"500 GODINA ROPSTVA"

srbija do grcke

Aktivan član
Poruka
1.427
Ko je izmislio ovu glupost? Neke balkanske polunacije se zavitlavaju kako su Srbi bili kadri da robuju turcima 5 vekova, i kako smo mi eto nekakvog podanickog mentaliteta. A kao da se namerno zaboravlja da je ceo Balkan bio pod sapom dva carstva- turskog i austrijskog. dakle ceo Balkan je robovao..sto turcima, sto austrijancima ..uslovno receno.

Druga stvar- Srbija je samostalnost izgubila 1459, a ustanak digla 1804, sto nije 500 godina nego 345 godina koliko ja znam da racunam. Nezavisnost smo dobili nesto kasnije od Grcke, na cijem oslobodjenju je radio ceo zapad. istovremeno kad i Rumunija smo postali nezavisni, a svakako pre bugarske. O poludrzavama preko Drine ne vredi ni da pricam, jer su oni svoje drzave dobili pocev od 1991 pa na dalje.

O cemu se radi?
 
Ko je izmislio ovu glupost? Neke balkanske polunacije se zavitlavaju kako su Srbi bili kadri da robuju turcima 5 vekova, i kako smo mi eto nekakvog podanickog mentaliteta. A kao da se namerno zaboravlja da je ceo Balkan bio pod sapom dva carstva- turskog i austrijskog. dakle ceo Balkan je robovao..sto turcima, sto austrijancima ..uslovno receno.

Druga stvar- Srbija je samostalnost izgubila 1459, a ustanak digla 1804, sto nije 500 godina nego 345 godina koliko ja znam da racunam. Nezavisnost smo dobili nesto kasnije od Grcke, na cijem oslobodjenju je radio ceo zapad. istovremeno kad i Rumunija smo postali nezavisni, a svakako pre bugarske. O poludrzavama preko Drine ne vredi ni da pricam, jer su oni svoje drzave dobili pocev od 1991 pa na dalje.

O cemu se radi?

U narodu pad države, koja je još uvjek, bila valjana, je bio za narod pad je godina 1389. nadam se da znate za koji događaj je ta godina bila vezana, sve u svemu narod, je mislio na period od 1389 - 1912, kada se Srbija konačno oslobodila od Turaka, tj. kada je veći deo teritorije nekadašnjeg Dušanovog carstva bilo pod srpskom vlašću... kontate....:P
 
Pa Srbi smetaju katoličkom delu jer su zadržali Pravoslavlje.
Katolicizam je „ Napredan „ a Šizmatici drugi svet još kad
su Turci došli –Dva zla. Tako su vekovima propagirali i bez
obzira na sopstveno divljaštvo nas smatrali nazadnim, nekulturnim.

I Vukova žena nije mogla da zamisli da ide u “ Tursku” iako je
Srbija bila oslobođena. Ko nas ne poznaje i nije imao kontakta
sa nama tako nas tretira. Još su gastarbajteri /većinom
nekvalifikovana radna snaga / donekle doprineli da ta slika ostane.

Ko se družio sa našim intelektualcima ili poslovno putovao po Srbiji
ima drugi stav i mišljenje.
 
U narodu pad države, koja je još uvjek, bila valjana, je bio za narod pad je godina 1389. nadam se da znate za koji događaj je ta godina bila vezana, sve u svemu narod, je mislio na period od 1389 - 1912, kada se Srbija konačno oslobodila od Turaka, tj. kada je veći deo teritorije nekadašnjeg Dušanovog carstva bilo pod srpskom vlašću... kontate....:P

1389. je nasa velika pobeda nad osmanlijama.
Kakve veze ima to sa ropstvom?
1459. istocna Srbija pada pod okupaciju.
 
