takt

Navar

Elita
Banovan
Poruka
20.280
hmm..kad vam neko postavi pitanje obicno imate bar dve vreste odgovora..iskren odgovor u kome obrazlazete ono sto zaista mislite i u sta verujete i obmanjivacki odgovor u kome izlazete ono sto osoba koja vas pita zeli da cuje od vas..moje misljenje je da smo svi mi negde izmedju ova dva extrema..a vestina odmeravanja prave mere u datom momentu bi se mogla nazvati taktom..
 
a da li je obmanjivački onaj odgovor u kome ja odgovaram ono što mislim ,ali na način da ovaj drugi to može da pojmi ,pa onda ipak "iskrivim" to svoje mišljenje ...a kad nekom kažeš ono što baš ne želi da čuje u tom trenutku ,kolko god kao iskreno i lepo to bilo ,tu ipak nastaje "pičvajz",jer to je prevelik "sudar dva ega", i mogu da nastanu problemi u odnosu ,a pitanje je da li bi druga osoba "progledala" od te tvoje iskrenosti ... e zato ga malo "voziš" ,malo takta , pa te ondak jednog dana zamrzi što nisi bio dovoljno iskren ...e to je takt :)
 
cek malo da mi se smanji vrcenej u glavudzi sestro slatka od tvog posta pa cu ti odgovorim..:lol:

svakako da postoje npr situacije u kome se tvoje misljenje slaze sa misljenjem onoga koji ti postavlja pitanje..onda dolazi do toga da je zapravo iskren odgovor i onaj odgovor koji osoba zeli da cuje..jedna te isti odgovor..
ostaje pitanje koje visi..sta je zapravo obmana.? mozda smo svi u zabludi?:think:
 
Kako se naziva odrasla osoba koja nije sposobna da prihvati istinu, nego moras da je lazes, ili makar da pricas "uvijeno"?
Odgovor: NEZRELA OSOBA.
Preporuka: izbegavati.

Ko sa decom spava upisan se budi.
 
ostaje nedoumica da li smo mi u pravu i da li je nasa istina koju nekome sasipamo u lice zaista istina ili smo i mi sami u zabludi:think:
 
ostaje nedoumica da li smo mi u pravu i da li je nasa istina koju nekome sasipamo u lice zaista istina ili smo i mi sami u zabludi:think:

Наша истина је наша истина.
Она не мора бити истина за оног коме је презентујемо.
Али наша лаж може бити истина оном ко је слуша.
Питање је шта ко добија тиме.
Ако ће моја истина повредити оног ко је слуша, можда је нећу изрећи.
То не значи да ћу рећи лаж.


И да, свиђа ми се назив ,,такт'' за тако нешто.
 
Исто тако, ако проценим да ћу својом истином погодити оног коме је говорим, а то ће њега натерати да се ,,тргне'' и учини нешто за себе, онда ћу можда бити нетактична, у жељи да учиним добро неком.

Но, и даље је то моја процена, доношење доброг мојим поимањем истине...

Ух, запетљала сам се, а свиђа ми се тема...

Можда је боље рећи искреност него истина.
Онда ми је лакше да размишљам о теми.
 
sto bi u stvari znacilo da je biti iskren zapravo govoriti nekom ono sto zaista mislis i u sta zaista verujes..upravo to sto bi to nekog moglo pogoditi i poraziti ga sto takodje moze biti slucaj u takvom obliku komunikacije zar ne? ne mora nuzno biti da ce iskrenost nekog trgnuti..zbunjujuce je malo :think:

ali..reci su kao meci..jednom ispaljene nema im natrag

mislim da je i veca verovatnoca da ce osoba prihvatiti ili bolje receno primiti k znanju ne mora ga prihvatiti naravno nase misljnje ukoliko ga saopstimo na taktican nacin..iz cega proizilazi da ce isto tako i najbolju nameru saopstenu na netaktican nacin osoba pogresno protumaciti..
takdje mislim da osobe imaju razlicit input informacija..i da bi bili u stanju da nekom saopstimo nesto kao sto je npr nase misljenje na njemu / njoj razumljiv nacin moramo naci odgovarajuci pristup..odgovarajuci oblik..input..da bi nas ta osoba shvatila na onaj nacin na koji mi zelimo da nas shvati..:think:

