eu: što pre izgraditi gasovod nabuko

srbija do grcke

Aktivan član
Poruka
1.427
http://vesti.krstarica.com/?rubrika...28103d708a7332ead&dan=04&mesec=12&godina=2008

Evropska unija će se još više založiti za izgradnju gasovoda kojim bi se prirodni gas iz Kaspijskog regiona transportovao do Evrope, zaobilazeći Rusiju, izjavio je visoki zvaničnik EU.

Rat Gruzije i Rusije je ukazao na potrebu ubrzavanja izgradnje gasovoda Nabuko, izjavio je specijalni predstavnik EU Pjer Morel posle sastanka sa predsednikom Turkmenistana Gurbangulijem Berdimuhamedovom, čija je zemlja bogata prirodnim gasom.

"Ponovio sam predsedniku da EU smatra da je neophodno pojačati napore za izgradnju Nabuka. Konkretni koraci u tom pravcu uslediće narednih meseci, početkom 2009. godine", rekao je Morel novinarima.

Gasovod Nabuko za koji se zalažu SAD i EU, smanjio bi energetsku zavisnost evropskih zemalja od Rusije. Evropska unija iz Rusije uvozi trećinu nafte i 40 odsto prirodnog gasa koji troši.

Prošlonedeljni sastanak predsednika Azerbejdžana i Turkmenistana je pojačao nade Evropljana za izgradnju gasovoda kroz Kaspijsko more koji bi mogao da poveže ogromne rezerve prirodnog gasa centralne Azije sa zapadnim tržištem.
 
Само нека опет чачкају по Кавказу... А проблеми су им огромни. У случају фрке отвара се питање оцепљњене азербејџанске покрајне. Грчка није баш послушан амеро вазал. Па ни Бугарска и Румунија. Немци су изгледа сасвим задовољни руским гасом.
 
pitali premijera a jel u petak potpisujemo sa rusima a on kaze aaa molim ..ja nis ne znam o tome... oni su inace nasi vrli vlastodrzci dobili ponudu od eu koju ne smeju da odbiju a to je da ne smeju nikakve aranzmane sa rusima da prave.... posto cemo znaci najverovatnije da izvisimo za juzni tok ako se ne desi neko cudo... izvisicemo i za nabuko jer taj nece nikad ni biti napravljen... znci srbija ce biti zemlja pingvina jer cemo da se grejemo na ****** od ovce....
 
Turkenistan već ima neke postpisane ugovore s Rusijom oko distribucije gasa. Sam Azerbejdžan ne znači ništa - glavna karta na koju su oni igrali oko Nabuka je iranski gas i tu postoje dve varijante - ili da Amerikanci "oslobode narod Irana i donesu mu toliko željenu demokratiju" ili da Evropljani "iskuliraju" američke sankcije prema Iranu i zažmure na nuklearni program i počnu direktno i otvoreno da sarađuju sa njima. Trenutno mi ni jedna opcija ne izgleda realno - što bi npr. za Eni i Berluskonija bio bolji iranski gas kroz Nabuko, od ruskog i centralnoazijskog kroz Južni potok? A Iran, Rusija i Katar su ionako već napravili neke dogovore i postavili osove za formiranje "gasnog OPEC-a".
 
Turkenistan već ima neke postpisane ugovore s Rusijom oko distribucije gasa. Sam Azerbejdžan ne znači ništa - glavna karta na koju su oni igrali oko Nabuka je iranski gas i tu postoje dve varijante - ili da Amerikanci "oslobode narod Irana i donesu mu toliko željenu demokratiju" ili da Evropljani "iskuliraju" američke sankcije prema Iranu i zažmure na nuklearni program i počnu direktno i otvoreno da sarađuju sa njima. Trenutno mi ni jedna opcija ne izgleda realno - što bi npr. za Eni i Berluskonija bio bolji iranski gas kroz Nabuko, od ruskog i centralnoazijskog kroz Južni potok? A Iran, Rusija i Katar su ionako već napravili neke dogovore i postavili osove za formiranje "gasnog OPEC-a".

Djes Cico.


pazi, sto se vise gura nabuko to je rat sa iranom izvestan. nabuko je cilj a rat sredstvo. ja sam se nadao da su otkacili od nabuka jer im je napad na iran delovao neprihvatljiv.
ovo su definitivno lose vesti, izgleda da car jos ne zna da je go i prop'o..
 
