekonomsko pitanje, već i političko i bezbednosno za Srbiju.

SAMO U PAKETU
MINISTAR ekonomije Dinkić je objasnio da trenutni predlog predviđa zaduživanje NIS pod komercijalnim uslovima, po kreditima koje NIS može da povuče i sada, bez bilo kog strateškog partnera.
- Ako se želi obostrano prihvatljiv aranžman, to mora da se promeni, jer je potpuno jasno da je osnovna stvar postojanje „paketa“ - gasovod, investicije u skladište gasa Banatski Dvor i NIS, i da je jedno uslovljeno drugim - naglasio je Dinkić.
Dinkić je rekao i da ako je namera partnera da se NIS koristi samo za prodaju goriva koje bi se proizvodilo u ruskim rafinerijama, to je onda druga strana medalje u odnosu na ono što se pričalo kad se ulazilo u razgovore o strateškom partnerstvu.

Е сад је стварно готов... убиће га Руси!
 
http://www.blic.rs/ekonomija.php?id=68379

Evo celog teksta za sve patriJote da vidite kako nas Rusi vole..............................

Ne kenj.ajte više o Ruskoj braći.........................Možda i jesu braća za vas ali topla.........................

A da izbacim ja neke tekstove iz Britanskih , Francuskih , Amerckih novina , o nama Srbima , da vidis kako nas vole ovi drugi .
 
http://www.blic.rs/ekonomija.php?id=68379

Evo celog teksta za sve patriJote da vidite kako nas Rusi vole..............................

Ne kenj.ajte više o Ruskoj braći.........................Možda i jesu braća za vas ali topla.........................
OK. Hajde da (chisto radi rasprave) da privremeno prihvatimo tu tvoju tezu - sjebashe nas Rusi. Shta je nasha alternativa ? Shta mi to mozemo da uradimo ? Shta da uchinimo ? Kome da se obratimo ? Od koga pomoc/alternativno reshenje da zatrazimo i dobijemo ? Shta bi se dogodilo da raskinemo ugovor ? Od koga po tebi mozemo da dobijemo bolji ?
Lako je reci:"Ne valja", "Loshe je", "Ne vole nas", "Zavukli nam".
Reci shta to mi mozemo da urdimo DA valja, DA BUDE bolje, da NAS vole (shto je glupost sama po sebi niko nikoga u medjunarodnim a SPECIJALNO medjunarodno ekonomskim odnosima "voli"), da nam NE zavuku.
 
OK. Hajde da (chisto radi rasprave) da privremeno prihvatimo tu tvoju tezu - sjebashe nas Rusi. Shta je nasha alternativa ? Shta mi to mozemo da uradimo ? Shta da uchinimo ? Kome da se obratimo ? Od koga pomoc/alternativno reshenje da zatrazimo i dobijemo ? Shta bi se dogodilo da raskinemo ugovor ? Od koga po tebi mozemo da dobijemo bolji ?
Lako je reci:"Ne valja", "Loshe je", "Ne vole nas", "Zavukli nam".
Reci shta to mi mozemo da urdimo DA valja, DA BUDE bolje, da NAS vole (shto je glupost sama po sebi niko nikoga u medjunarodnim a SPECIJALNO medjunarodno ekonomskim odnosima "voli"), da nam NE zavuku.

E pa znaš šta: Nije to MOJA teza već zvanična ponuda Ruskih gov.ana.........!!!!

A što se tiče šta drugo: Ja sam za tender pa šta bude! Ko može da zna da li postoji bolja ponuda ako ne probamo.Ono što mi u ovom momentu imamo su samo uslovljavanja bez ijedne čvrste garancije, zar ne?
 
znaci niko nas ne voli :sad2: :lol:
Mislim da bih trebao mog sestrica da pustim da objasni:
"Tacno tato, i sada mi tleba se dujimo, sa pacemo i jupamo jukama o pod dok ne doce nafa mamica da nam da mekice"
:hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha:
FUJ, sebi sam gadan kad ovako bebece pricham, mada je takvo razmishljanje (na nivou deteta od 2- godina) jako slichno mnogim ljudima u Srbiji (specijalno na ostrashcenim krilima sorabske politichke scene). Za LDP-ovce i G17 to su dogovori i ugovori sa Rusijom, za SRS to je svako priblizavanje EU. I jedni i drugi su smeshni, medjutim problem je shto su:
- ovi iz G17 JAKO opasni i shtetochinasti u svom durenju, a njihovo "lupanje o pod" Srbiju jako mnogo koshta.
- ovi iz SRS apsolutno nenormalni chime se od njih mogu ochekivati veoma neochekivane stvari i apsolutno ludachki postupci. A i jedno i drugo Srbiju jako mnogo koshta.
 
