Еулекс одложен, демонстрације у Приштини

strawbbery_city

Iskusan
Poruka
6.580
Еулекс одложен, демонстрације у Приштини

Размештање Еулекса одложено за недељу дана. Више хиљада косовских Албанаца демонстрирало у центру Приштине против плана УН у шест тачака. Косово једна од главних тема разговора министара спољних послова НАТО у Бриселу.



Конузин за притисак на Приштину

Амбасадор Русије у Србији Александар Конузин рекао је да међународна заједница треба да изврши притисак на Приштину како би прихватила план од шест тачака о реконфигурацији УНМИК-а и распоређивању Еулекса на Косову и Метохији, који су договориле УН и Београд.

Руски амбасадор у изјави Танјугу подсећа да је представник Русије на седници Савета безбедности 26. новембра упозорио на могућност да ће Приштина саботирати примену тог плана.

Почетак распоређивања мисије Европске уније на Косову одложен за недељу дана, потврдио је портпарол Еулекса Виктор Ројтер, наглашавајући да ће наредни дани бити искориштени како би се "ускладили последњи детаљи".

"Ми смо спремни", рекао је Ројтер, свега неколико сати након што су званичници ЕУ најавили да ће званична одлука о почетку рада мисије те организације бити донета до краја седмице.

Шефови дипломатија земаља-чланица НАТО почели су у Бриселу дводневни састанак на којем ће Косово, уз Авганистан, бити главна тема разговора, односно развој ситуације после прошлонедељне седнице Савета безбедности УН када је усвојен план генералног секретара о преобликовању цивилне мисије на Косову према плану у шест тачака, усаглашеним са Београдом.

Како је најавио портпарол Северноатлантског савеза Џејмс Апатурај, чланице НАТО, које желе размештање Еулекса што је пре могуће широм Косова, укључујући и север покрајине, поздравиће одлуку УН о реконфигурацији цивилне мисије на Косову.

Хиљаде Албанаца против Бановог плана

У центру Приштине, по други пут у последњих десетак дана окупило се неколико хиљада противника распоређивања Еулекса према плану генералног секретара УН, који тврде да документ светске организације, суштински, представља увод у поделу Косова.

Протест је окончан без инцидената, осим што је неко из групе демонстраната испалио светлећу ракету на зграду којој ће се налазити седиште Еулекса, али је полиција одмах угасила.

"План у шест тачака почиње да се спроводи на Косову. Тих шест тачака враћа Србију дубоко на нашу територију и дели Косово изнутра, а поделу ће надгледати Еулекс", рекао је лидер покрета за самоопредељење "Ветевендосје" и некадашњи политички затвореник Аљбин Курти.

Демонстранти против Занијера

Други по реду протест био је, махом, усмерен против шефа УНМИК-а Ламберта Занијера, кога су демонстранти прогласили непожељним на Косову, али и мисије ЕУ од које је затражено да одмах напусти Косово.

Окупљени, којих је према проценама било мање него пре две седмице, су носили пароле "Бежи у Србију - Ламберто Занијеровић", "Против шест тачака - за суверенитет", "Доле 1244", "Не Еулекс" и "Еulex made in Serbia".

Демонстранти, које подржава читав низ организација, ветерани Ослободилачке војске Косова, али и опозициона Алијанса за будућност Косова, некадашњег команданта западног крила ОВК Рамуша Харадинаја су, такође, узвикивали "УЧК, УЧК" и истицали заставе Албаније.

Протести су најављени за уторак, пошто је ЕУ још раније најављивала да ће тог дана почети размештање Еулекса, али је тај план у последњи час промењен, што су дипломате у Приштини објаснили жељом да се избегну могуће непријтности, или, чак, конфронтацијуа са албанским демонстрантима.

Против Бановог плана устала је и фантомска "Армија републике Косово", која је преузела одговорност за недавни бомбашки напад на канцеларије ЕУ у Приштини, претећи одмаздом против међународних званичника, косовских лидера и Срба, уколико документ УН буде спроведен у дело.