Turkenistan već ima neke postpisane ugovore s Rusijom oko distribucije gasa (1). Sam Azerbejdžan ne znači ništa (2)- glavna karta na koju su oni igrali oko Nabuka je iranski gas i tu postoje dve varijante - ili da Amerikanci "oslobode narod Irana i donesu mu toliko željenu demokratiju" ili da Evropljani "iskuliraju" američke sankcije prema Iranu i zažmure na nuklearni program i počnu direktno i otvoreno da sarađuju sa njima. (3)Trenutno mi ni jedna opcija ne izgleda realno - što bi npr. za Eni i Berluskonija bio bolji iranski gas kroz Nabuko, od ruskog i centralnoazijskog kroz Južni potok? A Iran, Rusija i Katar su ionako već napravili neke dogovore i postavili osove za formiranje "gasnog OPEC-a".(4)
Nisu Cico to samo "neki ugovori". Naime Turkemnistan, Tadzekistan Uzbekistan i Kazahstan trenutno najveci deo svog gasa izvoze preko Rusije. Istovremeno od ranih 90-tih chekaju na EU i SAD firme da izvrshe "energichne investicije" u njihovu energetiku. Do dana danashnjeg do tih investicija nije doshlo. Problem je bio i ostao kako te energente u dovoljnoj meri transportovati IZ kaspijskog basena. Ko je malo pratio celu stvar seca se najmanje 3 projekta gasovoda i naftovoda od kojoh je samo Azerbejdzan-Gruzija-Turska zaziveo (a u odnosu na projekte i obecanja on je zaista smeshnog kapaciteta).
U periodu 2002-2006-ta kaspijske zemlje jednostavno odustaju ili stavljaju na led sve te projekte i okrecu se Gaspromu. Koji ih "dochekuje rashirnih ruku" i igra u osnovi jako pokvarenu igru.
- Nudi povecanje otkupne cene za gas kaspijskih drzava. Ovim svesno redukujuci svoj profit ali istovremeno garantujuci da ce sva proshrenja u kapacitetu ekstrakcije ici "ruskim cevima" prema krajnjim korisnicima i/ili biti otkupljene od strane Gasprom-a.
- Nudi lukrativne ugovore (specijalno u smislu vlasnichkog udela) tim drzavama za zajednichko ucheshce u projektima revitalizacije i proshirenja kapaciteta SSSR gasne infrastrukture (trans-azijski gasovodi) chime ce svaki skok u proizvodnji tih drzava OPET zavrshiti u "ruskim cevima" chak i ako nije u 100% ruskom vlasnishtvu.
- Projektom Plavi tok (PT) (Rusija-Turska) kao i buducim projektima Severni (ST) i Juzni tok (JT) Gasprom obezbedjuje infrastrukturu za izvoz energenata u EU koje ce ili otkupljivati iz Kaspijskog regiona ili (putem 2.) preko gaspromove gasovodne mreze transportovati u korist zemalja regiona za EU.
- Kako sve prethodno NE pokriva skok proizvodnje koji ce do 2020-te imati kaspijski region, a ochekuje se skok kapaciteta za izmedju 60-120mkm (dok ST,PT i JT imaju zbirni kapacitet od 90 mkm na maksimalnom protoku), Gasprom je kaspijskim drzavama ponudio ugovore za izgradnju gasovoda prema KINI :hahaha: A kako je Kina poslednja drzava koja ce "tu neshto da se necka" da joj neko da josh energenata, ti ugovori se vec pretvaraju u projekte sa visokom verovatnocom realizacije.
Sve u svemu, lako se moze zakljuchiti da osim ako do 2020-te ne bude na punom kapacitetu (a najoptimistichkija procena je 2025-ta) Nabucco ce biti samo gomila praznih cevi razvuchenih od Turske do Austrije.
2. Azerbejdzan se moze opisati kako "mala bara - mnogo krokodila". Na tih njihovih 20-30mkm svi pokushavaju da "stave shapu". Mada je zanimljiva izjava azerbejdzanskog predsednika odlazecem americhkom podpredsedniku Dik Chejniju. izrechena je za vreme Gruzijske krize u Septembru. Na insistiranje da Azerbejdzan otkaze svoje ugovore sa Rusijom kako bi se ona primorala da se povuche iz Gruzije dobio je sledeci odgovor. "Bojim se da cemo vash savet morati da odbijemo. Azerbejdzam ce radije izvoziti energente ruskim cevima nego gledati u cevi ruskih topova" :hahaha:
3. Sa ovom ekonomskom krizom i potrebom da se na svaki mogu nachin redukuju troshkovi proizvodnje i "ekonomskih kretanja" (zivot, grejanje, auto itd.) opcija sa ignorisanjem "nepocudnosti" Irana je jako realna. Ochekujem "aktivno ignorisanje problema" (slichno onom koje upravo gledamo po pitanju Gruzije i novog sporazuma o saradnju EU-Rusija) vec pochetkom sledece godine.
4. "Gasnu OPEK" je trenutno slovo na papiru. Medjutim, "slova na papiru" imaju neprijatnu naviku da postanu konkretna stvar ako situacija koje se tichu "krene po zlu". A kako ce ekonomska kriza DEFINITIVNO dovesti do pada traznje energenata verujem da ce "gasni OPEK" itekako zaziveti naredne godine makar kako neki oblik konsultativnog tela.
 