Ovom ponudom Rusi si nas zayebali skroz. Ali, tako i treba da bude. Uvek smo bili neozbiljni, setimo se da nesto nije u redu u 5 do 12, i onda trazimo neka prava. Njihov predlog je jad i beda, ali mi izgleda nemamo izbora. Rusi to znaju. Ko zna sta ce biti. Puno smo toga dali kao da nije nase, pa neka ide i NIS. Oni znaju sta znaci protiviti se Putinu u ovom trenutku. Opet smo na nekim raskrsnicama i nikako da se odlucimo. To nas je uvek kostalo, i sada ce. Ali, posto je svim nasim politicarima stalo samo do kesha i fotelja, a ne do dobrobiti nacije- ovo uopste nije zacudjavajuce. Na kraju, ispade da je ludak Canak bio u pravu.
 
E pa znaš šta: Nije to MOJA teza već zvanična ponuda Ruskih gov.ana.........!!!!

A što se tiče šta drugo: Ja sam za tender pa šta bude! Ko može da zna da li postoji bolja ponuda ako ne probamo.Ono što mi u ovom momentu imamo su samo uslovljavanja bez ijedne čvrste garancije, zar ne?

"Tender" kao institucija samo shirokim narodnim masama izgleda kao fer i poshteno reshenje. Praksa iz kompletnih 90-tih i iz cele ex-Warshavke evrope je pokazala da je tender kao sredstvo i metod privatizacije NAJGORI nachin prodaje velikog drzavnog sistema. Izgleda "fer" i daje najvishe para odmah ali su SVE dugorochne posledice tenderske privatizacije devastirajuce chak i srednjerochno a kamoli dugorochno. SPECIJALNO ako se radi o tenderu preduzeca koje nije revitalizovano i modernizovano. O ovome najbolje govore primeri nashih pivara (nasuprot primerima Plzneskih), nashih cementara (nasuprot vecini istochnoevropskih), Zastave (nasuprot npr. Shkode), Mobtel-a (nasuprot privatizacijama telekomunikacionih kompanija u CELOJ istochnoj Evropi).
 
Ovom ponudom Rusi si nas zayebali skroz. Ali, tako i treba da bude. Uvek smo bili neozbiljni, setimo se da nesto nije u redu u 5 do 12, i onda trazimo neka prava. Njihov predlog je jad i beda, ali mi izgleda nemamo izbora. Rusi to znaju. Ko zna sta ce biti. Puno smo toga dali kao da nije nase, pa neka ide i NIS. Oni znaju sta znaci protiviti se Putinu u ovom trenutku. Opet smo na nekim raskrsnicama i nikako da se odlucimo. To nas je uvek kostalo, i sada ce. Ali, posto je svim nasim politicarima stalo samo do kesha i fotelja, a ne do dobrobiti nacije- ovo uopste nije zacudjavajuce. Na kraju, ispade da je ludak Canak bio u pravu.

Nismo se mi ništa setili u 5 do 12 već su ruska gov.na rešili da nas zayebu i ono što oni sada nude nema veze sa onim potpisanim.......................:thumbdown:
 
"Tender" kao institucija samo shirokim narodnim masama izgleda kao fer i poshteno reshenje. Praksa iz kompletnih 90-tih i iz cele ex-Warshavke evrope je pokazala da je tender kao sredstvo i metod privatizacije NAJGORI nachin prodaje velikog drzavnog sistema. Izgleda "fer" i daje najvishe para odmah ali su SVE dugorochne posledice tenderske privatizacije devastirajuce chak i srednjerochno a kamoli dugorochno. SPECIJALNO ako se radi o tenderu preduzeca koje nije revitalizovano i modernizovano. O ovome najbolje govore primeri nashih pivara (nasuprot primerima Plzneskih), nashih cementara (nasuprot vecini istochnoevropskih), Zastave (nasuprot npr. Shkode), Mobtel-a (nasuprot privatizacijama telekomunikacionih kompanija u CELOJ istochnoj Evropi).

Da li će biti posledica ili neće biti zavisi od tenderskih uslova odnosno uslova prodaje određene firme.Nikada se prodaja NIS-a ne može porediti sa prodajom bilo koje druge državne firme jer je strateška za ovu državu što je i praksa u celom svetu.............Odredimo naše uslove pa ko voli nek izvoli.Ako nema ponuđača olabavljujemo pojedine uslove dok se ne pojave zainteresovani.Naravno da postoji crvena linija ispod koje ne idemo i to je to................
 
Pričamo o Rusima.....................Lično mislim i da i jedni i drugi oštre q.rac na nama...............

