"BOSANSKI LONAC" - nove tenzije i dešavanja u komšiluku (BiH)

Šta će se desiti sa BiH ?

  • 1. ništa... ostaće ovakva kakva je sada

  • 2. revizija dejtonskog sporazuma

  • 3. ukinut će se Rep.Srpska i Federacija i desit će se kantonizacija

  • 4. ukinut će se Rep.Srpska i Federacija i bit će centralizacija sa opštinama

  • 5. teško je predvideti

  • 6. podelit će se na dve nezavisne države: Rep.Srpska i Federacija

  • 7. podelit će se na 3 nez.države: Rep.Srpska, Bošnj.rep. i HercegBosna

  • 8. raspad BiH, s tim da će se deo pripojiti Srbiji, a drugi Hrvatskoj

  • 9. doći će do novog građanskog rata

  • 10. ne interesuje me


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

kyo.

Elita
Poruka
22.685
"BOSANSKI LONAC" - Bosna i Hercegovina!? ... samo je pitanje vremena


250px-BiH-map.png


Etnička karta BiH 2005. godine
619px-DemoBIH2006aa.PNG


Kosovo očigledno postaje sve manje interesantnije oku javnosti ...glave se okreću na drugu stranu...u smeru Bosne i Hercegovine u kojoj se sve više diže prašina iz dana u dan... šta li se to kuva opet u Bosanskom loncu teško je reči:think: ...al ne miriše na dobro:idea:

evo nek ovo bude tema dešavanjima i vestima iz Bosne i Hercegovine

naravno tu je i nezaobilazna anketa u mojim temama...:)


etničke karte po narodima u BiH (2006.)

Bošnjaci / muslimani
B_2005.GIF


Srbi / pravoslavci
Srbi_u_BiH_danas.GIF


Hrvati / katolici
Presumable_percentage_of_Croats_in_municipalities_of_Bosnia-Herzegovina_2005.gif

-----------------------------------------------------------------------------------

anketno pitanje:
Šta će se desiti sa BiH ?

(šta mislite...a može i sta bi po vama bilo najbolje)

opcije:

1. ništa... ostaće ovakva kakva je sada
2. revizija dejtonskog sporazuma
3. ukinut će se Rep.Srpska i Federacija i desit će se kantonizacija
4. ukinut će se Rep.Srpska i Federacija i bit će centralizacija sa opštinama
5. teško je predvideti
6. podelit će se na dve nezavisne države: Rep.Srpska i Federacija
7. podelit će se na 3 nez.države: Rep.Srpska, Bošnj.rep. i HercegBosna
8. raspad BiH, s tim da će se deo pripojiti Srbiji, a drugi deo Hrvatskoj
9. doći će do novog građanskog rata
10. ne interesira me


a evo i prve vesti:
 
Poslednja izmena:
#1:Samo neka se ne zove Bosanski, pa će «svi» građani biti zadovoljni

130


Vlada Republike Srpske utvrdila je danas Nacrt zakona o teritorijalnoj organizaciji RS kojim je predviđeno da Bosanski Brod nosi naziv samo Brod, a Bosanska Kostajnica samo Kostajnica.

Ministar uprave i lokalne samouprave RS Zoran Lipovac podsjetio je na pres-konferenciji da je u julu prošle godine entitetska vlada bila predložila promjenu naziva ovih dviju općina tako što bi se Bosanska Kostajnica zvala samo Kostajnica, a Bosanski Brod promijenio bi ime u posavski Brod.

“Nakon toga je resorno ministarstvo provelo javnu raspravu u kojoj su se u Bosanskoj Kostajnici građani iz reda sva tri naroda izjasnili da ta općina ubuduće nosi naziv Kostajnica, jer su smatrali da je to neutralan naziv koji nikoga ne vrijeđa i ujedno odražava njihove stavove”, rekao je Lipovac.

Kada je u pitanju Bosanski Brod, rezultati javne rasprave su pokazali da je najviše prijedloga, 70 posto, bilo da ta općina nosi naziv “Brod Srpske”, za ostanak naziva Bosanski Brod bilo je nešto više od 17 posto građana, a za naziv “srpski Brod” bilo je 8,42 posto građana.

