Spanija i spanci=KATASTROFA

Doživljaj neke države je poprilično lična i subjektivna stvar i najviše zavisi od toga šta prethodno očekuješ. Ako već ideš negde onda je potrebno dobro da se raspitaš o kulturi te države i pričaš sa ljudima koji tamo žive da ne bi doživeo kulturni šok kao osoba koja je započela ovu temu. Slično se i meni desilo kada sam otišao u Češku, pa pošto mi se nije svidelo otišao sam u Španiju, a tu destinaciju saam odabrao upravo prema onome šta mi je smetalo u Pragu i nisam pogrešio.

Naši ljudi kada beže dalje od Srbije obično gledaju samo pare, a niko ne gleda mogućnost da se integriše i posle im je đavo kriv (tj. lokalci) zato što niko neće da se prilagodi našem gastarbajteru, a gastrosu ne pada na pamet ni prst da pomeri da bi prihvatio lokalnu kulturu.

U svakom slučaju sa još par drugara sam pokrenuo blog na temu emigracije, ganjanja papira i kulturnog šoka (uopšte života u dijaspori). Pošto smo svi otišli za Češku, a potom se razbežali po Španiji i Nemaškoj, onda smo rešili da objedinimo iskustva i podelimo informacije kako i šta. Imajte u vidu da je pisanje uveliko u toku i da pišemo kako se stvari dogadjaju. Nadam se da nekome i pomogne:

http://blog.udarnik.net

Ovi članci su relevantni za ovu temu:

http://blog.udarnik.net/category/emigracija/spanija/
 
OVO PISEM SVIMA ONIMA KOJI VOLE SPANIJU ILI MISLE KAKO JE SPANIJA SUPER.SPANIJA JE TAKVO S....,TA JE TO BRUKA.ZIVIM U SPANIJI VEC 7 MESECI I JAKO SAM RAZOCARANA.JEDINO JE LEPA GOLA SPANIJA,BEZ LJUDI,GRADJEVINE,KORIDA I NISTA VISE.PAELJA JE TAKO LOSA,SPANIJA JE TAKO PRLJAVA,SPANCI SU KAO LJUDI LOSI.GLAVNE PREOKUPACIJE SU IM HRANA,ALKOHOL I DROGA.
TOTALNO SU BEZ UKUSA,STILA,SVI SU JEDNOLICNI.OBOZAVAJU I TO IM JE JOS JEDAN SMISAO ZIVOTA,PORED GORE NAVEDENIH,DA SE SVADJAJU.
OCEKIVALA SAM OD SPANIJE MNOGO VISE.PUNO JE STRANACA-CRNACA,....NJIHOVE PAPIRE JE TESKO DOBITI, KAO I VIZU(TEK JE TO KATASTROFA-DOBITI SPANSKU VIZU) :x .
MISLE DA SU JAKO PAMETNI A CAK STA VISE,..........DALEKO JE TO OD PAMETI,LEPOG PONASANJA,KULTURE,........
AKO RAZMISLJATE O PUTU U SPANIJU,ODUSTANITE,IMA TOLIKO LEPIH MESTA,PORED SPANIJE! :wink:

moje iskustvo je drugacije. ja zivim u madridu vez osam godina. ovde sam magistrirala, doktorirala, zaposlila se, zaljubila i meni je spanija divna... :heart:
 
Ljudi ja sam bio pre 2 god u Lloret de Mar-u, Barseloni u PortAventura parku...
Bilo je to veliko odusevljenje za sve nas. Bila je to apsolventska exk.
...
Verovali ili ne na semaforu, na kome postoji dodatno (verovatno za invalide ili sl) dugme za paljenje zelenog svetla za pesake, cekamo mi sa jos dve gospodje, nailaze par pametnica iz Beograda, bez pardona pale zeleno za pesake i prolaze kao da je to najnormalnije. Nesmem ni da pomislim sta su one dve gospodje na spanskom prokomentarisale.
....
Sve u svemu, ko bude imao sancu da poseti Spaniju, neka sto bolje iskoristi tu priliku, jer moze nesto i da nauci i da vidi od njih!
Pozz

i sta tu nije jasno, apsolventu

u bgdu taster za pesacko zeleno sluzi za sve pesake, znaci dodjes do semafora, pritisnes dugme, sacekas zeleno, i predjes

taj sistem omogucava da se zeleno svetlo po glavnom pravcu ne prekida, ako nema pesaka. efikasno i moderno resenje
 
jel ima neko ko zivi u barceloni?

ja sam od nedavno ovde,ok vec poznajem grad od ranije i to sve al bi mi znacilo kada bi mi neko dao konkretne savete gde npr obavljati najjeftiniju kupovinu,sta zaobilaziti i tako neke razne savete za svakodnevni zivot,ustedu novca i slicne savete.
 