Тачи: Еулекс прво на север Косова

Косовски премијер Хашим Тачи је рекао да Еулекс треба "одмах да почне да делује на северу Митровице, јер ће, у супротном, мисија бити дискутабилна".

"За нас је бажно да Еулекс буде распорежен на читавој територији Косова", рекао је Сејдиу, наглашавајући да не види разлог одлагања почетка распоређивања те мисије.

Тачи је, такоже, рекао је да ће влада и институције уско сарађивати са Еулексом да би обезбедили да владавина закона важи на целој територији Косова, али да су државне институције и цивилно друштво одбацили план у шест тачака.





http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/1/Србија/30857/Еулекс+одложен,+демонстрације+у+Приштини.html


Бежи у Србију - Ламберто Занијеровић

aljbin kurtesi :hahaha::hahaha::hahaha::hahaha:
 
Poslednja izmena:
Citat:
Prvi put na protestima bilo je parola protiv predsednika i premijera Kosova, a premijera Hašima Tačija pojedini učesnici skupa su nazvali izdajnikom.


Zvuči poznato:super::rotf:

ljudi su stoka i to je dokaz . Ako se ko borio za to zlocinacko Kosovo onda je to djubretar Taci , a oni mu ovako vracaju . Trebace im neko pomoci kada za koju godinu budu masovno bjezali u prasume iz kojih su dosli .
 
Ovaj narod me fascinira oni misle da su ih tek tako ovi podrzavali nezavisnost,mucenici ne kapiraju da oni nikad nemogu biti gazde u svojoj drzavi,ali nikad,oni nisu slobodni njima neko drugi komanduje i upravljace tom kvazi drzavom ili SAD ili Velika Britanija,a ako se pak usude da pokusaju da se oslobode ili odmetnu ovi ce ih izgaziti,zato i postoji Bondstil na Kosovu da ih drzi pod kontrolom i da uvek mogu da uguse pobunu!
 
Poslednja izmena od moderatora:
Tachi Sadame :mrgreen:

Sad je kljucna stvar treba ih bombardovati do ne prihvate.:mrgreen:


mislim da jos nije vreme.... a sad ce i zima....
inace celo politicko rukovodstvo je za sto skorasnjije razmestanje EULEX-a ali na celoj teritoriji kosova.
tako da od svega ovoga nema nista...to vam je kao onomad kada je onaj pretio da ce se samozapaliti [a mi nemamo tako hrabre pojedince] ako onaj bude ambasador....
 
mislim da jos nije vreme.... a sad ce i zima....
inace celo politicko rukovodstvo je za sto skorasnjije razmestanje EULEX-a ali na celoj teritoriji kosova.
tako da od svega ovoga nema nista...to vam je kao onomad kada je onaj pretio da ce se samozapaliti [a mi nemamo tako hrabre pojedince] ako onaj bude ambasador....

Kratko pitanje - kada bi se sever Kosova hteo otcepiti, da li bi vredila teza o samoopredeljenju koja je vama poslužila?
 
mislim da jos nije vreme.... a sad ce i zima....
inace celo politicko rukovodstvo je za sto skorasnjije razmestanje EULEX-a ali na celoj teritoriji kosova.
tako da od svega ovoga nema nista...to vam je kao onomad kada je onaj pretio da ce se samozapaliti [a mi nemamo tako hrabre pojedince] ako onaj bude ambasador....

Jel vam odgovara negde u martu:mrgreen:
 
mislim da jos nije vreme.... a sad ce i zima....
inace celo politicko rukovodstvo je za sto skorasnjije razmestanje EULEX-a ali na celoj teritoriji kosova.
tako da od svega ovoga nema nista...to vam je kao onomad kada je onaj pretio da ce se samozapaliti [a mi nemamo tako hrabre pojedince] ako onaj bude ambasador....

Није схватио да будалу шаљу што даље од Србије да ништа не дира :hahaha:
 

Back
Top