veliki problem nastane ako se razgovor obavlja ne 1 na 1 vec je u isti ukljuceno vise razlicitih ljudi sa razlicitim inputima..onda stvar postaje komplikovana..i kao konacan rezultat nastaje prepirka..ubedjivanje..svadja itd..konflikt jednom recju..sto nas vec dodvoi u jos tezu situaciju jer ce osobe vec imati utisak pretnje i zauzimati odbrambene stavove..:think:
 
Poslednja izmena od moderatora:
Kada govoris istinu rizikujes da te sagovornik ne razume, ili cak naljuti.
Ako se to i desi, to je samo njegov problem, a ne zajednicki.

Ako slazes, ili govoris poluistinu, ili precutis istinu, saucesnik si. Kupio si problem koji ne mozes sam da resis.
 
Poslednja izmena:
Kada govoris istinu rizikujes da te sagovornik ne razume, ili cak naljuti.
Ako se to i desi, to je samo njegov problem, a ne zajednicki.
Ako slazes, ili govoris poluistinu, ili precutis istinu, saucesnik si. Kupio si problem koji ne mozes sam da resis.
slazem se donekle..jer pod uslovom da je tacno ono sto ti pokusavas da kazes..onda je covek i na samrti jos uvek malo dete i nezreo do bola:think:
 
Наша истина је наша истина.
Она не мора бити истина за оног коме је презентујемо.
Али наша лаж може бити истина оном ко је слуша.
Питање је шта ко добија тиме.
Ако ће моја истина повредити оног ко је слуша, можда је нећу изрећи.
То не значи да ћу рећи лаж.


И да, свиђа ми се назив ,,такт'' за тако нешто.

Ima li ijedna tema gde nismo delile misljenje? ;)
 
medjutim..sve do sada izneseno vazi pod jednim uslovom a to je da smo mi 24/7 dostupni drugim ljudima ..sto u realnom zivotu nije slucaj..cesto se desi npr da nas prijatelj iscima s necim a mi smo u sred bavljenja nikim nasim uslovno receno poslom..ili pak jednostavno zahtev ili pitanje je iritirajuce i izaziva u nama emocionalnu reakciju..ili mozda smara..kako tu postupiti ..takticno?:think:
 
medjutim..sve do sada izneseno vazi pod jednim uslovom a to je da smo mi 24/7 dostupni drugim ljudima ..sto u realnom zivotu nije slucaj..cesto se desi npr da nas prijatelj iscima s necim a mi smo u sred bavljenja nikim nasim uslovno receno poslom..ili pak jednostavno zahtev ili pitanje je iritirajuce i izaziva u nama emocionalnu reakciju..ili mozda smara..kako tu postupiti ..takticno?:think:

Ako sa dovoljno iskrenosti definisete boldovanu rec, onda "takt" nije potreban. Budite iskreni, nemojte lagati prijatelja.
 
E, ne može čovek....Svašta sam pročitala... Samo po neko se po malo dotakao značenja reči "takt" u datom kontekstu!

"Takt", nema nikakve veze ni sa istinom, ni sa prijateljstvom, ni sa ostalim raznim opisanim stvarima....to je samo pitanje (raznih) odmerenosti!

Shvatanja, i pravilne procene kada je čemu mesto i vreme!

Može nešto biti i istina, i obična kurtoazija, i laskanje, proglašenje "radnika godine", i...svašta još, ali "takt" podrazumeva da se reč ili delo sprovede pred ljudima ili u tajnosti, u vremenu, na mestu i na način koji je najpogodniji za to!