Dnevni Avaz

--------------
pitanje je ako se ne mogu dogovoriti oko naziva općina/opština i naziva sela...kako li će tek biti kod revizije dejtonskog sporazuma (ako do toga i uopšte dođe)?:think:

inaće ovi predlozi Brod Srpske i Srpski Brod...da nije žalosno bilo bi smešno
i kako bi se građani Broda Srpskog zvali? brodosrpljani!?:think:
a Srpskog Broda zvali? srpskobrođani!?
:roll:
 
Poslednja izmena:
Moje je mišljenje da BiH ovakva kakva je neće opstati.
Raspad će se desiti u nekoliko koraka, od kojih je prvi izdvajanje hrvatskog entiteta iz federacije, uz nesebičnu podršku i pomoć R Srpske. Ne zato što se Srbi i Hrvati vole, nego da bi oslabili Bosnu kao državu, koju i jedni i drugi doživljavaju kao tamnicu.

Dalje je moguće više scenarija.

1. Izdvajanje srpskog i hrvatskog entiteta i stvaranje nezavisnih država po kosovskom receptu ili pripajanje maticama. Ostaje mala bosanska džamahirija.

2. Izbijanje rata koji bi izazvali muslimani protiveći se odcepljenjima, u kome bi se i taj deo naseljen muslimanima podelio između Srba i Hrvata, po Milošević - Tuđman dogovoru iz Karađorđeva.

Ova dva scenarija su onako ugrubo. Sad, tu su moguće neke varijacije na temu, ali u biti to je to.
 
Tenzije nisu ni nestajale. Federalizacija BiH odgovara Srbima i Hrvatima ali je Bosnjaci nece prihvatiti ni po cenu rata. I onako su sve nezadovoljniji opstankom RS. Jedini nacin da Bosna opstane jos neko vreme je taj da se nekako "prevare", da im MZ postanak federalnih jedinica predstavi kao udruzivanje kantona i sl. mada su i za to sanse minimalne.
Raspast ce se. Jedni ce kao biti izolovani par godina, druge ce tapsati po ramenu i hraniti iz humanitarne pomoci a onda ce "prihvatiti svet realnost na terenu" i pustiti da ide gde ko zeli. Bosna ce biti mali deo sa muslimanskim stanovnistvom s prva samostalan a kasnije ce i ono prici Hrvatskoj...
Jao sta napricah! Kao vidovita Dzemila sa saradnicima. :)
 
Podela na republike, pri čemu će svaka imati o ekonomsko/pravno/izvršnu vlast na svojoj teritoriji.

pa kantonizacija...kako ćeš napraviti republike po nacionalnom ključu (pogledaj malo one tri skrivene mape u prvom postu) :rtfm:
a i taman išli ka federalizaciji teško da će uspeti da se održe zajedno jer će tek onda hteti dve federalne republike da se odvoje i pripoje "maticama"...:think:
dakle u anketi vam je to il opcija 3 il opcija 7 (da ne komplikujemo) :idea:
 
pa kantonizacija...kako ćeš napraviti republike po nacionalnom ključu (pogledaj malo one tri skrivene mape u prvom postu) :rtfm:
a i taman išli ka federalizaciji teško da će uspeti da se održe zajedno jer će tek onda hteti dve federalne republike da se odvoje i pripoje "maticama"...:think:
dakle u anketi vam je to il opcija 3 il opcija 7 (da ne komplikujemo) :idea:

Podela na nekoliko federalnih jedinica. Po meni bi ih trebalo biti 4 odnosno 5. I to:
- Republika Srpska (srpski deo)
- Srednja Bosna (bošnjački deo)
- Herceg-Bosna (pretežno hrvatski deo)
- Sarajevo (kao glavni grad ne bi trebao da pripada nikome)

Eventualno peti - distrikt Brčko. Multinacionalan je gradić, sa svojom administracijom koja, čujem, fino funkcioniše. Pričaju da se tamo lepo živi.
 
Podela na nekoliko federalnih jedinica. Po meni bi ih trebalo biti 4 odnosno 5. I to:
- Republika Srpska (srpski deo)
- Srednja Bosna (bošnjački deo)
- Herceg-Bosna (pretežno hrvatski deo)
- Sarajevo (kao glavni grad ne bi trebao da pripada nikome)

Eventualno peti - distrikt Brčko. Multinacionalan je gradić, sa svojom administracijom koja, čujem, fino funkcioniše. Pričaju da se tamo lepo živi.

idejno dobro rjesenje...
ali tko ce to financirati...?
mislim da je rjesenje kantonizacija a s obzirom da to muslimani nece dozvoliti na duge staze ce biti raspad...neznam koliko dugo ce Hrvati trpjeti bosansku majorizaciju i preglasavanje na svim nivoima...mene osobno cudi da za sada nema vecih inicidenata...
 
idejno dobro rjesenje...
ali tko ce to financirati...?
mislim da je rjesenje kantonizacija a s obzirom da to muslimani nece dozvoliti na duge staze ce biti raspad...neznam koliko dugo ce Hrvati trpjeti bosansku majorizaciju i preglasavanje na svim nivoima...mene osobno cudi da za sada nema vecih inicidenata...