S tim sto su nas ovi drugi bomvardovali . Bili saveznici sa Hrvatima . Organizovali Oluju i Bljesak . . Uredili stvar sa Siptarima , te nam oteli jedan domad Drzave . Za sad samo jedan . A najavili otimanje jos kojeg dela .
A mi generalno , i dalje vise volimo njih nego Ruse, koji sve to nisu uradili . Nisam ja nikakav Ruski advokat . Ja nisam Rusofil , nego Srbofil .
Ali mora da se zna , da mi imamo jedan potpuno nakaradanstav , o svemu sto se zbiva oko nas .
Izgradnja Juznog toka je u interesu Rusije .
Samo sto je i tamo sad Kriza . A u opste nije u planu da Nabuko predje preko Srbije , tako da i nema razloga da razmislljamo o njemu.
Ovo , kad kazes ruska g....na , . Bas me zanima da li si ikad rekao Americka g....na , ili Nemacka , Britanska , Francuska g....na .
 
S tim sto su nas ovi drugi bomvardovali . Bili saveznici sa Hrvatima . Organizovali Oluju i Bljesak . . Uredili stvar sa Siptarima , te nam oteli jedan domad Drzave . Za sad samo jedan . A najavili otimanje jos kojeg dela .
A mi generalno , i dalje vise volimo njih nego Ruse, koji sve to nisu uradili . Nisam ja nikakav Ruski advokat . Ja nisam Rusofil , nego Srbofil .
Ali mora da se zna , da mi imamo jedan potpuno nakaradanstav , o svemu sto se zbiva oko nas .
Izgradnja Juznog toka je u interesu Rusije .
Samo sto je i tamo sad Kriza . A u opste nije u planu da Nabuko predje preko Srbije , tako da i nema razloga da razmislljamo o njemu.
Ovo , kad kazes ruska g....na , . Bas me zanima da li si ikad rekao Americka g....na , ili Nemacka , Britanska , Francuska g....na .

Ti si baš izgleda zaluđen Rusima............Ne spamuj temu...............Pročitaj moje postove gore pa ćeš se uveriti da isto mislim i o jednima i o drugima...................
 
Pa dobro, slazem se, ali zasto mislis da se tako ponasaju? I samo mi nemoj reci da to rade zato sto su govn.a :) Mozda i jesu, ali naravno, uvek samo gledaju svoj interes, sto je normalno.

Ama čoveče, ja razumem da se o detaljima potpisanog sporazuma još pregovara ali da svojom ponudom potpuno hoće da izmene dogovoreno e to mi niko ne može reći da je korektno ili da su male izmene..................
 
Ovom ponudom Rusi si nas zayebali skroz. Ali, tako i treba da bude. Uvek smo bili neozbiljni, setimo se da nesto nije u redu u 5 do 12, i onda trazimo neka prava. Njihov predlog je jad i beda, ali mi izgleda nemamo izbora. Rusi to znaju. Ko zna sta ce biti. Puno smo toga dali kao da nije nase, pa neka ide i NIS. Oni znaju sta znaci protiviti se Putinu u ovom trenutku. Opet smo na nekim raskrsnicama i nikako da se odlucimo. To nas je uvek kostalo, i sada ce. Ali, posto je svim nasim politicarima stalo samo do kesha i fotelja, a ne do dobrobiti nacije- ovo uopste nije zacudjavajuce. Na kraju, ispade da je ludak Canak bio u pravu.
Sticajem okolnosti (i posla kojim se bavim) znam sa kakvim podsmehom i chudjenjem je kod ruskih pregovaracha pochetkom godine dochekano potpisivanje energetskog sporazuma.
Za neupucene: od cenkanja na pijaci ili arapskom ducanu pa do pregovora o 40-togodishnjem energetskom aranzmanu strane koje pregovaraju OBE na pochetku daju nerealne uslove - a zatim se tokom pregovora "nadju na pola". Shto je najgore, "u Srba" postoji i izreka:
"Kada trazih vola - dobicesh pola. Zato trazi vola - kad ti treba pola"
nazalost nashi pregovarachi izgleda nisu jaki sa srpskom tradicijom i verbalnom kulturom pa su na chudjenje ruskih pregovaracha potpisali POCHETNI PREDLOG ruske strane za energetski sporazum :eek:
Samim time nisu rusi nas zeznuli nego smo se zeznuli sami. Tadicu se zurilo zbog izbora, Koshtunac je morao da pokaze da za vreme svoje vlasti je makar neshto uradio, a agitovanje za MOL i OMV Dinkica je bilo toliko besprizorno, providno i bljutavo da je kod ostatka vlade proizvelo (budimo realni) opravdani kontra-efekat.
Ali o svemu ovome sam vec previshe puta pisao da bih se po ko zna koji put ponavljao.
 