Zamislimo samo da susrećemo prijatelja kako razgovara sa nekom osobom koju poznajemo samo površno, preko tog rijatelja...I jedva čekamo da mu saopštimo da je primljen na vrlo primamljiv posao! Samo se javimo, i čim zastane "da uzme vazduh", a mi svečano saopštimo srećnu vest - a prijatelj samo promrsi "hvala", i nekako jadno pokuša da objasni sagovorniku....da se zaposlio....
A: poznanik mu upravo saopštio (pre našeg susreta) da je ostao bez posla, žena mu već dugo ne radi...i da se jedva oporavio od infarkta koji je dobio prilikom ("taktičnog") otpuštanja....
 
hmm..kad vam neko postavi pitanje obicno imate bar dve vreste odgovora..iskren odgovor u kome obrazlazete ono sto zaista mislite i u sta verujete i obmanjivacki odgovor u kome izlazete ono sto osoba koja vas pita zeli da cuje od vas..moje misljenje je da smo svi mi negde izmedju ova dva extrema..a vestina odmeravanja prave mere u datom momentu bi se mogla nazvati taktom..

Jeste, na zalost, uvek sam mnogo vise u onom prvom, a mnogo manje u onom drugom, a da je suprotno gde mi bio kraj ehe
 
E, ne može čovek....Svašta sam pročitala... Samo po neko se po malo dotakao značenja reči "takt" u datom kontekstu!

"Takt", nema nikakve veze ni sa istinom, ni sa prijateljstvom, ni sa ostalim raznim opisanim stvarima....to je samo pitanje (raznih) odmerenosti!

Shvatanja, i pravilne procene kada je čemu mesto i vreme!

Može nešto biti i istina, i obična kurtoazija, i laskanje, proglašenje "radnika godine", i...svašta još, ali "takt" podrazumeva da se reč ili delo sprovede pred ljudima ili u tajnosti, u vremenu, na mestu i na način koji je najpogodniji za to!


Zamislimo samo da susrećemo prijatelja kako razgovara sa nekom osobom koju poznajemo samo površno, preko tog rijatelja...I jedva čekamo da mu saopštimo da je primljen na vrlo primamljiv posao! Samo se javimo, i čim zastane "da uzme vazduh", a mi svečano saopštimo srećnu vest - a prijatelj samo promrsi "hvala", i nekako jadno pokuša da objasni sagovorniku....da se zaposlio....
A: poznanik mu upravo saopštio (pre našeg susreta) da je ostao bez posla, žena mu već dugo ne radi...i da se jedva oporavio od infarkta koji je dobio prilikom ("taktičnog") otpuštanja....

:klap::klap:
 
ako sam dobro razumeo znaci da ti se cesto desava da te neko "izbaci iz takta"?:think:

Ne, nisam to htela reci, vec da sam gotovo uvek bolno iskrena
Kao posledica moze se reci da me ponekad izvedu iz takta ali ne toliko da mi to i zaista zasmeta....da se ljutim, durim i napunim negativnom energijom... brzo me prodje
 
Pa ko zasluzi, dobije po nosu ovaj recima
A ne ko moja cerka - pica u celo
Ja samo recima
da..samo sto sam ja mislio da u situacijama kad je bes adekvatan odgovor onda to i nije "izbacivanje iz takta"..:think:..
svako "izbacivanje iz takta" je nas licni poraz..mislim na to kad nas neko svojim ponasanjem izbaci iz takta..porazio nas je..:think:
 
Porazio, zasto tako gledas?
Priblizio sebi, upoznao da, porazio mi se ne svidja
Nismo mi u ringu, mi samo pokusavamo jedni druge bolje da shvatimo ili da se odbranimo od onih koji nas ne razumeju
I ako te meko izvede iz takta, sta je tu tako strasno? Sto te ke mlo bolje upoznao? Sto zna tvoje slabosti? Znaci samo da se potrudio u dovoljnoj meri da te upozna jer si mu zanimljiv
Sta mislis o mom tumacenju?
 
da..samo sto sam ja mislio da u situacijama kad je bes adekvatan odgovor onda to i nije "izbacivanje iz takta"..:think:..
svako "izbacivanje iz takta" je nas licni poraz..mislim na to kad nas neko svojim ponasanjem izbaci iz takta..porazio nas je..:think:

И то је тачно.

После избацивања из такта осећам се лоше зато што сам поражена.
Но, ретко дозволим себи да ме неко избаци из такта, научила сам себе да превазиђем то стање.
 

Back
Top