Brain drain

ja nisam u opasnosti, valjda.
mada, ako se ostane bez pravog posla, laptopce pod misku opa u portugaliju da gulim autokeda. ranije je bilo dobro placeno.

tj mene samo neuspesni rezim moze da otera sa rodne grude i nasih vekovnih ognjista, mamu li mu maminu
I od svih zemalja EU ti u najsiromašniju, čak je i Poljaci prešišali...
 
Ovo je po meni jedan od najvecih problema Srbije, odliv mozgova i uopshte talentovanih ljudi (sportisti npr.). Srbija ih rodi, othrani, odshkoluje ulozhi silne pare iz budzheta na njihovo shkolovanje i onda velika vecina narochito onih najboljih ode negde na Zapad (ili u Rusiju, svejedno) i tamo stvara. Tome treba stati na put. Moj Predlog-svaki student koji se shkoluje na budzhetu da potpishe ugovor kojim se nakon zavrshetka shkolovanja obavezuje da ce narednih x godina raditi u Srbiji. Ako u nekoj delatnosti nema posla u Srbiji, onda je bolje da uopshte ni ne shkolujemo za tu profesiju nego da bacamo pare.

Shta mislite o ovoj ideji?

Srbija nikog ne rađa, niti hrani, a ni ne školuje. To sve rade i plaćaju pojedinci.
Prošlo je vreme besplatnih školovanja, pa što onda čovek ne bi birao ono što mu se najviše isplati?
 
Srbija nikog ne rađa, niti hrani, a ni ne školuje. To sve rade i plaćaju pojedinci.
Prošlo je vreme besplatnih školovanja, pa što onda čovek ne bi birao ono što mu se najviše isplati?

Izvini molim te, josh uvek se vecina studenata shkoluje na budzhetu a znash li koliko to koshta? Shta je to ako ne besplatno shkolovanje? Samofinansirajuce studente treba pustiti da idu gde hoce, ali budzhetlije ne, dok ne odrade shta je u njih ulozheno.
 
Izvini molim te, josh uvek se vecina studenata shkoluje na budzhetu a znash li koliko to koshta? Shta je to ako ne besplatno shkolovanje? Samofinansirajuce studente treba pustiti da idu gde hoce, ali budzhetlije ne, dok ne odrade shta je u njih ulozheno.

Da mi drzava ne da odem zato sto sam na budzetu?
Nije ti to neko resenje.. Ja sam taj budzet zasluzila, nisu mi ga oni poklonili.

Treba da plate itekao, a ja cu da ostem ako mi ovde obezbede posao.
Uostaom, sta ce drzavi obrazovni kadar, koji ce sutra da prodaje odecu na ulici?
Bas videh na tv jedan takav slucaj..
 
Da mi drzava ne da odem zato sto sam na budzetu?
Nije ti to neko resenje. Ja sam taj budzet zasluzila, nisu mi ga oni poklonili.

Treba da plate itekao, a ja cu da ostem ako mi ovde obezbede posao.
Ustaom, sta ce drzavi obrazovni kadar, koji ce sutra da prodaje odecu na ulici?
Bas videh na tv jedan takav slucaj malo pre...

Ako nema posla u Srbiji za neku struku, onda smanjiti ili ukinuti broj onih koji se shkoluju za istu. A da imash pravo na visoko obrazovanje s time shto si gradjanin Srbije, ne bi se slozhio. U Americi npr. ne vidim da gradjani imaju pravo da se besplatno shkoluju, iako su gradjani SAD. Ili debelo plate, ili nadju sponzora sistemom ugovora kao shto ja predlazhem kod nas.
 
Ako nema posla u Srbiji za neku struku, onda smanjiti ili ukinuti broj onih koji se shkoluju za istu. A da imash pravo na visoko obrazovanje s time shto si gradjanin Srbije, ne bi se slozhio. U Americi npr. ne vidim da gradjani imaju pravo da se besplatno shkoluju, iako su gradjani SAD. Ili debelo plate, ili nadju sponzora sistemom ugovora kao shto ja predlazhem kod nas.

Ma nisam ja za besplatno skolovanje.
Tj. jesam, ali samo za jako manju grupu, u zavisnosti od toga koliko je takvih poslova neophodno.
Njima bi mogao da se obezbedi posao i oni ne bi morali da placaju svoje skolovanje.

Ali kazem da je suludo, da bilo kome ne das da ide odavde, zasto sto drzavi duguje nesto...
 
Izvini molim te, josh uvek se vecina studenata shkoluje na budzhetu a znash li koliko to koshta? Shta je to ako ne besplatno shkolovanje? Samofinansirajuce studente treba pustiti da idu gde hoce, ali budzhetlije ne, dok ne odrade shta je u njih ulozheno.

Hmm, ne bih baš rekao da je većina, al' ajd'.
A šta tu košta?
Plaćaju im knjige, svake godine kupuju novu opremu za edukaciju?

I sada mi kaži. Šta je uloženo u studente sa budžeta, sem očiglednog ne plaćanja školarine?
 

Back
Top