http://www.blic.rs/ekonomija.php?id=68379

EU će da izgradi gasovod pre Rusa tako da ćao Ruska gov.na....................

Gore je tekst ponude koji su Rusi uputili našoj vladi pa malo pročitajte ali ne kao rusofili već kao neko sa strane pa da vidite kako baćuške hoće da qaraju al ne Evropu već nas................

Josh da je to tekst ponude ruske strane, ili (da budem precizniji) da je to CEO tekst ponude ruske strane i/ili BAREM tachan prevod ponude ruske strane - pa da razgovaramo i komentarishemo. Ovako je ceo chlanak BLIC-a laz G17 kao svaka druga.
Prochitaj moj prethodni post na ovoj temi. Zatim odgovori na pitanje: Koji gas ce ici tim EU gasovodom ?
Ako posle toga ne shvatish kako i koliko je EU izmanevrisana od strane Rusije - stvarno ti nema pomoci.
 
Josh da je to tekst ponude ruske strane, ili (da budem precizniji) da je to CEO tekst ponude ruske strane i/ili BAREM tachan prevod ponude ruske strane - pa da razgovaramo i komentarishemo. Ovako je ceo chlanak BLIC-a laz G17 kao svaka druga.
Prochitaj moj prethodni post na ovoj temi. Zatim odgovori na pitanje: Koji gas ce ici tim EU gasovodom ?
Ako posle toga ne shvatish kako i koliko je EU izmanevrisana od strane Rusije - stvarno ti nema pomoci.

Ajde rusofilčiću daj ti CEO?!?! tekst ponude pošto moj navod nije tačan pa ćemo dalje pričati.:bye::bye::bye:
 
Naravno da ne prolazi a mi sada ne znamo do 2010. godine da li će prolaziti i Južni tok kroz našu zemlju a poklanjamo NIS ruskim gov.nima..................:besna:

Secas se kao smo Americkim gov...ma poklonili Zelesaru Smederevo . A Hrvatskim Go...ma , 300hiljada hektara najbolje zamlje u Vojvodini , + Frikom+Dijamant +lanac veleprodaja+somboled+ oko 30 % proizvodnje hrane u Srbiji . Ni manje ni vise nego Hrvatskim gov..ma ./
 
Ajde rusofilčiću daj ti CEO?!?! tekst ponude pošto moj navod nije tačan pa ćemo dalje pričati.:bye::bye::bye:
Zamoli Dinkica da ti ga da ! On je osoba koja "zaboravlja" da objavi delove sporazuma i dogovora koje je potpisao a za koje zna da ce ga (kada bi se objavili) vecina ljudi "alocirala na najblizu banderu". A tek shto je zaboravan da saopshti delove sporazuma koji idu u korist Srbije a koji se nalaze u sporazumima sa Rusijom - to je vec na psihijatrijskih fenomena "selektivne percepcije" i "parcijalne amnezije" !!! Najbolji primer za to su progavori o prodaji povrca RF. Pitaj ljude u pomoravlju koliko su kupusa zaorali ili ce zaorati ove zime poshto je direktno Dinkic sprechio direktnu prodaju na liniji srpski seljak-ruska firma.
I nisam rusofilchic nego osoba koja se ne informishe iz novina nego "sa izvora". Shta cesh - beneficije chinjenice da sam ruski placenik na ovom forumu :hahaha:
 
Poslednja izmena:

Back
Top