U svakom slučaju sa još par drugara sam pokrenuo blog na temu emigracije, ganjanja papira i kulturnog šoka (uopšte života u dijaspori). Pošto smo svi otišli za Češku, a potom se razbežali po Španiji i Nemaškoj, onda smo rešili da objedinimo iskustva i podelimo informacije kako i šta. Imajte u vidu da je pisanje uveliko u toku i da pišemo kako se stvari dogadjaju. Nadam se da nekome i pomogne:

[/URL]

Zelim da pohvalim ideju,blog,nacin izrazavanja,umece razmisljanja i hrabrost zivljenja emigrantskim zivotom.Sa nestrpljenejm ocekujem svaki clanak.Malo bejah glupa dok ne shvatih da je vise osoba u pitanju! Inace,sve pohvale.Nadam se da cu i ja pisati iz dijaspore.:cao:
 
Hej društvo, nisam pročitao ni jedan komentar vezan za brak sa španskim državljaninom?!

Naime, pre izvesnog vremena sam pisao ambasadi Španije sa pitanjem oko statusa stranca nakon braka sa njihovim državljaninom i rekli su mi da imam sva prava zagarantovana zakonom o bračnoj zajednici, tj pravo na boravak i rad u Kraljevini.

Međutim, da sve ne bude savršeno kao što izgleda, mene zanima istopolni brak, onaj koji u Srbiji ne važi i koji neće ni važiti za mog života, a u najboljim sam godinama.

Dakle, soy un maricon..:)

Čitao sam da je deo Madrida poznatiji kao Chueca onaj kraj gde žive uglavnom pripadnici sexualnih i transrodnih manjina, pa me zanima jel zna neko nekog sa iskustvom odatle?

Naravno, pošto su u Španiji prava zagarantovana svima, bez obzira na sexualnu orijentaciju, nakon što nam ukinu vize za koju nedelju, mislim da ću se otisnuti u Madrid negde na proleće i pokušati naći partnera s kojim bi se mogao skrasiti u toj prelepoj zemlji. Dakle, ne bi to bio brak iz koristi, već radi svega ostalog.

Pozdrav svima...
 
i po meni je uvod u temu prilicno jednostran i netacan...

inace, i mene zanima dosta toga oko braka, ali heteroseksualnog:)...npr. da li su imigracioni sluzbenici ok, koliko cesto ti dosadjuju sa proverama i sta se desava ako se istripuju da je brak lazan? i koliko se ceka od perioda kada ispunis uslove za drzavljanstvo do dobijanja istog? tamo mi je bivsa devojka, i izgleda da je to jedini nacin da tamo legalno radim...

hvala unapred na savetima!
 
Pozdrav svima, imam nekoliko pitanja: Da li se u Barseloni, Majorci ili nekom drugom španskom letovalištu (zanima me pre svega Barselona) rade masaže na plažama za vreme letnje sezone? Da li je to tamo legalan posao i da li ja kao srpski državljanin mogu da dobijem radnu dozvolu za taj ili neki drugi posao u Španiji pa makar i sezonsku?

Zanima me takođe, sme li se u Barseloni raditi na crno, mislim koliki je rizik, koliko su česte inspekcije, kontrole i da li je to tamo uopšte isplativo?
 
Bila pre dve godine u Valensiji,a inace sam iz Bg-a.Predivan grad,bili smo par dana,a za tih par dana smo se uklopili kao da smo ceo zivot tu.Pricam tecno spanski,pa mi nije bio oroblem da se raspitujem koji bus ide gde i da obilazim svaki pedalj tog grada.Valencia Enamora....
 

Back
Top