U narodu pad države, koja je još uvjek, bila valjana, je bio za narod pad je godina 1389. nadam se da znate za koji događaj je ta godina bila vezana, sve u svemu narod, je mislio na period od 1389 - 1912, kada se Srbija konačno oslobodila od Turaka, tj. kada je veći deo teritorije nekadašnjeg Dušanovog carstva bilo pod srpskom vlašću... kontate....:P

pa ne moze se ipak kosovski boj gledati kao pad drzave. kao pocetak pada mozda, ali ako imas drzavu, imas je sve do 1459 i tacka ;)
 
pa ne moze se ipak kosovski boj gledati kao pad drzave. kao pocetak pada mozda, ali ako imas drzavu, imas je sve do 1459 i tacka ;)

Најгоре је ући у дискусију где су сви у праву. Ипак морам додати, деломично у праву. Бој на Косову и ако војнички изгубљен, био је, морално, победа. Да није било Боја не би било ни Србије. То се може тако замислити, али нико не може са сигурношћу знати како би било да Лазар није прихватио Бој. Чињеница да данас постоје Срби и Србија је заслуга Лазаревог доброг избора, а не трајања државности.
 
pa ne moze se ipak kosovski boj gledati kao pad drzave. kao pocetak pada mozda, ali ako imas drzavu, imas je sve do 1459 i tacka ;)

Nisi pažljivo pročitao moj post, narod je tako smatrao, da je od 1389. pa sve do 1912. bilo tzv. 5 vekovno ropstvo Srba, jer Srbi posle Dušanovog carstva, nikada više nisu imali veću državu. E kada su u Balkanskim ratovima oslobodili veći deo Dušanovog carstva, tada se prema narodu završilo petovekovno ropstvo... sad kontaš.
 
Pa dobro a ta ista grcka koju spominjes "Nezavisnost smo dobili nesto kasnije od Grcke, na cijem oslobodjenju je radio ceo zapad" je bila pod ropstvom od 146 pne. pa do 1830 ne. znaci bila je pod ropstvom 1976 godina, a mi 345.
 
Ko je izmislio ovu glupost? Neke balkanske polunacije se zavitlavaju kako su Srbi bili kadri da robuju turcima 5 vekova, i kako smo mi eto nekakvog podanickog mentaliteta. A kao da se namerno zaboravlja da je ceo Balkan bio pod sapom dva carstva- turskog i austrijskog. dakle ceo Balkan je robovao..sto turcima, sto austrijancima ..uslovno receno.

Druga stvar- Srbija je samostalnost izgubila 1459, a ustanak digla 1804, sto nije 500 godina nego 345 godina koliko ja znam da racunam. Nezavisnost smo dobili nesto kasnije od Grcke, na cijem oslobodjenju je radio ceo zapad. istovremeno kad i Rumunija smo postali nezavisni, a svakako pre bugarske. O poludrzavama preko Drine ne vredi ni da pricam, jer su oni svoje drzave dobili pocev od 1991 pa na dalje.

O cemu se radi?

Pitaj Starog Crnogorca, on ovde stalno ponavlja tih 500 godina. :)

Inače, ako ćemo zaista precizno, od tih 345 bi trebalo i oduzeti tri perioda kada su Habzburzi vladali Srbijom...
 
O cemu se radi?

О популарном миту.

На пример, неки Срби, попут оних у Војводини, под турском влашћу су били много краће, а неки, попут оних у деловима Црне Горе, нису били скоро никако.

Затим, ту је оно што помиње и Славен, о томе како је период 1459-1804. био изузетно буран. Рецимо, мало се помиње српски устанак у Банату 1594. који је по масовности био већи од оног 1804, само што је тада Турска држава била много јача итд.
 
О популарном миту.

На пример, неки Срби, попут оних у Војводини, под турском влашћу су били много краће, а неки, попут оних у деловима Црне Горе, нису били скоро никако.

Затим, ту је оно што помиње и Славен, о томе како је период 1459-1804. био изузетно буран. Рецимо, мало се помиње српски устанак у Банату 1594. који је по масовности био већи од оног 1804, само што је тада Турска држава била много јача итд.

Imaj na umu i da je u Kočinoj Krajini (XVIII vek, ustanička Srbija pre Karađorđa) bio Koča Anđelković bog i batina, a ne neki Osman ili Habsburg! :rtfm: :mrgreen:
 
U narodu pad države, koja je još uvjek, bila valjana, je bio za narod pad je godina 1389. nadam se da znate za koji događaj je ta godina bila vezana, sve u svemu narod, je mislio na period od 1389 - 1912, kada se Srbija konačno oslobodila od Turaka, tj. kada je veći deo teritorije nekadašnjeg Dušanovog carstva bilo pod srpskom vlašću... kontate....:P

Ovo je jedino tacno!:rtfm:
 

Back
Top