Sticajem okolnosti (i posla kojim se bavim) znam sa kakvim podsmehom i chudjenjem je kod ruskih pregovaracha pochetkom godine dochekano potpisivanje energetskog sporazuma.
Za neupucene: od cenkanja na pijaci ili arapskom ducanu pa do pregovora o 40-togodishnjem energetskom aranzmanu strane koje pregovaraju OBE na pochetku daju nerealne uslove - a zatim se tokom pregovora "nadju na pola". Shto je najgore, "u Srba" postoji i izreka:
"Kada trazih vola - dobicesh pola. Zato trazi vola - kad ti treba pola"
nazalost nashi pregovarachi izgleda nisu jaki sa srpskom tradicijom i verbalnom kulturom pa su na chudjenje ruskih pregovaracha potpisali POCHETNI PREDLOG ruske strane za energetski sporazum :eek:
Samim time nisu rusi nas zeznuli nego smo se zeznuli sami. Tadicu se zurilo zbog izbora, Koshtunac je morao da pokaze da za vreme svoje vlasti je makar neshto uradio, a agitovanje za MOL i OMV Dinkica je bilo toliko besprizorno, providno i bljutavo da je kod ostatka vlade proizvelo (budimo realni) opravdani kontra-efekat.
Ali o svemu ovome sam vec previshe puta pisao da bih se po ko zna koji put ponavljao.

Potpuno se slažem sa tobom ali sam za to da u ovom momentu raskinemo ugovor i da više ne pregovaramo već da idemo na tender pa da vidimo koliko su u stvari rusi zainteresovani da kupe NIS.................
 
Ama čoveče, ja razumem da se o detaljima potpisanog sporazuma još pregovara ali da svojom ponudom potpuno hoće da izmene dogovoreno e to mi niko ne može reći da je korektno ili da su male izmene..................
Ako pogledash potpisano - rusi nishta ne menjaju. A ti (i svi mi sa sve tobom) mozemo samo da se zalimo Koshtuncu i da gadjamo jajima Tadica poshto mu se zurilo pa nije ispregovarao bolje i specifikovao preciznije odredbe energetskog sporazuma.
 
Ako pogledash potpisano - rusi nishta ne menjaju. A ti (i svi mi sa sve tobom) mozemo samo da se zalimo Koshtuncu i da gadjamo jajima Tadica poshto mu se zurilo pa nije ispregovarao bolje i specifikovao preciznije odredbe energetskog sporazuma.

Ništa ne menjaju?!?!?

Jesi li ti dobro pročitao tekst?

Evo samo jedan primer: Potpisano je da investicije budu 500 mil. evra ili dolara nisam siguran a Rusi sada traže da to ne budu investicije ruskog kupca nego kada Ruje preuzmu NIS da taj isti NIS zaduže kreditom pod komercijalnim uslovima.Nemoj mi samo reći da je to isto.

Dalje: Traže da tržište ne bude liberalizovano do 2014. godine a liberalizacija tržišta je osnovni uslov priključenja EU..............

I tako dalje.......................
 
Nismo se mi ništa setili u 5 do 12 već su ruska gov.na rešili da nas zayebu i ono što oni sada nude nema veze sa onim potpisanim.......................:thumbdown:

OOOOO ITEKAKO smo se setili u 5 do 12 !!! IZ Ruskog ugla mi smo pregovaranje zapocheli tu negde oko 12:15-12:30 :hahaha:.
Koliko meseci se chekala ratifikacija energetskog sporazuma ?
Kakav je to imalo uticaj na planove konzorcijuma Eni-Gasprom ?
Kada Gasprom treba da preda dokumentaciju za Juzni tok ?
Kada treba da bude gotova studija izvodljivosti za JT ?
Koliko puta se od januara (i za koliko) promenila cena gasa, cena nafte i "cena kapitala" ?
Kad odgovorish na ova pitanja shaticesh da se MNOGO toga promenilo i da samo samo MI krivi shto OPET pregovaramo u najgorem momentu za pregovore.
 
izem ti drzavu kad ne mogu da naprave jedan dobar ugovor... prema dinkicu rusi hoce da kupe nis i to za ove male pare ali da se ne obavezu da cemo mi dobiti deo juznog toka, vec ce o tome odlucivati kad dodje vreme, za godinu-dve. Mi hocemo da prodamo nis po ovoj ceni.
Pa zar ne moze da se napravi ugovor po kome ako sutra ne bude doslo do realizacije juznog toka oni prestaju da budu vecinski vlasnici nisa. treba videti koja je okvirna cena buduceg posla, tj koliki je nas udeo u tome. Pritom ih treba obavezati i ulaganjem u nis. Cinjenica je da bi nam oni bili mozda najbolji parnet za ove premetacine ali na kraju krajeva ni ne treba prodavati sad po svaku cenu...
 

Back
Top