To će biti povoljnije za finansiranje od sadašnjeg stanja. Podsećam da FBiH ima deset kantona sa kompletnom administracijom, koja košta.
 
Ma, ljudi, o čemu vi pričate? Kakva crna reorganizacija i finansiranje?

U BiH žive tri skupine od čega su dve autohtoni narodi na tom području, kao deo balkanske slike prisilno razbijene. Ta dva naroda tu nakazu od države ne smatraju svojom i nikada ni neće. A, u takvoj situaciji je besmisleno očekivati da će oni očuvati tu državu i raditi na njenom razvoju.
najviše što može da ostane od te kvazi države jeste mala muslimanska džamahirija, nakon što se Srbi i Hrvati izdvoje. A, izdvojiće se sigurno. sad na muslimanima je da biraju da li će to izdvajanje proći mirnim putem ili ratom. Ako izaberu rat protiv Srba i Hrvata, vrlo je moguće da ostanu i bez te džamahirijice.
 
Numéro 8.
Jednostavni interesi. :mrgreen:

na prvu loptu bi se moglo reč da su to skriveni interesi obje zemlja (Srbije i Hrvatske) pogotovo njihovih desničarskih krugova....al na prvu loptu...a to što bi se ta lopta mogla vratit ko bumerang u glavu i zbog koje bi mogla i Srbija i Hrvatska imati nesagledive posljedice ...o tomu nisi (na žalost) razmišljao:think:

taman da se i desi taj scenario u kojem bi Bošnjaci (muslimani) ostali u mini dravici il bili u podjeljeni i pripojeni dvjema susjednim zemljama... lako moguće da bi se Hrvatska i Srbija imala terorističke napade kakve ima primjerice Izrael...a oni ekstremistički muslimani su skloniji tome

i šta bismo time dobili?:think:


zemlju talac terorističkih napada

neka je meni ovako Hrvatska kakva je danas (meni je dosta velika) čak u nekim segmentima i prevelika kad vidim kakve sve imamo danas u Hrvatskoj što na vlasti što u opoziciji...

samo bi mi trebalo da još imamo koji milion još nezadovoljnijih građana nego što ih sada imamo...:idea:



teško

prevelike su tenzije sa sve tri strane:(

6 naravno-tako ce i biti..........tako mora biti.........

vidi šta sam DJM odgovorio isto važi i za tu opciju:idea:
 

na prvu loptu bi se moglo reč da su to skriveni interesi obje zemlja (Srbije i Hrvatske) pogotovo njihovih desničarskih krugova....al na prvu loptu...a to što bi se ta lopta mogla vratit ko bumerang u glavu i zbog koje bi mogla i Srbija i Hrvatska imati nesagledive posljedice ...o tomu nisi (na žalost) razmišljao:think:

taman da se i desi taj scenario u kojem bi Bošnjaci (muslimani) ostali u mini dravici il bili u podjeljeni i pripojeni dvjema susjednim zemljama... lako moguće da bi se Hrvatska i Srbija imala terorističke napade kakve ima primjerice Izrael...a oni ekstremistički muslimani su skloniji tome

i šta bismo time dobili?:think:


zemlju talac terorističkih napada

neka je meni ovako Hrvatska kakva je danas (meni je dosta velika) čak u nekim segmentima i prevelika kad vidim kakve sve imamo danas u Hrvatskoj što na vlasti što u opoziciji...

samo bi mi trebalo da još imamo koji milion još nezadovoljnijih građana nego što ih sada imamo...:idea:




teško

prevelike su tenzije sa sve tri strane:(



vidi šta sam DJM odgovorio isto važi i za tu opciju:idea:

Naravno, slažem se da je to zeznuto. Mada šta znam...Meni se lično ne sviđa ta podela na hiljadu naroda. Srbi i Hrvati i gotova priča. :lol:

A sada šalu na stranu... Ne znam šta bi bilo najbolje raditi.
 
Federalizacija, ko sto rece covek, je jedini nacin da se BiH odrzi i konacno postane kakva-takva drzava.

Naravno, to se nece desiti, jer su Bosnjaci stvorili mit o sebi kao jedinoj zrtvi bosanskog gradjanskog rata. Takoreci, kult zrtve. To znaci da oni ne prihvataju RS ni u sadasnjem obliku, a kamoli kao punopravnu federalnu jedinicu, ili nezavisnu drzavu.

Bosni se ne pise dobro.
 

Back
Top